ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.857 μέλη
    dijo
    24.10.2006, 14:11
    Πριν από λίγο ρωτήθηκα από μια φοιτήτρια του 1ου εξαμήνου στο Τμήμα Ιχθυοκομίας & Αλιείας, ποιός είναι ο σκοπός της ζωής. Αφού απόρησα με την ερώτηση, μου εξήγησε πως πρόκειται για εργασία η οποία τους ανατέθηκε, στο μάθημα της γενικής βιολογίας. Και ενώ η ερώτηση της κοπελιάς ξεκίνησε με τη φράση: "Εσύ που ξέρεις τα πολλά κι ο νους σου κατεβάζει", τελικα ο νους μου δεν κατέβασε και πολλά πράγματα. Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το βιβλίο του Πωλ Λαφάργκ "Δικαίωμα στην τεμπελιά" που διάβασα μόλις χθες.

    Θα παρακαλούσα λοιπόν, όποιος έχει άποψη επί του θέματος, είτε σε βιολογικό είτε σε θρησκευτικό είτε σε φιλοσοφικό κλπ επίπεδο, ας τη διατυπώσει μήπως και βοηθηθούν κάπως τα παιδιά, που αυτή τη στιγμή ψάχνουν στη (μικρή και άθλια) βιβλιοθήκη του Τ.Ε.Ι. να βρουν το σκοπό της ζωής.
    Jimy
    24.10.2006, 15:45
    Σίιγουρα μινόρε!

    Πάρε γνώμες και απο άλλα τμήματα!..

    rory166
    24.10.2006, 16:18
    και τι ειναι ο σκοπος της ζωης που ψαχνουν να την βρουν στα βιβλια..
    κανα τυπολογιο...??
    maspa
    24.10.2006, 16:24
    Τι σχέση έχει η ιχθυοκομία με το σκοπό της ζωής?
    prosilios
    24.10.2006, 16:34
    " ο Nικόλας Mοτοβίλωφ είχε γράψει κάποιες σημειώσεις από μια συνομιλία του με τον άγιο Σεραφείμ, που βρεθήκανε ύστερ' από εβδομήντα χρόνια. Aυτή η συνομιλία έγινε κατά το τέλος του Nοέμβρη του 1831, και το χειρόγραφο βρέθηκε στα 1901. Iδού τι γράφει ο Mοτοβίλωφ:
    "Ήτανε μια συννεφιασμένη μέρα. Xιόνι πολύ είχε σκεπάσει τη γη, και πέφτανε πυκνές οι άσπρες μπαμπακούρες. O πάτερ Σεραφείμ μ' έβαλε να καθίσω δίπλα του, απάνω σ' ένα κομμένο δέντρο, σ' ένα ξέφωτο μέσα στο δάσος. Ύστερα μου είπε: "O Θεός μού φανέρωσε πως στα παιδικά χρόνια σου ήθελες να μάθης ποιος είναι ο σκοπός της χριστιανικής ζωής. Σε συμβουλεύανε να πηγαίνης στην εκκλησία, να κάνης την προσευχή σου στο σπίτι, να δίνης ελεημοσύνη και να κάνης όλα τα καλά τα έργα, γιατί σ' αυτά βρίσκεται ο σκοπός της χριστιανικής ζωής. Mα δεν σε ικανοποιούσανε αυτά μοναχά. Λοιπόν σου λέγω πως η προσευχή, η νηστεία, οι αγρυπνίες και κάθε άλλο χριστιανικό έργο είναι πολύ καλά. Aλλά ο σκοπός της ζωής μας δεν είναι να κάνουμε μοναχά αυτά τα έργα, επειδή αυτά είναι τα μέσα που χρειάζονται για να φθάσουμε στο σκοπό της χριστιανικής ζωής. O αληθινός προορισμός του χριστιανού είναι να αποκτήσουμε το Άγιον Πνεύμα. Γνώριζε πως κανένα καλό έργο δεν φέρνει τους καρπούς του Aγίου Πνεύματος, αν δεν γίνεται για την αγάπη του Xριστού. Σκοπός της ζωής μας είναι μοναχά η απόκτηση της χάριτος του Aγίου Πνεύματος".

    τα παραπάνω είναι απο τη ζωη του μεγαλου Ρωσου αγιου Σεραφείμ του Σαρωφ,οπως την αποδιδει ο μαίστορας της νεοελληνικης λογοτεχνιας κυρ Φωτης Κοντογλου.

    αν σας λένε κατι κρατήστε τα ,αν όχι ξεχάστε πως τα διαβάσατε...
    dijo
    24.10.2006, 16:54
    Παράθεση:
    rory166:
    και τι ειναι ο σκοπος της ζωης που ψαχνουν να την βρουν στα βιβλια..
    κανα τυπολογιο...??

    Ψάχνουν να βρουν μήπως υπάρχει κανένα σχετικό βιβλίο, άρθρο κλπ, τουλάχιστον για να δούνε προς τα που θα κινηθούν.

    Παράθεση:
    maspa:
    Τι σχέση έχει η ιχθυοκομία με το σκοπό της ζωής?

    Δεν ξέρω, εγώ στο Τουριστικών είμαι. Μάλλον έχει σχέση με το μάθημα της γενικής βιολογίας (κατά μία ευρύτερη έννοια).


    Νομίζω πως ο άγιος Σεραφείμ είναι μια καλή αρχη για να πιάσουν το θέμα από τη θεολογική του άποψη.

    poison_girl
    24.10.2006, 17:13
    σκοπος της ζωης δεν ειναι........................η ευτυχια?
    Emaki
    24.10.2006, 17:39
    Σκοπός της ζωής?
    Αδιάβαστη με βρισκεται!
    Φαντάζομαι όμως ότι για τον καθένα μας θα διαφέρει...
    Ίσως το να ζούμε όσο καλύτερα μπορούμε και να κάνουμε πράγματα που μας κάνουν ευτυχισμένους, να αγαπάμε , να αγαπηθούμε έτσι ώστε όταν θα έρθει η ύστατη στιγμή να "φύγουμε" γεμάτοι...
    Astron
    24.10.2006, 19:42
    Ο σκοπός της δικής μας ζωής ή της ζωής ως φαινομένου γενικότερα;

    Και τί σχέση έχει αυτό με την βιολογία;
    rompa
    24.10.2006, 19:49
    Nα κάνουμε όσο πιο ανώδυνη γίνεται την πορεία για τον θάνατο..
    antreas_dr
    24.10.2006, 23:04
    Ο Σκοπός της ζωής είναι το ποτάμι.....
    rockatzou
    24.10.2006, 23:21
    Η γνωμη μου για το σκοπο της ζωης ειναι:
    Θρησκευτικα πιστευω οτι ο σκοπος του ανθρωπου ειναι να ενωθει με το Θεο(μου ηρθε επειδη ειχα διαγωνισμα θρησκευτικων δεν ξερω εαν ειναι σωστο!!!)
    Hastaroth
    25.10.2006, 01:51
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 24-10-2006 στις 23:04 έγραψε...

    Ο Σκοπός της ζωής είναι το ποτάμι.....



    Μπά,δέν είναι.......
    megaloserwtikos
    25.10.2006, 03:51
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 24-10-2006 στις 23:04 έγραψε...

    Ο Σκοπός της ζωής είναι το ποτάμι.....




    Θα διαφωνήσω εντελώς. Σκοπός της ζωής είναι το βουνό.
    flogeritsa
    25.10.2006, 22:48
    Για τον καθένα ο σκοπός της ζωής είναι συνυφασμένος με την ευτυχία. Για μένα σκοπός ζωής είναι φυσικά μια στοιχειωδώς άνετη ζωή... Είναι η προσπάθεια να λύνω τα όποια προβλήματα ξεφυτρώνουν μπροστά μου και να μαθαίνω μέσα από αυτά, να μπορώ να γίνομαι καθημερινά καλύτερη σε κάτι, να είμαι χρήσιμη, να δίνω που και που λίγη χαρά σε κάποιον που τη χρειάζεται...Μα τί λέω, τα τελευταία ακούγονται σχεδόν ακατόρθωτα Θα ήθελα να αποτελούν τουλάχιστον ένα τμήμα του σκοπού της ζωής για μένα και για οποιονδήποτε,για ένα καλύτερο κόσμο..
    Και επειδή δεν είμαι πολύ καλή στη χρήση του λόγου, παραθέτω ένα από τα FW mail που μου έχουν στείλει και που μου έκανε εντύπωση. Είναι σχετικό με το θέμα. Αν έχετε υπομονή ίσως φανεί ενδιαφέρον:

    "Πείθουμε τους εαυτούς μας ότι η ζωή μας θα είναι καλύτερη όταν θα παντρευτούμε, θα αποκτήσουμε ένα μωρό, μετά ένα ακόμα.
    Μετά αγχωνόμαστε διότι τα παιδιά μας δεν είναι αρκετά μεγάλα και όλα θα είναι καλύτερα όταν μεγαλώσουν.
    Στη συνέχεια αγχωνόμαστε γιατί φτάνουν στην εφηβεία και πρέπει να ασχοληθούμε μαζί τους. Θα είμαστε ευτυχείς όταν θα ξεπεράσουν αυτό το στάδιο.
    Λέμε στους εαυτούς μας ότι η ζωή μας θα είναι ολοκληρωμένη όταν ο σύντροφός μας θα αποκατασταθεί, όταν θα αποκτήσουμε ένα πιο ωραίο αυτοκίνητο, όταν θα μπορέσουμε να πάμε διακοπές, όταν θα πάρουμε τη σύνταξή μας.

    Για πολύ καιρό μου φαινόταν ότι η ζωή μου θα άρχιζε. Η πραγματική ζωή. Αλλά υπήρχαν πάντα εμπόδια, μια δοκιμασία να ξεπεραστεί, μια δουλειά να τελειώσει, χρόνος να δοθεί, ένα χρέος να πληρωθεί. Μετά η ζωή θα ξεκινούσε.
    Τελικά κατάλαβα ότι αυτά τα εμπόδια ήταν η ΖΩΗ. Αυτή η προοπτική με βοήθησε να δω ότι δεν υπάρχει μονοπάτι προς την ευτυχία. ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ.

    Λοιπόν εκτιμείστε την κάθε στιγμή. Σταματήστε να περιμένετε να τελειώσει το σχολείο, να ξαναγυρίσετε στο σχολείο, να χάσετε 10 κιλά, να ξεκινείστε να δουλεύετε, να παντρευτείτε, να έρθει η Παρασκεή το βράδυ, η Κυριακή πρωί, ν' αγοράστε ένα καινούργιο αμάξι, να πληρώσετε την υποθήκη σας, ναέρθει η Άνοιξη, το καλοκαίρι, το Φθινόπωρο, ο Χειμώνας, η πρώτη του μήνα, να ακουστεί το τραγούδι σας στο ραδιόφωνο, να πεθάνετε, να ξαναγεννηθείτε...πριν αποφασίστε να ΕΙΣΤΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ.

    Η ευτυχία είναι ένα ταξίδι, όχι ένας προορισμός. Ζήστε και εκτιμείστε την τωρινή στιγμή.

    Τώρα σκέψου και προσπάθησε να απαντήσεις σε αυτές τις 5 ερωτήσεις:
    1. Ονόμασε 5 άτομα από τα πλουσιότερα στη ΓΗ.
    2. Ονόμασε τις 5 τελευταίες νικήτριες του διαγωνισμού Μις Υφήλιος.
    3. Ονόμασε τους 10 τελευταίους νικητές του βραβείου Νόμπελ.
    4. Τους 10 τελευταίους νικητές Όσκαρ καλύτερου ηθοποιού.

    Δεν τα καταφέρνεις; Είναι δύσκολο, έτσι;
    Μην ανησυχείς, κανείς δε θυμάται.

    Τα χειροκροτήματα περνάνε! Τα κύπελα πιάνουν σκόνη...

    Τώρα προσπάθησε ν' απαντήσεις σε αυτές τις 5 ερωτήσεις:
    1. Ονόμασε 3 καθηγητές που συνέβαλαν στη μόρφωσή σου.
    2.Ονόμασε 3 φίλους που σε βοήθησαν σε δύσκολες στιγμές.
    3. Σκέψου κάποια άτομα που σε έχουν κάνει να νιώσεις ξεχωριστός/ή.
    4. Ονόμασε 5 άτομα με τα οποία σου αρέσει να περνάς το χρόνο σου.

    Τα καταφέρνεις; Είναι πιο εύκολο, έτσι;
    Τα άτομα που έχουν μια ουσία στη ζωή σου δεν είναιαναγκαστικά οι πιο πλούσιοι ή οι πιο επιτυχημένοι...
    Είναι όμως εκείνοι που ανησυχούν για σένα, που σε οποιεσδήποτε περιστάσεις είναι δίπλα σε σένα...

    Σκέψου λίγο. Η ζωή είναι πολύ σύντομη!
    Εσύ σε ποια λίστα είσαι;

    Είναι λίγος καιρός, στους Ολυμπιακούς του Σιάτλ, 9 αθλητές, όλοι ανάπηροι σωματικά ή πνευματικά, ήταν στη γραμμή εκκίνησης της κούρσας των 100 μέτρων.
    Στο σύνθημα της εκκίνησης η κούρσα ξεκίνησε. Δεν έτρεχαν όλοι, αλλά όλοι είχαν τη επιθυμία να συμμετέχουν και να κερδίσουν.
    Έτρεχαν ανά 2, ένα αγόρι έπεσε στην πίστα, έκανε κάποιες τούμπες και άρχισε να κλαίει. Οι άλλοι 8 τον άκουσαν να κλαίει. Επιβράδυναν και κοίταξαν πίσω τους. Σταμάτησαν και άρχισαν να επιστρέφουν πίσω...ΟΛΟΙ...
    Τότε όλοι τον πήραν από τους ώμους και ξεκίνησαν όλοι μαζί να περπατάνε προς τη γραμμή του τερματισμού. Ολόκληρο το στάδιο σηκώθηκε και άρχισε να χειροκροτεί. Και τα χειροκροτήματα διήρκησαν πάρα πολύ...
    Οι άνθρωποι που είδαν αυτό το γεγονός, μιλούν γι' αυτό ακόμη. ΓΙΑΤΙ;

    Γιατί βαθιά μέσα μας, όλοι ξέρουμε ότι το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή δεν είναι να κερδίσουμε για μας. Το πιο σημαντικό πράγμα σε αυτή τη ζωή είναι να βοηθάμε και τους άλλους να κερδίσουν. Ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα επιβραδύνουμε ή θα αλλάξουμε τη δική μας πορεία, αφού:

    Ένα κερί δεν παθαίνει τίποτα αν βοηθήσει για να ανάψουμε και ένα ακόμη."



    Γιατί από τώρα ζούμε στον παράδεισο (για όσους πιστεύουν στην ύπαρξή του), όταν ξεπερνούμε το εγώ και φτάνουμε στο εσύ... Αυτή είναι η μαγεία και η ομορφιά της ζωής. Τότε η ζωή αποκτά νόημα και σκοπό και φτάνει στην υπέρτατη τελείωσή της

    Και όπως λέει ο Phil Collins
    Just think about it. It's just another day for you and me in paradise
    Hastaroth
    25.10.2006, 22:52
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 25-10-2006 στις 03:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 24-10-2006 στις 23:04 έγραψε...

    Ο Σκοπός της ζωής είναι το ποτάμι.....




    Θα διαφωνήσω εντελώς. Σκοπός της ζωής είναι το βουνό.



    Κι'εγώ που καθόμουν και κοίταζα το ποτάμι...................
    vouliakis
    25.10.2006, 23:29
    Τέτοιες "προχωρημένες" εργασίες βάζουν στους φοιτητές των τμημάτων ιχθυοκαλλιέργειας?

    Σκοπός της ζωής είναι η εξέλιξη, μέσα από φυσική επιλογή.

    Μπορούμε να πούμε πως ακόμα και η Ηθική είναι ανθρώπινο ένστικτο που εξυπηρετεί τη δύναμη της φυσικής επιλογής.







    sintorin
    26.10.2006, 16:04
    an stin viologia zutaei o daskalos tetia ergasia.....pithanon kai o daskalos mathimatikon na tous zutusei suntagi gia mousaka.....

    clapton21
    30.10.2006, 01:22
    Ο συμβιβασμός με την ιδέα του αναπόφευκτου τέλους της..
    okanenas
    30.10.2006, 16:22
    Πείτε με τρελό πείτε με οπισθοδρομικό αλλά ο σκοπός της ζωής
    (όσο δύσκολο και αν είναι) είναι η θέωση.