ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη
    PROFBASILHS
    28.12.2006, 14:18
    Ούτε εγω τον πολυ συμπαθώ, αλλά πρέπει να παραδεχτούμε πως , εκτός από φωνή, έχει πει πει και πολλά , πάρα πολλά τραγούδια με περιεχόμενο ("Σώμα μου ", "Κι αν με βρεις ",...............) Το ό,τι κάποια τραγούδια του ίσως να μην είναι της ίδιας στόφας με τα παλιότερά του ίσως είναι αποτέλεσμα της πίεσης από την δισκογραφική του. Πάντως ένα είναι σίγουρο, ο Νότης είναι μεγάλος καλλιτέχνης και ας λένε ό,τι θέλουν ...

    chorrer
    28.12.2006, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος PROFBASILHS στις 28-12-2006 στις 14:18 έγραψε...

    1.Ούτε εγω τον πολυ συμπαθώ, αλλά πρέπει να παραδεχτούμε πως , εκτός από φωνή, έχει πει πει και πολλά , πάρα πολλά τραγούδια με περιεχόμενο ("Σώμα μου ", ......
    2. Πάντως ένα είναι σίγουρο, ο Νότης είναι μεγάλος καλλιτέχνης και ας λένε ό,τι θέλουν ...












    Το αλλο με τον τοτο , το ξερεις??


    DJ835
    28.12.2006, 15:52
    Ενδιαφέρον το θέμα. Αν και δεν γράφω συχνά σε forum, θα καταθέσω την άποψή μου.
    Πιστεύω ότι ο Νότης Σφακιανάκης είναι ένας από τους καλύτερους σύγχρονους λαϊκούς τραγουδιστές, οι οποίοι είναι μετρημένοι στα δάκτυλα. Και όταν λέω σύγχρονους εννοώ αυτούς που αναδείχτηκαν στο ευρύ κοινό από την δεκαετιά του 90 μέχρι και σήμερα.
    Η έννοια "καλύτερος" για μένα, σημαίνει το εξής: Να έχεις τραγουδήσει τραγούδια που να έχουν μείνει στο πέρασμα του χρόνου. Επίσης καλύτερος για μένα σημαίνει το πόσο αγγίζουν την καρδιά του απλού κόσμου, όλων των ηλικιών, τα τραγούδια σου.
    Και όταν λέμε "απλός" μιλάμε για τον κόσμο που δεν είναι μουσικοί, που δεν είναι μορφωμένος στο πανεπιστήμιο, που δεν ξέρει το musicheaven, που δεν ξέρει απο internet κλπ. Και όμως ΚΑΙ αυτός ο κόσμος, έχει κρίση !
    Είναι αυτός ο κόσμος που ανέδειξε τον Καζαντζίδη, τον Μπιθικώτση και πολλούς ακόμα στο παρελθόν. Και είναι αυτός ο κόσμος που θα έρθει να σου ζητήσει να χορέψει τον Αετό του Σφακιανάκη και το Φεύγοντας του Τερζή και όχι Μακρόπουλο, Μαζωνάκη, Βανδή κλπ. Και μιλάω για το λαϊκό τραγούδι γιατί το γνωρίζω κάπως καλύτερα.
    Το ίδιο πιστεύω ισχύει και για τα άλλα μουσικά είδη. Σημασία έχουν τα τραγούδια και οι ερμηνευτές που μένουν και όχι οι "περαστικοί".
    kozanitis
    28.12.2006, 15:54
    κάποιοι εδω μέσα φορούν μασκες
    μασκες "αριστερων" και δηθεν "ποιοτικων"
    μασκες του τυπου "ποιοτητα ειναι μονο ο νεορευματισμός και νεοκυματισμος μας"
    μασκες του τυπου να μην εκτιμουν κατι που προερχεται απο άλλο μουσικα χωρο
    μασκες
    μασκες
    μασκες

    αμα βγαλουν τις μασκες, θα δουν πως καποια πραγματα δεν μπαινουν σε καλουπια...
    και πως υπαρχει εκει εξω ακομη και καποιος που εχει αλλο τροπο μεταδοσης της αντιδρασης του
    οταν τα καυταλαβουν ολα αυτα δεν του ςπειραζει ο σφακιανακης και ο καθε σφακιανακης...
    με τον εαυτο τους θα τα εχουν

    αντε τωρα...
    παρωπιδιασμενοι...

    ολα οσα ακουτε εσεις ειναι αγια....
    λες και εμεις δεν τα ακουμε...δεν κλαιμε...δεν συλλογιζομαστε...
    μονο εσεις...
    αμα ομως μας κανει κεφι να συλλογιστουμε με ενα τραγουδι του π.χ. σφακιανακη, είμαστε σκουπιδομουσικόφιλοι...
    βγαλτε τις μασκες
    chorrer
    28.12.2006, 16:26
    Ρε κοζανιτη ειπα να μην δωσω συνεχεια ρε φιλε αλλα δεν παιζεσαι!!
    Που τις ειδες τις "μασκες" ?
    Ο καθενας ειναι ελευθερος να λεει την γνωμη του (δεν ειναι?)
    Γιατι πετας συνεχεια κατηγοριες προς οποιονδηποτε δεν συμεριζεται την αποψη σου??
    Τι απιστευτα κομπλεξ μπορει να κουβαλας στα 21 σου χρονια?
    Κι επιτελους τι σου εχουν κανει αυτοι οι καημενοι οι αριστεροι, (που ειναι και τοσοι λιγοι που μπορεις να τους μετρησεις στα δαχτυλα) ?
    Να στο ξαναπω μια φορα :ΔΕΝ ειμαι αριστερος----ΟΥΤΕ ακουω "ποιοτικα τραγουδια" ----ΟΥΤΕ ασπαζομαι το πνευμα του "νεορευματισμου" (Αν και δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως εννοεις με αυτην τη λεξη).
    Αν δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα της ποιοτητας και της συμβολης τους στην ελληνικη μουσικη σκηνη μεταξυ ενος Σιδηροπουλου/Ασιμου κι ενος Σφακιανακη , ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως θα μπορουσαμε εμεις οι δυο ποτε να συζητησουμε.


    @DJ835

    αδερφε αν και δεν ειμαι φαν αυτου του ειδος μουσικης, μεχρι κι εγω μπορω να ξεχωρισω τη διαφορα μεταξυ ενος Καζαντιδη, (ακομα κι ενος Τερζη )απο εναν Σφακιανακη

    Αντε γεια μας

    Τραγουδιστης των "ΚΡΑΜΑ"----
    www.tzelepis.musicheaven.gr----Δημήτρης Τζελέπης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 28-12-2006 16:27 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 28-12-2006 16:28 ]


    Lefterissamson
    28.12.2006, 16:29
    Αν και δεν είμαι πιστός ακροατής του Σφακιανάκη ,οφείλω να παραδεχτώ την αντοχή του στο χρόνο και τη στάση που κρατάει τουλάχιστον τα τελευταία δέκα+ χρόνια.Δεν με ενδιαφέρει αν συγκαταλέγεται στους ''ποιοτικούς'' ,τους ''λαικούς'' ή σε όποιο καλούπι και ταμπέλα αρέσει σε κάποιους να φορούν στα δημόσια πρόσωπα.Με ενδιαφέρει το γέγονος οτι ήτε μας αρέσει ήτε όχι ,είναι ένας τραγουδιστής που συνεχίζει μετά από τόσα χρόνια στο χώρο ,απέχοντας όποτε το επιλέγει ,χωρίς να θυσιάζει αυτό που είναι.Και αυτό που είναι δεν θα το κρίνουμε εμείς.Εμείς μπορούμε να κρατήσουμε τη δική μας στάση(να μην τον ακούμε πχ).Καλώς και έκανε αυτό το τραγούδι.Τουλάχιστον όλα τα ''στρατόπεδα'' συμφωνούν όσον αφορά στην πορεία της σύγχρονης Ελληνικής μουσικής.Ο καθένας τοποθετείται με τον τρόπο του.Αλλοι στα παράθυρα ,άλλοι με τη σιωπή και την αποχή τους και ο Σφακιανάκης τραγουδώντας.Γιατί όχι;Ανήκει σε μια παλιότερη σχολή ,αυτή της αξιοκρατίας.Κερδισε μια θέση στο Ελληνικό τραγούδι με την αξία του.Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο ,γιατί υπάρχει ανάλογο topic"Μήπως η μουσική αργοπεθαίνει στι μέρες μας;"που αφορά στον νεότερο τρόπο ανάδειξης τραγουδιστών ή ''καλλιτεχνών'' όπως τολμούν και τους αποκαλούν οι ''ειδικοί''...
    kozanitis
    28.12.2006, 16:34
    ρε φιλε δεν κουβαλαω κανενα κομπλεξ...
    αν καταλαβεις τι εννοω, θα δεις οτι δεν ειναι κομπλεξ αλλα μία άποψη που βγαζει παραπονο

    συμφωνω πως ολοι μπορουν να εκφραζουν αποψη
    και αν καποιος δεν συμφωνεί μαζί μου δεν παει να πει πως ειναι και λαθος

    δεν μου εχουν κανει τιποτα οι αριστεροι...αλλά οι "αριστεροι"
    και εγω αριστερος ειμαι

    το εχω γραψει και αλλου...
    πανε τα χρονια που καποιοι τραγουδοποιοί μας δεν μπαινανε στα συστηματα
    (ασιμ-παυλος)
    απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι οσοι ειναι στο συστημα (οπως πραγματι ο σφακιανακης, ο τερζης και αλλοι παρομοιοι λαικοι) θα πρεπει να κατακεραυνωνονται...αυτο....
    pokopik
    28.12.2006, 20:46
    Συγγνωμη αλλα μαλλον περνανε τα χρονια και μαλλον απενοχοποιουνται καποιες προσωπικοτητες που ηταν οι σημαιες στην αρχη της παρακμης και της καταντιας οπως Σφακιανακης,Τερζης,Ρουβας στο τραγουδι των '90,αλλα οχι και να τους βγαλουμε το καπελο!!(Ειλικρινα αν τους παραδεχτουμε σαν ρεπερτορια και σαν φωνες,εχω να σας υποδειξω αλλους ανωτερους οπως Αντωνιαδης,Αδαμαντιδης,Βαλαντης κτλ.)
    Εν τελη ο καθενας στο καζανι του!
    PROFBASILHS
    29.12.2006, 00:56
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 28-12-2006 στις 15:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PROFBASILHS στις 28-12-2006 στις 14:18 έγραψε...

    1.Ούτε εγω τον πολυ συμπαθώ, αλλά πρέπει να παραδεχτούμε πως , εκτός από φωνή, έχει πει πει και πολλά , πάρα πολλά τραγούδια με περιεχόμενο ("Σώμα μου ", ......
    2. Πάντως ένα είναι σίγουρο, ο Νότης είναι μεγάλος καλλιτέχνης και ας λένε ό,τι θέλουν ...












    Το αλλο με τον τοτο , το ξερεις??






    Αγαπητέ chorrer μπορείς να το δικαιολογήσεις αυτό που λες ??
    chorrer
    29.12.2006, 03:04
    @profbasilis

    Αδερφε σορυ αν σε προσβαλα, ελπιζω να καταλαβες οτι απλα εκανα πλακα γιατι μου φανηκε αστειο!!
    Οσον αφορα την ερωτηση σου, θα σε παραπεμψω στις προηγουμενες απαντησεις.
    Επισης να σου πω οτι δεν υπαρχει ανθρωπος που να γνωριζει απο φωνητικα και να πιστευει οτι ο σφακιανακης εχει φωνη. Το αν σου αρεσει η χροια του και η εκφραση του ειναι καθαρα υποκειμενικο αλλα οσον αφορα την τεχνικη , συγνωμη αλλα ειναι ανυπαρκτη.
    Τελος, σχετικα με το περιεχομενο των τραγουδιων, και παλι συγνωμη αλλα δεν λεεει και τιποτα....απλα προσπαθει και καλα να "δειξει" επαναστατης, περιθωριακος, αλλα οι στιχοι του ειναι τοσο κραυγαλεοι και η σταση που εχει υιοθετησει ειναι τοσο οξυμωρη σε σχεση με τα λογια των τραγουδιων που κανουν αδυνατη τη βαθυτερη αναλυση των εν λογω τραγουδιων.

    @Lefterissamson

    με καλυψε πληρως το μελος pokopik

    @κοζανιτη

    Δυστυχως αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι η ολη ουσια της τεχνης , το να κατακεραυνωνει τους Δηθεν και να μιλαει για ολα τα στραβα και για τα "τυπακια που το παιζουν κατι" . Κι ενταξει να τραγουδησουμε για την αγαπη και για την γκομενα που μας εφυγε, και να κουνησουν κι οσοι γουσταρουν τις μεσες τους με τσιφτετελια και ζειμπεκιες , αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Οταν η τεχνη παυει να ειναι ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ και να ειναι απλα ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ , τοτε φιλε μου ειναι που πρεπει να αρχισουμε να τα χωνουμε κι οχι να τους δικαιολογουμε!!
    ......Κι ας ειναι και μεσα απο ενα φορουμ!!



    kostasgia
    19.12.2007, 01:24
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 28-11-2006 στις 11:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 28-11-2006 στις 10:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 28-11-2006 στις 09:35 έγραψε...

    Νότης ίσον ποιότης, συμφωνώ κι επαυξάνω. Όταν πρόκειται για το Μαυρουδή. Τι κάνει ο άνθρωπος, με δυο κλασσικες κιθάρες παίζει λες και είναι ολόκληρη ορχήστρα.

    Για τον άλλον τώρα, άσε να μη μιλήσω, ειδικά μετα από όσα είπε για τους Θεσ/κεις.....


    D

    Τι είπε,τι?τι?



    Βούλγαρους




    Εγω λεω οτι πριν ανοιξουμε το στοματακι μας,να ψαχνουμε και μετα να ξεστομιζουμε τεοιες συκοφαντιες παιδακια!
    Να μαντεψω οτι και εσας σας το ειπε ο φιλος του φιλου του φιλου του φιλου του ξαδερφου που ηταν μεσα εκεινη τη μερα εε?
    Και για να μαθαινουν μερικοι ,ειναι πλεον αποδεδειγμενο οτι τη μερα που λεεεενε οι φωστηρες οτι ειπωθηκε αυτο το μαγαζι ηταν κλειστο!
    Γι'αυτο αυτη η καραμελα να παψει!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostasgia στις 19-12-2007 01:26 ]


    notikos
    08.09.2009, 11:11

    Παράθεση:

    Το μέλος THEOG στις 14-12-2006 στις 14:49 έγραψε...

    Δεν με πείθει ότι δεν είναι μέρος του συστήματος!!Ότι δεν έκανε υποχωρήσεις για να φτάσει εκεί που είναι σήμερα. Από την άλλη πόσα τραγούδια τα χώνουν σήμερα στις περίεργες καταστάσεις που ζούμε?Ελάχιστα!!
    Με πονηρεύει το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια συχνά έχει τέτοιου είδους τραγούδια στο ρεπερτόριό του.Δεν χρειάζεται να κατακρίνεις μόνο την σαπίλα που υπάρχει γύρω σου αλλά πρώτα από όλα να κοιτάξεις τον εαυτό σου και τους γύρω σου.Αν είσαι εσύ εντάξει συνέχισε να το φωνάζεις για ότι σε πειράζουν.Αν όχι, τότε καλύτερα να τραγουδάς τα σουξεδιάρικα που τα λες καλά και να τα αφήσεις αυτά τα τραγούδια για άλλους.Αν υπάρχουν τέτοιοι!


    Επίτρεψε μου να διαφωνήσω γιατί ο Νότης είχε τέτοιου είδους τραγούδια(κοινωνικά-πολιτικά) από τη δεκαετια του 90. Σου αναφέρω τα τραγουδια αυτά μαζί με τους δισκους τους:

    Εμπειριών Συλλέκτης : Πατρίδα μου, Ο Φάνης

    Οι νότες ειναι 7ψυχες : Καλό Ταξίδι, Αγρίμια, Ξυπνάτε ρε

    5ο Βήμα : Σώμα μου

    Με το Ν και με το Σ : Εκτός Εαυτού

    Αυτοί οι δίσκοι κυκλοφόρησαν όπως προανέφερα τη δεκαετία του 90. Μόνο στο δίσκο Οι νότες είναι 7ψυχες έχει 3 τέτοια τραγούδια. Όπως βλέπετε πάντα τραγουδούσε ο Νότης κοινωνικά και πολιτικά τραγούδια σε αντίθεση με όσα ισχυρίζεται ο THEOG. Άρα προτού πείτε κάτι για οποιονδήποτε τραγουδιστή καλό είναι να μάθετε όσο μπορείτε τον τραγουδιστή για τον οποίο αναφέρεστε και όχι να επαναλαμβάνετε όσα ακούτε από τα ΜΜΕ. Αυτό το λέω για το μέλος που είπε ότι ο Νότης είπε τους Θεσσαλονικείς Βούλγαρους. Όπως μου είπε φίλος μου που πήγε εκείνη την ημέρα να ακούσει τον Νότη το μαγαζί ήταν κλειστό λογω κακοκαιρίας και την επόμενη μέρα βγήκε η φήμη. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού προσφέρθηκε να δώσει αμοιβή σε όποιν άκουσε τον Νότη να λέει Βούλγαρους τους Θεσσαλονικεις και ΔΕΝ εμφανίστηκε κανείς. Καιρό να πάψει πια αυτή η καραμέλα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notikos στις 08-09-2009 11:15 ]


    freakhood
    11.09.2009, 12:42

    Μακάριοι οι πτωχοί...


    sea_like_eyes
    11.09.2009, 14:15

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 11-09-2009 στις 12:42 έγραψε...

    Μακάριοι οι πτωχοί...



    Αμην!!!

    lets hear some . . . Venom now . . . {#emotions_dlg.rockon}(black ON)


    notikos
    12.09.2009, 19:38

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 11-09-2009 στις 12:42 έγραψε...

    Μακάριοι οι πτωχοί...



     

    Συγνώμμη χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά που κολλάει στη συζήτηση αυτό που εγραψες;;;


    sea_like_eyes
    13.09.2009, 04:48

    Παράθεση:

    Το μέλος notikos στις 12-09-2009 στις 19:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 11-09-2009 στις 12:42 έγραψε...

    Μακάριοι οι πτωχοί...



     

    Συγνώμμη χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά που κολλάει στη συζήτηση αυτό που εγραψες;;;



    γιατι κολλανε οι VENOM ???


    freakhood
    24.09.2009, 12:34

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 11-09-2009 στις 12:42 έγραψε...

    Μακάριοι οι πτωχοί...



     

    Με τον Σφακιανάκη δεν ασχολείται το Topic? Μια χαρά κολλάει το: μακάριοι οι πτωχοί...