ελληνική μουσική
    424 online   ·  210.858 μέλη
    mousikofilh
    15.01.2007, 10:10
    Καινούριο θέμα και ελπίζω σε συμμετοχή.
    Το θέμα έχει ανοιχτεί για να σχολιάζουμε τις εμφανίσεις
    Του Γιάννη Κότσιρα,προτάσεις που θα θέλατε να υλοποιηθούν από τον ίδιο,
    απόψεις για τα τραγούδια του
    Και γενικά ανταλλαγή απόψεων για τη δουλειά του καλλιτέχνη.

    mousikofilh
    15.01.2007, 10:13
    Παιδία ο Γιάννης είναι εκπληκτικός σε αυτές τους τις εμφανίσεις εκτός Αθήνας.
    Εγώ είχα την ευκαιρία να τον δω στο Ηράκλειο(στις 2 πρώτες εμφανίσεις του)και
    θα τον ξαναδώ και απόψε.Έχω να πω ότι είναι απίστευτος.Καμία ''έκπτωση'' στο πρόγραμμα του
    σε σχέση με αυτό της Αθήνας.Ίσα ίσα πιστεύω ότι είναι και καλύτερο.
    Μοναδικές ερμηνείες και ένας ξεχωριστός καλλιτέχνης με επίπεδο και αξία που δεν κάνει φασαρία.
    Χίλια μπράβο Γιάννη!
    qanun
    15.01.2007, 11:27
    Ο Κοτσιρας ειναι καλος τραγουδιστης και ξεκινησε τη δουλεια του πολυ ελπιδοφορα. Θυμαμαι το 1996, οταν ειχε κυκλοφορησει ο ''Αθωος ενοχος'', το Μετροπολις στην Πανεπιστημιου ειχε καποια ''δοκιμαστηρια'' οπου μπορουσες να ακουσεις καποια cd και ειχα πραγματικα ενθουσιαστει με την καινουρια αυτη φωνη, και κυριως με την ''Αλεξανδρεια''...
    Η πορεια του δυστυχως θολωσε (για μενα) αυτη την καλη πρωτη εντυπωση, δεν μπορουμε παντως να μην αναγνωρισουμε οτι τεχνικα η φωνη του ειναι αψογη-για οσους βεβαια αρκει μονο αυτο...Ζωντανα τον εχω δει μονο με την Αλεξιου στο Βοτανικο και δεν μπορω να εχω γενικη αποψη για τα live του, παντως η Χαρουλα τον ειχε εξαφανισει επι σκηνης, η διαφορα των μεγεθων (και δεν εννοω το παχος!) ηταν εμφανεστατη.
    Mesoxoritis
    15.01.2007, 12:38
    Προσωπικά, θεωρώ ότι ο Κότσιρας, από τη γενιά αυτή του 95-2000 είναι ο καλύτερος. Από όλες τις απόψεις, φωνητικά, τεχνικά, αλλά και στο ρεπερτόριο. Συνολικά οι επιλογές του κρίνονται πολύ καλές, αν εξαιρέσει ίσως κανείς τον δίσκο ''30 + κάτι'' που δεν μου άρεσε. Τον έχω δει κι εγώ 4 φορές live και ήταν άψογος. Ανάμεσα σε αυτές τις 4 φορές ήταν και οι εμφανίσεις του με την Χαρούλα πριν 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Σε αντίθεση με τον φίλο που είπε ότι ο Κότσιρας είχε ''εξαφανιστεί'' από τη Χαρούλα, πιστεύω ότι στάθηκε καταπληκτικά δίπλα της. Προσωπική άποψη αυτή, αλλά εμένα μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση τότε, καθώς ήταν και η πρώτη φορά που τον άκουγα ζωντανά... Μακάρι να επιστρέψει σε ποιοτικές δουλειές όπως αυτές με τις οποίες αναδείχθηκε. Και κάτι τελευταίο, αλλά πολύ σημαντικό. Δεν κάνει ποτέ ντόρο ούτε δίνει αφορμές για παραφιλολογία και κουτσομπολιά, σε αντίθεση με άλλους καλλιτέχνες, όπως ο Χατζηγιάννης, οι οποίοι θέλουν να θεωρούνται ποιοτικοί.
    qanun
    15.01.2007, 12:46
    Παράθεση:
    Προσωπικά, θεωρώ ότι ο Κότσιρας, από τη γενιά αυτή του 95-2000 είναι ο καλύτερος. Από όλες τις απόψεις, φωνητικά, τεχνικά, αλλά και στο ρεπερτόριο


    Εδω θα διαφωνησω. Πιστευω οτι και ο Μπασης και ο Ανδρεατος αλλα και ο Μακεδονας (που ειναι λιγο παλιοτερος) ειναι πολυ καλυτεροι τραγουδιστες.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 15-01-2007 12:48 ]



    Οk, ημουν λιγο υπερβολικος οταν ειπα οτι ειχε εξαφανιστει, αλλα υπηρχε διαφορα...Βεβαια, με τη Χαρουλα εμφανιζοταν, αν δε φαινοταν εκει η διαφορα που θα φαινοταν? Με τη Ραλλια Χρηστιδου?Οποτε μπορει να ειναι και προς τιμην του αυτο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 15-01-2007 12:51 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 15-01-2007 13:00 ]


    Mesoxoritis
    15.01.2007, 12:52
    Για τον Μπάση μπορώ να πω ότι πράγματι είναι καλύτερος τεχνικά, ωστόσο δεν έχει την φωνή για να τραγουδήσει την ποικιλία τραγουδιών που τραγουδάει ο Κότσιρας. Είναι καθαρά λαϊκός.
    qanun
    15.01.2007, 12:59
    ...σωστο, αν βεβαια θεωρεις οτι καλος τραγουδιστης ειναι αυτος που μπορει να τραγουδησει τα παντα καλα. Συμφωνα με αυτη την οπτικη, καλοι τραγουδιστες δεν ηταν ο Ξυλουρης επειδη δεν τραγουδουσε λαικα, ουτε ο Μητροπανος επειδη δεν τραγουδαει ποπ κλπ κλπ κλπ. Καλος τραγουδιστης δεν ειναι αυτος που τραγουδαει τα παντα καλα, αλλα αυτος που τραγουδαει καλα το ειδος του , ή, εναλλακτικα , το ειδος που μας αρεσει.. . Αν σε ικανοποιει εσενα ο τροπος που εκτελεσε το ''Αξιον Εστι'', το ''Δρομο'' και το ''Σταυρο του Νοτου'' επειδη ειναι επαρκης η φωνη του ωστε να το κανει, αυτο κατ'εμε δεν προσθετει τιποτα στη διαχρονικη πορεια των εργων αυτων, ουτε σημαινει οτι ειναι καλυτερος απο οσους προανεφερα.
    Yperoptis
    15.01.2007, 13:21
    Προσωπικά θεωρώ ότι με κάλυψαν οι ερμηνείες του αν και σημαντικότερο θεωρώ το ότι κάλυψαν τους ίδιους τους δημιουργούς. Τον θεωρώ πολύ καλό τραγουδιστή και με πολύ καλό ρεπερτόριο στο σύνολο του. Φυσικά και δεν με ενθουσίασαν όλες οι δουλειές του αλλά αυτό ισχύει με όλους τους τραγουδιστές. Όσο για τις εμφανίσεις του σίγουρα εκεί φαίνεται η πραγματική αξία του τραγουδιστή. Και σε αυτό ο συγκεκριμένος κατά την γνώμη μου πήρε άριστα...

    Επίσης να πω ότι χάρηκα που κλείδωσε το προηγούμενο post. Και για τον πολύ άσχημο τίτλο που πήρε αλλά και γιατί όντως είχε γίνει κουραστικό με τις αερολογίες που γράφονταν. Ελπίζω να μην συμβεί και εδώ το ίδιο...
    kokkinosxartaetos
    15.01.2007, 16:29
    Πραγματικά από εκεί που φαίνεται η αξία του καλλιτέχνη είναι οι ζωντανές εμφανίσεις.Κάποιος που ακούει τον Κότσιρα π.χ. στο ράδιο δεν πιάνει ούτε στο ελάχιστο τις φωνητικές του δυνατότητες.Προσωπικά δεν άκουγα καθόλου ελληνική "έντεχνη" μουσική.Ήμουν άσχετη.Ο Γιάννης με έκανε να την αγαπήσω και να την ψάξω.Κι αυτό γιατί εντελώς τυχαία πήγα πριν πολλά χρόνια και τον άκουσα και ειλικρινά "έμεινα".Ότι έχει τεράστια γκάμα-ρεπερτόριο είναι αδιαμφησβήτητο!Για εμένα (το τονίζω) δε συγκρίνετε με άλλη φωνή της γενιάς του.
    Όσο για το προηγούμενο θεματάκι:ασχολίαστο.
    karelia
    15.01.2007, 16:54
    ε όχι και τεράστιο ρεπερτόριο..
    τι να πει η αλεξίου,ο νταλαρας και ο μητροπανος δηλαδη.
    kokkinosxartaetos
    15.01.2007, 17:01
    Καλά προσωπικά θεωρώ αστείο να λέμε ότι ο Κότσιρας δεν έχει ρεπερτόριο.Τον έχω ακούσει να λέει τα πάντα με τους μεγαλύτερους συνθέτες και να ερμηνεύει πολύ δύσκολα τραγούδια.Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι καλύτερος ερμηνευτικά ο Νταλάρας;Δε μου αρέσει να λέω τρία "βροντερά "ονόματα για να συγκρίνω.Δε μου αρέσουν οι ταμπέλες και η έτοιμη λύση: Νταλάρας :ο καλύτερος τραγουδιστής.
    mousikofilh
    15.01.2007, 17:02
    Για τα χρόνια που είναι στη μουσική,φυσικά και έχει τεράστιο
    Ρεπερτόριο.Mη συγκρίνουμε τώρα καλλιτέχνες με 30 και 40 χρόνια πορείας
    με ένα καλλιτέχνη που έχει μόνο 10 χρόνια στη δισκογραφία....
    mousikofilh
    15.01.2007, 17:03
    Παράθεση:

    Το μέλος kokkinosxartaetos στις 15-01-2007 στις 17:01 έγραψε...
    Δε μου αρέσουν οι ταμπέλες και η έτοιμη λύση: Νταλάρας :ο καλύτερος τραγουδιστής.



    Καλά,αυτο θέλουν να προβάλουν,αυτό και προβάλουν...
    Μη το ψάχνεις...
    sentoni
    15.01.2007, 17:04
    . . . θεωρώ ότι είναι εξαιρετικός . . . και συμφωνώ μαζί σου kokkinexartaete για την αξία του καλλιτέχνη στις ζωντανές εμφανίσεις . . . δεν θα τον συγκρίνω όμως με κανέναν γιατί απλά δεν υπάρχει σύγκριση . . . !

    Όσο για το προηγούμενο θέμα λυπάμαι πραγματικά που πήρε τέτοια διάσταση όχι για το ανάλαφρο ύφος του που πολλοί σχολίασαν με κακώς κείμενα του τύπου : αερολογίες ( και ακόμα χειρότερα ) αλλά γιατί κάποιοι δεν καταλαβαίνουν πως το να εκτιμάς και να αγαπάς κάποιον καλλιτέχνη δεν σημαίνει πως πρέπει να είσαι συγκεκριμένης ηλικίας . . . στο κάτω-κάτω δεν δήλωσα την ηλικία μου ναι λοιπόν είμαι 13 ε , και ; Περιορισμό και σ' αυτό έχω ; Θεωρώ πως οι περισσότεροι που δήθεν ενοχλήθηκαν ήταν μόνο γιατί το θέμα ήταν μόνιμα στην κορυφή . . . όπως και ο Κότσιρας . . .

    Αυτά . . . !
    sentoni
    karelia
    15.01.2007, 17:06
    Παράθεση:

    Το μέλος kokkinosxartaetos στις 15-01-2007 στις 17:01 έγραψε...

    Καλά προσωπικά θεωρώ αστείο να λέμε ότι ο Κότσιρας δεν έχει ρεπερτόριο.Τον έχω ακούσει να λέει τα πάντα με τους μεγαλύτερους συνθέτες και να ερμηνεύει πολύ δύσκολα τραγούδια.Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι καλύτερος ερμηνευτικά ο Νταλάρας;Δε μου αρέσει να λέω τρία "βροντερά "ονόματα για να συγκρίνω.Δε μου αρέσουν οι ταμπέλες και η έτοιμη λύση: Νταλάρας :ο καλύτερος τραγουδιστής.


    ειπε κανεις ότι δεν έχει ρεπερτόριο?
    διευκρινισα ότι αν πουμε οτι εχει τεραστιο ρεπερτοριο ο κοτσιρας τι να πουνε κ οι αλλοι δηλαδη.σωστοτερο θα ηταν εστω να έγραφες αυτο που επεσημανε η Μousikofilh ότι για τα χρόνια που βρίσκεται στη δισκογραφία,ναι έχει μεγάλο ρεπερτόριο.
    ποιος συνεκρινε τις ερμηνειες του νταλαρα με του κοτσιρα?ο Χριστος και Παναγία..
    μισή κουβέντα σας λένε,
    ολόκληρο λογύδριο αραδιάζετε.
    να χαίρεστε το καινούριο θέμα σας για τον κύριο Κότσιρα,
    και κακώς ασχολήθηκα μάλλον.
    mousikofilh
    15.01.2007, 17:09
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 15-01-2007 στις 17:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kokkinosxartaetos στις 15-01-2007 στις 17:01 έγραψε...

    Καλά προσωπικά θεωρώ αστείο να λέμε ότι ο Κότσιρας δεν έχει ρεπερτόριο.Τον έχω ακούσει να λέει τα πάντα με τους μεγαλύτερους συνθέτες και να ερμηνεύει πολύ δύσκολα τραγούδια.Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι καλύτερος ερμηνευτικά ο Νταλάρας;Δε μου αρέσει να λέω τρία "βροντερά "ονόματα για να συγκρίνω.Δε μου αρέσουν οι ταμπέλες και η έτοιμη λύση: Νταλάρας :ο καλύτερος τραγουδιστής.


    ειπε κανεις ότι δεν έχει ρεπερτόριο?
    διευκρινισα ότι αν πουμε οτι εχει τεραστιο ρεπερτοριο ο κοτσιρας τι να πουνε κ οι αλλοι δηλαδη.σωστοτερο θα ηταν εστω να έγραφες αυτο που επεσημανε η Μousikofilh ότι για τα χρόνια που βρίσκεται στη δισκογραφία,ναι έχει μεγάλο ρεπερτόριο.
    ποιος συνεκρινε τις ερμηνειες του νταλαρα με του κοτσιρα?ο Χριστος και Παναγία..
    μισή κουβέντα σας λένε,
    ολόκληρο λογύδριο αραδιάζετε.
    να χαίρεστε το καινούριο θέμα σας για τον κύριο Κότσιρα,
    και κακώς ασχολήθηκα μάλλον.



    Καλά βρε karelia,
    Δεν σου είπαν και τίποτα.
    Μην αρπάζεσαι...

    valia1984
    15.01.2007, 17:30
    karelia το θέμα δημιουργήθηκε για να ανταλάσσουμε απόψεις και προφανώς για να διαφωνούμε.. δεν υπάρχει λοιπόν λόγος παρεξήγησης..


    Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με όσους είπαν ότι ο Κότσιρας είναι
    πολύ καλύτερος στις ζωντανές εμφανίσεις του.
    Θεωρώ ότι μπορεί να υποστηρίξει εξίσου καλά και τα λαικά κομμάτια και κομμάτια του Θεοδωράκη ή του Μαρκόπουλου..
    εγώ θα πω ότι για μένα είναι από τους καλύτερους τραγουδιστές της γενιάς του

    kotsiroula
    15.01.2007, 17:34
    O ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΗΚΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ(ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ)..ΕΧΕΙ ΦΩΝΗ ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ, ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΣ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ.. ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ... ΟΙ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΙ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ..ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ??? ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ? ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΠΕΛΕΞΕ Η ΕΛΕΝΗ ΖΙΩΓΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ??? ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΜΠΙΘΗΚΩΤΣΗΣ....ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΔΥΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΝΑ ΠΕΙ(Ο ΚΑΗΜΟΣ, ΠΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ)...ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ(ΟΙ ΚΡΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ)Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ....
    ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΛΙΓΑ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ...
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΦΕΤΟΣ(ΜΕΤΡΟ) ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ.... ΕΠΕΛΕΞΕ ΜΙΚΡΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΕΜΑΣ...ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ...ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΟΡΤΕΝΑ...
    ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ... Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ ΔΕΝ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ "ΧΡΗΜΑ", ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ...
    ΚΑΙ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΕΙΑ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ...
    ΑΧ! ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΑ...!!!
    tago
    15.01.2007, 17:38
    Δεν αμφισβητεί κανείς της δυνατότητές του. Ωστόσο, στις εμφανίσεις του στο Ηράκλειο θα προτιμούσα να πει περισσότερα τραγούδια από τη δισκογραφία του και λιγότερες επανεκτελέσεις.
    kotsiroula
    15.01.2007, 17:40
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 15-01-2007 στις 17:02 έγραψε...

    Για τα χρόνια που είναι στη μουσική,φυσικά και έχει τεράστιο
    Ρεπερτόριο.Mη συγκρίνουμε τώρα καλλιτέχνες με 30 και 40 χρόνια πορείας
    με ένα καλλιτέχνη που έχει μόνο 10 χρόνια στη δισκογραφία....



    ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30-40 ΧΡΟΝΙΑ.....ΕΙΝΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΟΜΩΣ...