ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.856 μέλη

    Προσφορά Βοήθειας:Από τη θεωρία στην πράξη

    vouliakis
    17.12.2006, 18:39
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 17-12-2006 στις 14:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 16-12-2006 στις 02:06 έγραψε...

    Δεν θα μπορέσω να είμαι μαζί σας τη μέρα εκείνη, ωστόσο συνεισφέρω κι εγώ στην προσπάθειά, έστω μακρόθεν, και εύχομαι να πιάσει τόπο και να βοηθήσει πραγματικά όσους το έχουν ανάγκη...

    Υπενθυμίζουμε βέβαια ότι το musicheaven φέτος δε θα αναλάβει, για λόγους που έχουν εξηγηθεί, την επίσημη διοργάνωση, όπως κάθε χρόνο, φιλανθρωπικής κίνησης, καθένας μας όμως προσωπικά μπορεί να κινηθεί κατά τη συνείδησή του και το "περίσευμά" του ασφαλώς και να συνεισφέρει όπου και όπως μπορεί σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη... και να διοργανώνει επίσης κινήσεις και στο κοντινό του ακόμα περιβάλλον, όπως αυτή του semplice στην προκειμένη περίπτωση...

    Παρεπιμπτόντως, σήμερα είχε πολύ καλή εκπομπή η Παναγιωταρέα, στο "Ουδείς αναμάρτητος" με τους αστέγους της Αθήνας... Έδειξε έναν άνθρωπος μεσήλικα που είχε μείνει στον δρόμο, μετά από "διωγμό" του από την ίδια του την κόρη... Απορώ! Τι κόσμος είναι αυτός που ζούμε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 16-12-2006 03:52 ]






    Οφείλω νομίζω έστω και λίγο καθυστερημένα μια απάντηση στο post της φίλης μου Νεκταρίας (Gate) η οποία μίλησε για κάποιο "κοντινό περιβάλλον".


    ΔΕν έχω λοιπόν "κοντινό περιβάλλον " Νεκταρία μου έχω μόνο ανθρώπους που με εκτιμούν και τους εκτιμώ.Αν ήθελα λοιπόν να τους πάρω ένα τηλέφωνο και να πάμε θα το έκανα.Και ξέρεις πως θα είσουν και εσύ μέσα σε αυτούς
    Ηθελα να υπάρχει πιο μεγάλη συμμετιοχή για αυτό έκανα και το τόπικ.Ο διαχειριστής του site προσπάθησε να μου φορτώσει στο τόπικ που είχε δημιουργήσει ,την αποτυχία της φετινής πρωτοβουλίας ,μη δίνοντας μου δικαίωμα να απαντήσω κλειδώνοντας μαλιστα το ατίστοιχο τόπιk.
    Αρα είχα μια επιπλέον υποχρέωση να κάνω αυτό το οποίο και ο ίδιος άφηνε ανοιχτή την δυνατότητα.
    Αυτό είναι το πρώτο και το σημαντικότερο.
    Κατά δέυτερον η αλήθεια είναι πως δεν με απασχολούν τόσο, ούτε ο διαχειριστής ούτε οι περισσότεροι εκ των συντονιστών Υπάρχει μια γραμμή όμως στο forum σε θέματα θρησκευτικα-φιλοσοφικά και δικαίωμα τους να την ακολουθούν.ΔΕν λέω με αυτό πως έχουν όλοι κάτσει να συμφωνήσουν σε κάτι αλλά έτσι βγαίνει..Και να που γίνεται καθημερινή πρακτική αυτό.Αλλά ούτε αυτό με ενδιαφέρει ,δηλαδή το ότι τα "βρίσκουν" στα μεγάλα ερωτήματα.Ισως είναι μπερδεμένοι μέσα τους όπως όλοι μας άλλωστε λιγο έως πολύ...
    Αν φυσικά πάμε να μου βάλουν φίμωτρο για τος απόψεις μου θα βρουν δυσκολίες.Αρα καλύτερα να παραιτηθούν από τις επιθέσεις αλλά και να τις συνεχίσουν πάλι ,δεν με πειράζει.
    Για να πάμε στο δια τάυτα θέλω να πω μόνο τα εξής :

    1.Το Musicheaven είναι μια πολύ όμορφη κοινότητα την οποία όποιος και να είμαι εγώ ,ή ο Βουλίακης ή ο Χόρχε δε νομίζω να την απασχολεί ιδιαίτερα αλλά ούτε θα έπρεπε.Και με ενδιαφέρει η συνοχή της αφού αυτή συμβάλειστη διατήρηση ένος κλίματος το οποίο θα επιτρέπει την ψυχαγωγία αλλά και τον ουσιαστικό διάλογο.

    2.Συμπάθειες είναι λογικό να υπάρχουν και είναι υποκριτικό να τις θεωρούμε θέμα "ταμπού".Το σωστό είναι να περιορίσουμε τιος αντιπάθειες.
    Κινήθηκα στο παρελθόν πολλές φορές προς αυτήν την κατεύθυνση αλλά δεν έγινε εφικτό.Θα συνεχίσω να προσπαθώ πάντως.
    Οσο βέβαια συντονιστές και διαχειριστής βρίσκουν "προσβλητικές" τις απόψεις μου επειδή δεν συμφωνούν με τις δικές τους αυτό θα παραμένει δύσκολο.Ηθελα λοιπόν να τονίσω πως είναι στο χέρι τους καθαρά το να μην υπάρχει ένταση.

    3.Σε σχέση με την προσφορά βοήθειας αφού ξεκαθάρισα τα παράπάνω εξακολουθεί να ισχυει η πρόταση μου και όποιος την βρίσκει καλή ας επικοινωνήσει με π[ροσωπικό μύνημα μαζί μου.DΕν θέλω να το κάνουμε show.Εάν το επίσημο Μusicheaven αποφασίσει να κάνει κάτι παρόμοιο θα ήταν ακόμα καλύτερα.Σε αυτό στηρίζω τις ελπίδες μου στη Νεκταρία μας (gate) που είναι ο άνθρωπος στον οποίο οφείλω και τη δική μου παρουσία εδώ στο site αλλά και άλλα πολύ σημαντικά που της τα λέω από κοντά.


    4.Με ενδιαφέρει και εμένα η εικόνα του ΜΗ ασχέτως αν δεν ανήκω στο επισημο ΜΗ.Ειναι κάτι που το αγαπώ και μου έχει προσφέρει πολλά και σημαντικά.
    Ας μην πάμε λοιπόν να της κάνουμε κακό ούτε στην εικόνα αλλά ούτε και σε αυτό το τόπικ το οποίο μάλιστα ανοίχτηκε για τον σκοπό στον οποίο αναφέρεται ο τίτλος του.

    Συμβάλλοντας σε αυτό το τελευταίο που γράφω ξεκαθαρίζω πως ΔΕΝ θα απαντήσω εδώ άλλο ακόμα και αν δεχτώ την χειρότερη επίθεση.
    Ηθελα κλείνοντας με λίγα λόγια να πω "πως δεν έχω κοντινό περιβάλλον" αλλά ακόμα και άν υποτεθεί πως υπάρχει τέτοιο περιβάλλον το αποτελούν όλοι όσοι νιώθουν παρόμοια πραγματα με εμένα τωρα που διαβάζουν αυτές τις γραμμές.


    Το ακόμα πιο κοντινό μου περιβάλλον μάλιστα είναι όλοι αυτοί που θα διαβάσουν και θα ανταποκριθουν στην πρόταση που έκανα για να μαζευτουμε και να δώσουμε λίγο από τον χρόνο μας σε ανθρώπους που το έχουν ανάγκη.













    semplice, μόνο αυτό και δεν ασχολούμαι ξανά μαζί σου:

    Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιά σημεία διαφέρει η δική μου άποψη σε"θέματα θρησκευτικα-φιλοσοφικά " από την άποψη της επίσημης ορθόδοξης Εκκλησίας.
    Για παράδειγμα, σου παραθέτω ένα απόσπασμα από ιστοσελίδα της Ι. Μητροπόλεως Δημητριάδος:

    "...Μια άλλη μερίδα βαπτισμένων Ορθοδόξων, λιγότερο εκκοσμικευμένη (φαινομενικά τουλάχιστον), δεν θέλει να έχει καμιά σχέση με οτιδήποτε "μη Ορθόδοξο", εκκλησιάζεται τακτικά, αρέσκεται να ασχολείται με "πνευματικά" ζητήματα, καταφεύγει στην καθοδήγηση πεφωτισμένων γερόντων και τα παρόμοια. Ωστόσο, και η μερίδα αυτή των ευσεβών παραμένει έκθετη στον ατομικισμό, στο βαθμό που η συμμετοχή στη λατρεία έχει καταντήσει στείρα τυπολατρία, φολκλορικού χαρακτήρα εκδήλωση, ανίκανη να ανακαινίσει το σύνολο του βίου. Στο βαθμό που η υπερβολική ενασχόληση με τα πνευματικά συνοδεύεται από παχυλή αδιαφορία για τις υλικές παραμέτρους της ζωής, στο βαθμό που η αναζήτηση πνευματικού υπακούει σε μια ευθυνόφοβη ανάγκη ετεροκαθορισμού. Τα πάντα ενδέχεται να κινούνται κι εδώ γύρω από την επιδίωξη της ατομικής ανακούφισης και σωτηρίας· πάλι απουσιάζει η αγωνιώδης μέριμνα για τις ανάγκες του πλησίον. Η Εκκλησία εκλαμβάνεται στην περίπτωση αυτή ως ιδιωτικό θεραπευτήριο, όπου μεθοδεύεται η πνευματική αναμόρφωση των ατόμων, ώστε να βρουν μεταφυσική κάλυψη και να ισορροπήσουν την ψυχική φθορά που συνεπάγεται ο σύγχρονος τρόπος ζωής. Φαινομενολογικά μιλώντας, η αντίληψη αυτή εντάσσεται επίσης στο ρεύμα της μεταμοντέρνας θρησκευτικότητας, καθώς αντιμετωπίζει την πίστη ως αυστηρά ιδιωτική υπόθεση, ως αναζήτηση τρόπου διαφυγής από τη δυστυχία του πολιτισμού.
    "

    Αυτά, και Καλές Γιορτές (και μη μου ξανα-απευθύνεις τον λόγο γιατί δεν πρόκειται να σου απαντήσω...)

    Όλο το άρθρο του Δημήτρη Μπεκριδάκη, Θεολόγου - MPhil. Θρησκειολογίας, εδώ...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 17-12-2006 18:42 ]


    jorge
    17.12.2006, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 17-12-2006 στις 14:47 έγραψε...

    DΕν θέλω να το κάνουμε show.


    Φάνηκε
    W4TT4N4B3
    17.12.2006, 23:20
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 17-12-2006 στις 14:47 έγραψε...
    4.Με ενδιαφέρει και εμένα η εικόνα του ΜΗ ασχέτως αν δεν ανήκω στο επισημο ΜΗ.



    Υπάρχει επίσημο κι ανεπισημο MH; Είναι όπως λέμε επίσημο (βλ. Γιωργο Παπανδρέου και σια) και ανεπίσημο (βλ. Νικο Κακαουνακη) ΠΑ.ΣΟ.Κ;

    Κι αναρωτιόμουν κι εγω, τοσο καιρό τόση ησυχία στο MH, δε θα ξεσπάσει καμιά κόντρα;
    Θα κλείσει έτσι ξενέρωτα η χρονιά;
    Και εις ανώτερα...
    (Συγνώμη για το offtopic)

    stuff
    17.12.2006, 23:30
    Γιατι τσακωνεστε ρε παιδια;

    Πατε να κανετε κατι καλο,να βοηθησετε συνανθρωπους μας και στο τελος διαφωνειτε;Δεν τα καταλαβαινω αυτα τα πραγματα....συγγνωμη.....


    W4TT4N4B3
    18.12.2006, 00:48
    Παράθεση:

    Το μέλος stuff στις 17-12-2006 στις 23:30 έγραψε...

    Γιατι τσακωνεστε ρε παιδια;

    Πατε να κανετε κατι καλο,να βοηθησετε συνανθρωπους μας και στο τελος διαφωνειτε;Δεν τα καταλαβαινω αυτα τα πραγματα....συγγνωμη.....




    Επιτηδες το κανουμε stuff, για να ανεβαινει η επισκεψιμότητα του site...Αλλα αυτό να μείνει μεταξυ μας...Μην το μαθουν και σε αλλα site και αρχισουν να μας αντιγραφουν...Γιατι οπως και να το κανουμε ειμαστε πετυχημενο φορουμ...
    gate
    19.12.2006, 00:06
    Κωνσταντίνε, η αναφορά μου σε κοντινό περιβάλλον δεν είχε αποδέκτη εσένα, ούτε έκρυβε κάποιο υπονοούμενο. Έχει όση αλήθεια μπορεί να έχει μόνη της ως φράση και έννοια, χωρίς "πίσω" και "σκοτεινές" πλευρές. Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, πρέπει να καταλάβεις κι εσύ και όλοι όσοι επικοινωνούν μέσω φόρουμ ότι καθένας έχει δικαίωμα να γράφει ό,τι πιστεύει σε ένα χώρο επικοινωνίας. Όποιος βλέπει "γραμμές" και "επιδιώξεις" πίσω από όσα γράφονται στο φόρουμ τότε πάσχει από κάποιο σύνδρομο καταδίωξης ή "ιεραποστολής". Δεν είναι πρόβλημα να διατυπώνει καθένας τις απόψεις του με όποιον τρόπο θέλει και ασφαλώς να πιστεύει ό,τι θέλει. Πρόβλημα είναι να προσπαθούμε να αλλάζουμε τις απόψεις όσων διαφωνούμε ή να επιχειρούμε "διάλογο" μόνο και μόνο για να περάσουμε την δική μας "γραμμή", όσο άγια και καλή αν την έχουμε στη ζωή μας...

    Όσο για το θέμα της "χριστουγεννιάτικης φιλανθρωπικής κίνησης" δίκιο έχουν τα παιδιά που διαμαρτύρονται, λέγοντας πως δεν χωράνε έριδες σε τέτοιου είδους δραστηριότητας... Αυτήν την άποψη έχοντας κι εγώ ως γνώμονα, έγραψα το προηγούμενο ποστ μου. Δηλαδή, παρότι γνώριζα τη διαφωνία που είχε προκύψει στο προηγούμενο τόπικ και παρότι σου είχα εξηγήσει και προσωπικά ότι διαφωνώ με όσα έγραψες και με τον τρόπο που εξέλαβες τα λόγια του χόρχε και κυρίως με το ΠΟΥ ακριβώς εσύ είδες επίθεση εκ μέρους του (γιατί εγώ τουλάχιστον έψαξα πολύ μα δεν τη βρήκα...) , ωστόσο δήλωσα συμμετοχή στην προσπάθεια που ανέλαβες, μετά την παρεξήγηση, με δική σου πρωτοβουλία, για να αποδείξω στην πράξη ότι σε αυτό το θέμα της "βοήθειας" ανθρώπων, καλό είναι να βάζουμε εγωισμούς αλλά και διαφωνίες στην άκρη...

    Με τιμά που γράφεις τα λόγια αυτά για 'μένα, αλλά πρέπει να ξέρεις ότι παρότι σε πολλά θέματα επί της ουσίας συμφωνώ με όσα γράφεις, δεν με βρίσκει σύμφωνη ο τρόπος σου. Είναι βέβαια θέμα της δικής σου ελευθερίας να εκφράζεσαι με τον τρόπο που εσύ θες, αλλά δεν μπορώ κι εγώ να μη σου πω τη δική μου άποψη απέναντι σε όλα αυτά που έχουν γίνει το τελευταίο διάστημα.

    Και ασφαλώς δεν μπορώ να μην μπαίνω μπροστά και να μην διαφωνώ όσο πιο ανοιχτά και δυνατά γίνεται όταν ακούω αναληθή και άδικα "κατηγορώ" για έναν άνθρωπο που τις προσπάθειες και την πρόθεσή του για την δημιουργία και την λειτουργία αυτου του χώρου, τις έχω ζήσει και τις ζω από κοντά και εννοώ ασφαλώς τον jorge. Κι αυτό επίσης είναι κάτι που δεν το διαβάζεις ούτε το ακούς πρώτη φορά από εμένα. Τα είπαμε και κατ' ιδίαν.

    Μπορώ να κατανοήσω ότι αρνείσαι να καταλάβεις κάποια πράγματα περί του "τρόπου" που χρησιμοποιείς στην επικοινωνία σου και κυρίως περί της ως ένα βαθμό "εμμονής" σου να πείσεις τους άλλους για την αξία των λόγων σου (καθόλου κατα τ' άλλα αφύσικο όλο αυτό, ...όλοι θα θέλαμε να αποδείξουμε στους άλλους την "αλήθεια" και την αξία αυτών που πιστεύουμε εμείς), μπορώ επίσης να παραδεχθώ την καλή σου πρόθεση να συμμετέχεις σε αυτόν τον χώρο, μιας και συνομίλησα μέσω μηνυμάτων μαζί σου ήδη από τον πρώτο καιρό που γράφτηκες ως μέλος στο σάιτ και ξέρω ότι έχεις όλη την καλή διάθεση αλλά και την δυνατότητα να επικοινωνείς ουσιαστικά με τους ανθρώπους, αλλά πρέπει να σου πω -όπως άλλωστε σου έχω ξαναπεί- ότι διαφωνώ τόσο με αυτόν τον "τρόπο" όσο με αυτήν την "εμμονή" και τούτο -επαναλαμβάνω- ανεξάρτητα από το αν σε αρκετά θέματα συζήτησης (και για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι στο τελευταίο με την διοργάνωση της "φιλανθρωπικής προσφοράς, με το οποίο από την αρχή σου είπα ότι διαφωνώ, αλλά για τις υπόλοιπες θεωρητικές συζητήσεις που έχουν ανοίξει στο φόρουμ) επί της ουσίας θα συμφωνήσω μαζί σου.

    Όπως και να ΄χει, ...καλό είναι όταν βρισκόμαστε στο κέντρο μιας έριδας, πριν αρχίσουμε να ψάχνουμε αιτίες γι' αυτήν στους άλλους και στις πεποιθήσεις μας για κάποια οργανωμένη επίθεση εναντίον μας ή για κάποια πονηρή επιβουλή ή για για κάποια κλίκα που άλλη δουλειά δεν έχει παρά να κύνηγά τον κόσμο με ένα φίμωτρο στο χέρι..., να κοιτάμε λίγο και την δική μας στάση σε όλα αυτά... Εγώ, τόσον καιρό που είμαι εδώ, και παρότι διαφωνώ σε πολλά θέματα και με τον Astron και με τον Orfeus και με τον Vouliakis, πώς μπορώ και συνεννούμαι; Πώς μπορούμε τόσον καιρό και κάνουμε διάλογο; Και γιατί δεν έχω αισθανθεί τόσο καιρό ότι υπάρχει κάποια οργανωμένη επίθεση στις απόψεις μου που συχνά δεν συμπίπτουν μαζί τους...; Αν ήταν να σκεφτόμουν με αυτον τον τρόπο στην πρώτη ευκαιρία που κάποιος διαφωνούσε ή έστω με προκαλούσε ή έστω νόμιζα ότι με προκαλούσε (μιας και συχνά ο τρόπος που εκφραζόμαστε δεν μπορεί να αποκαλύψει την αλήθεια της πρόθεσή μας και δημιουργεί παρεξηγήσεις), τότε δεν θα έπρεπε να συνδιαλλέγομαι με κανέναν. Έπρεπε να κάνω μονολόγους με τον εαυτό μου μόνο... Αυτό όμως δεν έχει αξία... Αξία έχει ακριβώς ό,τι γίνεται εδώ μέσα, όπου υπάρχει πληθώρα απόψεων και αντιλόγων...

    Τέλος, στο κάτω κάτω, εδώ μέσα δεν είμαστε φιλοσοφικό ή θρησκευτικό φόρουμ. Τα θέματα που προκρίνεται να κυριαρχούν είναι τα μουσικά. Είναι δύσκολο σε ένα τέτοιο φόρουμ, έστω και θεωρητικά, να μπορεί να επιβιώσει μια τέτοια "κλίκα καταδίωξης των αντιφρονούντων" όπως την παρουσιάζεις... ΠΑΡΕΠΙΜΠΤΟΝΤΩΣ μόνο εκφράζουμε τις απόψεις μας σε θέματα μη μουσικά. Κι όλοι μας κατά κύριο λόγο είμαστε πριν απ' όλα μουσικοί... Κι ο vouliakis που ανέφερες, Orfeus και ο astron και ο jorge... Αν ήθελαν όλοι τους, κι εγώ ανάμεσά τους, να δημιουργήσουμε ή να βρούμε χώρο για να "περνάμε" τις φιλοσοφικές μας αναζητήσεις, δεν θα καταφεύγαμε στο musicheaven. Υπάρχει το filosofia.gr, υπάρχουν πλήθος θρησκευτικών και άλλων χώρων συζήτησης... Εν ολίγοις, πολύ κακό για το τίποτα... και πολύ ψάξιμο για "πλήθος σκοτεινών δωματίων" στο δυαράκι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 19-12-2006 00:32 ]


    semplice
    19.12.2006, 02:48
    Νεκταρία...
    Ξεκινας με αυτην την φραση"Κωνσταντίνε, η αναφορά μου σε κοντινό περιβάλλον δεν είχε αποδέκτη εσένα, ούτε έκρυβε κάποιο υπονοούμενο"
    θέλοντας να το κλεισεις το θέμα που πραγmατικά με πείραξε ακριβώς επειδή την συγκεκριμένη φράση την έγραψες eσύ.
    Που πηγαινε λοιπόν το "κοντινο περιβάλλον" αν δεν πήgaιnε σε εμενα που πήρα την πρωτοβουλία??.Αφου το ΜΗ επίσημα εχει αποφασισει να απεχει.."Eυ
    semplice με το κοντινο σου περιβαλλον κανε οτι θες.ΞΕκάθαρο ηταν αυτο.
    Σύμππλευση με το ύφος αλλα και τα λόγια του Χόρχε δηλαδή.Ο οποίος καταφανώς με αδίκησε και συνεχίζει να με αδικεί.

    Σε όλα τα άλλα δέχομαι τα όσα λες αλλά διαφωνω και προσπαθώντας να είμαι σύντομος θα σου πω τα εξής:

    Και καταρχήν πως οι απόψεις μου για σένα δεν αλλάζουν διότι έχω παρολουθ'ήσει στην κυριολεξία όλα όσα έχεις γράψει τον τελευταίο ενάμιση χρόνο aλά και τα πιο παλιά σου.ΚΑι δεν το θεωρώ κανενός είδους κολακεία ούτε και περιμένω τίποτα από σένα,Ειναι εντελώς ανιδιοτελής η σχέση μας για αυτο και σου μιλαω στα ίσια.

    Αυτό το γεγονός όμως ,ισυμπάθεια και η εκτίμηση που σου τρέφω
    δεν μπορεί να με κάνει να πω"Εντάξει Νεκταρία , δίκιο έχεις".Και όχι διότι
    έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις για μένα αλλά για πιο σημαντικούς λόγους
    .Πιστεύω λοιπόν πως η προσωπική σου σχέση μετα παιδιά που ανέφερες με τους
    οποίους φυσικά δεν έχω ,κανένα προσωπικο,είναι επηρεασμένη
    σαφέστατα από το δέσιμο που έχεις μαζί τους.Apo αγάπη einai και δεν
    στο καταλογίζω αλλά έτσι είναι.
    Ακόμα και αυτό το σέβομαι σου ξαναλέω ,είναι ανθρώπινο.Αν είχα μεγαλώσει μαζί
    με τον Χόρχε ή τον Αστρον ή τον Βουλιάκηπολύ πιθανόν να είμουν πολύ οξύτερος αν μου "τους "πείραζαν"..Εσύ δεν έχεις από όσο γνωρίζω μεγαλώσει μαζί τους αλλά σίγουρα έχετε περάσει κάποια πράγματα πολλά και σημαντικά.ΚΑι κάτι που στην αρχή έμοιαζε όνειρο το κάνατε πραγματικότητα την οποία μπορύμε και ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ όλοι οι υπόλοιποι τωρα μετά απο 4 χρόνια σχεδόν.
    Για να προχωρήσω όμως επί της ουσίας βάζοντας κατά μέρους όλες τις
    συμπάθειες και τα συναισθήματα και γράφοντας αυτό που λέμε "'αποψη"
    ,χωρίς να προσπαθήσω να "απαντήσω" επι προσωπικού σε αυτά που αν και ευγενικα ,αδίκως( αλλά όχι από κακία) ,μου καταλόγισες, θέλω να πω τα
    εξής.Και αυτά σαφώς απαντάνε σε αυτό που λέμε "τρόπο":


    1.Σαφέστατα το site δεν είναι φιλοσοφικό .Ομως την στιγμή που επιτρέπεται να ανοίγονται και να συζητούνται τέτοια θέματα θα πρέπει και συγνώμη που θα τογράψω με κεφαλαία .ΖΗΤΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο IΔΙΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ
    ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥς ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ
    ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ.
    Αυτό ειλκρινά ,δεν το είδα Νεκταρία ούτε και το βλέπω.Επιθέσεις δέχομαι όχι μόνο εγώ αλλά και ΑΛΛΑ μέλη .Δεν θέλω να αναφερθω σε ονόματα αλλά εάν θέλεις μπορώ να σου δώσω παραδείγματα συγκεκριμένα.Γιατί το παραβλέπεις λοιπόν αυτό που είναι και η ουσία των όσων είπα?

    2."Συνδρομο καταδίωξης ή ιεραποστολης "
    Εδω δεν αφήνουν Αστρον και Βουλιακης
    να πέσει τιποτα κατω και μου λες πως υπάρχει θέμα τέτοιου συνδρόμου για μενα???.Με το που παει κάποιος να γραψει, τον βαφτίζουν "Λουκά".!!Και που να ξεραν πως είμαι τουλάχιστον άστατος στη ζωή μου,έχω κανει τα μύρια όσα και έχω να πάω και μήνες σε εκκλησία.Βλέπω μάλιστα κληρικόι και τον κοιτάω στα μάτια για να καταλάβω αν είναι και αυτός ένα από τα πολλά "φρούτα"με ράσα που κυκλοφοροιύν.....Αλλά αυτο δεν σημαίνει πως θα αποδεχτώ το ¨Ολα καλά" και θα ζήσω κοιτάζοντας το τομάρι μου.ΚΑι δεν ειναι ιεραποστολικη τάση αυτή που μου βγαινει ,απλό ανθρωπινο συναίσθημα.
    ΝΑ μω και εδωω πως κάποιοι εκ των συντονιστών(εξαιρώ τον ΜΑνώλη agera Και εσένα όπως και τους νέους συντονιστές οι οποίοι δεν έχουν ακόμα χρόνο παρουσίας αρκετο) αποδίδουν την κατηγορία πως "προσβάλει" κάποιος Κλασικό κόλπο για να του σπάσουν τα νεύρα.

    4."Δεν σε βρισκει συμφωνη ο τροπος μου".μου λες.
    Εαν ειναι προσβλητικός ή υπήρξε ποτέ για τον οποiοδήποτε σε καλώ τωρα
    επιτοπου να με διαγραψεις.Η να προτείνεις στον Χόρχε να με διαγράψει με την συγκατάθεση μου.Μιλάω πέρα για πέρα σοβαρά. Αν εννοείς 'ομως πως δεν συμφωνεις με τον τροπο που κανω διαλογο ,αυτό υπάρχουν και άλλοι να το κρινουν φυσικά.Και πολλοί από αυτούς μάλιστα σιωπηρά και διακριτικα.Και στα αλήθεια τον βρισκουν κατανοητό και ωραιο.Και δεν τους έχω δει ποτε απο κοντα.ΔΕν ειναι "κολλητάρια "μου.Ισως με "νιώθουν" malista aythn thn wra πιο πολύ από εσενα.Ισως και όχι...Ειμαστε Μικροί για να είμαστε σίγουροι και το ξέρεις..
    Από την άλλη ειναι αλήθεια πως χρησιμοποιω συχνα το στοιχειο της υπερβολής.(κακό αν γίνεταιι πολλές φορές)Κάποιες φορές σκόπιμα κάποιες άλλες όχι.Ομως σε καμία περ'ιπτωση δεν κανω συζητηση για την συζητηση.Την αληθεια όπως εγω την βιώνω πάω να περισώσω
    όταν βλέπω πως πάνε να την βιάσουν.


    5.Για τον Χορχε .ΔΕν εχω τιποτα προσωπικο.Ισα ισα που αν καποιος κρινει
    απο το αποτελέσμα ,η προσπαθεια του ειναι ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ.
    Ζητησε του να σου δειξει μαλιστα τα Mail ποιυ με ενθουσιασμό μικρου παιδιου του ειχα στειλει αρχικά αλλα και μετά..Η εικονα όμως του forum στα θέματα που "καινε" σήμερα είναι και θα το πω πάλι-->απαράδεκτη.Κλιμα φοβίας και τρομοκρατίας.Τρομοκρατεί όμως η νέα τάξη πραγμάτων,Οχι ο Χόρχε και ο Αστρον και ο Βουλιάκης.Αν γίνονται τωρα υπηρέτες της εσύ που είσαι πιο κοντά τους πρέπει να του το πειςμ
    Εκτός αν και δεν είναι σύmφωνη πως υπάρχει επίθεση για ξεριζωμό καθε θρησκευτικου ,πατριωτικού συναισθηματος,παράδοσης και παραχάραξη της ιστορίας να μου το πεις.Ειναι λοιπόν τόσο κακό να "σκουντήσουμε" και να πούμε στον διπλανο μας"ε ξύπνα! θα σε καταπλακώσουν!"??αφυπνίζοντας κάποια πράγματα που τα έχει το πιθανότερο μέσα του?

    6.Εσυ ως gate επειδη σε έχω παρακολουθήσει κυριολεκτικα σε όλα σου τα Post .Dιαλογο δεν κανεις σε τετοια θέματα διότι δεν θέλεις να αντιπαρατεθείς ,ουτε συννενοείσαι κατ'ousiaν.Δεχεσαι όμως "βολές"
    σε αυτα τα θεματα.Εχω δει πάμπολλες φορές να γραφεις κατι σχεδον ως
    απολογουμενη!!!.ΚΑι εδω εχω παραδειγματα.Πολλές φορές απορώ πως
    βρισκεις τη νηφαλιότητα και απαντάς τόσο ήρεμα,Μαθημα και αυτό αλλ΄΄α να ναι προς όλους..

    7.Δεν ειναι "κλικα καταδιωξης " αλλα ειναι"κλιμα καταδιωξης".Το μέλος
    αναλόγιον πράγματι δεν το βλέπω ..Σκέφτηκες ποτέ αν είχε να κάνει
    ο τρόπος που του φερθήκαμε ως κοινότητα με το γεγονός πως πλέον δεν μπαινει εδω μεσα?Νεκταρία,Εγω δέχομαι να προσπαθω να υιοθετησω τον τροπο σου γιατί ειναι ιδαιτερα συγκαταβικος αλλα να
    τον κάνεις μαθημα και στους φιλους μας συντονιστες.Εγω τα παιρνω τα μαθήματα από εσενα Νεκταρία "ως προς τον τρόπο" και δημοσίως καιδεν ντρέπομαι καθόλου να το πω kai to lew kai twra.


    8.Εν κατακλειδι διαφωνω στο σύνολο αυτών που εγραψες λοιπόν επί της ουσίας. .Αυτη την "ωδή " προς τους συντονιστές και τον διαχειριστή θα την δικαιοloγήσω για τους λόγους που προανέφερα.
    Εχεις όμως τη παιδεία και διαβάζεις και ξέρεις πως οι απόψεις σου "θα διώκονται" και θα γίνονται όλο και περισσότερο μειοψηφία.
    (να μη σου πω αυτό που αναφέρεται ρητά..ξέρεις γιατί το έχεις διαβάσει)
    Τέλος αν θες και εσυ σε κάτι να με ακούσεις -->Μην αφήνεις περιθώρια να σου "στριμώχνουν " την ψυχή.Με το τραγούδι έρχεσαι σε επαφή με αυτα που θέλεις να νιώσεις.Ασε κάποιους να έρχονται σε επαφή με σκέψεις και λέξεις.Και κάποιες φορές -εάν και μόνο εάν -το τονίζω,σου βγαίνει από την ψυχή σου ...στάσου δίπλα τους.

    Καλό σου βράδυ..

    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 19-12-2006 03:33 ]


    semplice
    19.12.2006, 03:10
    Ζητω ειλικρινά συγνώμη από όσους διαβάζουν το τόπικ επειδή πολλά από τα ποστ ήταν εκτός του συγκεκριμένου θέματος που άνοιξα.

    Επί του θέματος λοιπόν να επαναλάβω :

    Σε όσα μέλη έγραψαν ως τωρα και δήλωσαν την επιθυμία να βοηθήσουν θα επικοινωνήσω εγω μαζί τους με ΠΜ.

    Οσα μέλη διαβάζουν το τόπικ και την ιδεα και θέλουν να βοηθήσουν ή να προτείνουν κάτι άλλο ας επικοινωνήσουν με ΠΜ μαζί μου.
    Τελος παρακαλώ τον διαχειρίστή που μας φιλοξενεί όλους,να μη ξαναειρωνευτεί όσα έγραψα πως δηλαδή "δεν θέλω να το κάνω show".Aς σκεφτεί πως ακόμα και ένα(1) μέλος να προστεθεί ακόμα στην λίστα την οποία κάνουμε θα είναι μεγάλο κερδος.ΔΕν προσφέρει τίποτα λοιπόν η ειρωνία.


    Ευχαριστώ



    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 19-12-2006 03:36 ]


    nefos
    19.12.2006, 09:38


    @ Semplice, επειδή μου ανέβασες το αίμα στο κεφάλι πρωινιάτικα, επειδή βαρέθηκα να μπαίνω εδώ μέσα και να οφείλω να ανέχομαι (γιατί πλέον περί ανοχής πρόκειται) τις επιθέσεις σου προς συντονιστές που διαφωνούμε στις τοποθετήσεις σου, θα σου ξαναγράψω πως έχω δικαίωμα προτίστως ως σκέτη ΝεΦέλη να σου απαντάω κι όχι να σε πάρω από το χεράκι και να πω "άστον να λέει" επειδή είμαι συντονίστρια.

    Αν είναι να στα χώσω χύμα και σταράτα, το κάνω πολύ άνετα ανά πάσα στιγμή εντάξει;

    Γιατί πλέον έχει καταντήσει αηδία το όλο θέμα.

    Παιδιά λυπάμαι, αλλά νιώθω πως κάθε φορά πλέον που γράφω post, θα πέσει ο semplice να κρίνει, να κατακρίνει, να μιλήσει για κλίκες και μετά να μην μιλήσω για να κρατηθούν ισορροπίες.

    Ένα τόσο ευαίσθητο topic και το πήγες, το έφερες, το έκανες άντε μην πω και βγω από τους κανονισμούς, που νομίζω τους ακολουθώ εώς τώρα.

    Αν το κόλλημά σου semplice είναι πως σου απαντάω όπως σου απαντάω επειδή είμαι συντονίστρια, εύκολα ξέρεις ξε-γίνεται αυτό. Ένα pm στον jorge είναι και πίστεψέ με είμαι στο τσακ να το κάνω. Και τότε να δω τι θα λες semplice.







    jorge
    19.12.2006, 11:52
    Κάτι τελευταίο και από εμένα για το φαινόμενο "Σεμπλις" που τους τελευταίους μήνες έχει κάνει πολλούς από τους βασικούς συντελεστές του MusicHeaven να χάσουμε την όρεξή μας...

    Εδώ και πολύ καιρό κατηγορεί το MusicHeaven πως υπηρετούμε "τη νέα τάξη πραγμάτων", την "παγκοσμιοποίηση" και οτι στοχεύουμε στον "...ξεριζωμό καθε θρησκευτικου , πατριωτικού συναισθηματος, παράδοσης και παραχάραξη της ιστορίας".

    Όλα τα παραπάνω είναι απλώς αστεία, καθώς το MusicHeaven διαρκώς προωθεί και στηρίζει ότι έχει να κάνει με την παράδοση. Στο e-Περιοδικο υπάρχουν 2 μόνιμες στήλες περί παράδοσης, στα 2 τελευταια Live φέραμε τον κόσμο μας κοντά στην παραδοσιακή μουσική, στηρίξαμε με διαγωνισμούς την Ποίηση, φιλοξενούμε δεκάδες άρθρα για παραδοσιακά όργανα, βυζαντινή μουσική, έχουμε υπάρξει χορηγοί επικοινωνίας σε CDs παραδοσιακής-βυζαντινής μουσικής και έχουμε πάρει συνεντεύξεις από σπουδαίους εκπρόσωπους της παράδοσης (Χ.Αηδονίδης, Λ.Χαλκιάς και σε λίγο ο Σ.Σιάτρας) οι οποίοι μάλιστα έχουν παραδεχθεί μέσα από τις συνεντεύξεις τους το σημαντικό ρόλο του MusicHeaven στην προσπάθειας διατήρησης της παράδοσης.

    Και βγαίνει τώρα ο κ.Σεμπλις και μας κάνει κήρυγμα οτι προωθούμε τη νέα τάξη πραγμάτων. Και μας κατηγορεί για "υποκρισία", "αυθαιρεσία" σε διαχειριστικά ζητήματα και "αλαζονεία". Μας κάνει μάθημα ένας κύριος που έχει προσφέρει το απόλυτο μηδέν στην ανάπτυξη του site. Ένας κύριος που δεν έχει στείλει ούτε μία δημοσίευση, που δεν έχει γράψει ούτε ένα άρθρο, που δεν έχει πάρει καμία πρωτοβουλία να κάνει ποτέ κάτι δημιουργικό για την κοινότητα. Ακόμα και το topic που άνοιξε, είδατε που το πήγε. Χωρίς να προκληθεί από κανέναν (ίσα ίσα εγώ του είπα και καλή επιτυχία), το μετέτρεψε σε αντιδικτατορικό αγώνα. Διαρκώς κάνει κηρύματα, διαρκώς κολακεύει, διαρκώς προσπαθεί να βρει "συμμάχους" που να τον στηρίξουν σε αυτά που λέει, στον "αγώνα" του κατά του κατεστημένου. Μόνο αυτό κάνει όλους αυτούς τους μήνες και έχει δημιουργήσει την αίσθηση ενός "πολέμου" ανάμεσα στους μεν και στους δε.

    Ακόμα και αυτό όμως, εμείς το δεχόμαστε και του παραχωρούμε το βήμα παντού. Στα σχόλια του Περιοδικού, στο Forum, στα ΠΜ, παντού. Γράφει παντού, για τα πάντα, κάνοντας ακόμα και σχόλια ρατσιστικά. Τον αφήσαμε παρολ' αυτά να τα γράφει. Κακώς; Ίσως κακώς και σε αυτό αναλαμβάνω την ευθύνη.

    Τώρα όμως κάνει οτι πιο άσχημο θα μπορούσε να κάνει κάποιος. Λέει στην Gate, τον άνθρωπο που έχει βοηθήσει όσο κανείς άλλος στη διατήρηση του υψηλού επιπέδου του site τόσα χρόνια, οτι οι υπόλοιποι συντονιστές "της στριμώχνουμε την ψυχή", την κάνουμε να "απολογείται", οτι οι απόψεις της "θα διώκονται" (από εμάς)
    και ένα σωρό άλλα.

    Πρόκειται λοιπόν για ξεκάθαρη προσπάθεια διάσπασης του MusicHeaven και της Ομάδας Ανάπτυξης. Δε λέω οτι υπάρχει τέτοιος στόχος από τον συγκεκριμένο κύριο. Δεν ξέρω και δε θέλω να βρεθώ στο μυαλό του. Κρίνω απλά από τα γεγονότα.

    Και ως υπεύθυνος αυτού του ιδιωτικού χώρου, έχω την υποχρέωση και το δικαίωμα να τον προστατεύσω από τέτοια φαινόμενα που δε συνάδουν με τον μικρόκοσμο που θέλουμε να δημιουργήσουμε.

    Τέλος.-