ελληνική μουσική
    518 online   ·  210.886 μέλη

    Γιατι τετράχορδος=Σκυλάς

    bouzos
    29.03.2007, 18:11
    Ego exo tin entyposi pos o Xiotis prin ginei mpouzouksis itan kitharistas .....ektos aytou synfono me to rito :den kanoun ta rΰsa ton papΰ...
    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 08-03-2007 στις 12:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 08-03-2007 στις 10:46 έγραψε...

    θα μου εξηγησει καποιος ποιο ηταν το σκυλαδικο στην εποχη του χιωτη;;;
    ειληκρινα θελω μια απαντηση...




    Σορυ που στο λεω φιλε και χωρις καμια προκαταληψη για το τετραχορδο αλλα για ποια ακριβως εποχη του Χιωτη μιλας γιατι αν δε το γνωριζεις επαιζε παρα πολλα χρονια τριχορδο μπουζουκι!!!Και παλι σου λεω οτι μιλαω χωρις προκαταληψη!


    pkamno
    29.03.2007, 18:52
    Παράθεση:

    Το μέλος bouzos στις 29-03-2007 στις 18:11 έγραψε...

    Ego exo tin entyposi pos o Xiotis prin ginei mpouzouksis itan kitharistas .....ektos aytou synfono me to rito :den kanoun ta rΰsa ton papΰ...
    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 08-03-2007 στις 12:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 08-03-2007 στις 10:46 έγραψε...

    θα μου εξηγησει καποιος ποιο ηταν το σκυλαδικο στην εποχη του χιωτη;;;
    ειληκρινα θελω μια απαντηση...




    Σορυ που στο λεω φιλε και χωρις καμια προκαταληψη για το τετραχορδο αλλα για ποια ακριβως εποχη του Χιωτη μιλας γιατι αν δε το γνωριζεις επαιζε παρα πολλα χρονια τριχορδο μπουζουκι!!!Και παλι σου λεω οτι μιλαω χωρις προκαταληψη!





    Kai ακριβως επειδη επαιζε και πολλα οργανα ειναι λαθος σαν παραδειγμα για το συγκεκριμενο θεμα να αναφεται ο Χιωτης!Γιατι αν δεις και ο roubas που αναβασε το post μιλαει για νεους μπουζουκτσηδες!Οχι για Ζαμετα Χιωτη κτλ!Ετσι κι αλλιως απλα ηθελα να μου πει η Music-melody για ποια εποχη μιλαει!Αν δεις το θεμα με το 'πως συνθετουμε' θα καταλαβεις γιατι ρωτησα!Αλλα μαλλον εγκατελειψε το θεμα!
    pkamno
    29.03.2007, 19:03
    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 05-03-2007 στις 03:07 έγραψε...

    Το να παιζεις τριχορδο δε σε κανει αυτοματα ρεμπετη ουτε το τετραχορδο σκυλα!!!Εξαρταται απο το τι παιζεις και απο την αισθητικη σου πανω στο παιξιμο!!Και οπως ολοι λενε δεν σε κανει το οργανο το οργανο το κανεις εσυ!!!!!!



    Και διαβασε και αυτο που ειναι η αποψη μου!Ισως το εχεις διαβασει ηδη!
    GL
    29.03.2007, 21:11
    Ρε παιδια???? Διαβαζω αυτο το τοπικ και συγνωμη αλλα με πιανουν λιγακι τα διαολια μου...

    Εγω ως γνωστον μπουζουξης δεν ειμαι! Η δουλεια μου στη νυχτα ομως ειναι τετοια που εχω συνεργαστει ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΑΦΕΙ με παρα πολλους μπουζουξηδες απο τους πιο ασημους μεχρι καποιους..... ιδιαιτερα μεγαλους!
    Θελω να σας πω λοιπον τα εξης....

    1) Τι σημαινουν αυτες οι ταμπελες ΣΚΥΛΑΣ-ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟΣ ΚΑΙ ΡΕΜΠΕΤΗΣ-ΤΡΙΧΟΡΔΟΣ???

    2) Δηλαδη το να εισαι ΣΚΥΛΟΣ-ΑΡΑΠΗΣ- ΜΠΛΑΚΙΣ ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ ειναι εγκλημα? Και αν εισαι ΤΡΙΧΟΡΔΟΣ εισαι ετοιμος να πας στο Μεγαρο Μουσικης??
    Δεν σας καταλαβαινω ..
    Εγω ξερω οτι αυτη τη στιγμη ΔΥΟ ΠΡΩΗΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΤΡΙΧΟΡΔΟΙ παιζουν σε ΔΥΟ απο τις μεγαλυτερες πιστες τις Ελλαδας....Και λοιπον??? Τι εγινε??

    3) Ναι οντως υπαρχει αυτος ο ορος που επικρατει στη νυχτα( ο Σκυλος) για ολους μας!! Και εγω θα πω ξανα...Ε και λοιπον???
    Οποιος θελει ας μην ερθει να διασκεδασει και να χορεψει με τις ΣΚΥΛΟΠΕΝΙΕΣ....
    Η Ελληνικη νυχτα αλλωστε παρεχει ολων των ειδων τα ειδη για να διασκεδασετε....

    4) Μαγκες?? Το νυχτοκαμματο και η αγωνια για την επιβιωση δεν στηριζονται πανω σε ΤΡΕΙΣ η ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΧΟΡΔΕΣ....
    Αν θες να κανεις τεχνη τοτε, πρωτον την εκφραζεις στην παρεα σου η σε χωρους που ξερεις οτι θα βγαλεις ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ και δευτερον αφου εχεις λυσει το προβλημα της ζωης σου. Τοτε σε αυτες τις περιπτωσεις κανεις οτι γουσταρεις!


    Και κλεινοντας να σας πω κατι??? ΟΙ ΣΚΥΛΑΔΕΣ ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟΙ ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΔΕΣ για μενα ειναι ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ-ΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ....!!!

    Υ.Γ 1: Σορρυ αν ξφυγα αλλα με πγιγει το δικο μου προσωπικο δικιο.....

    Υ.Γ 2: Σας χαιρετω τωρα, παω να φαω τα ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΜΕΝΑ Φρισκις μου σαν γνησιος ΡΟΚΑΣ-ΣΚΥΛΟΣ
    roubas
    30.03.2007, 00:04
    Ευχαριστω για τη συμμετοχη σας παιδες!
    Σεβαστες ολες οι αποψεις!

    KAKOFONIKS
    30.03.2007, 11:26
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 29-03-2007 στις 21:11 έγραψε...

    Ρε παιδια???? Διαβαζω αυτο το τοπικ και συγνωμη αλλα με πιανουν λιγακι τα διαολια μου...

    Εγω ως γνωστον μπουζουξης δεν ειμαι! Η δουλεια μου στη νυχτα ομως ειναι τετοια που εχω συνεργαστει ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΑΦΕΙ με παρα πολλους μπουζουξηδες απο τους πιο ασημους μεχρι καποιους..... ιδιαιτερα μεγαλους!
    Θελω να σας πω λοιπον τα εξης....

    1) Τι σημαινουν αυτες οι ταμπελες ΣΚΥΛΑΣ-ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟΣ ΚΑΙ ΡΕΜΠΕΤΗΣ-ΤΡΙΧΟΡΔΟΣ???

    2) Δηλαδη το να εισαι ΣΚΥΛΟΣ-ΑΡΑΠΗΣ- ΜΠΛΑΚΙΣ ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ ειναι εγκλημα? Και αν εισαι ΤΡΙΧΟΡΔΟΣ εισαι ετοιμος να πας στο Μεγαρο Μουσικης??
    Δεν σας καταλαβαινω ..
    Εγω ξερω οτι αυτη τη στιγμη ΔΥΟ ΠΡΩΗΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΤΡΙΧΟΡΔΟΙ παιζουν σε ΔΥΟ απο τις μεγαλυτερες πιστες τις Ελλαδας....Και λοιπον??? Τι εγινε??

    3) Ναι οντως υπαρχει αυτος ο ορος που επικρατει στη νυχτα( ο Σκυλος) για ολους μας!! Και εγω θα πω ξανα...Ε και λοιπον???
    Οποιος θελει ας μην ερθει να διασκεδασει και να χορεψει με τις ΣΚΥΛΟΠΕΝΙΕΣ....
    Η Ελληνικη νυχτα αλλωστε παρεχει ολων των ειδων τα ειδη για να διασκεδασετε....

    4) Μαγκες?? Το νυχτοκαμματο και η αγωνια για την επιβιωση δεν στηριζονται πανω σε ΤΡΕΙΣ η ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΧΟΡΔΕΣ....
    Αν θες να κανεις τεχνη τοτε, πρωτον την εκφραζεις στην παρεα σου η σε χωρους που ξερεις οτι θα βγαλεις ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΖΙΛΙΚΙ και δευτερον αφου εχεις λυσει το προβλημα της ζωης σου. Τοτε σε αυτες τις περιπτωσεις κανεις οτι γουσταρεις!


    Και κλεινοντας να σας πω κατι??? ΟΙ ΣΚΥΛΑΔΕΣ ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟΙ ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΔΕΣ για μενα ειναι ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ-ΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ....!!!

    Υ.Γ 1: Σορρυ αν ξφυγα αλλα με πγιγει το δικο μου προσωπικο δικιο.....

    Υ.Γ 2: Σας χαιρετω τωρα, παω να φαω τα ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΜΕΝΑ Φρισκις μου σαν γνησιος ΡΟΚΑΣ-ΣΚΥΛΟΣ



    Γλου συμφωνώ η πιο ολοκληρωμένη άποψη που άκουσα μέσα στο topic
    yiannisyiannis
    30.03.2007, 12:13
    Η παροιμία με το ράσο δεν είναι αμφίδρομη. Δηλαδή, ναι μεν το ράσο δεν κάνει τον παπά, αλλά από την άλλη παπάς χωρίς ράσο γίνεται; Σίγουρα όσοι παίζουν τετράχορδο δεν είναι σκυλάδες. Ο Θεοδωράκης π.χ. χρησιμοποιεί κατά κόρον τετράχορδο, μήπως οι συνθέσεις του είναι σκυλάδικα; Από την άλλη όμως δεν έχω ακούσει κανέναν σκυλά με τρίχορδο, όλοι τετράχορδοι είναι. Όπως και να το κάνουμε, Άντζελα ή Πανταζής με τρίχορδο δεν παίζεται. Όχι ότι δεν είναι εφικτό, αλλά δεν πάει, σαν να λέμε το όργανο το ίδιο σέβεται τον εαυτό του και αντιδράει. Από την άλλη όμως εκτελέσεις του Μάρκου, Τσιτσάνη κλπ γίνονται με τετράχορδο. Τι σημαίνει αυτό, σκεφτήκατε;

    Προσωπικά πιστεύω ότι το τετράχορδο μπουζούκι ενοχοποιείται σε μεγάλο βαθμό για την εμπορευματοποίηση του λαϊκού τραγουδιού. Μας επέβαλε αυτό το «τίκιτικι» αυτά τα πανομοιότυπα κλισέ, τις φράσεις copy-paste που κατακλύζουν τα περισσότερα λαϊκά τραγούδια, ακόμη και τα θεωρούμενα ποιοτικά π.χ. Νικολόπουλος. Παντού θα ακούσεις τα ίδια περάσματα. Έγινε σκοπός των περισσότερων τετράχορδων η επίδειξη τεχνικής κι όχι η μελωδία. Λιγότερη μελωδία και πολύ τικιτικι. Αν ακούσετε τις solo ηχογραφήσεις π.χ. του Μάρκου, θα δείτε ότι έπαιζε γλυκά, μελωδικά, εξερευνούσε τα μακάμια ο άνθρωπος, δεν έκανε φιγούρα. Δεν λέω αυτοί οι άνθρωποι το ψωμί τους βγάζουν έντιμα, δεν εξαπατούν κανένα, από την άλλη όμως δεν είμαστε και υποχρεωμένοι να γουστάρουμε τη δουλειά τους.

    geordan
    31.03.2007, 00:29
    Νομίζω αυτή ήταν η πιο σοφή άποψη που διάβασα εδώ.

    Πάντως, πολύ κακό για το τίποτα. Αν και τελείως αναρμόδιος, νομίζω ότι άλλο το ταλέντο του οργανοπαίχτη, άλλο ο στόχος του για το πως θα εκφραστεί μέσω της τέχνης του, άλλο οι δυνατότητες, τα όρια, τα "χρώματα", η "ευαισθησία" ενός οργάνου και άλλο το να εξυπηρετήσουμε έναν σκοπό (τέχνη, διασκέδαση, επιβίωση).

    Επιμύθιο: Όλοι οι καλοί και άξιοι είναι εξίσου απαραίτητοι.