ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη

    Ανακοινώθηκε η υπερπαραγωγή του «Οδυσσέα»

    sintorin
    14.03.2007, 14:49
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 13-03-2007 στις 20:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 13-03-2007 στις 20:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 13-03-2007 στις 19:24 έγραψε...

    Μήπως να έγραφα κανένα σενάριο να έβγαζα και κανα φράγκο?



    me tetio skeptiko, na grapseis gia na vgaleis lefta, oute dekara den tha vgaleis.....kai sigoura to scenario sou tha einai mono kalo gia na anavei ta ksula sto tzaki sou......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 13-03-2007 20:21 ]




    Όσο να πεις είναι και αυτή μία χρησιμότητα. Η προοπτική του να ανάψει κάποιος το τζάκι του με το σενάριό μου δεν με χαλάει καθόλου. Αλλά να είσαι σίγουρος πως ως πολιτισμιολόγος με ένα πτυχίο νααααααα από το πανεπιστήμιο, ξέρω καλύτερη ιστορία από τους χολιγουντιανούς προφέσορες. Το να γράφεις όμως, φίλε μου, ανώνυμες κακιούλες είναι εύκολο. Αν πατήσεις το προφίλ μου θα δεις όλα τα στοιχεία μου. Όπως και των περισσότερων εδώ. Τα δικά σου?



    sigoura den mporo na anametritho mazi sou, efoson exeis ena tooosssssooooo megalo ptuxio panepistimiou....

    pantos oso megalo kai na einai, exeis skeptiko kapiou pou den exei teliosei oute dimotiko....kai den exei na kanei me posa ptuxia exei kapios, i mexri pou exei ftasei stis spoudes tou...exei na kanei me to anoixto mualo kai tin eksupnada kathenos......

    efoson eisai toso sigouros oti ksereis tosa perissotera, katse kai grapse, na doume poso akrivos aksizei to toooosssssooooo megalo ptuxio sou, i akoma perissotero na doume pppooooossssssoooooo aksizeis esu perissotero apo tous xolugountianous profesores......ala se auti ti xora oloi etsi eisaste, me megala ptuxia panepistimion, kai akoma megalutera xazokoutoponirias.........
    tago
    15.03.2007, 00:39
    Φιλαράκο (ή φίλη, διότι ούτε το φίλο σου δεν μπορώ να ξέρω), έχεις κάτι μαζί μου? Με ξέρεις? Σου έκανα τίποτα? Γιατί αυτή η εμπάθεια? Ένα χιουμοριστικό σχόλιο έκανα για σενάριο και φράγκα και μου επιτίθεσαι λες και σου σκότωσα τη μάνα. Για μαζέψου λίγο σε παρακαλώ πολύ. Αν θέλεις να γνωριστούμε δεν έχω καμία αντίρρηση. Είναι πιθανόν, ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις τι άνθρωπος είμαι και για το αν το πτυχίο μου έχει πιάσει τόπο ή όχι. Δεν ζήτησα να αναμετρηθείς μαζί μου σε επίπεδο γνώσεων και μη παρερμηνεύεις αυτά που γράφω. Αυτό που αποκαλείς εσύ αναμέτρηση , δεν είναι του χαρακτήρα μου. Ήμουν απολύτως σαφής σε αυτό που έγραψα. Εκτός και αν είσαι «χολιγουντιανός προφέσορας» και θίχτηκες. Δεν είναι δουλειά μου να γράφω σενάρια. Αν έκανες τον κόπο να δεις το προφίλ μου θα έβλεπες πως βγάζω το ψωμί μου και πως μεγαλώνω τα παιδιά μου. Σπούδασα σε μεγάλη ηλικία (35) και μόνο από προσωπικό ενδιαφέρον και για την ευχαρίστησή μου. Ωστόσο εσύ ακόμα κρατάς μυστική την ταυτότητά σου. Ντρέπεσαι? Ή είναι πάγια τακτική σου να μοιράζεις ανώνυμες κακιούλες δεξιά και αριστερά?
    sintorin
    15.03.2007, 17:59
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 15-03-2007 στις 00:39 έγραψε...

    Φιλαράκο (ή φίλη, διότι ούτε το φίλο σου δεν μπορώ να ξέρω), έχεις κάτι μαζί μου? Με ξέρεις? Σου έκανα τίποτα? Γιατί αυτή η εμπάθεια? Ένα χιουμοριστικό σχόλιο έκανα για σενάριο και φράγκα και μου επιτίθεσαι λες και σου σκότωσα τη μάνα. Για μαζέψου λίγο σε παρακαλώ πολύ. Αν θέλεις να γνωριστούμε δεν έχω καμία αντίρρηση. Είναι πιθανόν, ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις τι άνθρωπος είμαι και για το αν το πτυχίο μου έχει πιάσει τόπο ή όχι. Δεν ζήτησα να αναμετρηθείς μαζί μου σε επίπεδο γνώσεων και μη παρερμηνεύεις αυτά που γράφω. Αυτό που αποκαλείς εσύ αναμέτρηση , δεν είναι του χαρακτήρα μου. Ήμουν απολύτως σαφής σε αυτό που έγραψα. Εκτός και αν είσαι «χολιγουντιανός προφέσορας» και θίχτηκες. Δεν είναι δουλειά μου να γράφω σενάρια. Αν έκανες τον κόπο να δεις το προφίλ μου θα έβλεπες πως βγάζω το ψωμί μου και πως μεγαλώνω τα παιδιά μου. Σπούδασα σε μεγάλη ηλικία (35) και μόνο από προσωπικό ενδιαφέρον και για την ευχαρίστησή μου. Ωστόσο εσύ ακόμα κρατάς μυστική την ταυτότητά σου. Ντρέπεσαι? Ή είναι πάγια τακτική σου να μοιράζεις ανώνυμες κακιούλες δεξιά και αριστερά?



    eixa profil kai to evgala, i elliniki xazokoutoponiria ton suntoniston me anagkase na to vgalo, parolo pou den egrafa tipota gia to ti kano kai ti prosonta exo.....

    den anametrieme me kanena....to anefera auto, giati milises gia to ptuxio sou....den me niazei posa ptuxia exeis, gia mena den metrane auta katholou.....

    an eixes mia paramikri idea, apo to ti xreiazetai gia na grapseis senario, den tha eixes oute kanei to sxolio sou....
    ala otan milao gia elliniki xazokoutoponiria, milao gia esena kai olous tous alous pou kanoun edo mesa tous megalokoultouriarides ala den exoun idea apo texnes.....olo theoria einai, kai miden praktiki....
    gia tous 'xoligountianous profesores' na sou po oti diavazoun polu prin grapsoun kati pou afora istoria, kai poles fores alazoun gia logous eukolias katanoisis tis istorias pros to koino, ales fores to alazei o skinothetis, kai ales fores o paragogos....poles fores vazoun kai oi treis lefta apo tin tsepi
    tous gia na kanoun kati....kai dikaioma tous einai na alaksoun oti theloun, opos to theloun kai gia opio logo theloun...

    o xazokotoponiros ellinas, den vazei oute dekara gia kati tetio....einai terastio risko, kai fusika den pisteuei oti tha plurosei...kai sigoura tha protimisei na faei ta lefta tou stis pistes kai ta autokinita.....molis omos vgei i tainia pou afora tin istoria tou, tha vgei amesos na fonaksei, oti tou viasane tin istoria tou....mexri ekei ftanoun ta kotsia tou, na diamarturetai se kati pou o idios kserei polu kala oti einai anaksios kai atalantos gia na katorthosei.....

    exo ena gnosto pou egrapse ena scenario, prokeite peri komodias. Polu kalo, to edeikse se kati anthropous stin ellada, oi opioi tou eipan oti eitan polu kalo to scenario tou, ala doistixos den uparxei paragogos pou tha dosei dekara gia kati tetio, ala kai to xeirotero einai oti den uparxei oute enas ellinas skinothetis pou mporei na traviskei tis skines tou, epeidi prokeite gia grigoro kai duskolo montage,
    kai poli doulia sto travigma ton skinion. Tou proteinan na to steilei ekso, eite agglia i ameriki, opou mporoun na gurisoun tetia erga.

    Auto gia mena einai ena apo tis dekades paradeigmata pou perigrafei oli tin elliniki alithia stis texnes, paidia....ta panta.....kai ston lao pou kritikarei xoris na kserei gia ti milaei.....

    alo ena paradeigma, einai auto edo to topic....vgeike kapios kai egrapse, gia opiodipote logo, kati gia ena ergo pou thelei na kanei. Mporei na koroideuei, mporei na milaei sovara...den me niazei auto. Ego auto pou kratisa apo auto, einai i antidrasi olon edo mesa. Na ton koroidepsoun, opos to ekanes kai esu. Vgeikan oloi oi koultouriarides eksupnakides, na poun oti ginetai mono gia
    ta lefta, (sigoura to proto pou tha poun, oi idioi ta proskunane kathe proi pou ksupnanai)
    Na min tous agkiksoun tin istoria tous....tha tous alaksoun tin istoria...klp...klp...
    Kai as poume oti vgainei ena tetio ergo, oi protoi pou tha fonaksoun tha einai oi idioi, kai tha poun opos eipes kai esu, oti ta xazoamerikanakia kanoun tous 'xoligountianous profesores'.

    Den sou epitithomai, sou dino ena kathrefti gia na koitakseis kala ton eauto sou mesa...aplos auti i koutoponiri nootropia mou tin dinei ..........

    alex3
    16.03.2007, 10:58
    Έχεις σκεφτεί μήπως πως το σενάριο του φίλου σου μπορεί να μην ήταν και τόσο καλό όσο λες κι απλά αυτοί που του είπαν για αδυναμία παραγωγής να το έκαναν από ευγένεια...Λέω τώρα...
    absurdus_delirium
    16.03.2007, 13:11
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 14-03-2007 στις 03:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 26-10-2006 στις 19:26 έγραψε...

    Η Wormer Boss(α συγνώμη λάθος το έγραψα?)
    Ο Θπύροθ Καγκάδης Ελληνοαυστραλός (αλήθεια έβαλαν το Καγκ- μπροστά για να θυμίζει τα καγκουρώ?)

    Και ο φιλλέλληνας David Bowls!!!Αγαπάει την Ελλάδα αλλα δεν έχει λεφτά!Αφου ειναι έτσι θα του δώσω εγώ!Δεν πειράζει!

    Είναι πολύ συγκινητικη αυτή η προσπάθεια καταγραφής της Οδύσσειας.

    Πηνελόπη έγραψες

    "Να αναμένετε όλοι στο μέλλον περισσότερες επίσημες πληροφορίες και ανακοινώσεις για τη μεγαλειώδη αυτή πρωτοβουλία διεθνής προβολής της Ελληνικής ιστορίας του σεναριογράφου Σπύρου Καγκάδη που στέφεται συνεχώς με θεαματική επιτυχία"

    Πηνελόπη241 Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θέλω να πάω στο site μήπως μου ζητήσουν πιστωτική και δεν έχω βγάλει ακόμα.
    Θέλεις να βρεθούμε κάπου στο κέντρο να κεράσω ένα ποτό και να σου δώσω και κάτι μετρητά που έχω ? Και αυτό γιατί δεν τον ξέρω τον Bowls -θα του τα δώσεις εσύ χέρι με χέρι ,σε πιστεύω.Θέλω πολύ να βοηθήσω στην παραγωγή της ταινίας ,πραγματικά!







    Να που -που και που (πλεονασμός; παρντόν)- η ειρωνία βοηθάει την προαγωγή του διαλόγου.

    Να σημειώσω πως είναι ο ίδιος σαλτιμπάγκος που ξεκίνησε το θέμα "Η ταινία «300» της Warner Bros είναι προάγγελος της διεθνής επιτυχίας του «Οδυσσέα», το θέμα "Ιστορικές επενδυτικές ευκαιρίες ανοίγονται σήμερα στο Χόλυγουντ για τους Έλληνες" (που το έστειλαν, αντίστοιχα ο Jorge και η Christine στο θέμα με τους "300" - kudos, παιδιά), και, βεβαίως-βεβαίως, το θέμα "300: Μπράβο στην Warner Bros" όπου αισίως πιάσαμε τα 103 μηνύματα. Μ' αρέσει ο τρόπος που έχει δομημένα και τα τρία μηνύματά του. Στο σχολείο πρέπει να ήταν πολύ καλός στη δοκιμιακή έκθεση (ή και όχι).

    Αλήθεια, μιας και το 'φερε η κουβέντα... το θέμα με την παιδεία (με μικρό το π) στα πόσα μηνύματα να είναι; Α, ρε γμτ. Έφυγε απ' τη λίστα με τα πιο πρόσφατα, που να ψάχνω τώρα;

    Καληνύχτα




    sintorin, βλέπεις δέντρο - χάνεις δάσος και μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις ένα τσουβαλάκι, το κουβαλάς μαζί σου και χώνεις μέσα συλλήβδην ανθρώπους και ιδέες. Για να διαχωριστώ από "όλους αυτούς" που λες και συ. Το δικό μου ζήτημα (και νομίζω ο λόγος που τον κοροϊδεύουν και οι υπόλοιποι) είναι το ότι ο τύπος χρησιμοποιεί προσπαθεί να τονίσει την σημασία της "Ελλάδα", στους "Έλληνες", και υποδεικνύει την "Ελληνικότητα" ταινιών και τον "Φιλελληνισμό" μιας πολυεθνικής στην οποία λέει "μπράβο" και ότι πρέπει να της χρωστάμε ευγνωμοσύνη. Αν δεν το 'πιασες, δικό σου θέμα. Το απαξιωτικό σχόλιο προς τον tago είναι, ουσιαστικά, απρόκλητο και άστοχο.
    sintorin
    16.03.2007, 14:59
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 16-03-2007 στις 10:58 έγραψε...

    Έχεις σκεφτεί μήπως πως το σενάριο του φίλου σου μπορεί να μην ήταν και τόσο καλό όσο λες κι απλά αυτοί που του είπαν για αδυναμία παραγωγής να το έκαναν από ευγένεια...Λέω τώρα...



    Nai to skeftika kai auto, giati mesa stin koinonia pou zei, i ilikrinia einai arketa spanio fenomeno apo oti exo dei.

    Apo tin ali omos, ean vasisto sto viografiko tou, to opio apoteleitai apo arthra se periodika, kati liga vivlia pou exei dimosieusei, kai paragogi ekpompon radiofonou, einai pithanon episis na min eitan 'eugenikoi' mazi tou, ala na tou elegan tin alithia.

    Edo pou ta leme, oti exo grapsei, den einai apo ena sako pou kouvalao, opos leei o 'absurdly delirius', kai vlepo para polu kala to dasos, opos kai pera apo to dasos ti uparxei kai pos diamorfonetai to topio, analoga me ta dentra pou zoun mesa se auto to dasos.
    Auta pou grafo einai vasismena epano se analysis pou mou exoun kanei anthropoi pou zoun mesa se auti tin koinonia, pou pano kato oloi skeftontai to idio, ala kaneis den tolmaei na pei otidipote. Fovountai tis etiketes, ti zulia, tin aporipsi.
    Mporo na po oti kai ego exo diapistosei akrivos auta pou lene kai pou kseroun krufa mesa tous, diavazontas ta themata, kai tis apantiseis kathenos edo mesa, pou dinei ena polu olokliromeno pinaka tis ellinikis koinonias.

    Kai auto ton pinaka ton exo onomasei 'xazokoutoponiria'

    Diki mou gnomi....se osous den aresei, lupamai ala i zoi den einai olo na akoume oti theloume na akousoume......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 16-03-2007 15:01 ]


    absurdus_delirium
    16.03.2007, 16:25
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 16-03-2007 στις 14:59 έγραψε...

    Diki mou gnomi....se osous den aresei, lupamai ala i zoi den einai olo na akoume oti theloume na akousoume......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 16-03-2007 15:01 ]







    ΥΓ: Θα σε παραδεχόμουν αν το absurdly delirius το είχες γράψει στα λατινικά!
    gogere17
    17.03.2007, 21:16
    ΕΛΑΤΕ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ........ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ

    sintorin
    19.03.2007, 19:12
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 16-03-2007 στις 13:11 έγραψε...

    sintorin, βλέπεις δέντρο - χάνεις δάσος και μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις ένα τσουβαλάκι, το κουβαλάς μαζί σου και χώνεις μέσα συλλήβδην ανθρώπους και ιδέες. Για να διαχωριστώ από "όλους αυτούς" που λες και συ. Το δικό μου ζήτημα (και νομίζω ο λόγος που τον κοροϊδεύουν και οι υπόλοιποι) είναι το ότι ο τύπος χρησιμοποιεί προσπαθεί να τονίσει την σημασία της "Ελλάδα", στους "Έλληνες", και υποδεικνύει την "Ελληνικότητα" ταινιών και τον "Φιλελληνισμό" μιας πολυεθνικής στην οποία λέει "μπράβο" και ότι πρέπει να της χρωστάμε ευγνωμοσύνη. Αν δεν το 'πιασες, δικό σου θέμα. Το απαξιωτικό σχόλιο προς τον tago είναι, ουσιαστικά, απρόκλητο και άστοχο.



    Esu file vlepeis mono ena dentro, to opio den to vlepeis prasino opos einai ala kokkino, kai to kaneis kai terastio otan den uparxei logos. Oxi mono esu, ala oloi edo mesa. To vrisko kai ego gelio, na anoiksei kapios tetio thema edo mesa, giati to epipedo tou site den einai gia tetiou eidous plirofories kai anakoinoseis. Stin thesi tou den tha to ekana...telos panton.....

    Epiases ena pragma apo to keimeno opos se sumfairei na to deis, kai mou milas gia dosoi kai dentra, xoris na vlepeis ti peristrefetai guro apo auto.

    Kai idou i pragmatikotita, eite sou aresei i oxi. I xora sou, den exei pote proothisei tin istorian tou ekso apo tin ellada, parolo pou to dutiko sustima exei vasistei kata ena megalo pososto se oli tin arxaia elliniki filosofia. Ektos apo oti egrapsan oi arxaioi filosofoi, sumera ta perissotera analytika vivlia pou exoun graftei gia tin elliniki arxaia istoria, einai gramena apo aglous, galous, germanous kai amerikanous.

    Zeis se mia xora, opou i paidia einai gia klamata, i oikonomia einai akoma xeirotera, kai to kurio proion tis elladas einai o tourismos. Oi touristes peigainoun stin ellada, gia tin thalassa, ton ilio, ta nisia ala kai gia tin istoria tis. Esu to vlepeis san na xrostas stis poluethnikes, i alithia einai oti autes oi poluethnikes kanoun dorean diafimisi gia ti xora sou se oli tin gi. Kai me kapio tropo voithane stin veltiosi tou tourismou, kai tis oikonomias tis xoras. Pragma pou oi ellines einai telios anaksioi na kanoun, giati koitane mono tin tsepi tous, kai o kathenas koitaei to diko tou dentro mesa sto dasos, opos kaneis akrivos kai esu kai oloi edo mesa, kai kseroun mono na katigoroun kai na koroideuoun opios prospathisei na diksei mia ali opsi tou nomismatos.......

    Otan vlepeis olo to dasos, ekei vlepeis oti den kanoun mono lefta oi poluethnikes, ala kai i xora sou me tin proothisei tis istorias sou pou kanei, eite einai akrives i oxi, efoson kanenas ellinas den einai ikanos na to kanei.

    Elpizo mia mera autos o topos na dosei mia kaluteri ekpaideusi ston lao tou, oste na kanei pio skeptikous anthropous pou vlepoun amesos pos douleuoun ta pragmata gia na mathoun na ekmetaleuontai ta prosonta tous. Kai oxi na kathontai kai na kritikaroun opios ta ekmetaleuetai sti thesi tous.

    to sxolio den eitan mono pros ton tago, ala se olous edo mesa.....ala esu sunexizeis na koitas to diko sou dentro....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 19-03-2007 19:28 ]


    absurdus_delirium
    20.03.2007, 09:49
    Και εσύ, φίλε sintorin, ως γνήσιος Έλλην, είπες την αλήθεια σου, κριτικάρισες, έκανες την πολιτική ανάλυσή σου (του καφενείου/απ' το '84 είναι βουλωμένα τα φρεάτια - που ΄ν΄ το Κράτος;) - αφού βεβαίως έβγαλες άκρη και για τις πολιτικές μου πεποιθήσεις - και νιώθεις καλά. Το να σημειώνεις την ανικανότητά μας να δούμε παραπέρα από τη μύτη μας και "αγανακτισμένος" (ή αυτό ή μπουχτισμένος μου φαίνεσαι - τις πολιτικές πεποιθήσεις δεν τις αγγίζω) να λες "ε, καλά (μας) κάνουν" για τον τυπικό Έλληνα, μάλλον, μου κάνει. Όσον αφορά τη νοοτροπία "να κοροϊδέψω/τραβήξω/μειώσω/κατεβάσω τον μπροστά στο επίπεδό μου για να πατήσω μετά πάνω του και να ανεβώ" είναι βαλκανικό/ραγιάδικο σύμπλεγμα που μόνο με σωστή παιδεία μπορεί να ανατραπεί. Η αντίδραση μου σε αυτό το θέμα δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία. Σε κάθε περίπτωση, όπως βολεύεται ο καθένας.

    Οι μόνες σου λέξεις που πιστεύω ότι έχουν κάποιο νόημα είναι αυτές για την παιδεία. Όπως βλέπεις (αν έχεις μάτια, αυτιά και στοιχειώδη νοημοσύνη) προς τα πίσω πάμε και σε αυτό το θέμα.

    Όσον αφορά το θέμα - για να μη ξεφεύγουμε - τέτοιες ταινίες φέρνουνε τον έναν τουρίστα (οι άλλοι δύο έρχονται να πιουν όσο δεν τους αφήνουν να πιουν στη δική τους χώρα) αλλά δε θα κάτσουμε να πούμε "ευχαριστώ" στη Warner. Δεν το κάνει για την ψυχή των μετόχων της.

    Αν τώρα εσύ με το να πιστεύεις ότι γίνεται προώθηση της Ιστορίας (και, συνεκδοχικά, του τουρισμού - πάλι στο μπαγιόκο γυρνάμε, ε;) με τέτοιου είδους ταινίες και έχεις και την εντύπωση πως βλέπεις τη συνολική εικόνα, μακάριος.

    Όπως είπες και συ "η ζωή δεν είναι όλο να ακούμε ό,τι θέλουμε να ακούσουμε". Σ' ευχαριστώ που ήρθες να ενοχλήσεις τα βολεμένα αυτιά μας με την καθαρή, δυνατή και επί της ουσίας φωνή σου. Αλαζονεία, δε βρίσκεις;

    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 20-03-2007 09:54 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 20-03-2007 11:56 ]


    sintorin
    20.03.2007, 18:59
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 20-03-2007 στις 09:49 έγραψε...

    Και εσύ, φίλε sintorin, ως γνήσιος Έλλην, είπες την αλήθεια σου, κριτικάρισες, έκανες την πολιτική ανάλυσή σου (του καφενείου/απ' το '84 είναι βουλωμένα τα φρεάτια - που ΄ν΄ το Κράτος;) - αφού βεβαίως έβγαλες άκρη και για τις πολιτικές μου πεποιθήσεις - και νιώθεις καλά. Το να σημειώνεις την ανικανότητά μας να δούμε παραπέρα από τη μύτη μας και "αγανακτισμένος" (ή αυτό ή μπουχτισμένος μου φαίνεσαι - τις πολιτικές πεποιθήσεις δεν τις αγγίζω) να λες "ε, καλά (μας) κάνουν" για τον τυπικό Έλληνα, μάλλον, μου κάνει. Όσον αφορά τη νοοτροπία "να κοροϊδέψω/τραβήξω/μειώσω/κατεβάσω τον μπροστά στο επίπεδό μου για να πατήσω μετά πάνω του και να ανεβώ" είναι βαλκανικό/ραγιάδικο σύμπλεγμα που μόνο με σωστή παιδεία μπορεί να ανατραπεί. Η αντίδραση μου σε αυτό το θέμα δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία. Σε κάθε περίπτωση, όπως βολεύεται ο καθένας.

    Οι μόνες σου λέξεις που πιστεύω ότι έχουν κάποιο νόημα είναι αυτές για την παιδεία. Όπως βλέπεις (αν έχεις μάτια, αυτιά και στοιχειώδη νοημοσύνη) προς τα πίσω πάμε και σε αυτό το θέμα.

    Όσον αφορά το θέμα - για να μη ξεφεύγουμε - τέτοιες ταινίες φέρνουνε τον έναν τουρίστα (οι άλλοι δύο έρχονται να πιουν όσο δεν τους αφήνουν να πιουν στη δική τους χώρα) αλλά δε θα κάτσουμε να πούμε "ευχαριστώ" στη Warner. Δεν το κάνει για την ψυχή των μετόχων της.

    Αν τώρα εσύ με το να πιστεύεις ότι γίνεται προώθηση της Ιστορίας (και, συνεκδοχικά, του τουρισμού - πάλι στο μπαγιόκο γυρνάμε, ε;) με τέτοιου είδους ταινίες και έχεις και την εντύπωση πως βλέπεις τη συνολική εικόνα, μακάριος.

    Όπως είπες και συ "η ζωή δεν είναι όλο να ακούμε ό,τι θέλουμε να ακούσουμε". Σ' ευχαριστώ που ήρθες να ενοχλήσεις τα βολεμένα αυτιά μας με την καθαρή, δυνατή και επί της ουσίας φωνή σου. Αλαζονεία, δε βρίσκεις;



    tora, pou eides oti evgala sumperasma gia tis politikes sou pepithiseis, den ksero...

    ase tis politikes pepithiseis, den douleuoun me mena....den anoiko se kanena koma, den eimai autis tis xazokoutoponiris nootropias...

    Den sou eipe kaneis na peis euxaristo stin warner. Sou deixno mia diastasi tis eikonas pou esu den vlepeis, kai isos na min theleis na deis....
    den to pisteuo oti ginetai proothisi tis istorias, vlepo mprosta sta matia mou ti ginetai....zo ekso apo tin ellada....

    se euxaristo pantos pou me sugrineis me kapion tou kafeniou tou 84, me kolakeuei polu auto, giati exo milisei me anthropous 'tou kafeniou' opos les, pou kseroun polu kalutera ti ginetai ston kosmo, kai einai polu pio anuxtomualoi apo tous ptuxiouxous ellinikou panepistimiou....otan milao gia ptuxiouxous, vasizomai polu sto ti paragei auti i anotati opos tin lete paidia.....kalutera na min po.....

    kai den eimai gnisios ellinas opos les.....o enas apo tous goneis mou einai ellinas, o alos oxi, den exo zusei stin ellada, para ligous mines ton teleutaio kairo...eipame i eikona mporei na exei ales diastaseis pou esu den vlepeis.....ala den paei na pei oti den uparxoun......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 20-03-2007 19:06 ]


    manosomba
    23.03.2007, 13:53
    Ωχ.... κατακαημένε Οδυσσέα τι σου 'μελε να πάθεις, τώρα π'ανθίζουν τα βουνά και βγάζει η γης χορτάρι....