ελληνική μουσική
    894 online   ·  210.855 μέλη

    Οι Reamonn στην Ελλάδα

    athinouli24
    12.03.2007, 00:38
    Να ακούσω live το Tonight και χαλάλι τα 40 ευρω...
    Για πόσες μέρες θα έχει ακόμα εισιτηρια?
    Deos
    12.03.2007, 01:07
    Έχει ακόμα, αλλά δεν ξέρω για πόσο. Μην το αφήσεις τελευταία στιγμή κι εσύ.
    Δεν είναι γήπεδο, άντε να παίρνει 1000 άτομα το club.
    Κρίμα πάντως που τα playlist των ραδιοφώνων έχουν κολλήσει με το TONIGHT και μένουν στην αφάνεια τραγούδια-διαμάντια.
    Ευτυχώς όμως θα τα ακούσουμε το Σάββατο
    nefos
    14.03.2007, 00:13
    Η γερμανική ροκ μπάντα για συναυλίες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

    Ερχονται ανανεωμένοι οι «Reamonn»

    Τ ο πρώτο σιγκλάκι τους, «Supergirl», όχι μόνο εκτίναξε, πριν από εφτά χρόνια, τους «Reamonn» στην κορυφή των γερμανικών τσαρτς, αλλά έγινε και διαβατήριο για μια ανέλπιστη επιτυχία εκτός των συνόρων της χώρας τους. Ενώ το περσινής σοδειάς «Tonight» μονοπώλησε τα ερτζιανά και στρογγυλοκάθησε στην κορυφή των ελληνικών τοπ τεν για έντεκα βδομάδες.

    Η μπάντα των «Reamonn» θα εμφανιστεί την Παρασκευή στη Θεσσαλονίκη και το Σάββατο στην Αθήνα




    Με τέσσερις δίσκους στις αποσκευές τους -που περιέχουν πολλά χιτάκια- ανάμεσά τους και τον καινούργιο «Wish», το γκρουπ από τη Γερμανία, που έχει ξεκινήσει την περιοδεία του εδώ και δύο μήνες, έρχεται στην Ελλάδα για δύο συναυλίες, στις 16 Μαρτίου στη Θεσσαλονίκη στην «Υδρόγειο» (στις 9.30 μ.μ.) και στις 17 στην Αθήνα στο «Fuzz Live Music Club» (στις 9.30 μ.μ.).

    «Το "Supergirl" ήταν μια δυνατή αρχή, αλλά τώρα πια γιορτάζουμε την επιτυχία μας με νέα τραγούδια και δείχνουμε στον κόσμο ότι η μπάντα δεν είναι μόνο ένα σουξέ», λέει ο Raymond Michael Garvey, η ψυχή του συγκροτήματος (φωνητικά και ακουστική κιθάρα), στην «Ε» λίγες μέρες πριν από την εμφάνισή τους. Και συνεχίζει: «Μόλις συνειδητοποιήσαμε ότι ο στόχος δεν είναι να φτιάξουμε ακόμα ένα "Supergirl", γράψαμε την καλύτερή μας μουσική και προχωρήσαμε ως σχήμα».

    Οταν πριν από λίγα χρόνια, το 1998, ο Garvey έβαζε σε μια τοπική εφημερίδα της Γερμανίας αγγελία που έλεγε: «Ιρλανδός τραγουδιστής αναζητεί μπάντα για ηχογράφηση και περιοδεία», σίγουρα δεν είχε στο μυαλό του την επιτυχία που θα έσκαγε σύντομα σαν πυροτέχνημα. Ο πρώτος που ανταποκρίθηκε ήταν ο ντράμερ Mike Gommez. Στην παρέα προστέθηκαν ο Philipp Rauenbush στο μπάσο, ο Sebastian Padotzke στα πλήκτρα και στο σαξόφωνο και ο Uwe Bossert στην ηλεκτρική και ακουστική κιθάρα. Οι τέσσερις Γερμανοί βελτίωσαν τα αγγλικά τους και ο Garvey τα γερμανικά του, και μέσα «σ' ένα κλίμα φιλίας και συνεργασίας», οι «Reamonn» ήταν πλέον γεγονός.

    Το 1999 εμφανίστηκαν σ' ένα Φεστιβάλ του Αμβούργου όπου ήταν παρόντες εκπρόσωποι δισκογραφικών εταιρειών. Ακολούθησε μια περιοδεία που έκαναν σαπόρτ στους «ΗΙΜ». Το πρώτο τους άλμπουμ, «Tuesday», κυκλοφόρησε ένα χρόνο μετά, έγινε πλατινένιο και ακολούθησαν εμφανίσεις με τον Μπον Τζόβι, τον Ρόμπι Ουίλιαμς και τους «ΑΗΑ». Ενώ το επόμενο, «Dream Νο7», τους άνοιξε την πόρτα και στον κινηματογράφο, συμμετέχοντας στη γερμανική ταινία «Mondscheintarif», όπου έπαιξαν το «Weep». Το 2003 κυκλοφόρησε και το «Beautiful Sky». Οι πωλήσεις των δίσκων τους επιβεβαίωναν συνεχώς ότι οι «Reamonn» είχαν άστρο.

    Αυτοπροσδιορίζονται ως ροκ μπάντα. «Εχουμε επηρεαστεί από οτιδήποτε συνδυάζει μουσική και μελωδία. Τα ακούσματά μας εκτείνονται από τζαζ, κλασική, ροκ, μέταλ μέχρι και σκα. Παρ' όλ' αυτά, χωρίς να θέλω να φανώ υπερφίαλος», λέει ο Garvey, «νομίζω ότι ακουγόμαστε σαν τους Reamonn». Τι είναι αυτό που τους ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα ποπ-ροκ γκρουπάκια που ξεπετάγονται κατά καιρούς; «Δεν υπάρχει συνταγή», εξηγεί, «μόνο η ομάδα, η πίστη στον εαυτό και τη μουσική μας».

    Το τελευταίο τους άλμπουμ, «Wish», ηχογραφήθηκε έξω από τα ευρωπαϊκά σύνορα, στο Λος Αντζελες, με παραγωγό τον Greg Fidelman, συνεργάτη καλλιτεχνών όπως ο Johnnny Cash, «Red Hot Chilly Peppers» και «Slipknot». Δούλεψαν στο στούντιο όπου ο Τζόνι Κας ηχογράφησε το τελευταίο του άλμπουμ. «Δεν είναι ένα αμερικάνικο άλμπουμ, ούτε ευρωπαϊκό αλλά ούτε γερμανικό. Είναι ένα άλμπουμ των "Reamonn" κι αυτός ήταν ο αρχικός μας στόχος», δηλώνει ο Garvey. Οι πολλές περιοδείες «μας άνοιξαν τα μάτια όχι μόνο στο πώς βλέπουμε τον κόσμο, αλλά και στο πώς προσεγγίζουμε τη μουσική». Γι' αυτό άλλωστε χαρακτηρίζουν οι ίδιοι τον ήχο τους «διεθνή».

    Προπώληση εισιτηρίων: Metropolis, Ticket House, www.ticketshop.gr, Ticket Point. Τιμή: 40 ευρώ.


    ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ

    enet - 13/03/2007




    Angel20
    14.03.2007, 01:48
    Ακουσα οτι η τιμη του εισιτηριου εδω στη Θεσσαλονικη ειναι 30 και οχι 40€! Κρίμα που δεν θα μπορεσω να παω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Angel20 στις 14-03-2007 01:51 ]


    dimitrapan
    14.03.2007, 12:23
    Γίνεται κι ένας διαγωνισμός στον Athens dj, 95,2 (αν δεν κάνω λάθος)... Οι τυχεροί θα παρακολουθήσουν τη συναυλία στην Αθήνα και θα πάνε και στα παρασκήνια για να γνωρίσουν τους Reammon.

    Η κλήρωση θα γίνει αύριο 7-10 το πρωί, οπότε λογικά σήμερα είναι η τελευταία ημέρα που θα μπορεί κάποιος να πάρει τηλ για να συμμετάσχει στην κλήρωση.

    Φαντάστηκα ότι μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους, γι' αυτό και το παρέθεσα.

    Deos
    15.03.2007, 08:46
    Ας δείξω ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση...

    2 και μίαααα!!!!!!
    dimitrapan
    15.03.2007, 08:52
    Πάει... Δεν θα γνωρίσω τους reammon!!!
    rompa
    15.03.2007, 12:33
    Εγώ δεν θα τους δω καν ... Σας παρακαλώ όποιος πάει ασ παραθέσει μετά εδώ κανένα βιντεάκι...
    fredy
    15.03.2007, 12:50
    ναι παιδιά!videakia,fwtos...οτι μπορείτε!ούτε εγώ θα μπορέσω να πάω!!!καλά να περάσετε!!!!!!!!!
    Emaki
    15.03.2007, 18:17
    Παράθεση:

    Το μέλος fredy στις 15-03-2007 στις 12:50 έγραψε...

    ναι παιδιά!videakia,fwtos...οτι μπορείτε!ούτε εγώ θα μπορέσω να πάω!!!καλά να περάσετε!!!!!!!!!



    Φυσικά και θα βάλουμε στο τοπικ Videakia και Φωτογραφίες!!!
    Ελπίζω να καθόμαστε κάπου που να έχουμε ορατότητα για να είναι όσο καλύτερα γίνεται!!!




    Όλες οι μάχες στη ζωή, μας μαθαίνουν κάτι , ακόμη κι εκείνες που χάνουμε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emaki στις 15-03-2007 18:23 ]


    Deos
    16.03.2007, 19:40
    Μέχρι να έρθει η πολυπόθητη συναυλία,
    ας ρίξουμε μια ματιά εδώ κι εκεί
    tsibitos
    17.03.2007, 00:30
    Παιδια εγω θα την πω την κακια μου γιατι αν δεν την πω θα σκασω... Αυτο το tonight δε λεω ωραιο τραγουδακι αλλα ΤΟΣΗ διαφημιση απο ΟΛΟΥΣ του σταθμους??? Ελεος, το χω σιχαθει στην κυριολεξια.. Οποιον σταθμο και αν βαλεις το Tonight ακους.. Δεν νομιζω οτι κανει καλο η τοσο μεγαλη προβολη σε ενα τραγουδι... Κατα τ'αλλα καλως να ερθουν οι Reamonn και καλη διασκεδαση σε οσους πανε στη συναυλια!
    rompa
    17.03.2007, 01:40
    Αχ , θέλω και εγώ να πάω ....
    Deos
    17.03.2007, 13:10
    Next time rompitsa, θα εχουν ακόμα περισσότερα τραγούδια!!


    7 και μία ώρες left ...

    (ούτε χρόνο να αλλάζαμε)

    Life is a soundtrack..

    ..σαν ένα Πεύκο στην Ακρογιαλιά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Deos στις 17-03-2007 13:11 ]


    heartbreak-kid
    17.03.2007, 13:24
    ήμαρτον πια...κι άλλα συγκροτήματα κομήτες υπήρξαν και θα υπάρξουν.
    σε ένα κλαμπάκι 100 ατόμων θα παίξουν. το παραμεγαλοποιήσαμε
    Deos
    17.03.2007, 18:02
    έχεις δίκιο kid...

    2 και μία ώρες πριν την εμφανιση μπροστά σε κοινό 1,000 ατόμων
    για το συγκροτημα που είναι κομήτης επί 7 χρόνια και συνεχίζει
    rompa
    18.03.2007, 02:34
    Πώς ήταν παιδιά η συναυλία???Αχ , ... δεν αντέχω .... Το έχω σκυλομετανιώσει που δεν πήγα
    athinouli24
    18.03.2007, 21:40
    Άντε ακόμα να μας ενημερώσετε για το τι έγινε τελικά στη συναυλία;
    uNick
    18.03.2007, 21:48
    Δείτε κάποια πρώτα πραγματάκια εδώ.
    Emaki
    19.03.2007, 11:58
    Οι Reamonn ήταν απλά ΥΠΕΡΟΧΟΙ!!!

    Ορίστε και μερικές φωτογραφίες!
    Δυστυχώς δεν βγήκαν τόσο καλές όσο θα ήθελα...προσπάθησα πάντως!














    επισυναπτόμενα: P3170054b.JPG P3170047b.JPG P3170058b.JPG P3170062b.JPG