ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη

    Τελικά τι είναι αγάπη;

    IxNiLaTiS
    18.06.2006, 19:37
    Μάλλον δεν κάνατε τον κόπο να διαβάσετε τι έγραψα πάρα πάνω
    StavmanR
    28.05.2008, 11:51

    Δεν έχουν βρεθεί επιστημονικά πειστήρια που να τεκμηριώνουν την ύπαρξη τέτοιας έννοιας και ως εκ τούτου δεν υφίσταται...{#emotions_dlg.whistling}

    Κατά πάσα πιθανότητα σχετίζεται με αυθυποβολή και το σύνδρομο του μαζοχισμού, μιας και η συμπτωματολογία της νόσου έχει κοινά στοιχεία με τα παραπάνω αναγνωρισμένα από την ψυχολογία φαινόμενα...{#emotions_dlg.smartass}

     

    Υ.Γ. Το κείμενο που παρατίθεται παραπάνω, δεν αντιπροσωπεύει τα φρονήματα του συγγραφέως του...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 28-05-2008 12:46 ]


    Liza32
    28.05.2008, 12:17

    Αγάπη είναι να θυσιάζεσαι για τον άλλον, και να κάνεις τα πάντα για να είναι ευτυχισμένος. Η αγάπη διαρκεί, ενω ο έρωτας όχι. Ο έρωτας είναι απλά ενα διάλειμμα απο όλους και απο όλα, ενω η αγάπη τροφή εφ όρου ζωής. Άλλωστε όταν αγαπάμε επικεντρωνόμαστε στις πράξεις, ενω όταν ερωτευόμαστε, επικεντρωνόμαστε στα λόγια!


    Stroumfita456
    03.06.2008, 20:33

    Τι ειναι αγάπη..αγάπη είναι να δίνεις τα πάντα...να κλαις να γελάς !να θυσιάζεσαι για αυτο που νομίζεις οτι αξίζει και ας μην αξιζει...να είσαι σαν να εχεις φορέσει παρωπίδες...να μην γυρίζει το βλέμμα σου αλλού παρα μόνο σε αυτόν...να νοιάζεσαι...να μην σκεφτεσαι τίποτα αλλο...να φοβάσαι μήπως πάθει τίποτα...αν δεν ειναι δίπλα σου να νιώθεις μισός άνθρωπος..να ειστε ενα...κατι τέτοιο νομιζω!!!

    Όσο για τον ερωτα θα συμφωνήσω με το Λιζάκι μας!!""Η αγάπη διαρκεί, ενω ο έρωτας όχι. Ο έρωτας είναι απλά ενα διάλειμμα απο όλους και απο όλα, ....όταν αγαπάμε επικεντρωνόμαστε στις πράξεις, ενω όταν ερωτευόμαστε, επικεντρωνόμαστε στα λόγια!""


    alicia0
    03.06.2008, 21:39

    Το ίδιο αναρωτιόμουν και εγώ τελευταία...δεν ξέρω αν εχω βγάλει ακόμα ακρή αλλά για την ώρα τουλάχιστον πιστεύω πως η αγάπη είναι ένα θύμα του σωματέμπορα εγωισμού μας... μακάρι να κάνω λάθος!


    Sokratis121974
    03.06.2008, 23:00

    Παράθεση:

    Το μέλος alicia0 στις 03-06-2008 στις 21:39 έγραψε...

    Το ίδιο αναρωτιόμουν και εγώ τελευταία...δεν ξέρω αν εχω βγάλει ακόμα ακρή αλλά για την ώρα τουλάχιστον πιστεύω πως η αγάπη είναι ένα θύμα του σωματέμπορα εγωισμού μας... μακάρι να κάνω λάθος!



    Φιλη μου νομιζω οτι δεν κανεις καθολου λαθος!!!!

    Το μονο πραγμα που εμποδιζει την αγαπη να αναπτυχθει ειναι ο εγωϊσμος με τα ......παιδακια του....ζηλεια φθονο κτλ!!!!Οσο ειμαστε υπο το κρατος του εγωϊσμου η αγαπη δεν μπορει να αναπτυχθει!!!...Ετσι νομιζω!!!

    Αν παρατηρησουμε γυρω μας....τη φυση...(οχι οπως την καταντησαμε) τα παντα, ολοι οι φυσικοι νομοι, τον απειρο του συμπαντος!!!!!Δεν εχουν ολα το στοιχειο της τελειοτητας; Αρα με τι ειναι φτιαγμενα;Με τελεια αγαπη!!!Αν  εμεις για παραδειγμα αγαπαμε κατι (οτιδοιποτε), δεν κανουμε τα παντα για να το εχουμε ή να το κανουμε τελειο; Πχ σε μια μορφη τεχνης!!!Αν δεν υπαρχει η  αγαπη του καλιτεχνη γι' αυτο που κανει τοτε δεν βγαινει τιποτα!!!Αυτο το στοιχειο ειναι που τελειοποιει τα παντα!!!

    Τωρα στο ερωτημα τι ειναι αγαπη; Εγω θα το χαρακτιρηζα με μια λεξη...(η τελειοτητα που στην πραγματικη της μορφη εχει χαθει απο τον ανθρωπο!!!) Ευτηχως υπαρχουν ακομα παρα πολλες μορφες αγαπης που υπενθημιζουν στον ανθρωπο οτι υπαρχει!!!!!Ισως μια μερα ξαναβρουμε το πραγματικο της προσωπο!!!!


    punkster
    04.06.2008, 12:11

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 28-05-2008 στις 11:51 έγραψε...

    Δεν έχουν βρεθεί επιστημονικά πειστήρια που να τεκμηριώνουν την ύπαρξη τέτοιας έννοιας και ως εκ τούτου δεν υφίσταται...{#emotions_dlg.whistling}

    Κατά πάσα πιθανότητα σχετίζεται με αυθυποβολή και το σύνδρομο του μαζοχισμού, μιας και η συμπτωματολογία της νόσου έχει κοινά στοιχεία με τα παραπάνω αναγνωρισμένα από την ψυχολογία φαινόμενα...{#emotions_dlg.smartass}

     

    Υ.Γ. Το κείμενο που παρατίθεται παραπάνω, δεν αντιπροσωπεύει τα φρονήματα του συγγραφέως του...


    χεχεχε! {#emotions_dlg.laugh}

    Η αγαπη γινεται αντιληπτη μονο βιωματικα, και συνεπως για να μπορεσεις να την περιγραψεις πρεπει να την ζησεις.
    Κι ομως, οταν την ζησεις, ειναι τοσο μεγαλη και συνταρακτικη, και ταυτοχρονα τοσο απλη και πηγαια που ειναι σχεδον ασεβεια το να προσπαθησεις να την περιγραψεις με ανθρωπινα λογια και μεσα.
    Οποτε δεν θα τολμησω να δωσω ερμηνεια στο τι ειναι αγαπη, γιατι σιγουρα θα αποτυχω.{#emotions_dlg.blush} 

    Ειναι λυπητερο βεβαια, που πολλες φορες η αγαπη μπερδευεται με ευτελη συναισθηματα οπως ο εγωισμος, ο εθισμος (σε προσωπα), η κτητικοτητα, η ζηλεια κτλ κτλ....
    Η αγαπη σε αυτες τις περιπτωσεις αποτελει μια καλη δικαιολογια και ενα αλοθι για συνεχιση και καλλιεργεια των συναισθηματων αυτων. {#emotions_dlg.scared}


    -----------------
    "Σε σας μιλω που πια δεν εχετε αυτια, δεν εχετε ουτε ματια, σε σας μιλω που δεν εχετε εγκεφαλο και γινεστε κομματια, τσατιζομαι και θα σας ριξω ολους πιο βαθια μες στο ψυγειο, να κρεμεστε μαζι με τα κρεατικα μες στο παντοπωλειο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 04-06-2008 12:12 ]


    esta
    04.06.2008, 16:25

    "ο ασπασμός των αγγέλων προς τ'άστρα..."

    μην ψάχνεις τί είναι,χρειάζεται μόνο να τη ζήσεις!


    constantinos-txp
    20.09.2008, 15:40

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 30-01-2006 στις 22:17 έγραψε...

    Έρωτας

    Έρωτας είναι να λαχταράς να τον/την δεις, έστω και από μακρυά, έστω και φευγαλέα. Να αργεί δύο λεπτά στο ραντεβού και να νομίζεις ότι περιμένεις εκεί ώρες. Να τρέμεις στο πρώτο φιλί. Να σ'αγκαλιάζει και να κοντεύει να εκραγεί το στήθοος σου από την ταχυπαλμία. Να σε κοιτάζει στα μάτια και να σβήνει όλο το σύμπαν από γύρω σου. Να χτυπάει και εσύ να πονάς περισσότερο. Να δακρύζει και εσύ να πλαντάζεις. Να χαμογελάει και να νιώθεις σαν να ήρθε η Δευτέρα Παρουσία και είσαι στον Παράδεισο. Να σου μιλάει και να ακούς εξωτικά πουλιά να κελαηδούν στα αυτιά σου. Και όταν τελικά ξαπλώνεις να κοιμηθείς να μην κλείνουν τα μάτια σου πριν σου πει την πιό γλυκιά καληνύχτα...


    Αγάπη

    Αγάπη είναι να δίνεις χωρίς να ζητήσει. Να απαρνήσαι για να μην του/της λείψει αυτό που θέλει. Να προσφέρεις χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα. Να συγχωρείς πριν κάνει το λάθος. Να έχεις το σθένος να μην τον/την ξαναδείς ποτέ αν έτσι θα είναι καλύτερο για εκείνον/εκείνη.

    Γιατί, όπως είχε πει και κάποιος πολύ σοφός άνθρωπος (μου διαφεύγει το όνομά του, όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει λιγάκι):
    "Η αγάπη δεν μετριέται με αυτά που κάνεις για τον άλλο, αλλά με όλα όσα είσαι πρόθυμος να θυσιάσεις ή να απαρνηθείς για αυτόν..."


    Όποιος έχει απορίες ας κοπιάσει... Παραδίδονται ιδιαίτερα μαθήματα!!!


     

    Πολυ ωραια αυτα που εγραψες {#emotions_dlg.beer}

     

    Οταν καποιος νιωθει και τα δυο για ενα ατομο τοτε τι σημαινει;


    liberty
    10.11.2008, 22:38

    Αγάπη είναι ανιδιοτέλεια.Να βάζεις τον άλλον πολύ πάνω από εσένα.Να κάνεις πράγματα επειδή τα αισθάνεσαι και ποτέ να μην κάνεις κάτι από υποχρέωση.Ότι και αν κάνεις ποτέ να μην κοπανήσεις στον άλλον την ατάκα 'εγώ έκανα αυτό για εσένα και εσύ....' γιατί και μόνο να το σκεφτείς αυτο τότε δεν υπάρχει αγάπη και ότι κάνεις το κάνεις για να γίνεις αρρεστός και όχι επειδή αγαπάς τον άλλον.Αν με ρωτάτε εμένα δεν ξέρω αν υπάρχει η αγάπη,τουλάχιστον δεν υπάρχει αυτό που ορίζω εγώ ως αγάπη.Πλέον όλοι (και εγώ μέσα σε αυτούς) φοβούνται μην πληγωθούν και δεν ανοίγονται στους ανθρωπους και όλα πλέον τα συναισθήματα είναι επιφανειακά με αποτέλεσμα να μην καταφέρνουμε να αγαπάμε.Ωχ πολύ ανοίχτηκα και έχω φύγει από το θέμα γι'αυτό σταματάω εδώ.Συγνώμη αν σας κούρασα!!


    noizreduction
    11.11.2008, 01:05

    Αντι να ψαχνουμε ποιος θα πει το πιο ομορφο πραγμα για την αγαπη, δεν κοιταμε να βρουμε την πραγματικη αγαπη μεσα στην καρδια; Αν ηταν τοσο ευκολο να την εκφρασουμε με λογια, τοτε ολοι οι ερωτευμενοι θα ηταν φιλολογοι!


    MirsiniManou
    11.11.2008, 13:32

    Αγαπη...το προαιωνιο αισθημα που φερουμε ολοι μεσα μας για την ζωη και τον κοσμο...εμπεριεχεται παντου!

    Ερως...η κινητοποιηση...η υπερβαση του πνευματικου εαυτου


    montechristos-ole
    11.11.2008, 21:48

    Αγαπη ειναι μια γρια γειτονισσα εδω διπλα που ολη μερα ταϊζει τις γατες της γειτονιας και τα βραδια βαραει με τη σκουπα τους τοιχους για να κανουμε ησυχια...


    fotis70
    12.11.2008, 11:42

    H αγάπη είναι το μέσο που αποδεσμεύει τον άνθρωπο από τα φυσικά του όρια και του δίνει την δυνατότητα τα νιώσει με όλες του τις αισθήσεις ( όχι μόνο τις πέντε ) ένα μέρος του συμπαντικού λόγου!  

    Δεν φτάνει να θυσιάζεσαι για τον συνάνθρωπό σου ( και όχι απλά τον/την σύντροφό σου ) αλλά και να χαίρεσαι πραγματικά που το κάνεις.

    Είναι η αντιδιαστολή του «εγώ»!

    Το ένα ζεί από τον θάνατο του άλλου!  


    diofan92
    12.11.2008, 22:37

     Δεν ξέρω τί είναι αγάπη, αλλά ξέρω πως η ομορφιά της αγάπης είναι το ότι δεν μπορεί να εκφραστεί με λόγια, γιατί δεν υπάρχουν λόγια τόσο μεγάλα και συνάμα τόσο ουσιώδη και μεγαλόπρεπα που να μπορούν να την περιγράψουν. Άλλωστε όταν γνωρίσεις κάτι-ή όταν νομίζεις ότι το γνώρισες- χάνεται όλη η μαγεία! Τέλος, θα ήθελα να πω πως -ευτυχώς- η έννοια είναι υποκειμενική και πολύ προσωπική και δε θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να καλύψει τις απόψεις και τις σκέψεις όλων πάνω σε αυτό το θέμα. Γι΄αυτό ας αγαπήσουμε με την καρδιά και όχι με τα λόγια, γιατί μπορεί ο προσδιορισμός της αγάπης να είναι τελείως υποκειμενικός, η αγάπη ωστόσο είναι εξ' ολοκλήρου αντικειμενική!


    agoulina
    14.11.2008, 11:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Sokratis121974 στις 03-06-2008 στις 23:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alicia0 στις 03-06-2008 στις 21:39 έγραψε...

    Το ίδιο αναρωτιόμουν και εγώ τελευταία...δεν ξέρω αν εχω βγάλει ακόμα ακρή αλλά για την ώρα τουλάχιστον πιστεύω πως η αγάπη είναι ένα θύμα του σωματέμπορα εγωισμού μας... μακάρι να κάνω λάθος!



    Φιλη μου νομιζω οτι δεν κανεις καθολου λαθος!!!!

    Το μονο πραγμα που εμποδιζει την αγαπη να αναπτυχθει ειναι ο εγωϊσμος με τα ......παιδακια του....ζηλεια φθονο κτλ!!!!Οσο ειμαστε υπο το κρατος του εγωϊσμου η αγαπη δεν μπορει να αναπτυχθει!!!...Ετσι νομιζω!!!

    Αν παρατηρησουμε γυρω μας....τη φυση...(οχι οπως την καταντησαμε) τα παντα, ολοι οι φυσικοι νομοι, τον απειρο του συμπαντος!!!!!Δεν εχουν ολα το στοιχειο της τελειοτητας; Αρα με τι ειναι φτιαγμενα;Με τελεια αγαπη!!!Αν  εμεις για παραδειγμα αγαπαμε κατι (οτιδοιποτε), δεν κανουμε τα παντα για να το εχουμε ή να το κανουμε τελειο; Πχ σε μια μορφη τεχνης!!!Αν δεν υπαρχει η  αγαπη του καλιτεχνη γι' αυτο που κανει τοτε δεν βγαινει τιποτα!!!Αυτο το στοιχειο ειναι που τελειοποιει τα παντα!!!

    Τωρα στο ερωτημα τι ειναι αγαπη; Εγω θα το χαρακτιρηζα με μια λεξη...(η τελειοτητα που στην πραγματικη της μορφη εχει χαθει απο τον ανθρωπο!!!) Ευτηχως υπαρχουν ακομα παρα πολλες μορφες αγαπης που υπενθημιζουν στον ανθρωπο οτι υπαρχει!!!!!Ισως μια μερα ξαναβρουμε το πραγματικο της προσωπο!!!!



     

     

    παιδια εχετε απολυτο δικιο.. με πετυχατε και σε μερα που η ψυχολογια μου ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση. πιστευω στην αγαπη πιστευω και στον εγωισμο αλλα κυριως πιστευω στο πονηρο μυαλο (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ... "ΚΑΛΑ ΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ...")και τα παιδακια του εγωισμου  που αναφερεσθε... ισως γραψω κατι που δεν το καταλαβετε σεβαστητε μονο την ημερα και συγχωρηστε με...

    η οικογενεια σου σου δινει και σε φτιαχνει μεσα απο αυτη θα διαμορφωθεις και εσυ.. και επειτα θα δειξεις (σε μια σχεση , σε μια φιλια..) οτι περασεις μεσα στο σπιτι σου τι θα κάνεις? αν ο μπαμπας ή η μαμα πανε με αλλους? - δεν θα εμπιστευτεις και δε θα προσφερεις απλοχερα θα ζεις μεσα στη ζηλεια σου και θα περιμενεις το σιγουρο για σενα τη μυχεια! αν ο μπαμπας χτυπαει τη μαμα? θα τρελενεσαι καθε φορα που εχεις δικιο ή αδικο θα περιμενεις μια λαθος κινηση του αλλου για να τον πληγωσεις απτηβ αλλη θα γινεις κ΄ εσυ μια μαζωχα και θα καθεσαι να υπομενεις εκτος ΄κ' αν βρεθεις με μια εξαιρεση. αν η μαμα δεν τα ειχε καλα με την πεθερα της? - εννοειται δεν θα τα πας κ' εσυ ποτε καλα και παντα θασαι σε επιφυλακη.. ολα αυτα και πολλα αλλα ειναι παραδειγματα απο το οτι η αγαπη και ποσο θα δωσεις και θα πραξεις ξεκινουν απο τη δικη σου οικογενεια... ισως συμπληρωσω κ' αλλα αργοτερα .... thanks


    inkve
    14.11.2008, 15:44

    η οικογενεια σιγουρα σε διαμορφωνει agoulina αλλα οπως σε διαμορφωνει ετσι σου δινει και την ευκαιρια να ξεφυγεις απο καποια <<κακως κειμενα>>η <<επιρροες>>ακριβως επειδη ερχεσαι σε επαφη καθημερινα μαζι τους...

    εγω εχω παρατηρησει(οχι μονο σε εμενα) οτι σε πραγματα που ειμαστε ιδιοι με αλλα μελη της οικογενειας μας ειναι αυτα τα οποια ποτε δεν σκεφτηκαμε οτι θα τους μοιασουμε....

    και σε αλλα που ειμασταν σιγουροι οτι θα τους μοιασουμε ειμαστε εντελως διαφορετικοι...

    το τι ειναι αγαπη??

    δεν εκφραζεται με λογια...

    αλλα ουτε και με πραξεις ακριβως....

    το σιγουρο ειναι οτι πολλα θα ηταν διαφορετικα εαν δεν υπηρχαν εννοιες οπως <απληστια>> <<ατομικοτητα>> <<ανεξαρτησια>>που πλεον εχει αλλαξει η εννοια της και σημαινει λειτουργω μονο για τον εαυτο μου...

    αλλα και εννοιες οπως <<εγωισμος>> <<φθονος>> και <<ζηλεια>> που ειπαν παραπανω αλλα παιδια ειναι βασικοι λογοι της κατρακυλας μας...


    alexDii
    20.11.2008, 00:48

    Αγάπη σημαίνει βάζω πάντα τον εαυτό μου δεύτερο.

    Αγάπη σημαίνει πάντα δίνω.

    Αγάπη σημαίνει δεν βάζω όρια.

    Αγάπη σημαίνει ότι είμαι πάντα εκέι.

    Αγάπη σημαίνει ότι θέλω να σε βλέπω ευτυχισμένο.

    Αγάπη σημαίνει ότι σε αφήνω ελέυθερο να κάνεις αυτό που σου αρέσει.

    Αγάπη σημαίνει ότι θέλω να πάρω πάνω μου τον πόνο σου για να γελάς εσύ.

    Αγάπη σημαίνει ότι δεν αρνούμαι ποτέ να σου απλώσω το χέρι...


    okanenas
    20.11.2008, 14:05

    Η αγάπη πρώτα απ’ όλα είναι πράξεις και μετά λόγια. {#emotions_dlg.smartass}


    Alks
    20.11.2008, 23:09

    αγάπη είναι....έντονα χρώματα

    μεθυστικό άρωμα..

    φίνα γεύση..

    αγάπη είναι,να νιώθεις περήφανος

    που χαρίζεις την καρδιά σου..

    ..αγάπη είναι..

    ...αν θελήσεις να με βρεις,

    πάντα θα είμαι πλάι σου...