ελληνική μουσική
    376 online   ·  210.857 μέλη

    Για τον κύριο Χρόνη...

    Kotsiraki
    03.02.2004, 00:43
    Η πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του κύριου Αηδονίδη μου δίνει την ευκαιρία να εκφράσω κάποιες σκέψεις μου :Γύρω στα 16 χρόνια ασχολούμαι με τον παραδοσιακό χορό και , κατ' επέκταση, και την παραδοσιακή μουσική. Τα 10 από αυτά είναι γεμάτα από Θρακιώτικους χορούς και μελωδίες. Θυμάμαι ακόμη τη μεγάλη εντύπωση μου μου έκανε η φωνή του κύριου Χρόνη στο πρώτο Θρακιώτικο τραγούδι που έτυχε να ακούσω το "Αρχοντογιός παντρεύεται".... ΄Ζητήσαμε τότε και εγώ αλλά και οι συγχορευτές μου από τον δάσκαλό μας και κάποια επιπλέον στοιχεία της δουλειάς του, έτσι ΄ώστε να τη γνωρίσουμε καλύτερα ... Από τότε βέβαια έχουν περάσει αρκετά χρόνια, μα ακόμη εξακολουθούμε πάντα σε κάθε μας παράσταση στην οποία γίνεται αναφορά στη Θράκη, να τραγουδούμε και να χορεύουμε τραγούδια που ακούσαμε από εκείνον.Μέσα από τη φωνή και τα τραγούδια του πιστεύω πως πάρα πολλά νέα παιδιά, από όλη την Ελλάδα, έχουν ενδιαφερθεί και αγαπήσει την μουσικοχορευτική παράδοση και, κυρίως, το παραδοσιακό θρακιώτικο τραγούδι ...
    Αισθάνομαι πολύ τυχερή γιατί είχα την τύχη και την τιμή σε ΄2 μουσικοχορευτικά φεστιβάλ, να γνωρίσω τον κύριο Χρόνη και να μιλήσω μαζί του, και πραγματικά με γέμισε με την ευγένεια και την καλοσύνη του.
    Θέλω να του ευχηθώ να είναι πάντα καλά και να συνεχίσει, για πολύ ακόμη, τη σημαντική του προσφορά στην παράδοση του τόπου μας...
    Kotsiraki
    03.02.2004, 00:45
    Μάλλον έχω τοποθετηθεί σε λάθος κατηγορία! Εκεκτημένη ταχύτητα!
    jorge
    03.02.2004, 09:10
    Quote:

    Το μέλος Kotsiraki στις 03-02-2004 στις 00:45 έγραψε:

    Μάλλον έχω τοποθετηθεί σε λάθος κατηγορία! Εκεκτημένη ταχύτητα!





    Όλα οκ

    Βέβαια αν θέλεις να είσαι 100% σωστή, μπορείς να αντιγράψεις όσα έγραψες παραπάνω, μέσα στη δημοσίευση της συνέντευξης. Στο κάτω μέρος υπάρχουν κάποια σχόλια, πάτησε "απάντηση" και πρόσθεσε και το δικό σου.

    Ο λόγος είναι οτι περισσότεροι βλέπουν το κείμενο της συνέντευξης (και κατ' επέκταση τα σχόλια πάνω σε αυτή), παρά τις δημοσιεύσεις στο Forum. Επίσης, το πολύ όμορφο σχόλιο σου είναι πραγματικά πολύτιμο και είναι καλύτερα να υπάρχει κάτω από τη συνέντευξη, παρά στο Forum, όπου σιγά σιγά θα "βυθιστεί" και θα χαθεί
    megaloserwtikos
    14.11.2006, 01:11
    Γράφει το αθηνόραμα, πως αύριο τρίτη, στο ωδείο φίλιππος νάκας, Ιπποκράτους 41, στις 8.30, θα τραγουδήσουν παραδοσιακά τραγούδια οι:
    Χρόνης Αηδονίδης
    Δόμνα Σαμίου
    Λ. Χαλκιάς
    Σ. Σιάτρας
    Π.Λάλεζας
    Β. Σεμπέζης
    Γ. Κωνσταντίνου.


    Είσοδος 6 ευρώ.
    Το έχω πολύ πιθανό να πάω.
    Desmar
    14.11.2006, 12:10
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 14-11-2006 στις 01:11 έγραψε...

    Γράφει το αθηνόραμα, πως αύριο τρίτη, στο ωδείο φίλιππος νάκας, Ιπποκράτους 41, στις 8.30, θα τραγουδήσουν παραδοσιακά τραγούδια οι:
    Χρόνης Αηδονίδης
    Δόμνα Σαμίου
    Λ. Χαλκιάς
    Σ. Σιάτρας
    Π.Λάλεζας
    Β. Σεμπέζης
    Γ. Κωνσταντίνου.


    Είσοδος 6 ευρώ.
    Το έχω πολύ πιθανό να πάω.



    ...σοβαρά? Θα είμαι εκεί κοντά σήμερα στις 7:30 μμ για δουλειά ... πιστεύω ότι θα έχω τελειώσει μέχρι τις 8:30 μμ ... πολύ πιθανό να περάσω και εγώ ...

    Είναι μαγικός ο κος Αηδονίδης ... πάντα με συγκινεί αυτός ο άνθρωπος ...

    Βλέφαρό μου

    Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου
    Μουσική: Νίκος Κυπουργός
    Πρώτη εκτέλεση: Χρόνης Αηδονίδης

    Έλα ύπνε, πάρ'το
    σε μετάξι επάνω βάλ'το
    σιγά

    Κι από μέλι γάλα
    νά 'ν' του ονείρου του η σκάλα
    πλατιά

    Βλέφαρό μου σκαλιστό
    αχ! τυχερό μου
    μη χαράζεις άστρο της αυγής
    μη μου τρομάζεις


    qanun
    14.11.2006, 12:11
    Εγω θα ειμαι εκει παντως...
    Desmar
    14.11.2006, 12:18
    ...ωραία! όποιος άλλος θέλει και μπορεί ... μπορούμε να βρεθούμε στην είσοδο ... ρίχνοντας αναγνωριστικές ματιές ...


    gate
    14.11.2006, 12:33
    Μόνο μια διόρθωση στην ώρα παιδιά, για την εκδήλωση του Νάκα. Ξεκινά στις 6:30 και όχι στις 8:30...
    Desmar
    14.11.2006, 12:37
    ...6:30 ??? ... γμτ ... 7:30 είναι το ραντεβού μου ...

    θα περάσω για λίγο ...όσο προλάβω ...ελπίζω να βγει πρώτος ο κος Χρόνης ...

    Ατυχία ... Ευχαριστούμε Νεκταρία


    gate
    14.11.2006, 12:40
    Γράψτε λάθος ξανά! Η ώρα άλλαξε για 7:30 με 8:00 και ειδοποιήθηκα μόλις τώρα...
    megaloserwtikos
    14.11.2006, 12:45
    Εγώ θα είμαι σίγουρα...
    Τηλ για να επικοινωνήσει κανείς: 2103634000

    (από το αθηνόραμα)
    Desmar
    14.11.2006, 12:53
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 14-11-2006 στις 12:40 έγραψε...

    Γράψτε λάθος ξανά! Η ώρα άλλαξε για 7:30 με 8:00 και ειδοποιήθηκα μόλις τώρα...





    εντάξει τότε .... θα είμαι εκεί ...


    beatlus
    14.11.2006, 15:35
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 14-11-2006 στις 12:40 έγραψε...

    Γράψτε λάθος ξανά! Η ώρα άλλαξε για 7:30 με 8:00 και ειδοποιήθηκα μόλις τώρα...



    Για μια ακόμη φορά μου είναι αδύνατον να παραβρίσκομαι...
    Νεκταρία, προβλέπεται κάποια συναυλία για Παρασκευή ή Σάββατο?
    Υ.Γ. Βέβαια, πάντα υπάρχει και η εναλλακτική να... παραιτηθώ από τη δουλειά μου
    gate
    14.11.2006, 15:39
    χμ... προβλέπονται δύο εκδηλώσεις μας στην αίθουσα του φιλολογικού συλλόγου "Παρνασσός" (η μία από αυτές μέσα στον Δεκέμβρη, πιθανώς Παρασκευή στις 8)... Θα ενημερώσω με λεπτομέρειες όταν πλησιάσει ο καιρός...


    ...οπότε μην παραιτηθείς ακόμα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 14-11-2006 15:39 ]


    Desmar
    14.11.2006, 17:24

    Hastaroth
    15.11.2006, 00:54
    Τελικά πήγα και εγώ (είδα την ανακοίνωση σήμερα το πρωϊ από το γραφείο) και ήταν τέλεια!Ενα πανόραμα παραδοσιακών τραγουδιών και ορχηστρικών από όλες τίς περιοχές τής Ελλάδας,εντυπωσιακό στό άκουσμα από όλους τους τραγουδιστές καί πολύ ωραίο παιξιμο από τους μουσικούς,ενδιαφέρον ακόμα καί σάν μιά ευκαιρία να παρατηρήση κάποιος τίς διαφορές καί ομοιότητες μεταξύ τών μουσικών ιδιωμάτων τών περιοχών αυτών.

    Ιδιαίτερα εκπληκτικό τό φινάλε όπου ανέβηκε καί τραγούδησε γιά δεύτερη φορά ο κύριος Χρόνης παρασύροντας και όλους εμάς στό τέλος να τραγουδήσουμε μαζί του "μήλο μου κόκκινο" καί άλλα τραγούδια,η δέ ορχήστρα έκανε και έναν εντυπωσιακό αυτοσχεδιασμό.

    Οσοι δέν ήρθατε,δυστυχώς...χάσατε!




    megaloserwtikos
    15.11.2006, 01:54
    Αλμπέρτο φίλε, τι ωραίο ήταν που βρεθήκαμε εκεί.
    Αλλά και με την Δέσποινα που γνώρισα πρώτη φορά, κάναμε παρέα σε όλο το πρόγραμμα και ήταν πολύ όμορφα.
    Ο Αλμπέρτο τα είπε πολύ σωστά.
    Το να βλέπεις πάνω στην σκηνή, τον Αηδονίδη, με την μεστή και ώριμη φωνή του, τον Λάλεζα... τον οποίο άκουσα πρώτη φορά και έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Τεράστια φωνή!
    Επίσης τον ζωντανό θρύλο από τα Γιάννενα τον Σιάτρα.
    Δεν έχω λόγια για την εκδήλωση.

    Ενα κοινό που αγαπούσε την παραδοσιακή μουσική, ένθερμο, με παλμό.

    Desmar
    15.11.2006, 02:15
    ...ήμουν και εγώ εκεί ...

    Έφτασα στον χώρο της συναυλίας και τα εισητήρια ήταν sold out ... στηθήκαμε έξω από την πόρτα στον 4ο όροφο καμμιά 20αριά άτομα για να ακούσουμε έστω κάτι πίσω από την μεταλλική πόρτα που μας χώριζε από όλους αυτούς τους υπέροχους ...

    Εντόπισα και τον Πέτρο (megaloserotikos) και προσπαθούσαμε μαζί να "κλέψουμε" ήχους από τις μελωδίες και λίγες κλεφτές εικόνες από την πόρτα που άνοιγε και έκλεινε βιαστηκα... μια ώρα μετά μας άφησαν τελικά να περάσουμε στον εξώστη όπου πραγματικά ήταν μαγικά ... ήχοι, χρώματα, εικόνες ...ένας μουσικός πλούτος μπροστά μας σε μια κατάμεστη αίθουσα ... Νέοι μουσικοί με επιδεξιότητα και μεράκι έπαιζαν χορεύοντας στους ρυθμούς και οι φωνές? ... αχ αυτές οι φωνές μελωδία που ακόμα ηχεί στα αυτιά μου.

    Κύριε Χρόνη τι να πω? και μόνο ο λόγος σας γαληνεύει την καρδιά μου ... και όταν αρχίσατε να τραγουδάτε πάλι καταφέρατε να με κάνετε να δακρύσω από την ομορφιά της έκφρασής σας ...Σας ευχαριστώ!

    Όλοι ήταν υπέροχοι .... Μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση κάποια πράγματα που θέλω να μοιραστώ μαζί σας πέρα από τα τραγούδια και τις μελωδίες ... μου έκανε εντύπωση το ήθος αυτών των μεγάλων ... το σταύρωμα των χεριών ...η ματιά τους που ήταν γεμάτη πίστη και αγάπη σε αυτό που αντιπροσωπεύουν τόσα χρόνια με τόση θέρμη ...την κληρονομιά μας και ο σεβασμός που έχουν στους μουσικούς ...

    Ένα βήμα πίσω από το μικρόφωνο όταν άρχιζαν οι αυτοσχεδιασμοί και τα σόλα και το κεφάλι χαμηλά με ένα χαμόγελο δηλώνοντας έτσι την ικανοποίησή τους από το ηχητικό αποτέλεσμα ... Μου έκανε εντύπωση και ένας παππούς που καθόταν στο σκαλάκι κρατώντας το κεφάλι του με τα δυό του χέρια, με μάτια κλειστά... και τραγουδούσε με την καρδιά του χτυπώντας τα χέρια του στο ρυθμό ... απολαμβάνοντας τόσο έντονα την κάθε στιγμή ... Μου έκανε εντύπωση ο κόσμος που χαμογελούσε γεμάτος ικανοποίηση καθ'όλη την διάρκεια ... Μου έκαναν εντύπωση οι νέοι μουσικοί που πήγαν να παρακολουθήσουν μετά το μάθημά τους με τα όργανά παρά μάλης και είχαν αυτή την δίψα στην ματιά τους ...να αφουγκραστούν τους ήχους ... Μου έκανε εντύπωση και όταν ζήτησε κάποιος αυτόγραφο (?) σε έναν από τους συντελεστές ... κατέβασε το κεφάλι ...έκανε ένα βήμα πίσω ζητώντας του συγνώμη που δεν δίνει αυτόγραφα και τον χτύπησε φιλικά στην πλάτη.

    Μέσα σε όλο αυτό τον κόσμο δεν καταφέραμε να βρούμε την Νεκταρία μας (Gate) βρήκαμε όμως τον Αλβέρτο (Hastaroth) στην πρώτη γραμμή να απολαμβάνει και αυτός όπως όλοι μας την εξαιρετική βραδυά ... qanun δεν σε βρήκαμε ...πήγες? ίσως μια άλλη φορά να τα πούμε από κοντά ...

    Ήταν μια συναυλία του Τομέα Παραδοσιακής Μουσικής και είχαμε την χαρά να απολαύσουμε τους: Δόμνα Σαμίου, Χρόνη Αηδονίδη, Λάκη Χαλκιά, Βασίλη Σερμπέζη, Γιάννη Κωνσταντίνου, Σάββα Σιάτρα, Παναγιώτη Λάλεζα και ήταν πραγματικά ...υπέροχη!

    Υ.Σ. Λίγες από τις στιγμές για όσους δεν κατάφεραν να έρθουν ...Αλβέρτο? Αλήθεια ο κρουστός αν δεν είχε 40 πυρετό τι περισσότερο μπορούσε να κάνει?????????



    You gave me the time to change the memories...
    But if I forget myself will you remember me?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Desmar στις 15-11-2006 02:19 ]


    XeniaRodo
    15.11.2006, 13:30
    Ποιοί μουσικοί έπαιζαν?

    Θα ήθελα κι εγώ πολύ να πάω αλλά δυστυχώς είχα δουλειά...
    Σίγουρα θα ήταν πολύ πολύ ωραία. Kαι το θεατράκι του Nάκα είναι πολύ ζεστός και φιλικός χώρος. Έχω παρακολουθήσει ένα σωρό συναυλίες εκεί....
    Hastaroth
    15.11.2006, 14:53
    Θυμάμαι μόνο οτι έπαιζαν βιολί οι:Γιώργος Μαρινάκης και Κυριάκος Γκουβέντας καί κρουστά οι:Πέτρος Κούρτης και Κώστας Μερετάκης.

    Τά ονόματα τού κλαρινίστα (έριξε κι'αυτός κάτι ξεγυρισμένα σόλο και μάς έκανε να παραμιλάμε...) και τών δύο "ουτιέρηδων" (επίσης πολύ καλοί άν και δέν είχαν ιδιαίτερα σολιστικά μέρη,κυρίως κάλυπταν το σύνολο από αρμονικής άποψης) δέν τα συγκράτησα δυστυχώς