ελληνική μουσική
    985 online   ·  210.857 μέλη
    AlmaNegra
    31.01.2007, 16:00
    @ Zefyros
    Άρα τα εργοστάσια όλων των ειδών, επειδή κάνουν προϊόντα που καταναλώνουμε εμείς, μπορούν ελεύθερα να μολύνουν το περιβάλλον, κανένα πρόβλημα...
    Εγώ δεν το βλέπω σαν συμβολική κίνηση. Το βλέπω σαν νανούρισμα. Κλείσε τα φώτα 5 λεπτά και καθάρισες... Είσαι άνετος. Μια απλή ερώτηση θα κάνω...: Πόσοι από μας κάνουν ανακύκλωση;
    Αλλά πάλι δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου. Τα εργοστάσια ήταν συμβολικά. Γιατί υπάρχουν αρμόδια όργανα, υπάρχουν διεθνής οργανισμοί οι οποίοι έχουν συσταθεί για αυτόν το λόγο και αυτοί πρέπει να αφυπνισοτύν. Συμφωνώ ότι όλα ξεκινούν απ΄μας. Όμως αν εγώ κι εσύ μπορούμε να σβήσουμε μια λάμπα και να σώσουμε κάτι, αυτοί μπορούν να σβήσουν 1000000000000 λάμπες που χρησιμεύουν μόνο για να τους κάνουν πιο πλούσιους.
    Καμια επίθεση προς την κίνηση... Όποιος θέλει κάνει ότι θέλει. Απλά λέω τη γνώμη μου.
    ominous
    31.01.2007, 16:30
    Πολυ πλακα εχει οταν λεει ο καθενας την εξυπναδα του..
    Η ανακυκλωση,η εξοικονομηση ενεργειας,οι καταναλωτικες μας συνηθειες ολα αυτα ειναι καθαρα στη συνειδηση του καθενος..
    Αν καποιες επιλογες μας βοηθανε ή οχι ειναι στην κριση του καθε ατομου..
    Με ενοχλουν ομως οι εξυπναδιστικες απαντησεις.
    Αν κατι ειναι στο χερι σου το κανεις.Και ειναι πολλα στο χερι σου τελικα.
    Αυτα ειχα να πω κι εγω ο αφελης...
    AlmaNegra
    31.01.2007, 17:01
    Ναι... Στην κρίση του καθενός... Η προστασία του περιβάλλοντος... Όπως το πάρει κανείς μωρε... Τι μας νοιάζει...
    Καλά με τέτοιες απόψεις φτάσαμε εδώ που φτάσαμε και σβήνουμε λάμπες...
    Υ.Σ. Σορρυ ρε φίλε για τις εξυπνάδες! Δεν είμαστε όλοι έξυπνοι.
    Zefuros
    31.01.2007, 17:07
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 31-01-2007 στις 16:00 έγραψε...

    @ Zefyros
    Άρα τα εργοστάσια όλων των ειδών, επειδή κάνουν προϊόντα που καταναλώνουμε εμείς, μπορούν ελεύθερα να μολύνουν το περιβάλλον, κανένα πρόβλημα...
    Εγώ δεν το βλέπω σαν συμβολική κίνηση. Το βλέπω σαν νανούρισμα. Κλείσε τα φώτα 5 λεπτά και καθάρισες... Είσαι άνετος. Μια απλή ερώτηση θα κάνω...: Πόσοι από μας κάνουν ανακύκλωση;
    Αλλά πάλι δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου. Τα εργοστάσια ήταν συμβολικά. Γιατί υπάρχουν αρμόδια όργανα, υπάρχουν διεθνής οργανισμοί οι οποίοι έχουν συσταθεί για αυτόν το λόγο και αυτοί πρέπει να αφυπνισοτύν. Συμφωνώ ότι όλα ξεκινούν απ΄μας. Όμως αν εγώ κι εσύ μπορούμε να σβήσουμε μια λάμπα και να σώσουμε κάτι, αυτοί μπορούν να σβήσουν 1000000000000 λάμπες που χρησιμεύουν μόνο για να τους κάνουν πιο πλούσιους.
    Καμια επίθεση προς την κίνηση... Όποιος θέλει κάνει ότι θέλει. Απλά λέω τη γνώμη μου.



    Επαναλαμβανω. Τα παντα εξαρτώνται απο εμάς. Αν κάτσεις και το σκεφτείς λίγο, θα το καταλάβεις. Τα παντα είναι θέμα κόστους. Μπορεις ανετα να βάλεις πχ στο σπιτι σου φωτοβολταικα, και να μην μολυνεις κτθολου το περιβαλλον. Εισαι διατεθειμένος να το πληρώσεις? ΚΑι δεν ειναι προσωπικη ερωτηση, ειναι ερωτημα για ολους μας.
    ominous
    31.01.2007, 17:09
    Δεν αυτοαποκαλεστηκα εξυπνος.
    Αυτο που ειπα με αλλα λογια ειναι να κανει ο καθενας ο,τι μπορει.
    Και οι πραξεις σου εχουν αντικτυπο.
    Αυτο εννοουσα και στο προηγουμενο post.
    Αλλα δε μπορεις να επιβαλλεις την αποψη σου σε ολους οσο καλοπροαιρετη και να ειναι.
    Η αποψη μου ειναι να βαζεις εσυ τα δυνατα σου.Αν δεν κανει το ιδιο ο διπλανος σου δεν ειναι δικο σου θεμα..Δεν ειμαστε ολοι Ανθρωποι.
    AlmaNegra
    31.01.2007, 17:20
    Το έχω σκεφτεί Ζέφυρε, και το ζω κάθε μέρα. Είναι μεγάλο πρόβλημα. Απλά με κάτι τέτοια νομίζω πως λίγο αποπροσανατολιζόμαστε. Είναι δύσκολο να σκεφτείς ότι μια τέτοια κίνηση κάνει κακό, ναι δεν κάνει, είναι συμβολική, αλλά αυτό που λέω είναι άλλο. Αν όλοι εμείς αντί να κλέιναμε τα φώτα, μαζεύαμε υπογραφές (το ίδιο εύκολο είναι) και τις πηγαίναμε στους αρμόδιους οργανισμούς περιβάλλοντος ή ενέργειας, ή αν όλοι εμείς κάναμε το σβήσιμο της λάμπας όταν χρειάζεται, συνείδηση, δεν θα μας φαινόταν τόσο σημαντική μια τέτοια κίνηση, δε θα είχαμε ανάγκη από συμβολισμούς. Είναι ένα στάδιο πιο πέρα..
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

    ominus σε καμιά περίπτωση (αν μιλας για μένα) δεν προσπαθώ να επιβάλλω τίποτα!
    Απλά βλέπω κάτι ψεύτικο σε αυτές τις κινήσεις... Και επαναλαμβάνω, τη γνώμη μας λέμε.
    Οι χαρακτηρισμοί ας λείπουν.





    >
    http://blogs.musicheaven.gr/almanegra





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 31-01-2007 17:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 18-02-2007 01:53 ]


    Zefuros
    31.01.2007, 17:46
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 31-01-2007 στις 17:20 έγραψε...

    Το έχω σκεφτεί Ζέφυρε, και το ζω κάθε μέρα. Είναι μεγάλο πρόβλημα. Απλά με κάτι τέτοια νομίζω πως λίγο αποπροσανατολιζόμαστε. Είναι δύσκολο να σκεφτείς ότι μια τέτοια κίνηση κάνει κακό, ναι δεν κάνει, είναι συμβολική, αλλά αυτό που λέω είναι άλλο. Αν όλοι εμείς αντί να κλέιναμε τα φώτα, μαζεύαμε υπογραφές (το ίδιο εύκολο είναι) και τις πηγαίναμε στους αρμόδιους οργανισμούς περιβάλλοντος ή ενέργειας, ή αν όλοι εμείς κάναμε το σβήσιμο της λάμπας όταν χρειάζεται, συνείδηση, δεν θα μας φαινόταν τόσο σημαντική μια τέτοια κίνηση, δε θα είχαμε ανάγκη από συμβολισμούς. Είναι ένα στάδιο πιο πέρα..
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός!



    Ε τότε συμφωνούμε! Μια συμβολική κίνηση προφανώς δεν ειναι λύση σε πρόβλημα. Περισσότερο μια σαχλαμαρίτσα ειναι, η οποία ομως πετυχε τουλάχιστον σε εμάς ενα σκοπό: Συζητάμε το πρόβλημα. Κατι ειναι και αυτο.

    loussi
    21.02.2007, 23:50
    τελικα,εκτος το κτηριο της βουλης το δημαρχιο και το υπουργιο εξωτερικων η πολη παρεμεινε ολοφωτη!
    XeniaRodo
    21.02.2007, 23:52
    Τι ψάχνεις.. σιγά μην δεν έμενε...
    τυπικούρες...
    loussi
    23.02.2007, 14:02
    σωστα..το περιεργο θα ταν να μην εμενε!
    sindy-windy
    23.02.2007, 20:04
    να ρωτησω κατι??? γιατι το κανουν αυτο οι Γαλλοι ως προς το περιβαλλον??? λεω να το κανω και εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    loussi
    24.02.2007, 20:47
    και δεν το κανεις!!!