ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.854 μέλη
    Eliza21
    12.02.2007, 00:05
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 11-02-2007 στις 23:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Eliza21 στις 11-02-2007 στις 23:53 έγραψε...


    καταρα να μην μπορείς να βρεις μια κολλητη επειδη είσαι εμφανίσημη και σε ζηλεύει με το πιο κακιστο τροπο. Συμπερασμα: κολλητη φιλια μεταξυ κοριτσιών δν υπαρχει.







    Συγνώμη που θα διαφωνήσω αλλά η πραγματική φιλία δε στηρίζεται σε τόσο επιφανειακά θέματα..





    Πιστεψε με την ιδια αποψη είχα και εγω μεχρι που μου το είπανε και αυτό.....
    mediate
    12.02.2007, 00:19
    Μερικες φορες πιστευω οντως ειναι καταρα.

    1 γιατι συμφωνω με προλαλησαν δεν συνοδευετε απο αναλογο εσωτερικο περιεχομενο τουλαχιστον στους περισοτερους ανθρωπους

    2 γιατι εχω την αισθηση οτι η ομορφια τραβαει την βλακεια και εξηγουμε.
    συνηθως τις ομορφες γυναικες προσεγκιζουν ηλιθιοι αντρες και το αντιθετο.
    λογικο βεβαια οταν εχεις κατι κοινα αποδεκτο τραβας ολη την γκαμα.

    τελος πιστευω οτι η ομορφια ειναι υποκειμενικη οποτε ας μην περνουν και ορκο αυτοι-αυτες που θεωρουν τα μουτρα τους ομορφα
    Eliza21
    12.02.2007, 00:36
    Παράθεση:

    Το μέλος mediate στις 12-02-2007 στις 00:19 έγραψε...

    Μερικες φορες πιστευω οντως ειναι καταρα.

    1 γιατι συμφωνω με προλαλησαν δεν συνοδευετε απο αναλογο εσωτερικο περιεχομενο τουλαχιστον στους περισοτερους ανθρωπους

    2 γιατι εχω την αισθηση οτι η ομορφια τραβαει την βλακεια και εξηγουμε.
    συνηθως τις ομορφες γυναικες προσεγκιζουν ηλιθιοι αντρες και το αντιθετο.
    λογικο βεβαια οταν εχεις κατι κοινα αποδεκτο τραβας ολη την γκαμα.

    τελος πιστευω οτι η ομορφια ειναι υποκειμενικη οποτε ας μην περνουν και ορκο αυτοι-αυτες που θεωρουν τα μουτρα τους ομορφα







    Ερχομαι να συμφωνήσω απόλυτα με τον-την προλαλήσαντα/σασα. με καλυψες απολυτα.......
    thank
    12.02.2007, 00:41
    - Η "ομορφία" προφανώς και είναι υποκειμενική. Μάλιστα σε κάθε εποχή, υπάρχουν και οι ανάλογες φόρμες που την προσδιορίζουν. Και πάλι όμως δεν ειναι ενιαία, απλά μπορεί να μιλήσει κανείς για το λεγόμενο "κυρίαρχο" πρότυπο.

    - Πολλές φορές η γοητεία που ασκούμε, ή που μας ασκούν (ερωτική, φιλική, κοινωνική κλπ) δεν έχει άμεση σχέση με το ποσοστό ανταπόκρισης (ας το πούμε έτσι) σε αυτό που θεωρείται "ομορφιά". Ανθρωποι που δεν θεωρούνται "ομορφοι" πολλες φορές γοητευουν πολυ περισσότερο και πολύ πιο έντονα από τους λιγότερο "όμορφους" (Εστω ότι βρίσκουμε έναν κοινό ορισμό για την εξωτερική ομορφιά).

    - Ολα είναι θέμα τρόπου, από ποιόν και σε ποιον. Πχ. αν κάποιος / κάποια δεν ανταποκρίνεται και τόσο στα πρότυπα και προσπαθεί να γοητεύσει κάποια / κάποιον που για το μόνο που νοιάζεται ειναι το look, to life style klp, ε, μάλλον έχασε. Και τό αντίθετο ...

    - Η, το κλασσικό του τύπου "Είσαι ωραία / ος, αρα έχεις όποιον / α θέλεις, άρα no problem" ... Που τελικά έχει αποδειχθεί μύθος. Γιατί μπορεί να προκαλείς έλξη σε όποιον και όποια θέλεις (λέμε τώρα ...) αλλά το όλο θέμα κολλάει στο "πως την προκαλείς .. και σε ποιον"

    - Τελικά, το κατά πόσο η "ομορφία" ειναι ευχή ή κατάρα, εξαρτάται, όχι τόσο από το πως τη χρησιμοποιούμε, αλλά από τον τρόπο που την εντάσσουμε στη ζωή μας συνολικότερα. Και αυτό έχει να κανει με συνολικότερες επιλογές. Συντρόφων, φίλων, τρόπου ζωής κλπ.


    MichPah
    12.02.2007, 10:00
    Εγώ ξέρω ότι:

    Η Ομορφιά στον άνθρωπο,
    δεν είναι η ομορφιά του,
    είναι το τι αισθάνεται για τσ'άλλους
    η καρδιά του....!!!!!



    Υ.Γ Όταν νιώθεις όμορφα δείχνεις και όμορφη/-ος

    Maria_X
    12.02.2007, 12:05
    Μια μέρα ήρθε στο χωριό άγγελος πληγωμένος
    τον φέρανε σ' ένα κλουβί
    Κι έκοβε εισιτήριο ο κόσμος αγριεμένος
    την ομορφιά του για να δει

    Κι ένα παιδί σαν χάδι ωραίο αγγελούδι, ένα παιδί
    Ένα παιδί του ζήτησε να πει ένα τραγούδι, ένα παιδί
    Κι είπε, κι είπε αν θέλεις να σωθείς από την ομορφιά σου
    Πάρε τσεκούρι και σπαθί και κόψε τα φτερά σου

    Άρα κάποιες φορές ίσως είναι κατάρα...

    Συμφωνώ με των MichPah και επαυξάνω
    Μου έχει τύχει πολλές φορές ανθρώπους που αρχικά μου φαίνονταν άσχημοι ή όχι ιδιαίτερα όμορφοι όταν τους γνωρίσω να τους βλέπω όμορφους!!!
    Το αν βλέπουμε κάποιον όμορφο ή όχι εξαρτάται από το τι νιώθουμε γι' αυτόν (βλ. παραμύθι με το άσχημο βασιλόπουλο που ήταν καλό και όλοι το αγαπούσαν και το έβλεπαν όμορφο )
    EffieKakaflika
    12.02.2007, 13:07
    Κατάρα δύσκολα θα την έλεγα! Ίσως αυτό να ισχύει σε περιπτώσεις εξαιρετικής ομορφιάς, εντυπωσιακής ομορφιάς, όπου οι άλλοι θαμπώνονται και αρνούνται να προσέξουν τίποτ'άλλο...
    Σε νορμάλ επίπεδα ομορφιάς, είναι ένα προσόν που διευκολύνει τα πράγματα, βέβαια, αλλά δεν αποτελεί και αποφασιστικό παράγοντα επιτυχίας. Συνδυασμός και μέτρο, παιδιά, μου φαίνεται ότι είναι ό,τι καλύτερο για όλες τις περιπτώσεις.
    angel21
    12.02.2007, 13:29
    Ενταξει καταρα δεν ειναι..Ειναι καλο να εχεις 1 αντικειμενικη ομορφια!..Για μενα απλα η ομορφια που εχεις καλο ειναι να μην σε ανεβαζει στα ουρανια γιατι απο 1 ηλικια κ μετα δεν ψαχνεις να εχεις μονο 1 γλαστρα διπλα σου....
    maspa
    12.02.2007, 14:46
    Παρατήρησα πως όλοι σχεδόν θίγετε το θέμα της ομορφιάς στις προσωπικές σχέσεις, και δη τις ερωτικές.
    Όταν έλεγα, αναλόγως "αν σε χρησιμοποιεί η ομορφιά ή τη χρησιμοποιείς" δεν αναφερόμουν μόνο στις διαπροσωπικές σχέσεις, αλλά και σε άλλους τομείς.
    Νομίζετε πως στον επαγγελματικό τομέα δε τίθεται συχνά θέμα εξωτερικής εμφάνισης;

    Και φυσικά η ομορφιά είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Και δε πρέπει να είναι και το μόνο που να ορίζει τη σχέση που θα αναπτύξουμε με τους άλλους. Καλώς ή κακώς το πρώτο πράγμα που μπορούμε να δούμε σε έναν άνθρωπο είναι η εμφάνιση, αλλά αν ένας άνθρωπος διαθέτει στοιχειώδη ωριμότητα θα αφήσει το χρόνο να περάσει και να διακρίνει άλλα στοιχεία, πολύ πιο σημαντικά, αυτά του χαρακτήρα. Εξάλλου η ομορφιά είναι κάτι που έχει ημερομηνία λήξης. Όσοι στηρίζονται αποκλειστικά σ'αυτό αργά ή γρήγορα θα βγουν "χαμένοι"
    ageras
    12.02.2007, 14:59
    Κάποτε ήμουν καλεσμένος σε μια εκπομπή του ΑΝΤ1 με την Νατάσα Ράγιου "Το Κεντρί" (1997) και είχε ως θέμα την ομορφιά και το κατά πόσο παίζει ρόλο στα επαγγελματικά του καθενός!!Είχαν μαζευτεί λοιπόν μοντέλα (όχι δεν ήμουν!!!) τραγουδιστές(με αυτή την ιδιότητα πήγα),επιχειρηματίες,ηθοποιοί κ.τ.λ...
    Καλώς ή κακώς ναι παίζει ρόλο στον επαγγελματικό τομέα..και όχι μονο στις πίστες (αναφέρομαι στο δικό μου επάγγελμα) αλλά και σε άλλους χώρους βέβαια όχι σε τέτοιο βαθμό!!!
    Γενικοτερα πιστεύω οτι παίζει αν όχι σημαντικο αλλά αρκετά σοβαρό ρόλο στην καριέρα του κάθε ανθρώπου!!!
    Και το θεωρώ και λίγο λογικό εδώ που τα λέμε!
    Θα φέρω ένα παράδειγμα..
    Αν παει κάποιος να αγοράσει ρούχα (λέμε τώρα) και υπάρχουν 2 καταστηματα με ακριβώς τα ίδια ρούχα ίδιες τιμές κ.τ.λ και είναι το ένα κολλητά στο άλλο όμως το ένα είναι όμορφα διακοσμημένο έχει ωραία βιτρίνα και το άλλο είναι απεριποίητο και σκονισμένο,το μεγαλύτερο ποσοστό του κοσμου θα πάει στο λουσάτο κατάστημα.
    Ε,κάπως έτσι δουλεύει και το σύστημα στους ανθρώπους!
    Χωρίς να σημαίνει οτι η "όμορφοι" είναι και ρηχοί ή το αντίστροφο!
    sea_like_eyes
    12.02.2007, 16:23
    Η σχέση της εξωτερικής εμφάνισης με την εσωτερική είναι αντίστροφος ανάλογη…Τι εννοώ…?Καθώς περνούν τα χρόνια η εξωτερική ομορφιά παρακμάζει ενώ η εσωτερική γίνεται ολοένα και ποιο πλούσια .. στο θεμα μας ομως ..

    το θεμα ειναι πως το ακουσα(...οτι ειναι καταρα)απο ενα ατομο που ειναι αντικειμενικα ομορφο(ναι..ειναι αληθεια) ! μηπως τλκ εχει να κανει και με το κατα ποσο τα εχεις καλα με τον εαυτο σου..?ασχετα αν εισαι ομορφος η' ασχημος..
    maspa
    12.02.2007, 16:43
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-02-2007 στις 16:23 έγραψε...

    μηπως τλκ εχει να κανει και με το κατα ποσο τα εχεις καλα με τον εαυτο σου..?ασχετα αν εισαι ομορφος η' ασχημος..




    babisdr
    12.02.2007, 17:04
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-02-2007 στις 16:23 έγραψε...

    Η σχέση της εξωτερικής εμφάνισης με την εσωτερική είναι αντίστροφος ανάλογη…Τι εννοώ…?Καθώς περνούν τα χρόνια η εξωτερική ομορφιά παρακμάζει ενώ η εσωτερική γίνεται ολοένα και ποιο πλούσια .. στο θεμα μας ομως ..

    το θεμα ειναι πως το ακουσα(...οτι ειναι καταρα)απο ενα ατομο που ειναι αντικειμενικα ομορφο(ναι..ειναι αληθεια) ! μηπως τλκ εχει να κανει και με το κατα ποσο τα εχεις καλα με τον εαυτο σου..?ασχετα αν εισαι ομορφος η' ασχημος..




    lianameladaki
    12.02.2007, 19:57
    σε καμια περιπτωση δεν πιστευω πως η ομορφια εινια καταρα...θα το ελεγα καλητερα προκληση...σε πολους βγαινει απο μεσα τους οτι καποιος πολυ ομορφος ανθρωπος αυτοματα ε πασχει σε καποιον αλλο τομεα...η προκληση ειναι λοιπον,για τον καθενα να αποδειξει το αντιθετο...οσοι λενε οτι ειναι καταρα απλα δεν σκεφτονται τα λαθη που μπορει να εχουν κανει και τα ριχνουν ολα κατευθειαν στην ομορφια...
    absurdus_delirium
    12.02.2007, 20:02
    Κατάρα απ' τις χειροτερότερες! Για να καταλάβεις, προκειμένου να γλιτώσω από την "Κατάρα της ομορφιάς μου ΙΙ:Και γ**ώ τα μαλλιά", μόλις ξύρισα το κεφάλι μου! Νόμιζα πως το ξύρισα γιατί είχα βαρεθεί να βάζω τζελέ, αλλά τώρα όλα είναι ξεκάθαρα μπροστά μου..



    Πέρα από την πλάκα, πιστεύω ότι άνοιξες το όλο τόπικ για να μας πεις στο τέλος πως "το ζήτημα είναι κατά πόσο τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και τέτοια". Οπότε, ακόμα κι αν έχεις δίκιο, φτου σου και να ντρέπεσαι!

    sea_like_eyes
    12.02.2007, 20:49
    μαζι μ'εμενα..και οι αλλοι 32..sea uuuuuuuu..
    clapton21
    15.02.2007, 18:57
    Θεωρώ ότι η φράση αυτή είναι προιόν της αγωνιώδους προσπάθειας των λεγόμενων άσκημων να βρουν κάτι για να απαλύνουν το πόνο τους.. Τώρα, αν ρωτάτε εγώ σε ποιους ανήκω, μια επίσκεψη στο προφίλ μου θα σας βοηθήσει να με πείτε ψωνάρα ή ακραία ειλικρινή
    sea_like_eyes
    09.05.2008, 11:26

    ''...Θεωρώ ότι η φράση αυτή είναι προιόν της αγωνιώδους προσπάθειας των λεγόμενων άσκημων να βρουν κάτι για να απαλύνουν το πόνο τους...''

    εχει μια λογικη . . .


    Stroumfita456
    17.05.2008, 19:31

    ειναι ευχη και καταρα...!!!!απο την μία αποκτας πολλά πραγματα με την ομορφιά και ετσι πολλοι την βλέπουν σαν ευχη...αλλοι πάλι την θεωρούν κατάρα γτ αν εισαι ομορφος/η σε πλησιαζουν μονο και μονο για την ενφανιση σου,σε θεωρουν οτι εισαι κάπως...δεν ξέρω εγω πάντως δεν την βλεπω σαν καταρα,...και στην εποχη μας ποιος δεν ειναι εμφανισημος?το θέμα ειναι ο χαρακτηρας...


    -Sadahzinia-
    17.05.2008, 22:29

    Όχι κατάρα...αλλά μερικές φορές κάπως ενοχλητικό..ειδικά για τις ωραίες γυναίκες καθώς υπάρχουν πολλοί αισχροί και χυδαίοι εκεί έξω.....