ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.877 μέλη

    Η καλύτερη εν ζωή φωνή στην Ελλάδα

    delta66
    11.11.2007, 19:33
    Μάλαμας
    fantasma
    11.11.2007, 19:35
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 11-11-2007 στις 19:33 έγραψε...

    Μάλαμας



    ΠΑπαΚΩνσΤΑντΙΝου
    manouvr
    11.11.2007, 19:52
    Δημητρης Μητροπανος - Γιωργος Νταλαρας - Κωστης Χρηστου
    ..
    απο νεοτερους Ανδρεατος,Γαιτανος
    Αδαμαντιδης (εστω κι αν δεν μ'αρεσουν τα τραγουδια του)
    ilias-nekt
    15.11.2007, 23:38
    -Μ.Χριστοδουλοπουλος
    -Θ.Αδαμαντιδης
    kotsiroula
    18.11.2007, 14:00
    Κοτσιρας, Αλεξιου, Μητροπανος, Τσαλιγοπουλου
    maryap10wc
    18.11.2007, 14:35
    Άλκηστις Πρωτοψάλτη
    alias
    21.11.2007, 17:23
    Αλεξίου!!
    KingCrimson89
    21.11.2007, 18:26
    Μπάμπης Στόκας και Μελίνα Κανά
    kostas21
    22.11.2007, 14:35
    Πάριος
    PaianAris
    23.11.2007, 01:33
    Ανοίγει παρένθεση :
    Κάποτε , πρίν αρκετά χρόνια , όταν τά τηλεοπτικά κανάλια ήταν τρία , παρακολουθούσα μια μεσημεριανή εκπομπή την οποία παρουσίαζε ένας τύπος πού δεν θυμάμαι τώρα τ’ όνομά του . Είχε και “ live “ ακροατήριο και επέμενε να τραγουδήσει ένα τραγούδι πού τον είχε συγλονίσει στο παρελθόν ( τον παρουσιαστή ) ένας απ’ το ακροατήριο πού τον αποκαλούσε Μάριο και είχε τραγουδήσει το συγκεκριμένο τραγούδι σ’ ένα αρχαίο θέατρο . Αυτός ο Μάριος ήταν ένας πιτσιρικάς πού δεν ήθελε να τραγουδήσει , λέγοντας ότι το συγκεκριμένο τραγούδι το’χε πεί όταν ήταν πιτσιρικάς ( ήταν το Παιάν Απολλονίς ) αλλά στο τέλος τον κατάφερε .
    Και το τραγούδησε .
    Εκεί πού καθότανε , στις καρέκλες του ακροατήριου .
    Χωρίς ειδικά μικρόφωνα , ειδικά εφφέ κτλ.
    Κι έμεινα μ’ ανοιχτό το στόμα καί ρίγη να με συγκλονίζουνε… Αμάν λέω ! Έτσι τραγουδούσανε στην Αρχαία Ελλάδα ? ( από τότε άρχισα να ενδιαφέρομαι και για το συγκεκριμένο θέμα )
    Έκτοτε δεν είπε κάποιο τραγούδι ο Φραγκούλης πού να μ’ έκανε να νοιώσω το ίδιο , Ελληνικό ή ξένο , συνοδεία μουσικής ή άνευ .
    Ο Β. Παπακωνσταντίνου λένε ότι είναι πολύ καλός τραγουδιστής και είναι , αλλά εμένα με συγκίνησε μόνον ο «Κουρσάρος» ( και πάρα πολύ καλή φωνή ιδίως στα Βυζαντινά ) .
    Η Παπαρίζου , την οποία στο προηγούμενο συγκρότημα πού ήταν την είχα ακούσει δυό-τρείς φορές , μ’ έκανε να την ακούω για μήνες μετά την πρωτιά της στην Eurovision και να λέω ότι ήτανε η καλύτερη Ελληνίδα τραγουδίστρια .
    Το ίδιο επίσης ο Πασχάλης και οί υπόλοιποι μ’ εκείνο το «Μάθημα Σολφέζ» .
    Κι επειδή έχω περάσει από «κουτούκια» , ρεμπετάδικα , σκυλάδικα , μπουάτ κτλ. ώς Μέγαρο μουσικής , απαντάω στην ερώτηση του τιτλου αυτού του forum : η καλύτερη φωνή ναι , αλλά ποια ώρα της ημέρας ? Της εβδομάδας ? Του χρόνου ? Της λύπης μου της χαράς μου ή… των φτερουγισμάτων της καρδιάς μου ? Κι έξω βέβαια από τεχνικούς όρους όπως φωνή , καθαρότητα , διάυγεια , χροιά , τονικότητα , εύρος κλπ ( φτού , για ενισχυτές μιλάμε ? ) Χμμμ… Πολύ δύσκολο για ν’ απαντήσω , οπότε και δεν το κάνω

    Κλείνει η παρένθεση .


    -Panther-3-
    23.11.2007, 20:43
    Βασίλης Παπακωνσταντίνου
    evri-4-ever
    23.11.2007, 21:33
    ΕΥΡΥΔΙΚΗ
    ΚΟΡΓΙΑΛΑΣ Κότσιρας

    θυμαμαι γελαγες κι υστερα πεταγες παρε με μου ειπες θυμαμαι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : evri-4-ever στις 25-11-2007 12:29 ]


    palmos
    24.11.2007, 19:46
    Χαρουλα Αλεξιου
    Βασιλης Παπακωνσταντινου
    Χρηστος Θηβαιος
    Opeth
    24.11.2007, 23:22
    ioannidhs,
    papakonstantinou,
    malamas,
    thibeios,
    aggelakas,
    pasxalidhs,
    Socrates-Pantelis
    25.11.2007, 12:06
    Ξεχωριζω Τερζη και Παπακωνσταντινου...Απο γυναικες μακραν η Χαρουλα...
    k-os
    10.12.2007, 16:10
    Papakonstaninou kai ISWS B.D.Foxmoore!!(Active meber)
    kithara2
    30.12.2007, 01:05
    Ιωαννίδης
    Θηβαίος
    Χαρούλης
    Μάλαμας
    Αρβανητάκη
    Κότσιρας
    Δεληβοριας
    Και πολλοί άλλοι (η σειρά είναι τυχαία)
    kithara2
    30.12.2007, 01:10
    Παράθεση:

    Το μέλος PaianAris στις 23-11-2007 στις 01:33 έγραψε...

    Ανοίγει παρένθεση :
    Κάποτε , πρίν αρκετά χρόνια , όταν τά τηλεοπτικά κανάλια ήταν τρία , παρακολουθούσα μια μεσημεριανή εκπομπή την οποία παρουσίαζε ένας τύπος πού δεν θυμάμαι τώρα τ’ όνομά του . Είχε και “ live “ ακροατήριο και επέμενε να τραγουδήσει ένα τραγούδι πού τον είχε συγλονίσει στο παρελθόν ( τον παρουσιαστή ) ένας απ’ το ακροατήριο πού τον αποκαλούσε Μάριο και είχε τραγουδήσει το συγκεκριμένο τραγούδι σ’ ένα αρχαίο θέατρο . Αυτός ο Μάριος ήταν ένας πιτσιρικάς πού δεν ήθελε να τραγουδήσει , λέγοντας ότι το συγκεκριμένο τραγούδι το’χε πεί όταν ήταν πιτσιρικάς ( ήταν το Παιάν Απολλονίς ) αλλά στο τέλος τον κατάφερε .
    Και το τραγούδησε .
    Εκεί πού καθότανε , στις καρέκλες του ακροατήριου .
    Χωρίς ειδικά μικρόφωνα , ειδικά εφφέ κτλ.
    Κι έμεινα μ’ ανοιχτό το στόμα καί ρίγη να με συγκλονίζουνε… Αμάν λέω ! Έτσι τραγουδούσανε στην Αρχαία Ελλάδα ? ( από τότε άρχισα να ενδιαφέρομαι και για το συγκεκριμένο θέμα )
    Έκτοτε δεν είπε κάποιο τραγούδι ο Φραγκούλης πού να μ’ έκανε να νοιώσω το ίδιο , Ελληνικό ή ξένο , συνοδεία μουσικής ή άνευ .
    Ο Β. Παπακωνσταντίνου λένε ότι είναι πολύ καλός τραγουδιστής και είναι , αλλά εμένα με συγκίνησε μόνον ο «Κουρσάρος» ( και πάρα πολύ καλή φωνή ιδίως στα Βυζαντινά ) .
    Η Παπαρίζου , την οποία στο προηγούμενο συγκρότημα πού ήταν την είχα ακούσει δυό-τρείς φορές , μ’ έκανε να την ακούω για μήνες μετά την πρωτιά της στην Eurovision και να λέω ότι ήτανε η καλύτερη Ελληνίδα τραγουδίστρια .
    Το ίδιο επίσης ο Πασχάλης και οί υπόλοιποι μ’ εκείνο το «Μάθημα Σολφέζ» .
    Κι επειδή έχω περάσει από «κουτούκια» , ρεμπετάδικα , σκυλάδικα , μπουάτ κτλ. ώς Μέγαρο μουσικής , απαντάω στην ερώτηση του τιτλου αυτού του forum : η καλύτερη φωνή ναι , αλλά ποια ώρα της ημέρας ? Της εβδομάδας ? Του χρόνου ? Της λύπης μου της χαράς μου ή… των φτερουγισμάτων της καρδιάς μου ? Κι έξω βέβαια από τεχνικούς όρους όπως φωνή , καθαρότητα , διάυγεια , χροιά , τονικότητα , εύρος κλπ ( φτού , για ενισχυτές μιλάμε ? ) Χμμμ… Πολύ δύσκολο για ν’ απαντήσω , οπότε και δεν το κάνω

    Κλείνει η παρένθεση .






    σε βρίσκω πολύ σωστά τοποθετημενο...Αν και εχω αναφερει καποιους ειναι πολυ αυτοι που θεωρω καλούς.Αλλωστε το θεμα ειναι υποκειμενικο(αν και εγω πιστευω οτι ειναι και αντικειμενικο κατα μια εννοια)
    FFSlayer
    30.12.2007, 04:14
    Αδιαμφισβήτητα ο Νταλάρας. Μερικοί πάντως νομίζω ότι ψηφίζουν με κριτήριο την αρέσκεια του προς τον τραγουδιστή και όχι τη φωνή (βλέπε Μάλαμας LoL)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : FFSlayer στις 30-12-2007 04:15 ]


    LathosPathos
    30.12.2007, 06:12
    Ελένη Βιτάλη
    Βασίλης Σκουλάς
    Δημήτρης Μπάσης
    και κάμποσοι άλλοι...