ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.856 μέλη

    Ερωτηση προς θνητους

    mediate
    12.02.2007, 00:58
    Οι ανθρωποι εχουν αποδειξη οτι ειναι ικανοι για φοβερα και φρικιαστικα πραγματα
    Μπορουν να γινουν τα χειροτερα κτηνη.
    Ανωμαλια,φονος,βιασμος.παιδεραστια κ.τ.λ
    Αναρωτιεμαι λοιπον οι δυνατητες που μπορει ναχει ενα δημιουργημα δεν εχουν να κανουν με τις δυνατοτητες του δημιουργου?
    αν ο ανθρωπος μπορει ναναι τοοοοοσο κτηνος
    τοτε ποσο μπορει ναναι ο δημιουργος του?
    photis86
    12.02.2007, 02:01
    Αν οντος υπαχει ο δημιουργος παντως δεν θα ηθελα να νιωσω την κακια του.....
    heartbreak-kid
    12.02.2007, 02:16
    χρησιμοποιείς εμμέσως την διαστροφή του ανθρώπινου μυαλού, την οποία τόσοι και τόσοι επιστήμονες πάσχισαν και πασχίζουν να εξηγήσουν, για να κάνης τί? να κατηγορήσης ποιον? τον "δημιουργό"? την θρησκεία που "δημιούργησε" τον "δημιουργό"?
    ο άνθρωπος δεν γεννήθηκε ή δημιουργήθηκε κτήνος. οι διαστροφές τον έκαναν σε ορισμένες, ακραίες περιπτώσεις.
    αν υπάρχει ένας δημιουργός-κτήνος θα είχε δημιουργήσει ανθρώπους-κτήνη και η εξαίρεσι στον κανόνα θα ήταν τα μη κτήνη.
    γιατί λοιπόν δεν λες κατ' ευθείαν αυτό που πιστεύεις για τον "δημιουργό" ? πες την γνώμη σου χωρίς περικοκλάδες και λογικές που δεν στέκουν.

    belma
    12.02.2007, 02:58
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 12-02-2007 στις 02:16 έγραψε...

    χρησιμοποιείς εμμέσως την διαστροφή του ανθρώπινου μυαλού, την οποία τόσοι και τόσοι επιστήμονες πάσχισαν και πασχίζουν να εξηγήσουν, για να κάνης τί? να κατηγορήσης ποιον? τον "δημιουργό"? την θρησκεία που "δημιούργησε" τον "δημιουργό"?
    ο άνθρωπος δεν γεννήθηκε ή δημιουργήθηκε κτήνος. οι διαστροφές τον έκαναν σε ορισμένες, ακραίες περιπτώσεις.
    αν υπάρχει ένας δημιουργός-κτήνος θα είχε δημιουργήσει ανθρώπους-κτήνη και η εξαίρεσι στον κανόνα θα ήταν τα μη κτήνη.
    γιατί λοιπόν δεν λες κατ' ευθείαν αυτό που πιστεύεις για τον "δημιουργό" ? πες την γνώμη σου χωρίς περικοκλάδες και λογικές που δεν στέκουν.


    εεεεε...μήπως θες να μας πεις την δική σου γνώμη??? Τώρα που βρήκαμε παπά να θάψουμε 2-3!!!! χα χα χα χα χα
    Pearl_Scorpion
    12.02.2007, 02:59
    Συμφωνω με τον φιλτατο kid....
    tsibitos
    12.02.2007, 03:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Pearl_Scorpion στις 12-02-2007 στις 02:59 έγραψε...

    Συμφωνω με τον φιλτατο kid....



    και εγώ....
    AlmaNegra
    12.02.2007, 04:03
    Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό αυτό και τα επιχειρήματα.
    Με την ίδια λογική, μπορεί κάποιος να πει αντίστοιχα ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θυσιαστεί για συνανθρώπους τους, έχουν υποφέρει για τους άλλους με δική τους θέληση και είναι ικανοί να δημιουργήσουν και να προσφέρουν υπέροχα πράγματα που εγώ κι εσύ δε μπορούμε καν να φανταστούμε. Άρα σκέψου ο δημιουργός τι απέραντη καλοσύνη και αγάπη μπορεί να κρύβει μέσα του...
    Ας μην υποτιμούμε τόσο άσχημα τον άνθρωπο....

    Red-Rose
    12.02.2007, 09:32
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 12-02-2007 στις 04:03 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό αυτό και τα επιχειρήματα.
    Με την ίδια λογική, μπορεί κάποιος να πει αντίστοιχα ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θυσιαστεί για συνανθρώπους τους, έχουν υποφέρει για τους άλλους με δική τους θέληση και είναι ικανοί να δημιουργήσουν και να προσφέρουν υπέροχα πράγματα που εγώ κι εσύ δε μπορούμε καν να φανταστούμε. Άρα σκέψου ο δημιουργός τι απέραντη καλοσύνη και αγάπη μπορεί να κρύβει μέσα του...
    Ας μην υποτιμούμε τόσο άσχημα τον άνθρωπο....




    έτσι είναι.... συμφωνώ απόλυτα! ο άνθρωπος έχει ελεύθερη βούληση δεν τον καθοδηγεί ο 'δημιουργός' του αν δεν το θελήσει, ο άνθρωπος έχει τη δύναμη να κάνει πολλά... το ότι επιλέγει να κάνει εγκλήματα όμως δεν έχει να κάνει με τον 'δημιουργό' και αυτοί που διαπράτουν τέτοια εγκλήματα να είσαι σίγουρος/σίγοουρη πως τιμωρούνται όπως τους αξίζει...
    uNick
    12.02.2007, 10:41
    Περίεργο θέμα διάλεξες, mediate, για να συζητήσεις... Τόσο η θρησκεία όσο και η επιστήμη σε βεβαιώνουν ότι δεν υπάρχει "εξωτερική" καθοδήγηση, και όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών.

    Η θρησκεία σου μιλάει για ελεύθερη βούληση, ότι δηλαδή ο Δημιουργός δεν σου επιβάλλει τί να κάνεις, και ότι ο ίδιος ο άνθρωπος αποφασίζει τις πράξεις του. Υπάρχει το ζήτημα της επιρροής από το Κακό, αλλά αυτό θέλει πολλή ανάλυση, και βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τον Δημιουργό...

    Η επιστήμη έχει διάφορες απαντήσεις, που όλες όμως τείνουν προς την ίδια κατεύθυνση. Όπως πρώτος διατύπωσε ο Άγγλος φιλόσοφος Τζον Λοκ, η αρχική κατάσταση της ανθρώπινης συνείδησης της ψυχής ενός παιδιού είναι Tabula Rasa, δηλαδή λευκός πίνακαςλευκό χαρτί). Η συμπεριφορά ενός ατόμου, είπε ο Λοκ, δεν βασίζεται σε προϋπάρχουσες τάσεις, αλλά ο χαρακτήρας του και η εν γένει στάση του διαμορφώνονται από το περιβάλλον του κυρίως στα παιδικά του χρόνια...

    Μπορούμε να πούμε πάρα πολλά για αυτό το θέμα. Το βέβαιο για εμένα είναι ότι η "κτηνώδης" (όπως την περιέγραψες) συμπεριφορά ενός ατόμου σίγουρα είναι θέμα προσωπικών επιλογών και αποφάσεων. Επιλέγω να είμαι ή να μην είμαι κτήνος, βάσει της δυνατότητάς μου (ή της έλλειψης αυτής) να ελέγχω τον εαυτό μου. Εγώ αποφασίζω, και όχι ο όποιος δημιουργός...
    Fler
    12.02.2007, 10:48
    Η συλλογιστική σου πορεία, απ' ότι μάλλον έχεις διαπιστώσει, συναντά πολλά εμπόδια..Και πριν καταλήξουμε σε παραλογισμό, να υπενθυμίσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι οι αόριστες γενικεύσεις και οι υπεραπλουστεύσεις σίγουρα δεν οδηγούν σ' ένα ασφαλές συμπέρασμα..Πήρες κάποια χαρακτηριστικά ορισμένων ανθρώπων - ή θα έλεγα καλύτερα "των ανθρώπων", μιας και κατά τη γνώμη μου όλα μέσα στη φύση του είναι και όλοι είμαστε εν δυνάμει "κακοί"- και, μην λαμβάνοντας υπ'όψιν όλες τις συντεταγμένες, έθεσες ένα ερώτημα που δεν στέκει..
    Τώρα ο καθένας μπορεί να σου απαντήσει με βάση τις δικές του απόψεις περί της δημιουργίας του ανθρώπου και της φύσεώς του, που βέβαια δεν ξέρω αν έχουν νόημα γιατί και πάλι θα καταλήξουμε να συζητάμε θέματα με τα οποία έχουμε ασχοληθεί πολλάκις σε άλλα topic..
    Αν θες, πάρτο από την αρχή και θέσε έναν κάπως διαφορετικό προβληματισμό που να βασίζεται σε επιχειρήματα..

    rigas
    12.02.2007, 11:06
    Ο όποιος δημιουργός, μας έδωσε τα πάντα.
    Το πως τα χρησιμοποιούμε εμείς είναι άλλο & μεγάλο θέμα.
    Η κότα λ.χ. το έκανε το αυγό, αν το αυγό εξελιχθεί σε κλούβιο δεν φταίει η κότα.
    Fler
    12.02.2007, 11:16
    Παράθεση:

    Το μέλος rigas στις 12-02-2007 στις 11:06 έγραψε...

    Ο όποιος δημιουργός, μας έδωσε τα πάντα.
    Το πως τα χρησιμοποιούμε εμείς είναι άλλο & μεγάλο θέμα.
    Η κότα λ.χ. το έκανε το αυγό, αν το αυγό εξελιχθεί σε κλούβιο δεν φταίει η κότα.



    Ναι, τουλάχιστον δεν θα ήταν έγκλημα..εκ προθέσεως!!Άσε που μπορεί να φταίει..ο κόκορας..
    Όπως και να'χει, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά για την κότα..
    mediate
    12.02.2007, 13:39
    Καταρχην δε νομιζω οτι στο κειμενο μου αφηνω υπονοουμενα οτι ειναι μια απολυτη αποψη μου.
    Ειναι απλα μια σκεψη οπως οι πολλες που μπορει να κανει καθε ανθρωπος.
    Απλα αναρωτιεμαι.
    Προφανως βεβαια επρεπε να το σημειωσω αυτο για να αποφηγω "επιθεσεις"που επρεπε ναχα προβλεψει θρησκοφανατικων.
    Και φυσικα ο ανθρωπος εχει αποδειξη οτι μπορει να δημιουργησει πολλα ομορφα και ναναι τοοοοσο μεγαλοψυχος(αν και συνηθως μεγαλοψυχοι ημαστε μονο αντιμετοποι με την φρυκη)
    απλα αυτο που ροτω ειναι οτι εφοσον ο ανθρωπος μπορει να κανει τα καλητερα οσο και τα χειροτερα δεν ειναι αυτο μια δυνατοτητα που του δωθηκε?
    Ο δημιουργος του δεν ειναι τοσο ομορφος και καλοψυχος οσο και διεστραμενος?

    Δεν ειμαι αθεος ειμαι αγνωστικιστης
    και δεν κανω προσυλιτισμο.

    uNick
    12.02.2007, 14:34
    Παράθεση:
    Ο δημιουργος του δεν ειναι τοσο ομορφος και καλοψυχος οσο και διεστραμενος?

    Αν θέλεις να μιλήσεις για τον Δημιουργό, όπως αυτός περιγράφεται από τις θρησκείες, να ξέρεις ότι δεν εμφανίζουν όλοι οι θρησκευόμενοι την ίδια "ανοχή" ή "ελαστικότητα" και είναι πιθανόν να αντιμετωπίσεις έντονα σχόλια από αυτούς... Το Θεϊκό Στοιχείο παρουσιάζεται σε όλες σχεδόν τις σύγχρονες θρησκείες ως πηγή του καλού, με αγνές προθέσεις, κλπ., χωρίς διαστροφές ή κακίες. Το Κακό είναι άλλο πράγμα, και οι βαθιά θρησκευόμενοι θα "αρπαχτούν" ενδεχομένως, οπότε άλλο ένα topic θα καταλήξει στο πουθενά, όπως και όλα τα προηγούμενα που ασχολήθηκαν με θέματα πίστης...
    Όσο για την απορία σου σχετικά με την δυνατότητα που του δόθηκε... Δεν του δόθηκε η δυνατότητα να κάνει κακό. του δόθηκε η δυνατότητα να επιλέγει μεταξύ καλού και κακού. Αν θες λοιπόν να το δεις από αυτήν την πλευρά (της θρησκείας και όχι της επιστήμης), είναι επιλογή του ανθρώπου να κάνει κακό, γνωρίζοντας ότι ο Δημιουργός δεν συμφωνεί...
    Μπέρδεμα είναι... Και δεν θα βγάλεις άκρη, αφού μιλάμε μόνο σε θεωρητική βάση, και υπάρχει χώρος για προσωπικές ερμηνείες κάθε είδους...

    KAKOFONIKS
    13.02.2007, 11:13
    Κατ' αρχήν να πώ ότι συμφωνώ με την άποψη του kid και του "μοναδικού"(unick εννοώ ) !

    Αυτό γιάτι αν ο δημιουργός ήταν ένα "κτήνος" με όλα αυτά που εμείς οι άνθρωποι έχουμε κάνει στα υπόλοιπα δημιουργήματά του θα μας είχε κάνει αστρόσκονη.Θα μας είχε αφανίσει απο τα πρώτα χίλια χρόνια της υπαρξής μας.

    Βασικά το σκεπτικό σου mediate (χωρίς να θέλω να σε υποβαθμίσω ή να σε ειρωνευτώ γιατί σέβομαι την σκέψη σου απλά εκφράζω την δική μου) μου θυμιζεί αυτό που λέγαμε μικροί "... το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνομικός είναι όργανο άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι..."

    Αυτά τα ολίγα!

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 13-02-2007 11:14 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 13-02-2007 11:15 ]


    Emilia_
    13.02.2007, 14:00
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 12-02-2007 στις 04:03 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό αυτό και τα επιχειρήματα.
    Με την ίδια λογική, μπορεί κάποιος να πει αντίστοιχα ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θυσιαστεί για συνανθρώπους τους, έχουν υποφέρει για τους άλλους με δική τους θέληση και είναι ικανοί να δημιουργήσουν και να προσφέρουν υπέροχα πράγματα που εγώ κι εσύ δε μπορούμε καν να φανταστούμε. Άρα σκέψου ο δημιουργός τι απέραντη καλοσύνη και αγάπη μπορεί να κρύβει μέσα του...
    Ας μην υποτιμούμε τόσο άσχημα τον άνθρωπο....




    η αλήθεια να λέγεται...ενδιαφέρον θεμα...σηκώνει αρκετηηη συζήτηση...
    athinouli24
    13.02.2007, 16:10
    Παράθεση:
    έτσι είναι.... συμφωνώ απόλυτα! ο άνθρωπος έχει ελεύθερη βούληση δεν τον καθοδηγεί ο 'δημιουργός' του αν δεν το θελήσει, ο άνθρωπος έχει τη δύναμη να κάνει πολλά... το ότι επιλέγει να κάνει εγκλήματα όμως δεν έχει να κάνει με τον 'δημιουργό' και αυτοί που διαπράτουν τέτοια εγκλήματα να είσαι σίγουρος/σίγοουρη πως τιμωρούνται όπως τους αξίζει...


    Η τιμωρία είναι κάτι πολύ υποκειμενικό δεν μπορείς να πεις με σιγουριά οτι ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει.Πολλοι άνθρωποι εχουν διαπράξει τρομερά εγκλήματα και δεν έχουν τιμωρηθεί ουτε απο τον δημιουργό ουτε και απο τους άλλους ανθρώπους με το ανάλογο τίμημα....Απο τη στιγμή που ο "δημιουργός" σου θα σου δώσει ζωή σου δίνει το δικαίωμα της επιλογής ειτε στο πως θα πράξεις είτε στο πως θα τιμωρήσεις ή θα τιμωρηθείς...ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ και υπέυθυνος για τις πράξεις σου...!



    nurse betty

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : athinouli24 στις 13-02-2007 16:49 ]


    melkat06
    13.02.2007, 20:06
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 12-02-2007 στις 14:34 έγραψε...

    Αν θέλεις να μιλήσεις για τον Δημιουργό, όπως αυτός περιγράφεται από τις θρησκείες, να ξέρεις ότι δεν εμφανίζουν όλοι οι θρησκευόμενοι την ίδια "ανοχή" ή "ελαστικότητα" και είναι πιθανόν να αντιμετωπίσεις έντονα σχόλια από αυτούς... Το Θεϊκό Στοιχείο παρουσιάζεται σε όλες σχεδόν τις σύγχρονες θρησκείες ως πηγή του καλού, με αγνές προθέσεις, κλπ., χωρίς διαστροφές ή κακίες. Το Κακό είναι άλλο πράγμα, και οι βαθιά θρησκευόμενοι θα "αρπαχτούν" ενδεχομένως, οπότε άλλο ένα topic θα καταλήξει στο πουθενά, όπως και όλα τα προηγούμενα που ασχολήθηκαν με θέματα πίστης...
    Όσο για την απορία σου σχετικά με την δυνατότητα που του δόθηκε... Δεν του δόθηκε η δυνατότητα να κάνει κακό. του δόθηκε η δυνατότητα να επιλέγει μεταξύ καλού και κακού. Αν θες λοιπόν να το δεις από αυτήν την πλευρά (της θρησκείας και όχι της επιστήμης), είναι επιλογή του ανθρώπου να κάνει κακό, γνωρίζοντας ότι ο Δημιουργός δεν συμφωνεί...
    Μπέρδεμα είναι... Και δεν θα βγάλεις άκρη, αφού μιλάμε μόνο σε θεωρητική βάση, και υπάρχει χώρος για προσωπικές ερμηνείες κάθε είδους...





    Με κάλυψες πλήρως!!!
    Ο καθένας από εμάς επιλέγει, με τα δικά του κριτήρια, το πως θα χειριστεί την ζωή του..
    maspa
    13.02.2007, 21:02
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 12-02-2007 στις 04:03 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό αυτό και τα επιχειρήματα.
    Με την ίδια λογική, μπορεί κάποιος να πει αντίστοιχα ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θυσιαστεί για συνανθρώπους τους, έχουν υποφέρει για τους άλλους με δική τους θέληση και είναι ικανοί να δημιουργήσουν και να προσφέρουν υπέροχα πράγματα που εγώ κι εσύ δε μπορούμε καν να φανταστούμε. Άρα σκέψου ο δημιουργός τι απέραντη καλοσύνη και αγάπη μπορεί να κρύβει μέσα του...
    Ας μην υποτιμούμε τόσο άσχημα τον άνθρωπο....





    (Νομίζω ότι έδειξα πόσο πολύ συμφωνώ!)

    Ωστόσο δε θα διατυπώσω επακριβώς την άποψή μου (ούτε θα ξαναεπισκευτώ το topic) γιατί θα συγχιστώ και πολύ έχω συγχιστεί στο mh με θρησκευτικά θέματα.

    Θα πω μόνο το εξής. Όπου κι αν πιστεύει κανείς, πιστεύει δε πιστεύει, καλό είναι να αγαπάμε τους συνανθρώπους μας και να μάθουμε να ζούμε μ'αυτούς χωρίς να τους βλάπτουμε.
    sunwing
    13.02.2007, 21:09
    Aν ο άνθρωπος έκανε μόνο το καλό τότε δε θα υπήρχε ελευθερία της βούλησης, ό,τι δηλαδή μας διακρίνει ακριβώς από τα κτήνη. Η ελευθερίας της βούλησης και όχι μόνο η νόηση είναι που ξεχωρίζει τον άνθρωπο από όλα τα δημιουργήματα.