ελληνική μουσική
    943 online   ·  210.853 μέλη

    Η επιστροφή της Μαρινέλλας...

    nikos_music
    08.12.2006, 15:06
    Το γεγονός του χειμώνα είναι η επιστροφή της Μαρινέλλας στην σκηνή του Αθηνών Αρένα. Μισό αιώνα συμπληρώνει φέτος η Μαρινέλλα στο τραγούδι και δίνει ένα μάθημα συνέπειας και ήθους σε όλους του νεότερους της αφού με την εκρηκτική της παρουσία και την αγέραστη-φαινόμενο-φωνή της προκαλεί το θερμότατο χειροκρότημα κάθε βράδυ.

    Για όσους δεν έχουν δει ποτέ την Μαρινέλλα ζωντανά,είναι η ευκαιρία να πάρουν μια γεύση από αυτή την καλλιτέχνιδα που θεωρώ πως είναι η μόνη που έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός καλλιτέχνη-τραγουδιστή του να θεωρείται "μεγάλος".

    Για όσους θέλουν να μάθουν περισσότερα επισκεφτείτε την σελίδα που έχω φτιάξει γι αυτή:


    MARINELLA

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 08-12-2006 15:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 08-12-2006 15:08 ]


    megaloserwtikos
    08.12.2006, 15:43
    Καταρχάς επισκέφτηκα την διεύθυνση που δίνεις, έχεις κάνει μια πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα. Πολλά μπράβο.
    Να σου πω ότι κι εγώ κάποτε την άκουγα αρκετά. Είναι από τις φωνές που αγαπούσα μικρός. Είχα και δίσκους της, θυμάμαι τότε είχε βγάλει το ''είσαι ποτάμι'', που τον δίσκο - βινύλιο τον έχω ακόμα.
    Αυτό που με τα χρόνια με απομάκρυνε, είναι γενικότερα το στυλ της. Μου βγάζει ωραιοπάθεια. 'Οχι μόνο όταν τραγουδά, αλλά και στις ποζάτες, εντελώς άλλης εποχής, κάτα την γνώμη μου, φωτογραφήσεις της. Αρκεί να πω ότι αγόρασα την δουλειά ''τραγουδά και θυμάται'', άκουσα πολύ το ''Έλα για απόψε'', ερμηνεία, αλλά ακούει τόσο την φωνή της, την ποστάρει, την κάνει την φτιάχνει, που δεν μπορώ άλλο. Κάτα την γνώμη μου είναι κρίμα μια φωνή ισάξια η καλύτερη ακόμα και της Μπάσευ, να χαλάει από τέτοια πράγματα.

    Πλέον προτιμώ καλλιτέχνες που με συγκινούν επειδή ακούω την ωραίο στίχο με την ωραία φωνή τους και όχι την ωραία φωνή τους περισσότερο.


    Φιλικότατα.
    jorge
    08.12.2006, 16:35
    Πήγα κι εγώ στην Αρένα και την βρήκα καταπληκτική. Είναι πραγματικά απορίας άξιο πως καταφέρνει στα 73-74 να έχει φωνή καμπάνα. Την είχα δει και στο Μέγαρο πριν 3 χρόνια με τον Νταλάρα και πάλι εντυπωσιάστηκα με τη φρεσκάδα της και την απόδοσή της.

    ΥΓ. Νίκο έχω κάποιες φωτογραφίες (λίγο μακρινές βέβαια) από το Αθηνών Αρένα. Αν θέλεις τις δημοσιεύω και τις παίρνεις για το site σου.
    nikos_music
    08.12.2006, 19:59
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 08-12-2006 στις 15:43 έγραψε...

    Καταρχάς επισκέφτηκα την διεύθυνση που δίνεις, έχεις κάνει μια πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα. Πολλά μπράβο.
    Να σου πω ότι κι εγώ κάποτε την άκουγα αρκετά. Είναι από τις φωνές που αγαπούσα μικρός. Είχα και δίσκους της, θυμάμαι τότε είχε βγάλει το ''είσαι ποτάμι'', που τον δίσκο - βινύλιο τον έχω ακόμα.
    Αυτό που με τα χρόνια με απομάκρυνε, είναι γενικότερα το στυλ της. Μου βγάζει ωραιοπάθεια. 'Οχι μόνο όταν τραγουδά, αλλά και στις ποζάτες, εντελώς άλλης εποχής, κάτα την γνώμη μου, φωτογραφήσεις της. Αρκεί να πω ότι αγόρασα την δουλειά ''τραγουδά και θυμάται'', άκουσα πολύ το ''Έλα για απόψε'', ερμηνεία, αλλά ακούει τόσο την φωνή της, την ποστάρει, την κάνει την φτιάχνει, που δεν μπορώ άλλο. Κάτα την γνώμη μου είναι κρίμα μια φωνή ισάξια η καλύτερη ακόμα και της Μπάσευ, να χαλάει από τέτοια πράγματα.

    Πλέον προτιμώ καλλιτέχνες που με συγκινούν επειδή ακούω την ωραίο στίχο με την ωραία φωνή τους και όχι την ωραία φωνή τους περισσότερο.


    Φιλικότατα.



    Δεν διαφωνώ μαζί σου σε γενικές γραμμές-πιστεύω πως είναι ανώτερη της Bassey διότι την ωφέλησε που γεννηθηκε στην Ελλάδα και έχει επηρεαστεί από ανατολή και δύση και έχει περισσότερες εκφραστικές δυνατότητες.
    Εκεί που θα διαφωνίσω λίγο είναι στο εξής: ο κάθε καλλιτέχνης βγάζει αυτό που έχει να δώσει στο κοινό. Το ταλέντο της Μαρινέλλας είναι πληθωρικό. Δεν θα μπορούσε να κρατιέται πίσω. Αν όντως την έχεις παρακολουθήσει και σε ακραία πράγματα που έχει κάνει όπως όταν τραγούδησε χορικά του Ευριπίδη στο Ηρώδειο πριν καμιά δεκαετία, θα διέκρινες μια απίστευτη τραγωδό που αυτή η φυσική της υπερβολή την κατέτασε ταυτόχρονα σε κορυφαία αρχαία ερμηνεύτρια και αυτό χωρίς υπερβολή, διότι την βοηθάνε και τα χαρακτηριστικά της και η "φωνάρα" της.
    Επειδή την έχω παρακολουθήσει πολύ, τα τελευταία χρόνια ιδιέτερα που έκανε πιο προσεγμένα πράγματα, τίμησε δεόντως αυτά που έκανε. "Μαζεύτηκε" όταν οι περιστάσεις το επέβαλλαν και είχε για μένα σοφό μέτρο. Το "έλα γι απόψε" που αναφέρεις είναι αριστούργημα. Αν το βάλεις δίπλα σε μια εκπληκτική ερμηνεία ενός jazz κομματιού από την Sarah Vaughan, πάλι τα ίδια χαρακτηριστικά που σε "ενοχλούν" θα διακρίνεις. Αυτές οι τραγουδίστριες όμως είναι μοναδικές-το μέταλλο τους είναι σπάνιο και άξιο για να τιμηθεί.
    Εξάλλου παγκόσμια όλες αυτές του τύπου τραγουδίστριες-Bassey, Streisand,Mina,Vaughan ακόμη και η Rodrigues-επειδή έχουν ερωτευτεί την φωνή τους "παίζουν" μαζί της και καθηλώνουν τους ακροατές.
    Δεν είναι τυχαίο ότι δεν υπάρχει άλλη τραγουδίστρια στην Ελλάδα σαν την Μαρινέλλα-και εννοώ ως προς το σύνολό της.
    Οπότε μπαίνουμε σε πιο υποκειμενικά κριτήρια που σαφώς είναι απολύτως σεβαστά

    Εξάλλου η δουλειά μου αυτή βασίστηκε περισσότερο στην μουσική μου ιδιότητα και όχι στου γούστου μου διότι και γω έχω τις αντιρρήσεις μου σε πράγματα που έχει κάνει...
    nikos_music
    08.12.2006, 20:00
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-12-2006 στις 16:35 έγραψε...

    Πήγα κι εγώ στην Αρένα και την βρήκα καταπληκτική. Είναι πραγματικά απορίας άξιο πως καταφέρνει στα 73-74 να έχει φωνή καμπάνα. Την είχα δει και στο Μέγαρο πριν 3 χρόνια με τον Νταλάρα και πάλι εντυπωσιάστηκα με τη φρεσκάδα της και την απόδοσή της.

    ΥΓ. Νίκο έχω κάποιες φωτογραφίες (λίγο μακρινές βέβαια) από το Αθηνών Αρένα. Αν θέλεις τις δημοσιεύω και τις παίρνεις για το site σου.



    Φυσικά!Θα χαρώ να τις δώ!
    kozanitis
    08.12.2006, 20:05
    Η Μαρινέλλα είναι μία τραγουδίστρια που η φωνή της είναι ανεξίτηλη ακόμη και ΄τωρα παρά το προχωρημένο της ηλικίας της (για τραγουδίστρια σε μαγαζί νυχτερινό). Δεν έχω κανέναν κόλλημα με την συγκεκριμένη απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως η ίδια εχει κινηθεί πανέξυπνα τα τελευταία δέκα χρόνια. Δεν αλλοίωσε την φωνή της τραγουδωντας συνέχεια στα κέντρα και έτσι τώρα παραμένει διαμάντι η χροιά της. Δεν ξέρω αν είχε φθαρθεί η φωνή της, όπως της Αλεξίου, να τώρα θα ήταν στην ίδια κατάσταση. όπως και να έχει παραμένει ακόμη μία από τις τελευταίες μεγάλες του ελλανικού λαικού ρεπερτορίου.
    pokopik
    08.12.2006, 20:32
    Αναμφισβητητα μια απο τις μεγαλυτερες φωνες (ισως κι η μεγαλυτερη) τπυ ελληνικου τραγουδιου.Το τραγουδισμα της μπορω ανετα να το παρομοιασω με κελαηδημα!!
    ..κι ακομα ειναι απο τις φωνες που παρα την μεγαλη ηλικια της,εχει φθαρει (μεταλαχθει) ελαχιστα!
    Δυστυχως ομως ολες οι μεγαλες αναγνωρισεις,γινονται μετα θανατον...
    jorge
    08.12.2006, 21:20
    Νικόλα νόμιζα οτι ήταν καλύτερες, αλλά τελικά παραείναι θωλές... Anyway, νάτες:








    επισυναπτόμενα: IMG_5394.jpg IMG_5410.jpg 
    karelia
    08.12.2006, 22:00

    είναι η μόνη που έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός καλλιτέχνη-τραγουδιστή του να θεωρείται "μεγάλος".

    ε τώρα τα παραλές...το αν ειναι σπουδαία δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι σπουδαίοι σε αυτή τη χώρα..

    kozanitis
    08.12.2006, 22:06
    σωστος ο καρελιας
    nikos_music
    08.12.2006, 22:56
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 08-12-2006 στις 22:00 έγραψε...


    είναι η μόνη που έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός καλλιτέχνη-τραγουδιστή του να θεωρείται "μεγάλος".

    ε τώρα τα παραλές...το αν ειναι σπουδαία δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι σπουδαίοι σε αυτή τη χώρα..




    Φυσικά δεν εννοώ αυτό. Θα το πω λίγο λαικά:μιλάω για το "πακέτο".Δεν μπορώ να μειώσω κανέναν Καζαντζίδη ή Μπιθικώτση ή Χαρούλα ή Πάριο κλπ
    Η Μαρινέλλα απλώς συγκεντρώνει όλα εκείνα τα στοιχεία που οι άλλοι δεν τα είχαν όλα.Δεν τους κάνει λιγότερο σημαντικούς και δεν θέλω να παρεξηγηθεί αυτό που έγραψα. Επίσης μιλάω για τις δυνατότητες της ίδιας-ταλέντο και μυαλό-και όχι ρεπερτόριο που δεν θεωρώ πως έχει να κάνει με την αξία του τραγουδιστή αλλά με το πόσο άξιοι ήταν οι δημιουργοί των τραγουδιών. Η δουλειά του τραγουδιστή είναι η ερμηνεία και το δόσιμο.

    Αν επισκεφτείτε την σελίδα και διαβάστε γι αυτή θα καταλάβετε τι εννοώ.

    karelia
    08.12.2006, 22:58
    Διαφωνώ.
    Ο τραγουδιστής διαμορφώνει το ρεπερτόριο του,και είναι υπευθυνος για το τι θα διαλέξει,και τι δρόμο θέλει να ακολουθησει.
    kozanitis
    08.12.2006, 23:00
    έχεις δίκιο σε αυτό που λες για το ότι η Μαρινέλλα είναι τραγουδίστρια και στην ουσία ερμηνεύτρια..η δουλειά των συγκεκριμένων ανθρώπων είναι να ερμηνεύουν όσο το δυνατόν πιο καλά ένα κομμάτι..και μαλακία να είναι οι στίχοι άμα μπορείς να τους μεταμορφώσεις με την ερμηνεία πολλά μπορούν να αλλάξουν.χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Χατζηγιάννης. οι στίχοι σε μερικά κομμάτια είναι εξευτελιστικοί....Αλλά η χροιά του συγκεκριμένου τα ματαλλάσει σε κάτι ωραίο....που μπορέι και να σε ταξιδέψει...
    kozanitis
    08.12.2006, 23:03
    ναι αμα το παμε από το τι πρεπει να επιλεξει ένας τραγουδιστης έχεις δικιο...αλλλά από την άποψη πως όταν του πλα΄σαρουν κάτι γιατί έτσι γίνεται με όλες τις με΄γλαες εταιρίες μπορέι αν έχει την ικανότητα και σκατά να ναι το κομμάτι να το κάνει να φαίνεται αρκετά ακουστικό.....αλλα αυ΄τό για να γίνει πρέπει να έχεις ταλέντο....
    karelia
    08.12.2006, 23:04
    υπάρχει ο εύκολος και ο πιο δύσβατος δρόμος δισκογραφικά.
    επιλογές είναι αυτές.
    nikos_music
    08.12.2006, 23:10
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 08-12-2006 στις 22:58 έγραψε...

    Διαφωνώ.
    Ο τραγουδιστής διαμορφώνει το ρεπερτόριο του,και είναι υπευθυνος για το τι θα διαλέξει,και τι δρόμο θέλει να ακολουθησει.



    Η δουλειά του τραγουδιστή είναι να είναι καλός στην δουλειά του. Το εύκολο είναι να πεις ένα πολυ καλό τραγούδι. Το δύσκολο είναι να πεις ένα μέτριο τραγούδι και να το κάνεις καλό.Και η Μαρινέλλα το έκανε με πολλά τραγούδια. Άλλωστε 50 χρόνια καριέρας και παραδειγματική διαχρονικότητα φωνής φανερώνουν μυαλό και συνέπεια. Άρα και σωστές επιλογές. Λέτε να χε να επιλέξει Θεοδωράκη και Τακη Χαμουρτζίδη και να επέλεγε το δεύτερο; Μην κοροιδευόμαστε. Ακόμη και μάπες που είπε τις υποστήριξε σαν να έλεγε κάτι σημαντικό. Και κέρδισε και κοινό από τις λαικότερες τάξεις που δεν είναι και fan του είδους της Μαρινέλλας με τρελές φωνητικές διακυμάνσεις...
    Και κάτι άλλο: To ρεπερτόριο έιναι θέμα όχι επιλογών του τραγουδιστή αλλά δημοσίων και προσωπικών σχέσεων. Και φυσικά εταιρειών. Όμως αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Αν κάποιος δει πως έχουν κινηθεί τα πράγματα στην δισκογραφία ή έχει δουλέψει στον χώρο μπορεί να καταλάβει...


    kozanitis
    08.12.2006, 23:14
    ένα χαρακτηριστικο παράδειγμα...Ο Γιάννης ο Κότσιρας αναμφισβήτητα είναι ένας από τους καλύτερα φωνητικά τραγουδιστές νέους...Και όμως τα δικά του τραγούδια τα οποία έγιαναν επιτυχίες είναι μετρημένα σε σχέση με άλλους..Και όμως αυτά που λέει παντα τα υποστηρίζει....Αλλά οι εταιρίες τον είχαν πάντα στην απ΄'εξω αφού θεωρείται εντεχνο-ποιοτικός αρα δεν κάνει για τα κοριτσάκια που θέλουν να σκίζουν μπλούζες και ούτε κάνει κωλοτούμπες
    karelia
    08.12.2006, 23:15
    κατάλαβα...δε θα βγάλω άκρη (με συγχωρεις που δεν συνεχίζω).
    kozanitis
    08.12.2006, 23:21
    ρε συ δεν ειναι το θεμα να μην συνεχισεις να συζητας.απλα το προσεγγίζεις ναι μεν σωστα το θεμα αλλα αναποδα απο ότι το βλεπουμε εμεις. ναι όντως ο καθε καλλιτεχνης εχει το διακιωμα να επιλεγει το τι θα λεει.αλλα ουτε παλιοτερα ουτε τωρα ολοι οι καλλιτεχνες εχουν αυτο το προνομιο. κακα τα ψεμματα το συστημα εχει φαει πολλους....ασιμος,καζαντζιδης,μηλιωκας,τουρνας και δεν συμμαζευεται....για να μην πω και για τους πυξ-λαξ που υποτιθεται πως δεν αντεχαν άλλο και οι εταιριες σε κάθε χρονια ολο και τους εξευτιλιζαν μα τα ποσοστα που τους διναναε....το συστημα τους τρωει φιλε.....τωρα βαλε ραδιο και κοιτα τι παιζει το 90 τοις 100...κοκκινου και ζηνα...ελεος
    Melissanthi
    09.12.2006, 13:51
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 08-12-2006 στις 22:58 έγραψε...

    Διαφωνώ.
    Ο τραγουδιστής διαμορφώνει το ρεπερτόριο του,και είναι υπευθυνος για το τι θα διαλέξει,και τι δρόμο θέλει να ακολουθησει.



    Ακριβώς!Οι φωνητικές ικανότητες ενός καλλιτέχνη και οι δισκογραφικές του επιλογές είναι έτερον εκάτερον.
    Τι να κάνουμε μπορεί κάποιος καλλιτέχνης να έχει μια πολύ αξιόλογη φωνή αλλά να την έχει κάνει "γυριστή" για ένα είδος τραγουδιού που να μην είναι ακριβώς ποιοτικό...
    Είναι κρίμα πάντως.