ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.853 μέλη

    Αλκίνοος Ιωαννίδης

    XeniaRodo
    20.06.2006, 09:21
    Πήγε κανείς στη συναυλία χτες? Πώς ήταν?
    koini_maria
    20.06.2006, 12:09
    Καταρχήν , καλημέρα !
    Χθες , ''δέησε ο Κύριος'' και πήγα στην συναυλία των Ιωαννίδη και Λιδάκη που έγινε στο θέατρο Βράχων .
    Το έχω πει και πιο πάνω , νομίζω , πως δεν μου αρέσει να μιλώ δημόσια (για την ακρίβεια δεν θέλω να μιλώ καθόλου) για τον Αλκίνοο Ιωαννίδη γιατί είναι ένας άνθρωπος που δεν γνωρίζω προσωπικά μα τον εκτιμώ πάρα πολύ και του πρέπουν πολύ ανώτεροι ακροατές από εμένα , οπότε δεν δικαιούμαι να τον σχολιάζω ...
    Γι' αυτό θα μιλήσω μόνο για την συναυλία , αφού το ζήτησε και συμπαθέστατη Ξένια ...

    Ήταν μια υπέροχη , μαγευτική συνάντηση η χθεσινή ...
    Είχε στιγμές που συγκεντρώνονταν και κυλούσαν δάκρυα από τα μάτια (όπως στο ''Νανούρισμα'' και το ''Ήταν καμάρι της αυγής'' από τον ''Ματωμένο γάμο'') και είχε και άλλες όπου μεγάλα χαμόγελα φώτιζαν τα πρόσωπα ...
    Πλήρης συναυλία ....
    Ακροατήριο και καλλιτέχνες επί σκηνής έδειξαν να την απολαμβάνουν ...
    Ο καιρός δεν βοήθησε και πολύ γιατί άρχισε να ψιχαλίζει προς το τέλος , αλλά εντάξει , μην είμαστε και αχάριστοι , όλα ήταν πανέμορφα , γαλήνια , ακόμα και αυτό είχε την ομορφιά του ...

    Αυτά είχα να πω και πολύ περισσότερα να σκεφτώ .
    kata_to_nia
    20.06.2006, 12:29
    Ήταν πανέμορφα.
    Εξαιρετικες επιλογές κομματιών που τα απέδωσαν με ευαισθησία οι δύο ερμηνευτές, καθένας μόνος η και οι δύο μαζί - οι φωνές τους στα ντουέτα έδεναν ωραιότατα και αλλαζαν ρόλους με μεγάλη ευκολία.
    Το θέατρο γεμάτο , και αρκετός κόσμος κάτω. Χάρηκα πού είδα τόσα νέα παιδιά παρα το κόστος του εισιτηρίου (25 ευρώ αλλα ΄χαλάλι).
    Επιπλέον κάθε αλλο παρά "διεκπαιραιωτικός" ήταν ο ρόλος των μουσικών - προσωπικά πέρασα περισσότερη ώρα παρακολουθώντας τον Καλούδη στο τσέλο (έπαιξε κ κρητική λύρα) και την Βαλεντίνοβα στο τσεμπαλο - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι υπολοιποι μουσικοί υστερούσαν. Ο Κηπουργός (δέν τον είχα ξαναδεί να διευθύνει) πρέπει να είχε κέφια - γενικά το σύνολο έδενε αβίαστα.
    Ο Αλκίνοος πρέπει να ήταν λίγο κρυωμένος - αυτο δέν τον εμπόδισε να ερμηνεύσει ανατριχιαστικά τα τραγούδια του "ματωμένου γάμου" και με τρυφερότητα και χιούμορ τον "κύκλο με την κιμωλία". Ο Λιδάκης έδωσε ρέστα στα κρητικά , ειδικα στο "δέν ήτανε νησί' και στο¨"πού είναι ο θεός". Χάρήκα που άκουσα τα τραγούδια απο το "παραμύθι χωρίς όνομα" - ακόυγονται τόσο σπάνια και τα λέγανε σαν να ήτανε δικά τους......Γενικα κακώς προσπαθώ να αναφερθώ σε συγκεκριμένα κομματια γιατι θα πρέπει να τα πω σχεδόν ολα.....
    Ο φωτισμός και ο ήχος ήταν φροντισμένος. Στα αρνητικά η ακουστική του συγκεκριμένου θεάτρου που δέν είναι και ότι καλύτερο (όπως κ όλο το θέατρο), και αδικούσε το τελικό αποτέλεσμα. Πάλι καλα βέβαια που υπάρχει και αυτό στη συγκεκριμένη περιοχή...

    Αν το ξαναπαίξουν μην το χάσετε - αξίζει!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kata_to_nia στις 20-06-2006 12:35 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kata_to_nia στις 20-06-2006 12:39 ]


    koini_maria
    20.06.2006, 16:58
    Έχεις δίκιο φίλη/ε kata_to_nia για τους μουσικούς ...
    Λειτουργούσαν όλοι τους υπέροχα ως σύνολο αλλά και ως ξεχωριστές μονάδες !...

    Ο Καλούδης όπως πάντα πατέρας ποικίλων συναισθημάτων πότε αγκαλιά με το τσέλο του και πότε με άλλα έγχορδα (κιθάρα , λαούτο και λύρα αν είδα καλά) , η Κυπραίου μοναδική και απαραίτητη παρουσία , ο Παπαστάμου εξαιρετικός είτε με βιολί είτε με μαντολίνο του , η Βαλεντίνοβα ήταν η γνωστη αισθαντικότατη Βαλεντίνοβα που έχουμε συναντήσει και σε αρκετές συναυλίες του Ωδείου Φ. Νάκκας (και όχι μόνον , εννοείται) και μας έχει συνεπάρει ουκ ολίγες φορές και ο Θεοδώρου με το κοντραμπάσο του ''θείο δώρο'' όπως μαρτυρά και το επίθετό του ...

    Τι να πει κανείς για την χθεσινή βραδιά ...
    Περιττές οι λέξεις και οι αναλύσεις σαν αυτή που μόλις παρέθεσα .
    xenia1972
    20.06.2006, 21:46
    Το μέλος stuff στις 19-06-2006 στις 23:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Καλως ηρθες Ξενια!!!!
    Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω.......ειναι παντρεμενος και απο οτι ξερω θα γινει συντομα και
    μπαμπας...........



    hello ,
    Καλως σας βρηκα, thank you,
    δεν με απογοητευσες, απλα ειμαι Αγγλια εδω και χρονια και δεν ξερω πολλα πραγματα γι'αυτον, μονο τα cd του εχω, θελω να ερθω και να τον δω live
    lovehim
    21.06.2006, 12:02
    Ναι καλώς ήρθες Ξένια(όπως κ εγώ..) δεν πειράζει που δεν ήξερες πάντως σου λέω πως παίζει την κυριακή στο schoolwave....
    Δεν ξέρω αν θα είσαι εδώ αλλά μην τον χάσεις αν είσαι. . . . .
    xenia1972
    21.06.2006, 16:11
    Το μέλος lovehim στις 21-06-2006 στις 12:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ναι καλώς ήρθες Ξένια(όπως κ εγώ..) δεν πειράζει που δεν ήξερες πάντως σου λέω πως παίζει την κυριακή στο schoolwave....
    Δεν ξέρω αν θα είσαι εδώ αλλά μην τον χάσεις αν είσαι. . . . .



    Thank you,
    είσαστε πολυ φιλoξενοι
    lovehim
    21.06.2006, 22:50
    ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΣΑΝ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ????
    ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ?
    katerina
    22.06.2006, 19:13
    Εντάξει δε θέλω να κάνω κουτσομπολιό αλλά χθες στο αφιέρωμα στο Μάνο Χατζιδάκι στο θέατρο γης στη Θεσσαλονίκη ο Αλκίνοος έφυγε νωρίτερα γιατί γεννούσε η γυναίκα του. Να του ζήσει η ζουζούνα...
    xenia1972
    23.06.2006, 00:16
    Το μέλος lovehim στις 21-06-2006 στις 22:50 έγραψε...
    Παράθεση:

    ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΣΑΝ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ????
    ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ?


    οχι,
    ειμαι στην Αγγλια....
    επισης, χωρισα με καποιον με τον οποιο ημουνα 2 μηνες και μολις τωρα εμαθα οτι ο προηγουμενος boyfriend μου στην Ελλαδα μαλλον ειναι τωρα με μιαν αλλη........ολα μαζι δηλαδη.......
    τουλαχιστον ο Αλκινοος εκανε κοριτσι, girl power!!
    kata_to_nia
    22.07.2006, 19:25
    Αλκίνοος Ιωαννίδης - Μιλτιάδης Παπαστάμου στις 24 Ιουλίου στο Θέατρο Παπάγου.

    Θα παρουσιάσουν παραδοσιακά τραγούδια της Κύπρου, κομμάτια της προσωπικής τους δισκογραφίας, καθώς και κάποια κομμάτια άλλων ελλήνων συνθετών.

    Όσοι πιστοί προσέλθετε!
    kata_to_nia
    24.07.2006, 07:37
    θα παει κανεις;
    koini_maria
    24.07.2006, 17:04
    Θα πάω , σίγουρα...

    Το προγραμμάτιζα από καιρό να πάω να τους ακούσω να παίζουν ζωντανά και τα κυπριακά , σκεφτόμουν να πάω μέχρι και στην Κύπρο όπου έπαιζαν πρόσφατα , μα τελικά μας έκαναν το χατήρι και θα τους ακούσουμε σε ένα από τα ωραιότερα - κατά την άποψή μου - θέατρα ...

    Καλή μας ακρόαση .

    Shu_Ji
    25.07.2006, 10:01
    εγω πηγα χτες και μου αρεσε πολυ! αυτο που θαυμαζω στις συναυλιες του αλκινοου είναι ποσο δεμενη ειναι παντοτε η μπαντα μεταξυ της!! και οι ενορχηστρώσεις παντα ταιριαζουν στο όλο κλιμα! τα κυπριακα κολλησαν αψογα με τα υπολοιπα, εδωσαν ρεστα όλοι τους(καλα δεν υπαρχει περιπτωση να σχολιασω αλκινοο, εξαιρετικος όπως πάντα και σε μεγάλα κεφια με αστεια και σχόλια!)!Ο ‘καλαμαρας‘ Μιλτιάδς παπασταμου είχε κ εκεινος κέφια και τραγουδησε και δυο τραγουδακια, ενα στα κυπριακα και ενα στο encore με τον Αλκινοο!
    Προσωπικα ήθελα να πω ποσο μου αρεσε το θεμα για την ταινια που ειχε γραψει μουσικη ο Παπασταμου το οποίο δε γνωριζα!
    μια ομορφη και γεματη μουσικα βραδια!
    Nafpaktos___
    27.07.2006, 18:48
    Eδω μπορειτε να κατεβασετε την αιφνιδια πτωση!
    (ενα μεγαλο ευχαριστω στην Μαρια)

    http://www.yousendit.com/transfer.php?action=download&ufid=9287A9555E2F9B52

    στιχοι:

    Μια γκόμενα ταλαιπωρεί δυο στίχους του Ελύτη
    πάλι σ'αυτό το σπίτι μόνος θα κοιμηθώ
    είναι απ' αυτές που βάζουνε
    μαύρη σκιά στο μάτι
    κι έχουν να πούνε κάτι
    το εντυπωσιακό
    κι όσο κυλάει η γλώσσα τους, τόσο σου σβήνει ο πόθος
    αχ θέε μου αν ήταν τρόπος να εξαφανιστώ

    Να κοιμηθώ, να κοιμηθώ μονάχος
    και να ονειρευτώ την ποίηση με άλλο μάτι
    κι όχι ως πιπέρι κι ως αλάτι
    σ' έναν έρωτα μισό

    Μια γκόμενα ταλαιπωρεί δυο στίχους του Σεφέρη
    και δίχως να τον ξέρει του κάνει κριτική
    είναι απ'αυτές που σου μιλούν βραχνά
    μετά τις δύο
    και πηγανε κι Ωδείο
    για να 'χουν άποψη
    κι όλο ρωτάς τον δύστηχο ευατό σου, "πες μου κάτι"
    για ένα σαχλό κρεβάτι τι άλλο θα υποστείς;

    Να κοιμηθώ, να κοιμηθώ θέλω μονάχος
    και να ονειρευτώ την ποίηση με άλλο μάτι
    κι όχι ως πιπέρι κι ως αλάτι
    σ' έναν έρωτα μισό

    Πεθύμησα να πω ένα όμορφο τραγούδι
    σαν δάκρυ και σαν χνούδι να είναι απαλό
    λοιπόν θα πω,
    για τη κοπέλα που είναι ποίηση αφ'εαυτού της
    στην ησυχία τ' ουρανού της
    θα αποκοιμηθώ...

    koini_maria
    28.07.2006, 00:44
    Τι με ευχαριστείς εμένσ , βρε Θανάση ;
    Τον Ιωαννίδη να ευχαριστούμε όλοι μας τόσο για τα τραγούδια που γράφει όσο και για την διάθεση του να μας τα εκθέτει που και που σε καμιά συναυλία ...

    Του χρωστάμε αιώνια ευγνωμοσύνη του ανθρώπου ...


    sunwing
    10.08.2006, 21:48
    Πέρυσι τον άκουσα στην Κρήτη και ήταν εξαιρετικός! Είναι πολλά υποσχόμενος και για το μέλλον καλλιτέχνης. Αγνοούσα το ότι έγινε μπαμπάς! Τι όμορφο!!!!! Να τους ζήσει!!!!!!!!!!!
    megaloserwtikos
    14.08.2006, 22:29
    Εχει κανείς τον δίσκο με τα Κυπριακά; Αν ναι, (και θέλει)ας μας πει την γνώμη του.
    Fevgati
    15.08.2006, 00:41
    Έχω τον δίσκο με τα κυπριακά. Και πρέπει να το πω. Με το που άρχισε να παίζει το cd και ακούω τον Αλκίνοο να τραγουδά acapella "Που δύσην ως ανατολήν τζι απού βορρά ως νότο...." μέχρι και το τελευταίο κομμάτι έπαθα.

    Πάντα κατά την γνώμη μου, η προσέγγιση τόσο του Αλκίνοου όσο και του Μιλτιάδη (που στην τελική ήταν η πρώτη επαφή με την κυπριακή παραδοσιακή μουσική) ήταν ίσως παραπάνω απ' αυτό που θα περίμενε ο οποιοσδήποτε ειδήμων. Έκαναν βέβαια πολλή έρευνα.

    Ο δίσκος έχει καταπληκτικές ενορχηστρώσεις, καταπληκτική ερμηνεία από τον Αλκίνοο και βέβαια από τον Μιλτιάδη τον Παπαστάμου στο "Το τέρτιν της καρτούλλας μου".

    Όσοι βρέθηκαν στις φετινές συναυλίες... καταλαβαίνουν τι εννοώ.
    koini_maria
    15.08.2006, 02:55
    Τον δίσκο τον αγόρασα από την πρώτη κιόλας μέρα κυκλοφορίας του για ποικίλους λόγους ...
    Πρώτον , πάντοτε με συγκινούσε η παραδοσιακή μουσική και ιδιαίτερα η παροδοσιακή μουσική της νησιωτικής Ελλάδας - ας μην ανοίξουμε κουβέντα τώρα για το αν Κύπρος θα πει Ελλάδα ή όχι γιατί θα είμαστε εκτός θέματος ....
    Δεύτερον , από την πρώτη στιγμή που άκουσα τον Αλκίνοο Ιωαννίδη να ερμηνεύει με σαγήνευσε ως καλλιτέχνης - επιρροή που συνεχίζει να έχει πάνω μου - και για αυτίο παραδέχομαι πως ένα ακόμα κίνητρο για να αγοράσω τον συγκεκριμένο δίσκο ήταν και η καλλιτεχνική παρουσία του ...
    Τρίτον , ο Μιλτιάδης Παπαστάμου κατά την άποψή μου είναι ένας από τους μεγαλύτερους μουσικούς που διαθέτει αυτή την στιγμή η χώρα μας και η καλλιτεχνική του πορεία από μόνη της είναι ικανή να σε προίδεάσει πολύ - πολύ θετικά για μια εξαιρετική συνέχεια .. Με αυτό θέλω να πω πως δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν - κατά τα μέχρι στιγμής φαινόμενα - ο Μιλτιάδης Παπαστάμου να συμμετάσχει σε δουλειά αμφιβόλου καλλιτεχνικής ποιότητος...
    Τέταρτον , είχα την χαρά να ακούσω το ''Αχερόμπασμαν'' , το ''Αγάπησά την 'που καρκιάς'' και βέβαια στο κλείσιμο πολλών συναυλιών τα τελευταία χρόνια το ''Νανούρισμα'' ζωντανά και πέραν του ότι με είχαν ''αγγίξει'' και ενθουσιάσει ως ακούσματα με έκαναν να θέλω να ακούσω ολοκληρωμένη την προσπάθειά τους...

    Ο δίσκος λοιπόν , είναι υπέροχος από όλες τις απόψεις ... Οι ενορχηστρώσεις είναι εξαιρετικές - κάπου εδώ να πούμε ένα ξεχωριστό μπράβο στον Παπαστάμου για την ''από αλλού φερμένη'' , μαγευτική ενορχήστρωση του ''Αχερόμπασμαν'' , οι ερμηνείες ουσιαστικές , λιτές και αισθαντικές χωρίς προσπάθειες για επίδειξη , η παραγωγή προσεγμένη και γενικότερα νομίζω πως ήταν μια αξιοπρεπέστατη δουλειά - παρουσίαση ορισμένων ''ξεχασμένων'' τραγουδιών ...

    Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους συνέβαλαν στην επίτευξή της ...

    Υ.Γ.:Χρόνια μου πολλά ... Έχω την ονομαστική μου γιορτή , σήμερα.