ελληνική μουσική
    998 online   ·  210.857 μέλη

    Επανεκτελέσεις παλιών συνθέσεων.Γιατί;

    zigas
    04.11.2006, 19:10
    Με κουράζει αυτή η στατικότητα του ελληνικού τραγουδιού
    με το να αναμασάμε συνέχεια την τροφή των προικισμένων
    ελλήνων συνθετών του παρελθόντος.
    Τα τραγούδια ανήκουν στον συνθέτης τους,στον κόσμο,
    στον πρώτο ερμηνευτή ή στην δισκογραφική εταιρεία;
    Ποια η γνώμη σας;

    AlmaNegra
    04.11.2006, 22:11
    Είναι η εύκολη λύση φίλε zigas. Και δοκιμασμένη! Τα τραγούδια δε νομίζω πως ανήκουν κάπου. Όλοι χρειάζονται, και ο δημιουργός, και ο κόσμος που τα ακούει και ο τραγουδιστής που το ερμηνεύει.. Όλοι αυτοί... Αν λείπει κάτι από αυτήν τη συναγή δε γίνεται τραγούδι!
    maspa
    05.11.2006, 01:46
    Αν δεν τα αναμασούσανε τα παλιά τραγούδια πως θα τα μαθαίναμε εμείς οι νεότεροι;
    Har--rY
    05.11.2006, 02:51
    Το Ελληνικό τραγούδι τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει όντως μια στατικότητα και είναι αρκετά χλιαρό. Το φαινόμενο αυτό είναι αναπόφευκτο πιστεύω γιατί το κοινωνικοπολιτικό τοπίο βρίσκεται επίσης σε στατικότητα και αυτό οδήγησε σε αποξένωση και ατομικότητα και όχι σε μαζικότητα και ομαδοποίηση. Αυτό οδηγεί ενδεχομένως σε έλλειψη ουσιαστικής έμπνευσης και μιας μουσικής η οποία να εκφράζει ένα μεγάλο μέρος του κοινού όπως γινόταν με την Ελληνική μουσική παλαιότερων γενεών. Έτσι το αναμάσημα αποσκοπεί σε μια ομαδοποίηση και εν τέλει σε τρελές πωλήσεις. Οι διασκευές όμως δεν πιστεύω ότι γίνονται πάντοτε ελλείψει ειληκρινών και αγαθών προθέσεων.

    (Μήπως το φιλοσόφησα πολύ;)
    rompa
    05.11.2006, 06:42
    Είναι η εύκολη λύση αφού οι τραγουδιστές λένε επιτυχίες - δοκιμασμένες συνταγές αλλά δεν είναι και φορές που "ανασταίνοντας" κάποια τραγούδια τα κάνουν μεγαλύτερες επιτυχίες απ'ότι υπήρξαν.
    zigas
    05.11.2006, 11:56
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-11-2006 στις 01:46 έγραψε...

    Αν δεν τα αναμασούσανε τα παλιά τραγούδια πως θα τα μαθαίναμε εμείς οι νεότεροι;


    Πολύ απλά με το να "ψάξεις". Πάντως ακόμα κι έτσι καλά είναι.
    Δεν έχεις την απορία όμως να ακούσεις και την πρώτη ερμηνεία;
    Yperoptis
    05.11.2006, 14:36
    Διαφωνώ στα περί στατικότητας. Ο λόγος που φαίνεται έτσι είναι γιατί δεν μας ενημερώνουν για αυτά που πραγματικά γίνονται. Γράφονται πολύ ωραία και πολλά σημαντικά πράγματα. Μόνο που πλέον είναι στο χέρι του καθενός μας να τα ανακαλύψει. Γιατί εάν περιμένεις από τα ΜΜΕ... Όσο για τις επανεκτελέσεις είμαι απολύτως υπέρ. Αρκεί να γίνονται με αγάπη και σεβασμό. Στην χειρότερη θα περάσει αδιάφορη. Στην καλύτερη όμως θα ανακαλύψουμε κάτι που βυθίστηκε στο χρόνο και θα ανασάνουν και οι πρώτοι δημιουργοί...
    valia1984
    05.11.2006, 15:15
    Και εγώ είμαι υπέρ των επανεκτελέσεων..
    Χάρη σε αυτές έμαθα πάρα πολλά τραγούδια του Καζαντζίδη για παράδειγμα.
    Από τον ίδιο δεν θα επιδίωκα ποτέ να τα ακούσω γιατί η φωνή του δεν μου αρέσει.

    maspa
    05.11.2006, 17:46
    Παράθεση:

    Το μέλος zigas στις 05-11-2006 στις 11:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-11-2006 στις 01:46 έγραψε...

    Αν δεν τα αναμασούσανε τα παλιά τραγούδια πως θα τα μαθαίναμε εμείς οι νεότεροι;


    Πολύ απλά με το να "ψάξεις". Πάντως ακόμα κι έτσι καλά είναι.
    Δεν έχεις την απορία όμως να ακούσεις και την πρώτη ερμηνεία;



    Ναι, αλλά θα ψάξω την πρώτη ερμηνεία αφού γνωρίσω τα τραγούδια μέσα από επανεκτελέσεις. Για παράδειγμα τραγούδια του Καζαντζίδη, Παπαδόπουλου κλπ τα γνώρησα μέσα από το cd live του Κότσιρα στα 15 μου..... Δεν νομίζω να είναι κακό αυτό, το να επαναλαμβάνουν παλιά τραγούδια- σταθμός στη ελληνική μουσική.....
    Είναι και το άλλο... Ακούγοντας κάποιο 15χρονο(όπως στη δική μου περίπτωση) τραγούδια παλιά από έναν τραγουδιστή της εποχής του τα οικειοποιείται με μεγαλύτερη ευκολία....
    valia1984
    05.11.2006, 17:55
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-11-2006 στις 17:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος zigas στις 05-11-2006 στις 11:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-11-2006 στις 01:46 έγραψε...

    Αν δεν τα αναμασούσανε τα παλιά τραγούδια πως θα τα μαθαίναμε εμείς οι νεότεροι;


    Πολύ απλά με το να "ψάξεις". Πάντως ακόμα κι έτσι καλά είναι.
    Δεν έχεις την απορία όμως να ακούσεις και την πρώτη ερμηνεία;



    Ναι, αλλά θα ψάξω την πρώτη ερμηνεία αφού γνωρίσω τα τραγούδια μέσα από επανεκτελέσεις. Για παράδειγμα τραγούδια του Καζαντζίδη, Παπαδόπουλου κλπ τα γνώρησα μέσα από το cd live του Κότσιρα στα 15 μου..... Δεν νομίζω να είναι κακό αυτό, το να επαναλαμβάνουν παλιά τραγούδια- σταθμός στη ελληνική μουσική.....
    Είναι και το άλλο... Ακούγοντας κάποιο 15χρονο(όπως στη δική μου περίπτωση) τραγούδια παλιά από έναν τραγουδιστή της εποχής του τα οικειοποιείται με μεγαλύτερη ευκολία....



    Συμφωνώ!!!
    mousikofilh
    05.11.2006, 18:57
    Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου.Και για εμένα ισχύει αυτό.
    Βέβαια δεν έμαθα τα τραγούδια αυτά από τον Γιάννη Κότσιρα,
    αλλα τα αγάπησα χίλιες φορές περισσότερο με την φωνή του.
    Είναι τι σου πάει καλύτερα στα αυτιά...
    Είναι κάποιους πρώτες εκτελέσεις, που ειλικρινά δεν μπορώ να ακούσω με τίποτα.
    Είμαι υπέρ των επανεκτελέσεων,με την βασική προϋπόθεση να γίνονται με αγάπη και σεβασμό προς το τραγούδι και φυσικά να έχουν λόγο ύπαρξης.
    Είναι κάτι πολύ σημαντικό.Τελευταία ακούω κάτι επανεκτελέσεις... και αναρωτιέμαι,τι θέλω και ανοίγω το ραδιόφωνο…


    aggeliki
    05.11.2006, 21:58
    Για να θυμούνται οι νεότεροι...
    sentoni
    05.11.2006, 23:36
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 05-11-2006 στις 18:57 έγραψε...

    Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου.Και για εμένα ισχύει αυτό.
    Βέβαια δεν έμαθα τα τραγούδια αυτά από τον Γιάννη Κότσιρα,
    αλλα τα αγάπησα χίλιες φορές περισσότερο με την φωνή του.
    Είναι τι σου πάει καλύτερα στα αυτιά...
    Είναι κάποιους πρώτες εκτελέσεις, που ειλικρινά δεν μπορώ να ακούσω με τίποτα.
    Είμαι υπέρ των επανεκτελέσεων,με την βασική προϋπόθεση να γίνονται με αγάπη και σεβασμό προς το τραγούδι και φυσικά να έχουν λόγο ύπαρξης.
    Είναι κάτι πολύ σημαντικό.Τελευταία ακούω κάτι επανεκτελέσεις... και αναρωτιέμαι,τι θέλω και ανοίγω το ραδιόφωνο…








    . . . αναρωτιέμαι,τι θέλω και ανοίγω το ραδιόφωνο…


    μήπως και πετύχεις αυτό που περιμένεις !
    mousikofilh
    05.11.2006, 23:40
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 05-11-2006 στις 23:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 05-11-2006 στις 18:57 έγραψε...

    Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου.Και για εμένα ισχύει αυτό.
    Βέβαια δεν έμαθα τα τραγούδια αυτά από τον Γιάννη Κότσιρα,
    αλλα τα αγάπησα χίλιες φορές περισσότερο με την φωνή του.
    Είναι τι σου πάει καλύτερα στα αυτιά...
    Είναι κάποιους πρώτες εκτελέσεις, που ειλικρινά δεν μπορώ να ακούσω με τίποτα.
    Είμαι υπέρ των επανεκτελέσεων,με την βασική προϋπόθεση να γίνονται με αγάπη και σεβασμό προς το τραγούδι και φυσικά να έχουν λόγο ύπαρξης.
    Είναι κάτι πολύ σημαντικό.Τελευταία ακούω κάτι επανεκτελέσεις... και αναρωτιέμαι,τι θέλω και ανοίγω το ραδιόφωνο…








    . . . αναρωτιέμαι,τι θέλω και ανοίγω το ραδιόφωνο…


    μήπως και πετύχεις αυτό που περιμένεις !



    Αυτό το έχω όποτε θέλω...
    sentoni
    05.11.2006, 23:47
    . . . ναι . . . αλλά είναι διαφορετικό να σου'ρχεται απο 'κει που δεν το περιμένεις mousikofilh μου !
    mousikofilh
    05.11.2006, 23:49
    Χμμμ παίζει και αυτό...
    maspa
    05.11.2006, 23:53
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 05-11-2006 στις 23:47 έγραψε...

    . . . ναι . . . αλλά είναι διαφορετικό να σου'ρχεται απο 'κει που δεν το περιμένεις mousikofilh μου !



    Βρε δες που θα συμφωνήσω και με τον/την sentoni....
    movflower
    06.11.2006, 00:33
    giati oxi dhladh????

    tha diafwnhsw kai me ta peri statikothtas. statikothta tha htan na mhn dhmiourgeitai tipota to kainourio kai oi epanekteleseis na ftiaxnontan ws pista antigrafa twn originals. xwris dhmiourgikothta, xwris kefi.
    kai omws, epeidh h emporikothta den sumfwnaei panta me thn poiothta, kai h diafhmish protima sxedon apokleistika thn prwth, den shmainei oti ki emeis prepei na trwme mono proionta mazikhs paragwghs pou mas thumise h diafhmish.

    den mporw alla parapona peri mousikhs!!!! pragmatika den mporw!!!! kai opoios den psaxei, den tha vrei. opoios anoixei to radiofwno kai den allaxei stathmo, enw den tou aresei auto pou akouei, tote einai enoxos. kai tou apagoreuw na paraponietai!!!

    filia!!!


    PS gia chilli touch: zigas, vriskw mh thetiko to gegonos, oti ekanes 2 posts kai ta 2 arnhtikou periexomenou gia thn ellhnikh mousikh. krima.


    rompa
    06.11.2006, 09:17
    Παράθεση:
    tha diafwnhsw kai me ta peri statikothtas. statikothta tha htan na mhn dhmiourgeitai tipota to kainourio kai oi epanekteleseis na ftiaxnontan ws pista antigrafa twn originals. xwris dhmiourgikothta, xwris kefi.


    Συμφωνώ.Όταν οι επανεκτελέσεις είναι πετυχημένες είναι σίγουρα στοιχείο προόδου.Να αναφέρω 2 επανεκτελέσεις που μου άρεσαν πάρα πολύ?
    Πορτοκάλογλου:Είδα τα μάτια σου κλαμμένα
    Πλιάτσικας : Θάλασσα (που κατά τη γνώμη μου είναι πιο ωραία εκτέλεση από την αρχική)
    Emilia_
    06.11.2006, 14:24
    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 05-11-2006 στις 17:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-11-2006 στις 17:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος zigas στις 05-11-2006 στις 11:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-11-2006 στις 01:46 έγραψε...

    Αν δεν τα αναμασούσανε τα παλιά τραγούδια πως θα τα μαθαίναμε εμείς οι νεότεροι;


    Πολύ απλά με το να "ψάξεις". Πάντως ακόμα κι έτσι καλά είναι.
    Δεν έχεις την απορία όμως να ακούσεις και την πρώτη ερμηνεία;



    Ναι, αλλά θα ψάξω την πρώτη ερμηνεία αφού γνωρίσω τα τραγούδια μέσα από επανεκτελέσεις. Για παράδειγμα τραγούδια του Καζαντζίδη, Παπαδόπουλου κλπ τα γνώρησα μέσα από το cd live του Κότσιρα στα 15 μου..... Δεν νομίζω να είναι κακό αυτό, το να επαναλαμβάνουν παλιά τραγούδια- σταθμός στη ελληνική μουσική.....
    Είναι και το άλλο... Ακούγοντας κάποιο 15χρονο(όπως στη δική μου περίπτωση) τραγούδια παλιά από έναν τραγουδιστή της εποχής του τα οικειοποιείται με μεγαλύτερη ευκολία....



    Συμφωνώ!!!




    Επισης συμφωνω.....Πάντως ενα τραγουδι ειναι παντα τραγουδι!
    Τι κι αν ηταν παλιο ή ξενο...?



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emilia_ στις 07-11-2006 12:39 ]