ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.851 μέλη

    Cd με μελοποιημένα τραγούδια του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

    NEFER
    26.12.2006, 19:08
    Γεια σαs
    Ειμαι νεο μελοs .
    Ο λογοs που γραφω ειναι ο δισκοs ''ΤΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΤΡΥΓΟΝΙ'' .
    Καλα μιλαμε για διαμαντι.Τον εχω φαει κυριολεκτικα .
    Τι να πω για τιs συνθεσειs, τιs μελωδιεs,τα ποιηματα του ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ, τιs ερμεινιεs ,την ενορχηστρωση του ΝΙΚΟΥ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗ η οποια εχει αφησει πισω το ''κλασσικο'' πολυφορεμενο μοτιβο των Αθηναικων κουλτουριαρικων ξενερωτων ενορχηστρωσεων οπου εχουν μπερδεψει τα μπουτια τουs οι καλοπληρωμενοι ενορχηστρωτεs (λιγο ΜΠΡΕΓΓΟΒΙΤΣ,λιγο ΘΑΝΑΣΗ,λιγο ΧΑΙΝΙΔΕΣ,λιγο ΡΟΚ,λιγο ΠΟΠ,λιγο ΤΖΑΖ,λιγο ΣΚΥΛΕ ,πολυ ΦΛΟΡΙΑ,Κ.Λ.Π.)
    ΜΠΡΑΒΟ στα παιδια που εφτιαξαν το εργο αυτο.
    Στο ΔΙΦΩΝΟ του Γεναρη στο αρθρο ΔΙΣΚΟΚΡΙΤΙΚΗ ο κοs ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΠΟΣΚΟΙΤΗΣ εχει κανει μαλλον κακη κριτικη για το δισκο. Γραφει για ΝΑΙΦ μελωδιεs , για ερασιτεχνικη δουλεια,για ''ΚΡΑΧΤΕΣ'' οπωs ο ΜΑΛΑΜΑΣ,ΨΑΡΑΝΤΩΝΗΣ,ΚΑΛΗΜΕΡΗ.
    Μηπωs ο κοσ ΜΠΟΣΚΟΙΤΗΣ εχει μπερδεψει την COCA COLA με την PEPSI?
    Η μηπωs πιστευει οτι οι συγκεκριμενοι καλιτεχνεs ειναι απο αυτουs του πουλημενουs .As το ακουσει προσεκτικα γιατι μαλλον δεν το εκανε ακομα.
    Για αλλη μια φορα ΜΠΡΑΒΟ στουs συντελεστεs αυτηs τησ δουλειαs.
    tranzistoraki
    26.12.2006, 23:33
    Παράθεση:

    Το μέλος NEFER στις 26-12-2006 στις 19:08 έγραψε...

    Στο ΔΙΦΩΝΟ του Γεναρη στο αρθρο ΔΙΣΚΟΚΡΙΤΙΚΗ ο κοs ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΠΟΣΚΟΙΤΗΣ εχει κανει μαλλον κακη κριτικη για το δισκο. Γραφει για ΝΑΙΦ μελωδιεs , για ερασιτεχνικη δουλεια,για ''ΚΡΑΧΤΕΣ'' οπωs ο ΜΑΛΑΜΑΣ,ΨΑΡΑΝΤΩΝΗΣ,ΚΑΛΗΜΕΡΗ.


    Ως απάντηση (στον κ. Μποσκοιτη) θα προσθέσω τις πρώτες γραμμές του δελτίου τύπου....

    "Οι Νίκος Μαστοράκης, Μανόλης Λιαπάκης και Κώστας Πανταζής (ερασιτέχνες μουσικοί) μελοποίησαν 12 ποιήματα – κείμενα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη για τις ανάγκες της θεατρικής διασκευής του έργου «Φόνισσα» που παρουσιάστηκε το 2003 από τη θεατρική ομάδα του δήμου Ιεράπετρας."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 27-12-2006 02:32 ]


    NEFER
    27.12.2006, 00:44
    Eμενα παντοs δεν μου ακουγετε και πολυ ερασιτεχνικο.
    Ο Β Αγγελικοπουλοs στην εκπομπη που εκανε αφιερωμα στο συγκεκριμενο δισκο στο τριτο προγραμα ειπε οτι εδω μιλαμε για ερασιτεχνεs μουσικουs με την καλη εννοια του ορου ''εραστεs τηs τεχνηs''.
    Αν δεν αναγραφοταν στο δελτιο τυπου η λεξη ''ερασιτεχνεs'' θα το καταλαβενε κανειs?
    Η κριτικη του Διφωνου ηταν οχι απλα κακη αλλα περιειχε πλουσιοπαροχα το ειρωνικο στοιχειο πραγμα που προσβαλει καταρχειν τουs τραγουδιστεs ΜΑΛΑΜΑ,ΨΑΡΑΝΤΩΝΗ,ΚΑΛΗΜΕΡΗ,ΚΩΤΗ κλπ οι οποιοι ειναι τοσο καταξιωμενοι και αποδεκτοι απο το κοινο.

    ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕΜΕΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ?


    tranzistoraki
    27.12.2006, 02:23
    Και για να συνεχίσω αυτό που έλεγα...

    το να κρίνεις μια δουλειά και να την λες "ερασιτεχνική"....
    ενώ οι ίδοι οι μουσικοί λένε "κοιτάχτε, είμαστε ερασιτέχνες"... ε δεν στέκει και πολύ!

    Οι συμμετοχές του Μάλαμα, του Ψαραντώνη, της Λιζέτας Καλημέρη κτλ... ναι με έκαναν να προσέξω το cd περισσότερο... αλλά δεν θα τους αποκαλούσα κράχτες....
    Θέλησαν να βοηθήσουν αφιλοκερδός.... και μάλιστα ενώ κάποιοι από αυτούς είναι σε άλλη δισκογραφική εταιρεία... (συνήθως το "κράξιμο" γίνεται με άτομα τις ίδιας εταιρείας...)

    Και για να απαντήσω στην μία ερώτηση του NEFER ...
    όχι δεν θα καταλάβαινα ότι πρόκειτε για ερασιτεχνες μουσικούς...
    Αντιθέτως θα έλεγα ότι κάθε ένας από τους συντελεστές της δουλειάς αυτής (μουσικοί, τραγουδιστές, κτλ)... δούλεψαν προσεκτικά και "με σεβασμό" για να δημιουργηθεί αυτό το cd για τον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη....
    tranzistoraki
    27.12.2006, 07:39
    ΕΔΩ τα σχόλια της Γεωργίας Λαιμού από το e-go.gr....


    NEFER
    27.12.2006, 16:03

    Κοιταχτε τι βρηκα στην Κυριακατικη Καθημερινη.Εχει αναφορα στη δουλεια αυτη και συνεντευξη του Ν.Μαστορακη.Τα λεει πεντακαθαρα.Δεν ηταν αποφαση εταιριαs οι συμετοχεs απο τουs ''κραχτεs'' διοτι τα παιδια εκαναν την παραγωγη μονοι τουs και μετα αναζητησαν εταιρια. ΑΡΑ?
    ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΚΡΑΧΤΕΣ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΑΝ ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥΣ?
    Διαβαστε την Καθημερινη αξιζει.
    KATHIMERINI.GRnull''κραχτεs''
    spathasref
    02.01.2007, 19:40
    Αγόρασα το δισκάκι, το άκουσα και... μαγεύτηκα! Τί να λέμε τώρα για την ποίηση του Παπαδιαμάντη, η οποία φαντάζει να έχει μέσα της όλη τη μουσική του κόσμου... Η μελοποίηση έχει βαθιά τις ρίζες της στην κρητική παράδοση, ενώ οι ερμηνείες δίνουν την αίσθηση του σεβασμού και της αγάπης απέναντι στο λόγο του Παπαδιαμάντη. Συμπερασματικά, πρόκειται για μία πρώτου μεγέθους ευχάριστη έκπληξη, για όσους ψάχνουν να βρουν διαμάντια ανάμεσα στα κάρβουνα που μας περιβάλλουν.

    Μία πολύ καλή ιδέα θα ήταν να ανέβαινε η "Φόνισσα", με αυτή τη μουσική, σε όλη την Ελλάδα, όχι μόνο στην Ιεράπετρα. Αλλά πού... Παντού επιθεωρήσεις, ξενολατρεία και τάχαμου "μοντέρνα" έργα. Ας μη γίνω όμως μίζερος και κακός.

    Παιδιά πάρτε το δισκάκι!!! Αξίζει και το τελευταίο και πιο τιποτένιο ευρώ που θα δώσετε!!!
    tranzistoraki
    17.01.2007, 23:53
    Μια ακόμη κριτική θα βρείτε στο Musiccorner.gr
    sunwing
    18.01.2007, 20:11
    Ο δίσκος είναι όντως υπέροχος. Μια εξαίρεση το κομμάτι με τον Ψαραντώνη. Από τότε που τον άκουσα να τραγουδάει στον Ερωτόκριτο του Αλκίνοου Ιωαννίδη κάτι έγινε μέσα μου , ένα κλικ περίεργο , δεν με αγγίζει ούτε ο τρόπος που παίζει ούτε ο τρόπος που τραγουδάει. Είναι ξένος για την ντόπια παράδοση κατ εμέ, λυπάμαι που είμαι αυστηρή αλλά έτσι τα νιώθω τα πράγματα. Κατά τα άλλα ο δίσκος είναι λαμπρός. Επίσης μαγευτικός εδώ και ο Μάλαμας και βέβαια συγχαρητήρια στον συμπατριώτη μου το Μαστοράκη που είχε τη φαεινή ιδέα τη μουσική της Φόνισσας να τη διανθίσει με τόσο αξιόλογες μουσικές παρουσίες .
    Nα σημειώσω όμως ότι θα προτιμούσα να μην είχαν γίνει οι λίγες γλωσσικές αλλαγές στα πρωτότυπα κείμενα.

    http://blogs.musicheaven.gr/sunwing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 19-01-2007 08:39 ]


    megaloserwtikos
    02.02.2007, 00:49
    Ακούω τον δίσκο εδώ και λίγες μέρες.
    Πολύ όμορφη δουλειά.

    Ο Ψαραντώνης στο ''τραγούδι του γύφτου'' μ΄αρέσει πολύ.
    Το ίδιο και ο Μάλαμας στο ''σκοτεινό τρυγόνι'',
    η Καλημέρη μοναδική στο ''μοιρολόι'',
    η Τσαιρέλη υπέροχη φωνή.
    Αλλά και η Ξυλούρη, η Κώττη, ο Λιαπάκης.

    Απλά δεν ξέρω γιατί, αυτός που με άγγιξε περισσότερο, είναι ένας τραγουδιστής, που πρώτη φορά ακούω το ονομά του, ούτε στο google βρίσκω πληροφορίες, αν έχει άλλη δισκογραφία.

    Χαρίλαος Παπαδάκης.

    Μεγάλος ερμηνευτής!
    Αν είναι νέος, καλή του σταδιοδρομία, αν είναι παλιός, συγνώμη που τον αγνοούσα.
    sunwing
    02.02.2007, 16:22
    O Xαρίλαος είναι έκπληξη και για μένα που ζει πολύ πολύ κοντά μου!
    margo
    14.03.2007, 14:44
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 18-01-2007 στις 20:11 έγραψε...

    Ο δίσκος είναι όντως υπέροχος. Μια εξαίρεση το κομμάτι με τον Ψαραντώνη. Από τότε που τον άκουσα να τραγουδάει στον Ερωτόκριτο του Αλκίνοου Ιωαννίδη κάτι έγινε μέσα μου , ένα κλικ περίεργο , δεν με αγγίζει ούτε ο τρόπος που παίζει ούτε ο τρόπος που τραγουδάει. Είναι ξένος για την ντόπια παράδοση κατ εμέ, λυπάμαι που είμαι αυστηρή αλλά έτσι τα νιώθω τα πράγματα. Κατά τα άλλα ο δίσκος είναι λαμπρός. Επίσης μαγευτικός εδώ και ο Μάλαμας και βέβαια συγχαρητήρια στον συμπατριώτη μου το Μαστοράκη που είχε τη φαεινή ιδέα τη μουσική της Φόνισσας να τη διανθίσει με τόσο αξιόλογες μουσικές παρουσίες .
    Nα σημειώσω όμως ότι θα προτιμούσα να μην είχαν γίνει οι λίγες γλωσσικές αλλαγές στα πρωτότυπα κείμενα.

    http://blogs.musicheaven.gr/sunwing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 19-01-2007 08:39 ]





    Για να πω την αλήθεια, κι εγώ δεν μπορώ να το ακούσω αυτό το κομμάτι του Ψαραντώνη!!!(το 2ο στο cd).Είναι αρκετά περίεργος ο τρόπος ερμηνείας,μου προκαλεί μια....δύσπνοια



    Πάντως η δουλειά συνολικά είναι εξαίρετη,χωρίς αμφιβολία!


    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 14-03-2007 14:46 ]