ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.851 μέλη

    Αλλη μία απορια, τωρα για χορδες

    uranous88
    17.01.2007, 14:57
    Αυτή τη στιγμή έχω τις χορδες του μαγαζιού στην κιθάρα μου οι οποίες είναι 9-42 (οι λεπτές λεπτές). Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι χορδές χρειαζεται να βάλω και τι ρυθμίσεις σε low, mid, high και gain (ή καθαρό κανάλι? ή χρειάζομαι effects?) για να βγάλω αυτό το ζεστό ήχο που έχουν π.χ οι Madrugada, οι Black Heart Procession ή τέλος πάντων τραγούδια όπως το I love the night από Blue Oyster Cult?

    Ξέρω είναι μαζεμένες οι ερωτήσεις μου τελευταία αλλά τι να κάνουμε, από κάπου πρέπει να μάθουμε και εμείς οι άσχετοι!


    twr
    17.01.2007, 18:46
    Δε νομίζω πως το διαμέτρημα χορδών παίζει ρόλο στον ήχο...τώρα για ζεστό ήχο ίσως σε καλύψει αυτή η ρύθμιση (warm clean) αν και δεν έχει low, mid και high.

    Επίσης επέλεξε τον neck μαγνήτη που βγάζει κάπως πιο ζεστό ήχο απ τους άλλους.

    -...the enemy of my enemy is my friend...-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 17-01-2007 18:48 ]


    tago
    17.01.2007, 19:11
    O twr έχει δίκιο. Πρέπει όμως να λάβεις υπόψη σου πως ο τελικός ήχος είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων. Όπως για παράδειγμα η ποιότητα της κιθάρας και των μαγνητών αλλά και ο ενισχυτής που χρησιμοποιείς. Νομίζω ότι πριν αγοράσεις κιθάρα θα έπρεπε να είχες ακούσει αρκετές στο μαγαζί και να διαλέξεις αυτή που είναι πιο κοντά στα ηχητικά σου πρότυπα. Να έχεις ακόμα στο μυαλό σου πως όσο εξοικειώνεσαι με την κιθάρα τόσο περισσότερο θα σου αρέσει ο ήχος της αλλά και όσο μαθαίνεις τόσο θα θέλεις κάποια καλύτερη.
    jacamar
    17.01.2007, 19:27
    OI χορδές έχουν να κάνουν με τον παίκτη κ όχι τον ήχο. Η διαφορα που έχει στο παιξιμο μια 9 αρα απο μια δεκάρα είναι στην δύναμη που πρέπει να της ασκήσεις κ όχι στον ήχο που θα βγάλουν. Για ποιο ζεστό ήχο άσε την κιθάρα χωρις εφε η παραμόρφωση
    tago
    17.01.2007, 22:48
    Ouranous88, δεν έχεις παράπονο ε?. Ότι ξέραμε σου είπαμε.
    uranous88
    17.01.2007, 23:31
    Παιδες με καλύψατε απόλυτα! Φχαριστωωω!
    Gear
    18.01.2007, 18:17
    Υπ' όψην ότι άν έχεις Floyd-based τρέμολο θα χρειαστεί και κάποια ρύθμιση σε περίπτωση που αλλάξεις gauge χορδών.

    Προσωπικά χρησιμοποιώ το Hybrid Gauge
    faltsoo
    18.01.2007, 18:39
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 17-01-2007 στις 19:27 έγραψε...

    OI χορδές έχουν να κάνουν με τον παίκτη κ όχι τον ήχο. Η διαφορα που έχει στο παιξιμο μια 9 αρα απο μια δεκάρα είναι στην δύναμη που πρέπει να της ασκήσεις κ όχι στον ήχο που θα βγάλουν.



    λες ? ? ?


    uranous88
    19.01.2007, 17:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Gear στις 18-01-2007 στις 18:17 έγραψε...

    Υπ' όψην ότι άν έχεις Floyd-based τρέμολο θα χρειαστεί και κάποια ρύθμιση σε περίπτωση που αλλάξεις gauge χορδών.

    Προσωπικά χρησιμοποιώ το Hybrid Gauge


    Δυστυχώς ή ευτυχώς τέτοιο έχω γι' αυτό λέω να μην αλλάξω gauge αφού δεν έχει και καμία ακουστική διαφορά... Το Hybrid Gauge που αναφέρεις τι είναι?
    Gear
    19.01.2007, 22:38
    Hybrid Gauge είναι κάτι το οποίο δεν πέφτει μέσα στα standard. Προσωπικά δουλεύω με το 9-46 της Ernie Ball σε μια Vigier Excalibur Custom. Στη Charvel απλές 9 άρες καθώς μου αρέσουνε καλύτερα σε active μαγνήτες.