ελληνική μουσική
    998 online   ·  210.857 μέλη

    Χατζηγιάννης-Vox.Μήπως την έχει...δει κάπως;;

    nikosar
    21.12.2006, 16:20
    Άκουσα όχι και τόσο κολακευτικά σχόλια για το πρόγραμμα του Χατζηγιάννη.Αν πήγε κάποιος από εσάς θα ήθελα γνώμες.Αληθεύει ότι τραγούδησε νησιώτικα σε σκαμπό καθισμένος και δεν άφηνε κόσμο να χορέψει;
    Taxiarchis
    21.12.2006, 16:44
    Παράθεση:

    Το μέλος nikosar στις 21-12-2006 στις 16:20 έγραψε...

    Άκουσα όχι και τόσο κολακευτικά σχόλια για το πρόγραμμα του Χατζηγιάννη.Αν πήγε κάποιος από εσάς θα ήθελα γνώμες.Αληθεύει ότι τραγούδησε νησιώτικα σε σκαμπό καθισμένος και δεν άφηνε κόσμο να χορέψει;



    Δεν έχω πάει να τον δω αλλά από τη στιγμή που άλλαξε το στυλ του (δεν γνωρίζω τους λόγους…) πιστεύω πως τον έχει πάρει ο κατήφορος. Έχω ακούσει το καινούργιο του δισκάκι κι έχω απογοητευτεί. Μέχρι στιγμής είχε κάποια ποιότητα, άσε που η φωνή του δεν κάνει για λαϊκό. Έτσι από δω και πέρα όλα να τα περιμένεις ακόμη κι αυτό, που δεν έχει λογική, να τραγουδάς νησιώτικα και να φέρεσαι στην πίστα λες και τραγουδάς το Πάρτι ή το Αν μου τηλεφωνούσες.
    maspa
    21.12.2006, 22:55
    Παράθεση:

    Το μέλος nikosar στις 21-12-2006 στις 16:20 έγραψε...
    Αληθεύει ότι τραγούδησε νησιώτικα σε σκαμπό καθισμένος και δεν άφηνε κόσμο να χορέψει;



    Αν είναι ποτέ δυνατόν!
    Αυτό είναι πραγματικά γελοίο....
    mousikofilh
    21.12.2006, 23:19
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 21-12-2006 στις 22:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nikosar στις 21-12-2006 στις 16:20 έγραψε...
    Αληθεύει ότι τραγούδησε νησιώτικα σε σκαμπό καθισμένος και δεν άφηνε κόσμο να χορέψει;



    Αν είναι ποτέ δυνατόν!
    Αυτό είναι πραγματικά γελοίο....



    Και αυτό είναι το λιγότερο...
    Kkandral
    22.12.2006, 00:58
    Εγω πήγα δύο βράδια ... δεν την έχει δει καθόλου ο άνθρωπος! Απλά πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι κανένας δεν μένει ίδιος. Η ζωή αλλάζει όλα αλλάζουν. Όσον αφορά το καινούργιο δίσκο εμένα μου αρέσει αρκετά.

    Τα νησιώτικα τα λέει πολύ καλά και ο κόσμος χορεύει. Αυτό ήταν ψέμα. Και ανέλαβε να κάνει πρόγραμμα μόνος του ... πράγμα που είναι επίπονο και επικίνδυνο.

    Ας του ευχηθούμε καλή επιτυχία και μη ξεχνάτε ότι εκεί παίζουν κορυφαίοι μουσικοί και κορυφαίοι φωτιστές - ηχολήπτες , που κερδίζουν το νυχτοκάματο με πολύ κόπο.


    jorge
    22.12.2006, 01:02
    Εμένα γιατί δε με χαλάει να βλέπω τα νησιώτικα χωρίς να γίνεται στην πίστα ο κακός χαμός; Γιατί δηλαδή να μην τα τραγουδάει στο σκαμπό;
    Margarita1
    22.12.2006, 02:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Kkandral στις 22-12-2006 στις 00:58 έγραψε...

    Εγω πήγα δύο βράδια ... δεν την έχει δει καθόλου ο άνθρωπος! Απλά πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι κανένας δεν μένει ίδιος. Η ζωή αλλάζει όλα αλλάζουν. Όσον αφορά το καινούργιο δίσκο εμένα μου αρέσει αρκετά.

    Τα νησιώτικα τα λέει πολύ καλά και ο κόσμος χορεύει. Αυτό ήταν ψέμα. Και ανέλαβε να κάνει πρόγραμμα μόνος του ... πράγμα που είναι επίπονο και επικίνδυνο.

    Ας του ευχηθούμε καλή επιτυχία και μη ξεχνάτε ότι εκεί παίζουν κορυφαίοι μουσικοί και κορυφαίοι φωτιστές - ηχολήπτες , που κερδίζουν το νυχτοκάματο με πολύ κόπο.




    Πάλι καλά που πήγες και λες ότι αυτό είναι ψέμα!Βλέπω δεν άργησαν καθόλου τα "καλοπροαίρετα" σχόλια κάποιων που δεν είχαν δει καν το πρόγραμμα!Είναι πλέον σύνηθες το φαινόμενο...
    Yperoptis
    22.12.2006, 02:14
    Εμένα ούτως ή άλλως θα μου φαινόταν ως ψέμα. Δεν στέκουν όυτε ως κακοπροαίρετες φήμες αυτά. Είναι απλά χαζομάρες. Τώρα το αν την έχει δει κάπως τώρα τελευταία νομίζω πως είναι δεδομένο από αυτά που κάνει. Δεν θα εκφέρω γνώμη για τον δίσκο ή για το πρόγραμμα καθώς δεν το έχω δει.
    Παράθεση:

    Το μέλος Kkandral στις 22-12-2006 στις 00:58 έγραψε...
    Ας του ευχηθούμε καλή επιτυχία και μη ξεχνάτε ότι εκεί παίζουν κορυφαίοι μουσικοί και κορυφαίοι φωτιστές - ηχολήπτες , που κερδίζουν το νυχτοκάματο με πολύ κόπο.



    Όμως αγαπητέ Kkandral αυτό δεν σημαίνει τίποτε. Και αυτοί που έδιωξε με την συναίνεσή του, κέρδιζαν το νυχτοκάματο με πολύ κόπο...
    maspa
    22.12.2006, 02:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Margarita1 στις 22-12-2006 στις 02:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Kkandral στις 22-12-2006 στις 00:58 έγραψε...

    Εγω πήγα δύο βράδια ... δεν την έχει δει καθόλου ο άνθρωπος! Απλά πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι κανένας δεν μένει ίδιος. Η ζωή αλλάζει όλα αλλάζουν. Όσον αφορά το καινούργιο δίσκο εμένα μου αρέσει αρκετά.

    Τα νησιώτικα τα λέει πολύ καλά και ο κόσμος χορεύει. Αυτό ήταν ψέμα. Και ανέλαβε να κάνει πρόγραμμα μόνος του ... πράγμα που είναι επίπονο και επικίνδυνο.

    Ας του ευχηθούμε καλή επιτυχία και μη ξεχνάτε ότι εκεί παίζουν κορυφαίοι μουσικοί και κορυφαίοι φωτιστές - ηχολήπτες , που κερδίζουν το νυχτοκάματο με πολύ κόπο.




    Πάλι καλά που πήγες και λες ότι αυτό είναι ψέμα!Βλέπω δεν άργησαν καθόλου τα "καλοπροαίρετα" σχόλια κάποιων που δεν είχαν δει καν το πρόγραμμα!Είναι πλέον σύνηθες το φαινόμενο...



    Συγνώμη, αλλά δε μπορώ να φανταστώ τον Χατζηγιάννη καθισμένο σε σκαμπό να τραγουδάει νησιώτικα. (φυσικά το θέμα δεν είναι τόσο το σκαμπό όσο το είδος μουσικής)
    Πάντως ωραία πάμε! Η Θώδη τραγουδάει στα αγγλικά ποπ τραγούδια κι ο Χατζηγιάννης νησιώτικα.... Πως τα κάνανε ετσι.... τσ τσ τς
    Margarita1
    22.12.2006, 02:20
    Και κάτι άλλο,πριν μερικά χρόνια όταν έτυχε και πήγα στον vox
    διαπίστωσα πως είχε χωροδιάταξη μουσικής σκηνής, άρα δεν ευνοούσε τον χορό
    σε "πίστα" γιατί δεν υπήρχε.Τώρα αν άλλαξε κάτι δεν ξέρω!Σε τέτοιες περιπτώσεις ο κόσμος χορεύει εκεί που κάθεται
    W4TT4N4B3
    22.12.2006, 03:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 22-12-2006 στις 02:14 έγραψε...

    Τώρα το αν την έχει δει κάπως τώρα τελευταία νομίζω πως είναι δεδομένο από αυτά που κάνει.
    Παράθεση:

    Το μέλος Kkandral στις 22-12-2006 στις 00:58 έγραψε...
    Ας του ευχηθούμε καλή επιτυχία και μη ξεχνάτε ότι εκεί παίζουν κορυφαίοι μουσικοί και κορυφαίοι φωτιστές - ηχολήπτες , που κερδίζουν το νυχτοκάματο με πολύ κόπο.



    Όμως αγαπητέ Kkandral αυτό δεν σημαίνει τίποτε. Και αυτοί που έδιωξε με την συναίνεσή του, κέρδιζαν το νυχτοκάματο με πολύ κόπο...


    Κάποτε υπήρχε το ρητό για όλα φταίνει οι γυναίκες -με καταφανείς επιρροές από το αρχαίο ρητό "πυρ, γυνή και θαλασσα..."-. Μετά, το "για όλα φταίνε οι γυναίκες" έγινε "για όλα φταίνε οι Αμερικάνοι και προσφάτως η Ευρωπαϊκή Ένωση", μετά είχαμε το "για όλα φταίει ο Νταλάρας" και τώρα πλέον έχουμε το "για όλα φταίει ο Χατζηγιάννης και ο semplice" (o τελευταίος ειναι λίγο off topic αλλά πάντα επίκαιρος). υχααχαχα.
    Kkandral
    22.12.2006, 04:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Margarita1 στις 22-12-2006 στις 02:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Kkandral στις 22-12-2006 στις 00:58 έγραψε...

    Εγω πήγα δύο βράδια ... δεν την έχει δει καθόλου ο άνθρωπος! Απλά πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι κανένας δεν μένει ίδιος. Η ζωή αλλάζει όλα αλλάζουν. Όσον αφορά το καινούργιο δίσκο εμένα μου αρέσει αρκετά.

    Τα νησιώτικα τα λέει πολύ καλά και ο κόσμος χορεύει. Αυτό ήταν ψέμα. Και ανέλαβε να κάνει πρόγραμμα μόνος του ... πράγμα που είναι επίπονο και επικίνδυνο.

    Ας του ευχηθούμε καλή επιτυχία και μη ξεχνάτε ότι εκεί παίζουν κορυφαίοι μουσικοί και κορυφαίοι φωτιστές - ηχολήπτες , που κερδίζουν το νυχτοκάματο με πολύ κόπο.




    Πάλι καλά που πήγες και λες ότι αυτό είναι ψέμα!Βλέπω δεν άργησαν καθόλου τα "καλοπροαίρετα" σχόλια κάποιων που δεν είχαν δει καν το πρόγραμμα!Είναι πλέον σύνηθες το φαινόμενο...



    Καταρχάς δεν σου επιτρέπω να αναφέρεις ότι λέω ψέματα. Δεν με ξέρεις , δεν θα με μάθεις και να προσέχεις τα λόγια σου. Δεν έχω καμμία όρεξη να ασχολούμαι με κοριτσάκια της ηλικίας σου , σε topics με θέμα το Χατζηγιάννη.

    Θες να αμφισβητίσεις μήπως ότι πήγα και σήμερα... γύρω στις 3.30. Για να σε προλάβω, μη τολμήσεις να κάνεις την πονηρή με σχόλιο του τύπου πως γράφω topic στις 4.40. Τη στιγμή που το πρόγραμμα τελείωσε στις 4.10. Κυκλοφορώ με μηχανή και μένω στο κέντρο.

    Αβαντάρω το Vox ή το Χατζηγιάννη μήπως; Τότε μαγκιά μου...

    Θα το ξαναπώ ο Χατζηγιάννης είναι ταλέντο, είναι μουσικός είναι ακούραστος (όργωσε όλοι την Ελλάδα το καλοκαίρι) αλλά είναι και επιχειρηματίας και θα κριθεί εκ του αποτελέσματος. π.χ πωλήσεις , αποδοχή του κόσμου κ.λ.π

    [Στη πίστα δεν γίνεται ο χαμός με χορούς αλλά σηκώνονται κάποιες παρέες και χορεύουν. Αυτό το είδα τη Παρασκευή και τη Κυριακή. Σήμερα όταν πήγα δεν πρόλαβα τους χορούς.]

    [Οσον αφορά το φίλο τον Yperopti. Το ξέρω ότι έδιωξε κάποια άτομα. Μάλιστα τη Κυριακή έγινε χαμός με τον ηχολήπτη της ορχήστρας και ο καινούργιος δεν τους έχει μάθει καλά και μερικοί κόντεψαν να "σπάσουν" τα χέρια τους. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Τέτοια φαινόμενα απαντόνται σε όλες τις δουλειές και σε όλες τις επιχειρήσεις. Πόσοι αναρίθμητοι άνθρωποι , στελέχη , εργαζόμενοι έχουν δώσει τη ψυχή τους σε αφεντικά και στο τέλος πήραν πίκρα. Είναι κανόνες της ζωής αυτοί... δεν αλλάζουν. Έτσι είναι τα αφεντικά και όλοι οι άνθρωποι όταν πιάσουν μερικά ευρώ και λίγη εξουσία στα χέρια τους ]

    sentoni
    22.12.2006, 09:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Kkandral στις 22-12-2006 στις 00:58 έγραψε...

    Εγω πήγα δύο βράδια ... δεν την έχει δει καθόλου ο άνθρωπος! Απλά πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι κανένας δεν μένει ίδιος. Η ζωή αλλάζει όλα αλλάζουν. Όσον αφορά το καινούργιο δίσκο εμένα μου αρέσει αρκετά.

    Τα νησιώτικα τα λέει πολύ καλά και ο κόσμος χορεύει. Αυτό ήταν ψέμα. Και ανέλαβε να κάνει πρόγραμμα μόνος του ... πράγμα που είναι επίπονο και επικίνδυνο.

    Ας του ευχηθούμε καλή επιτυχία και μη ξεχνάτε ότι εκεί παίζουν κορυφαίοι μουσικοί και κορυφαίοι φωτιστές - ηχολήπτες , που κερδίζουν το νυχτοκάματο με πολύ κόπο.






    . . . επίπονο και επικίνδυνο ; . . .
    ( μήπως υπερβάλεις λίγο ; )
    XeniaRodo
    22.12.2006, 09:28
    Nομίζω ότι η κοπέλα δε σου είπε ότι λες ψέμματα....

    anka1
    22.12.2006, 10:04
    .....κι εγώ το ίδιο νομίζω xenia μου....δεν είπε ότι λέει ψέμματα....το αντίθετο είπε η κοπέλα....παρεξήγηση προφανώς,αυτά γίνονται όταν δεν βλέπεις τον άλλον....τέσπα!!!!!
    sindy-windy
    22.12.2006, 11:24
    πιστευω πως ο καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος και εχει καθε δικαιωμα να αλλαξει και το στυλ του και το τροπο του , με τη μονη προυποθεση, να μην γινεται προσβλητικος και αγενης έτσι λοιπον και Χατζηγιαννης εχει δικαιωμα να αλλαξει και στυλ και τραγουδια αν θελει .Τωρα για τα νησιωτικα και το σκαμπο δεν ισχυει καθως εχουν παει γνωστοι μου και τους αρεσε πολυ το προγραμμα του..και χορεψαν μα τα τραγουδια του και περασαν και πολυ ωραια...

    Yperoptis
    22.12.2006, 12:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Kkandral στις 22-12-2006 στις 04:40 έγραψε...
    [Οσον αφορά το φίλο τον Yperopti. Το ξέρω ότι έδιωξε κάποια άτομα. Μάλιστα τη Κυριακή έγινε χαμός με τον ηχολήπτη της ορχήστρας και ο καινούργιος δεν τους έχει μάθει καλά και μερικοί κόντεψαν να "σπάσουν" τα χέρια τους. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Τέτοια φαινόμενα απαντόνται σε όλες τις δουλειές και σε όλες τις επιχειρήσεις. Πόσοι αναρίθμητοι άνθρωποι , στελέχη , εργαζόμενοι έχουν δώσει τη ψυχή τους σε αφεντικά και στο τέλος πήραν πίκρα. Είναι κανόνες της ζωής αυτοί... δεν αλλάζουν. Έτσι είναι τα αφεντικά και όλοι οι άνθρωποι όταν πιάσουν μερικά ευρώ και λίγη εξουσία στα χέρια τους ]



    Φίλε Kkandral δεν αναιρεί κάτι αυτό που λες. Είμαι από τους ανθρώπους που εκτιμώ πολύ τη δουλειά οποιουδήποτε. Αυτό που είπα είναι ότι δεν μπορώ να ευχηθώ καλή επιτυχία σε κάποιον με επιχείρημα ότι κάποιοι εργάζονται γι αυτόν τη στιγμή που ο συγκεκριμένος συμφώνησε να χάσουν τη δουλειά τους κάποιοι άλλοι. Συμφωνώ απολύτως ότι η αγορά εργασίας είναι σκληρή και δύσκολη αλλά αυτό δεν δίνει σε κανένα "αφεντικό" το ελεύθερο να γινεται ασύδωτος. Ιδιαίτερα όταν αυτό το "αφεντικό" θέλει να χαρακτηρίζεται και καλλιτέχνης. Πόσο μάλλον να του ευχηθώ και καλή επιτυχία σε αυτό.
    Επίσης ως παρατήρηση η Margarita1 δεν σου έγραψε ότι λες ψέματα. Το αντίθετο μάλιστα.
    Kkandral
    22.12.2006, 12:52
    ... επικίνδυνο και επίπονο ...

    Εννοώ ότι εμπορικά είναι μεγάλο ρίσκο , διότι το μαγαζί μπορεί να μη δουλέψει καλά τόσο όσο αν θα είχε και ένα άλλο όνομα μαζί. Επίσης δεν έχω ξανακούσει κάποιον που να δούλεψε μόνος του και το μαγαζί να πήγε καλά , εκτός από Πλούταρχο ( που έχει δεύτερα ονόματα με μεγάλα διαλείμματα).΄

    Στην ουσία είναι μόνος του με διαλλείματα περίπου 45 συνολικά. Δεν έχω άποψη απόλυτη, αλλά θεωρώ ότι κάποιος που είναι στη τσίτα 3.5 ώρες πάνω στη πίστα , που πρέπει να τραγουδήσει , να χαιρετίσει , να κάνει τον καραγκιόζη με το κόσμο (ανεξάρτητα με την εσωτερική του διάθεση) , φαντάζομαι είναι επίπονο. Το ίδιο βέβαια ισχύει για τους μουσικούς του, που ειδικά επειδή δεν έχει άλλο σχήμα παίζουν οι ίδιοι του Χατζ.

    Πάνω στο θέμα αυτό να ρωτήσουμε κάποιον μουσικό για το αν είναι επίπονο ή όχι.



    [Π.χ στο Ρέμο - Μαρινέλλα έχουμε άλλο ντράμερ , μπουζούκι , κιθάρα , πλήκτρα και ο μόνος κοινός είναι ο διευθυντής ορχήστρας Νίκος Κούρος , που κάνει διάλλειμα την ώρα που βγαίνει ο Θεοφάνους. ]

    Προς Μαργαρίτα1 Μήπως δεν έχω πάει και στο Ρέμο και τα λέω κι αυτά από το κεφάλι μου. Ή είμαι καλοθελητής και του Παπαθεοχάρη μήπως?

    [ΑΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ]

    Υ.Γ σκεφτήτε πόσοι άνθρωποι δουλεύουν στις γιορτές μακρυά από τα αγαπημένα τους πρόσωπα για το νυχτοκάματο. Και δεν μιλάω για αυτούς που τα κονομάνε ... αλλά για τους άλλους ... τους γουσταριστούς που δουλεύουν για κάτω από 50€ μαζί με όλα τα τυχερά. Μόνο και μόνο για τη δική μας διασκέδαση και τη κονόμα των μεγάλων της νύχτας.
    Kkandral
    22.12.2006, 13:16
    Το μέλος Yperoptis στις 22-12-2006 στις 12:15 έγραψε...

    Επίσης ως παρατήρηση η Margarita1 δεν σου έγραψε ότι λες ψέματα. Το αντίθετο μάλιστα.

    Μαργαρίτα1:
    Πάλι καλά που πήγες και λες ότι αυτό είναι ψέμα Βλέπω δεν άργησαν καθόλου τα "καλοπροαίρετα" σχόλια κάποιων που δεν είχαν δει καν το πρόγραμμα! Είναι πλέον σύνηθες το φαινόμενο...

    και :

    Και κάτι άλλο,πριν μερικά χρόνια όταν έτυχε και πήγα στον vox
    διαπίστωσα πως είχε χωροδιάταξη μουσικής σκηνής, άρα δεν ευνοούσε τον χορό
    σε "πίστα" γιατί δεν υπήρχε.Τώρα αν άλλαξε κάτι δεν ξέρω!Σε τέτοιες περιπτώσεις ο κόσμος χορεύει εκεί που κάθεται



    Δεν θέλω να υποτιμήσω τη νοημοσύνη μου και φυσικά ούτε των άλλων που λένε ότι η Μαργαρίτα δεν αμφισβητεί τα λόγια μου και δεν με λέει ψεύτη.

    Το θέμα είναι 1ον ) πήγα ή όχι ?
    2ον ) Ο κόσμος ,όταν ο Χ κάθεται στο σκαμπό , σηκώνεται να χορέψει ή όχι ? Απλά δεν αφήνει να το ξεφτιλίζουν με φωτογραφίες , αγκαλιές και έχει κάποιον που απωθεί διακριτικά το κόσμο κ.λ.π

    Η διάχυτη ειρωνεία και η αμφισβήτη είναι το μόνο νόημα που εξάγω εγώ απο το κείμενο της Μ. Επίσης πήρε το μάτι μια κοπέλα που απαντά στο τόπικ και με επαληθεύει. Εκτός κι αν δεν πήγε ούτε 'κείνη και παραμυθιάζουμε το ΜΗ.

    ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΙΣ ΚΑΤΟΨΕΙΣ , ΤΙΣ ΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΟΜΕΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΧΩΡΟΤΑΞΙΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝ 20 ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΧΟΡΕΨΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΞ?

    Υ.Γ Αν όμως τα λόγια της δεν εμπεριέχουν καμμία ειρωνεία, της ζητώ ειλικρινή και βαθύτατη συγνώμη για την υπέρμετρη αλλαζωνεία μου.



    Yperoptis
    22.12.2006, 14:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Kkandral στις 22-12-2006 στις 12:52 έγραψε...

    ... επικίνδυνο και επίπονο ...

    Εννοώ ότι εμπορικά είναι μεγάλο ρίσκο , διότι το μαγαζί μπορεί να μη δουλέψει καλά τόσο όσο αν θα είχε και ένα άλλο όνομα μαζί. Επίσης δεν έχω ξανακούσει κάποιον που να δούλεψε μόνος του και το μαγαζί να πήγε καλά , εκτός από Πλούταρχο ( που έχει δεύτερα ονόματα με μεγάλα διαλείμματα).
    Στην ουσία είναι μόνος του με διαλλείματα περίπου 45 συνολικά. Δεν έχω άποψη απόλυτη, αλλά θεωρώ ότι κάποιος που είναι στη τσίτα 3.5 ώρες πάνω στη πίστα , που πρέπει να τραγουδήσει , να χαιρετίσει , να κάνει τον καραγκιόζη με το κόσμο (ανεξάρτητα με την εσωτερική του διάθεση) , φαντάζομαι είναι επίπονο. Το ίδιο βέβαια ισχύει για τους μουσικούς του, που ειδικά επειδή δεν έχει άλλο σχήμα παίζουν οι ίδιοι του Χατζ.
    Πάνω στο θέμα αυτό να ρωτήσουμε κάποιον μουσικό για το αν είναι επίπονο ή όχι.
    [Π.χ στο Ρέμο - Μαρινέλλα έχουμε άλλο ντράμερ , μπουζούκι , κιθάρα , πλήκτρα και ο μόνος κοινός είναι ο διευθυντής ορχήστρας Νίκος Κούρος , που κάνει διάλλειμα την ώρα που βγαίνει ο Θεοφάνους. ]
    Προς Μαργαρίτα1 Μήπως δεν έχω πάει και στο Ρέμο και τα λέω κι αυτά από το κεφάλι μου. Ή είμαι καλοθελητής και του Παπαθεοχάρη μήπως?

    [ΑΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ]

    Υ.Γ σκεφτήτε πόσοι άνθρωποι δουλεύουν στις γιορτές μακρυά από τα αγαπημένα τους πρόσωπα για το νυχτοκάματο. Και δεν μιλάω για αυτούς που τα κονομάνε ... αλλά για τους άλλους ... τους γουσταριστούς που δουλεύουν για κάτω από 50€ μαζί με όλα τα τυχερά. Μόνο και μόνο για τη δική μας διασκέδαση και τη κονόμα των μεγάλων της νύχτας.


    Κοίτα ας μην μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Όσοι τραγουδιστές αποφασίζουν να βγούν χωρίς κάποιον μαζί το ίδιο ακριβώς κάνουνε. Το έχουν κάνει κατά καιρούς όλοι. Από τον Νταλάρα, την Αλεξίου, την Αρβανιτάκη, τη Γαλάνη, μέχρι τον Κότσιρα που το κάνει και τώρα και μάλιστα για 4 ώρες, τον Ιωαννίδη, το Θαλασσινό και όλοι τους τα πήγαν και τα πηγαίνουν μια χαρά και μάλιστα πολλοί από αυτούς χωρίς καν δεύτερους τραγουδιστές και χωρίς να κάνουνε τον καραγκιόζη όπως λες. Δεν είναι ανάγκη ξαφνικά να ανακαλύψουμε ξανά τον τροχό. Άσε που ο συγκεκριμένος είναι και αρκετά νεότερός τους.

    Όσο για τους μουσικούς όντως είναι επίπονο αλλά κατ αρχήν, το σύνηθες δεν είναι να αλλάζουν οι μουσικοί κατά τη διάρκεια ενός προγράμματος λόγω ύπαρξης άλλου τραγουδιστή. Αυτό συμβαίνει πολύ σπάνια. Το σύνηθες είναι να υπάρχει μία μπάντα για όλο το πρόγραμμα. Μου κάνει εντύπωση το ότι δεν το έχεις προσέξει γιατί βλέπω ότι είσαι και αρκετά μεγαλύτερος μου (40 χρονών).

    Και μην φανταστείς ότι η δουλειά ενός μουσικού που παίζει 3,5 ώρες ή και 4,5 είναι πιο επίπονη από ενός πωλητή που δουλεύει καθημερινό 8άωρο ή ενός σκουπιδιάρη που τρώει και την μπόχα μας. Επίσης ο μουσικός κάνει την δουλειά που επέλεξε και που για πολλούς αυτο το δικαίωμα είναι απλώς άπιαστο όνειρο. Πόσες φορές έχουμε δει ανθρώπους με διπλώματα να τυλίγουν σουβλάκια και να κάνουν ντελίβερι; Η δουλειά τους είναι και δεν χρειάζονται κανενός είδους συμπαράσταση.

    Όσοι δουλεύουν τέτοιες μέρες φίλε Kkandral, όλοι είναι μακρυά από τα σπίτια τους και πολλές φορές χωρίς τυχερά. Και όλοι δουλέυουν για το μεροκάματό τους κι ας κονομάνε παράλληλα και οι μεγάλοι της νύχτας είτε λέγονται Χατζηγιάννηδες είτε αλλιώς. Όλοι εισπράτουν αυτό για το οποίο δούλεψαν και έχτισαν.

    Ας ευχηθούμε λοιπόν σε όλους καλά Χριστούγεννα και ο νέος χρόνος να φέρει περισσότερη ανθρωπιά σε όλους. Ιδιαίτερα σε αυτούς που με τις πράξεις τους απέδειξαν ότι έχουν έλειψη.

    ΥΓ Αν κατάλαβα καλά το "ψέμα" της Μαργαρίτα1 αναφέρεται στον nikosar που άνοιξε το τόπικ και όχι σε σένα...

    Και τα τραγούδια της δεκάρας έχουν κι εκείνα μια ψυχή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Yperoptis στις 22-12-2006 14:50 ]