ελληνική μουσική
    799 online   ·  210.886 μέλη

    Ερωτηση προς θνητους

    metalknight999
    10.03.2007, 01:38
    Egw na rwthsw kati allo ti einai kalo kai ti kako tis perissoteres fores oti einai kalo gai kapoion einai kako gia kapoion allon.
    Logou xari lene pws htan egglhma pou riksan tis phrhnikes sthn iaponia.
    Skefteite omws posoi 8 tan oi nekroi gia amfoteres tis pleurs an synexizan ton polemo oi iapwnes.
    Amesws oi iapones krazan tous kakous amerikanous kai ton piloto pou thn erikse th bomba oi amerikanoi omws ton eulogousan.

    Kai den ti8omai se kamoia periptwsh m tous amerikanous.

    Apla as mou orisei kapoios pera apo thn h8ikh k thn krish mou ti einai kalo i kako kai tote mporoume na shzhthsoume>
    absurdus_delirium
    10.03.2007, 02:54
    Παράθεση:

    Το μέλος metalknight999 στις 10-03-2007 στις 01:38 έγραψε...

    Egw na rwthsw kati allo ti einai kalo kai ti kako tis perissoteres fores oti einai kalo gai kapoion einai kako gia kapoion allon.
    Logou xari lene pws htan egglhma pou riksan tis phrhnikes sthn iaponia.
    Skefteite omws posoi 8 tan oi nekroi gia amfoteres tis pleurs an synexizan ton polemo oi iapwnes.
    Amesws oi iapones krazan tous kakous amerikanous kai ton piloto pou thn erikse th bomba oi amerikanoi omws ton eulogousan.

    Kai den ti8omai se kamoia periptwsh m tous amerikanous.

    Apla as mou orisei kapoios pera apo thn h8ikh k thn krish mou ti einai kalo i kako kai tote mporoume na shzhthsoume>



    Αν θες κάποιον να σου πει τι είναι σωστό και τι λάθος, πέρα από τη δική σου κριτική σκέψη... σταματάω γιατί θα μιλήσω άσχημα...
    xamogelo-moy
    10.03.2007, 12:05
    Παράθεση:

    Το μέλος metalknight999 στις 10-03-2007 στις 01:38 έγραψε...

    Egw na rwthsw kati allo ti einai kalo kai ti kako tis perissoteres fores oti einai kalo gai kapoion einai kako gia kapoion allon.
    Logou xari lene pws htan egglhma pou riksan tis phrhnikes sthn iaponia.
    Skefteite omws posoi 8 tan oi nekroi gia amfoteres tis pleurs an synexizan ton polemo oi iapwnes.
    Amesws oi iapones krazan tous kakous amerikanous kai ton piloto pou thn erikse th bomba oi amerikanoi omws ton eulogousan.

    Kai den ti8omai se kamoia periptwsh m tous amerikanous.

    Apla as mou orisei kapoios pera apo thn h8ikh k thn krish mou ti einai kalo i kako kai tote mporoume na shzhthsoume>



    File exeis balei 2 karpouzia katw apo mia masxalh....

    Qa sumfwnhsw me ton prohgoumeno kai qa apofugw na ekferw thn apoyh mou...


    metalknight999
    12.03.2007, 00:10
    Paidia den zhthsa apo kanenan na mou pei ti einai swsto kai ti la8os aplws lew pws h kouventa sthn parousa morfh ths einai outopikh
    rompa
    12.03.2007, 10:18
    Γενικά κάθε θέμα έχει πολλές όψεις και το τι είναι καλό και τι κακό δεν είναι πάντα αντικειμενικό . Σίγουρα ένας βομβαρδισμός δεν είναι λύση , η τρομοκρατία δεν είναι λύση . Είναι ακραία μέτρα . Υπάρχουν αρκετές ενδιάμεσες λύσεις . Μάλλον το καλύτερο είναι να τοποθετούμε τον εαυτό μας στη θέση των θυμάτων για να καταλάβουμε κατά πόσο κάτι είναι καλό ή κακό .
    Tren
    20.06.2007, 11:13
    Παράθεση:

    Το μέλος mediate στις 12-02-2007 στις 00:58 έγραψε...

    Οι ανθρωποι εχουν αποδειξη οτι ειναι ικανοι για φοβερα και φρικιαστικα πραγματα
    Μπορουν να γινουν τα χειροτερα κτηνη.
    Ανωμαλια,φονος,βιασμος.παιδεραστια κ.τ.λ
    Αναρωτιεμαι λοιπον οι δυνατητες που μπορει ναχει ενα δημιουργημα δεν εχουν να κανουν με τις δυνατοτητες του δημιουργου?
    αν ο ανθρωπος μπορει ναναι τοοοοοσο κτηνος
    τοτε ποσο μπορει ναναι ο δημιουργος του?




    Αγαπητε/η mediate εμενα προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ ο προβληματισμος σου.Βεβαια ως γνωστον τετοιου ειδους ερωτηματικα και αποριες καταλαβαινεις πως ταραζουν πολυ τα νερα της της λιμνης "Ταξη".Πολυ γνωστη λιμνη σιγουρα θα την εχει παρει το ματι σου..
    Το λοιπον αναλυομαι ...

    Ναι υπαρχει μεγαλη βαση σ'αυτο που γραφεις.Και λογικη.Αν ο δημιουργος με οπλο την φαντασια του ,την εμπνευση του και την επιθυμια για πραγματοποιηση καποιου σκοπου εφτιαξε το εργο ανθρωπος...ετσι οπως το εφτιαξε..ειναι να ανησυχει το συμπαν....

    Και αφιερωμενο (Απο την ποιητικη συλλογη του Αγγελακα :
    "Σαλια μισολογα και τρυπιοι στιχοι"

    Θεε μου
    Λευτερωσε το σπερμα σου επιτελους
    Ως ποτε στοιχειωμενα πανυγηρια
    Ποια προσευχη μπορει να σ'εκβιασει
    Στειλε ενα σημα
    η
    ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ


    Συγνωμη που οι λεξεις ηταν λεξεις
    και δεν ηταν σφαιρες
    κραυγες γλαρων
    η παιδικες μελωδιες......



    (Συγνωμη που οι λεξεις ηταν ΑΠΛΑ λεξεις )
    Liza32
    20.06.2007, 13:50
    Δεν νομίζω οτι η προσωπικότητα του ανθρώπου έχει να κάνει με το Θεό. Ο Θεός είναι ο δημιουργός,αλλά όχι και ο διαμορφωτής της προσωπικότητας του ατόμου. Ο Θεός μας έπλασε κατ΄εικόνα και ομοίωση του, αλλά δυστυχώς εμείς διαλέξαμε να διαφοροποιήσουμε αυτή την εικόνα, σύμφωνα με τα δικά μας πιστεύω και τις δικές μας βλέψεις. Άλλωστε, παίζει ρόλο και τι καθοδήγηση έχει πάρει κανείς απο την οικογενειά του. Μέσα απο το οικογενειακό περιβάλλον, διαμορφώνεται ο χαρακτήρας κάποιου, διότι σαν παιδιά έχουμε τα δικά μας πρότυπα. Το θέμα είναι, ο άνθρωπος πρότυπο που θα επιλέξουμε να του μοιάσουμε, πρέπει να είναι άξιος της επιλογής μας, διότι μια λάθος εκτίμηση, θα έχει τραγικές συνέπειες στο μέλλον.
    asxetos
    20.06.2007, 17:23
    O θεός είναι ένα πολύ ωραίο εβραικό παραμύθι....όπως και ο χριστιανισμός.
    Η Γένεσις...το πιο όμορφο παραμύθι.....για μικρα παιδάκια
    (*)
    Με βάσει τις αρχαίες πλάκες που έχουν βρεθεί, του πιο αρχαίου πολιτισμού πάνω στον πλανήτη γή, των αρχαίων Σουμερίων, είμαστε προιόν, μιας εξωγήινης φυλής που κατοικεί στον πλανήτη Nibiru. Ο επονομαζόμενος απο την NASA πλανήτης X.
    Ο "μύθος", αν είναι, των Σουμερίων για τους "Ανουνάκι" τους δημιουργούς μας δηλαδή, υπάρχει σε πλάκες, και δείχνει με ακριβείς αριθμούς, το πλανητικό μας σύστημα, με ακριβείς αποστάσεις, που η σημερινή επιστημονική κοινότητα τρομάζει......βλέποντας τες.
    Οταν μόλις πριν λίγα χρόνια, η ΝΑΣΑ, ανακάλυψε τον Nibiru, η X οπως τον βάφτισαν οι επιστήμονες της.
    Αυτό όμως που τρομάζει πιο πολύ, είναι ότι οι Σουμέριοι, έχουν δώσει ως τέλος αυτού του κόσμου το 2012. Οπως και οι Μάγιας και πολλοί άλλοι αρχαίοι πολιτισμοί, χιλιάδες χρόνια πριν τον Χριστιανισμό, και την παλαιά διαθήκη με το βιβλίο της Γένεσις.
    Η ΝΑΣΑ σε μια ανεπίσημη ανακοίνωση της, δηλώνει ότι το 2012, θα γίνει αντιστροφή των πόλων της γής, σε μια άλλη όμως "σεμνή" δήλωση, λέει ότι αυτός ο πλανήτης(Χ) έχει ελλειπτικη τροχιά, και έρχεται προς τη γή, υπολογίζοντας ότι θα είναι έξω απο την ατμόσφαιρα μας το 2012.........
    Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο σε αυτό....ο καθένας μπορεί να ψάξει για τα στοιχεία, αυτά μόνος του. Για να μην θεωρηθώ και καταστροφολόγος.....

    Στο θέμα όμως του δημιουργού, πιστεύω οτι ο άνθρωπος είναι το πιο ασύμβατο πλάσμα πάνω στη γή. Απο την απαρχή του, έκανε το προπατορικό αμάρτημα.....με την Ευα...Γενεσις.(παραμύθια). Μετα αλληλοσφαζόταν, σκότωνε αδελφός τον αδελφό, Αβελ και Καιν), έκανε πολέμους και έσφαζε κόσμο στο όνομα του Θεού, (σταυροφορίες), και συνεχίζει ακάθεκτος.....στο όνομα αυτού του θεού, να αλληλοσκοτώνεται. Είτε λέγεται God, είτε λέγεται Μωάμεθ, είτε λέγεται θεός.....είναι τόση η παράνοια αυτού του πλάσματος που λέγεται "άνθρωπος" που σκοτώνεται στο όνομα του ίδιου Θεού που πιστεύει.
    Αν ο θεός μας έχει πλάσει κατ΄εικόνα του και καθ΄ομοίωση του, θα είναι ένας κακός θεός. Ο άνθρωπος δεν ταιριάζει με την αρμονία και τη φύση του πλανήτη, γιατί την καταστρέφει.....Για αυτό όπως λέει και η tren, θα ταραχθούν τα νερά της λίμνης "τάξη" αν αποδειχθεί ότι οι θρησκείες είναι ένα μεγάλο παραμύθι, οι οποίες δημιουργήθηκαν στο επίκεντρο αυτού του κόσμου, την Παλαιστίνη, και το Ισραήλ, για τη χαλιναγώγηση του ανθρώπου......δεν ξέρω.....αλλά είμαστε στο 2007, έχουμε προχωρήσει τεχνολογικά τόσο πολύ...που θεωρώ ότι οι θρησκείες πρέπει να ξεπεραστούν πια.



    (*)Πες μου αν μπορείς να φανταστείς το όμορφο παιδάκι σου, το κοριτσάκι σου, το αγοράκι σου, να γυρίζει με το ψωμί αιματοκυλισμένο στα χεράκια του στην αγκαλιά κάποιου γείτονα σου αιμόφυρτο, ετοιμοθάνατο…
    από τις σφαίρες του εχθρού ΤΟΥ.
    ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ
    που κάθε μέρα,
    νύχτα,
    ώρα
    στιγμή
    κλάσμα του δευτερολέπτου
    -η ψυχή μου σπάει από την αγωνία-
    απειλεί…
    πως τα παιδιά ΜΟΥ
    θα εξολοθρευτούν..
    Με κάθε τρόπο,
    μέσο,
    από
    αυτόν
    τον
    ΥΠΟΥΛΟ ΕΧΘΡΟ
    απειλείται.

    Ο Θάνατος ενός μόνο αθώου παιδιού στις Δυτικές, προηγμένες -όπως διαχωρίζουμε- κοινωνίες είναι,
    πόνος αβάσταχτος,
    απώλεια τεράστια,
    μια κατάσταση θλίψης
    που κανένας
    δεν μπορεί
    να παρηγορήσει…

    Κανένας
    δεν μπορεί
    να δώσει
    στοργή
    στους γοννείς
    ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ,
    ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ,
    που του δολοφονούν
    το παιδί...

    «Μάνα, πατέρα π…ο…ν…ά…ω… π…ε…θ…α…ί…ν…ω… γ…ι…α…τ…ί…?…;…?…;»
    Μας είπε
    και τα ματάκια της
    γύρισαν… βασίλεψαν.

    ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ
    ΤΗΣ ΑΔΙΚΙΑΣ
    ΒΟΥΒΗ,
    Πριν να προλάβω,
    Να την αγγαλιάσω
    έσβησε.

    Στα μάτια του παιδιού
    οι γοννείς και οι παιδαγωγοί
    γνωρίζουν πόσο έντονα
    καταγράφεται ό πόνος

    Στα μάτια του παιδιού… ΜΟΥ
    το ερωτηματικό…

    Δεν πρόλαβα να απαντήσω…
    Τι να προλάβαινα να πω…
    Μόνο...
    «ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ»
    Και…
    ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ…
    Ξεψύχησε…

    Μανάδες «Του Κόσμου Του «Ισχυρού»»…
    Πόσες φορές…
    με χτύπησαν στον δρόμο για την δουλειά μου…
    όταν κυοφορούσα ;
    τα παιδιά μου…
    Πόσες φορές…
    τα έσωσα…;
    Σωθήκαμε…;
    «από πείσμα για την ζωή»…
    Εμείς ξέρουμε πόσες φορές.

    Σήμερα μου φέρανε την Αμάλ ετοιμοθάνατη.
    Η επτάχρονη κόρη μου
    Πυροβολήθηκε
    Στον δρόμο…

    ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΣΠΟΤΟ ΠΑΙΔΙ.

    ΟΥΤΕ ΤΑ ΟΡΦΑΝΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

    «Η ψυχή μου, το παιδί μου,
    ο εχθρός τους»

    ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ…

    ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥΣ….

    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΣΠΟΤΑ

    ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΓΗΣ (ΜΟΥ) ΠΑΙΔΙΑ.


    ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΔΕΣΠΟΤΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΓΗ ΜΑΣ
    ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ
    ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΗ ΓΗ ΜΟΥ
    ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ,
    ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
    ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ,
    ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ,
    ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΣ
    ΕΧΘΡΟΙ……………………
    ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ «ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ»…
    ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΑΣ.

    ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΤΟΥΣ…

    ΤΟ ΑΘΩΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!
    ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΤΟΥΣ……..

    (Η Αμάλ 7 χρονών δολοφονήθηκε στην σφαγή της Ναμπλούς στην Παλαιστίνη, καθώς γύριζε στο σπίτι της με εφόδια... μερικά καρβέλια ψωμί)
    Powered by eSnips.com


    ( )

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 20-06-2007 17:26 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 20-06-2007 17:32 ]


    renabill
    30.06.2007, 15:15
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 12-02-2007 στις 04:03 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό αυτό και τα επιχειρήματα.
    Με την ίδια λογική, μπορεί κάποιος να πει αντίστοιχα ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θυσιαστεί για συνανθρώπους τους, έχουν υποφέρει για τους άλλους με δική τους θέληση και είναι ικανοί να δημιουργήσουν και να προσφέρουν υπέροχα πράγματα που εγώ κι εσύ δε μπορούμε καν να φανταστούμε. Άρα σκέψου ο δημιουργός τι απέραντη καλοσύνη και αγάπη μπορεί να κρύβει μέσα του...
    Ας μην υποτιμούμε τόσο άσχημα τον άνθρωπο....




    Συμφωνώ ότι ο άνθρωπος όσο καλός μπορεί να είναι τόσο καταστροφικός μπορεί να αποβεί. Απλά δεν το καταλαβαίνει ότι είναι καταστροφικός πάντα. Ανακαλύπτει πράγματα, των οποίων τις συνέπειες δεν αναλογίζεται γι αυτό παθαίνει τα περισσότερα προβλήματα.Από που να αρχίσω?Από την επιστήμη και την τεχνολογία?Την ιατρική, την κατακτηση του διαστήματος.......Δεν έχει τέλος η ανεγκεφαλιά μας, και σ'αυτό δε φταίει ο δημιουργός αλλά το ότι δεν είμαστε τέλειοι.



    StavmanR
    30.06.2007, 16:17
    Από ότι βλέπω πάλι θα μπλέξουμε με έννοιες καλό και κακό, σωστό και λάθος, δημιουργικό και καταστροφικό, οι οποίες ανήκουν είτε στη σφαίρα των προσωπικών πεποιθήσεων, είτε ως ηθικολογικές διατυπώσεις συλλογικής συλλογιστικής. Μπορεί να συμφωνούμε σε πολλά αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άπειρα παραδείγματα διαφωνίας, γι' αυτό και πιστεύω ότι τα παραδείγματα δεν μπορούν να αποδείξουν τίποτα σε φιλοσοφικό επίπεδο, παρά μόνο να χαράξουν την πορεία του πνεύματος του συνομιλητή, ώστε να μπορέσουμε να κατανοήσουμε το ευρύτερο πλαίσιο στο οποίο κινείται. Επομένως, δεν μπορώ να δεχθώ το παράδειγμα ως απόδειξη, αλλά ως φορέα λογικής συνισταμένης του καθενός.
    Ο έντονος ανταγωνισμός και η τάση για συλλογή ενέργειας στο σύμπαν είναι πασιφανής, από τον πιο απλό μόριο ως τον πιο μεγάλο γαλαξία. Δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο δεν πρέπει να ισχύει στον άνθρωπο. Το γεγονός πως αναπτύξαμε συλλογικό τρόπο λειτουργίας, δε σημαίνει πως δε λειτουργούμε ως αυτόνομα όντα από τη φύση μας. Από την άλλη βέβαια, υπάρχει η άποψη πως ο άνθρωπος αντιβαίνει στους νόμους του περιβάλλοντος και τους υπερβαίνει συνεχώς. Μήπως απλά συνεχώς αντιπαρερχόμαστε τον ίδιο μας τον εαυτό, μέσω της κατανόησης της ευρύτερης λειτουργίας του περιβάλλοντός μας; Τί είναι διαστροφή; Η έμφυτη τάση του ανθρώπου να συλλέξει; Η αντίθεση στην συλλογική ηθική; Η έννοια της καταστροφής που λειτουργεί μόνο σε ηθικό και αισθητικό επίπεδο, καθώς τίποτα στη φύση δεν εξαφανίζεται, παρά μόνο αποδομείται και αρχίζει τον κύκλο της ενεργειοσυλλογής εκ νέου;
    Αν μιλήσουμε για συμπαντική λειτουργία, ο άνθρωπος δεν έχει καταφέρει να επηρρεάσει ακόμα ούτε τον κόκκο της άμμου που σχηματίζει την γιγάντια πυραμίδα. Η ηθική αποτελεί έναν άτυπο κώδικα επικοινωνίας μεταξύ μας ώστε να καταφέρουμε να κρατήσουμε τον κόκκο αυτό συμπαγή και να μην αποδομηθεί από μόνος του στα κύρια συστατικά του. Υπό αυτήν την έννοια ίσως κάποια οντότητα (εμβιοτική ή αβιοτική) η οποία ρυθμίζει την ευρύτερη λειτουργία του γνωστού σύμπαντος, έχει δημιουργήσει την δική της παγκόσμια ηθική για να καταφέρει να κρατήσει αυτή τη μεγαλοδομή ενωμένη. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορούμε εύκολα να ηθικολογήσουμε πάνω σε λειτουργίες δομών τις οποίες ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να προσεγγίσουμε αισθητικά και πνευματικά.
    Astron
    30.06.2007, 18:39
    Παράθεση:

    Το μέλος mediate στις 12-02-2007 στις 00:58 έγραψε...

    Οι ανθρωποι εχουν αποδειξη οτι ειναι ικανοι για φοβερα και φρικιαστικα πραγματα
    Μπορουν να γινουν τα χειροτερα κτηνη.
    Ανωμαλια,φονος,βιασμος.παιδεραστια κ.τ.λ
    Αναρωτιεμαι λοιπον οι δυνατητες που μπορει ναχει ενα δημιουργημα δεν εχουν να κανουν με τις δυνατοτητες του δημιουργου?
    αν ο ανθρωπος μπορει ναναι τοοοοοσο κτηνος
    τοτε ποσο μπορει ναναι ο δημιουργος του?



    Ο παραπάνω προβληματισμός έχει ενδιαφέρον.
    Οι θεολογικές απαντήσεις τύπου "ο άνθρωπος τα 'φερε αυτά στον εαυτό του, Ο άνθρωπος αρνείται το καλό (τον Θεό) κι επιλέγει το κακό" στην ουσία δεν απαντούν στο ερώτημα αλλά μάλλον κάνουν ακόμα πιο έντονη την ιδέα ενός ατελούς Θεού, που παρ' όλες τις υποτιθέμενες προσπάθειές του τα δημιουργήματά του μονίμως...ξεστρατίζουν! Σύμφωνα με την Ιουδαιο-χριστιανική παράδοση ακόμα και ο πρώτος πρώτος άνθρωπος που έπλασε ο Θεός, τον πρόδωσε με την πρώτη ευκαιρία. Ενώ αργότερα το σενάριο επαναλαμβάνεται μονίμως, πρώτα με τα παιδιά του Ισραήλ που στην πρώτη ευκαιρία το ριχναν στην ειδωλολατρεία και αργότερα πάλι με τους Ιουδαίους και τους Ρωμαίους που σκότωσαν τον ίδιο τον ενσαρκωμένο Θεό !!
    Αντί λοιπόν να κατηγορούμε το δημιούργημα ίσως θα πρεπε κάποια στιγμή να αναρωτηθούμε για τις προθέσεις και τις ικανότητες του δημιουργού σε όλη αυτήν την Ιουδαιοχριστιανική μυθολογία .

    Πέρα όμως απ' την Ιουδαιο-χριστιανική θεολογία που έτσι κι αλλιώς για εμένα είναι ένα παραμύθι, ο προβληματισμός του Mediate μου θύμισε κάποιες φράσεις του Επίκουρου σχετικά με τον Θεό.
    Αξίζει να προβληματιστούμε:

    "Θέλει ο Θεός να εμποδίσει το κακό αλλά δεν είναι ικανός; Τότε δεν είναι παντοδύναμος.
    Μπορεί αλλά δε θέλει; Τότε δεν είναι πανάγαθος
    Και θέλει και μπορεί; Τότε γιατί υπάρχει το κακό;
    Δεν θέλει ούτε μπορεί; Τότε γιατί να τον αποκαλούμε Θεό;"

    Και για να μην μπούμε σε ενοχικές λογικές τύπου "ο άνθρωπος έφερε το κακό πάνω του", πάρτε ως παράδειγμα τις φυσικές καταστροφές όπως είναι οι μεγάλοι σεισμοί που δεν οφείλονται σε ανθρώπινες πράξεις αλλά στην κίνηση των τεκτονικών πλακών. Σε αυτήν την περίπτωση ποιος μπορεί να απαντήσει στον προβληματισμό του Επίκουρου;
    asxetos
    01.07.2007, 01:57
    Ωραίο το σχόλιο σου Astron.


    Μπορεί ο Θεός (αν υπάρχει, που δεν υπάρχει κατ'εμέ) να αδιαφορεί, να παρατηρεί απλώς, να έχει απογοητευθεί πλήρως ή να έχει πάρει αναρρωτική άδεια επ'αόριστον, οτιδήποτε, αλλά δεν έχει σημασία τελικά. Ας απογαλακτιστούμε επιτέλους από την ιδέα του Θεού-πατέρα. Ο μπαμπάς λείπει σε ταξίδι για δουλειές, και εμείς πρέπει να τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας.

    margo
    01.07.2007, 05:31
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 30-06-2007 στις 18:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mediate στις 12-02-2007 στις 00:58 έγραψε...

    Οι ανθρωποι εχουν αποδειξη οτι ειναι ικανοι για φοβερα και φρικιαστικα πραγματα
    Μπορουν να γινουν τα χειροτερα κτηνη.
    Ανωμαλια,φονος,βιασμος.παιδεραστια κ.τ.λ
    Αναρωτιεμαι λοιπον οι δυνατητες που μπορει ναχει ενα δημιουργημα δεν εχουν να κανουν με τις δυνατοτητες του δημιουργου?
    αν ο ανθρωπος μπορει ναναι τοοοοοσο κτηνος
    τοτε ποσο μπορει ναναι ο δημιουργος του?



    Ο παραπάνω προβληματισμός έχει ενδιαφέρον.
    Οι θεολογικές απαντήσεις τύπου "ο άνθρωπος τα 'φερε αυτά στον εαυτό του, Ο άνθρωπος αρνείται το καλό (τον Θεό) κι επιλέγει το κακό" στην ουσία δεν απαντούν στο ερώτημα αλλά μάλλον κάνουν ακόμα πιο έντονη την ιδέα ενός ατελούς Θεού, που παρ' όλες τις υποτιθέμενες προσπάθειές του τα δημιουργήματά του μονίμως...ξεστρατίζουν! Σύμφωνα με την Ιουδαιο-χριστιανική παράδοση ακόμα και ο πρώτος πρώτος άνθρωπος που έπλασε ο Θεός, τον πρόδωσε με την πρώτη ευκαιρία. Ενώ αργότερα το σενάριο επαναλαμβάνεται μονίμως, πρώτα με τα παιδιά του Ισραήλ που στην πρώτη ευκαιρία το ριχναν στην ειδωλολατρεία και αργότερα πάλι με τους Ιουδαίους και τους Ρωμαίους που σκότωσαν τον ίδιο τον ενσαρκωμένο Θεό !!
    Αντί λοιπόν να κατηγορούμε το δημιούργημα ίσως θα πρεπε κάποια στιγμή να αναρωτηθούμε για τις προθέσεις και τις ικανότητες του δημιουργού σε όλη αυτήν την Ιουδαιοχριστιανική μυθολογία .

    Πέρα όμως απ' την Ιουδαιο-χριστιανική θεολογία που έτσι κι αλλιώς για εμένα είναι ένα παραμύθι, ο προβληματισμός του Mediate μου θύμισε κάποιες φράσεις του Επίκουρου σχετικά με τον Θεό.
    Αξίζει να προβληματιστούμε:

    "Θέλει ο Θεός να εμποδίσει το κακό αλλά δεν είναι ικανός; Τότε δεν είναι παντοδύναμος.
    Μπορεί αλλά δε θέλει; Τότε δεν είναι πανάγαθος
    Και θέλει και μπορεί; Τότε γιατί υπάρχει το κακό;
    Δεν θέλει ούτε μπορεί; Τότε γιατί να τον αποκαλούμε Θεό;"

    Και για να μην μπούμε σε ενοχικές λογικές τύπου "ο άνθρωπος έφερε το κακό πάνω του", πάρτε ως παράδειγμα τις φυσικές καταστροφές όπως είναι οι μεγάλοι σεισμοί που δεν οφείλονται σε ανθρώπινες πράξεις αλλά στην κίνηση των τεκτονικών πλακών. Σε αυτήν την περίπτωση ποιος μπορεί να απαντήσει στον προβληματισμό του Επίκουρου;



    Παύλο,να 'μαι πάλι!
    Έχουμε ξανακάνει τέτοιες συζητήσεις και σε άλλα τόπικ,οπότε ξέρεις τι σκέφτομαι..
    Για τους σεισμούς συμφωνούμε ότι δεν ισχύει το"ο άνθρωπος έφερε το κακό πάνω του" και δεν τίθεται θέμα ενοχών(αν και δεν ξέρω καθόλου κατά πόσο οι κινήσεις των τεκτονικών πλακών,επηρεάζονται από τις ανθρώπινη υπερ-δραστηριότητα στον τομέα των εξορύξεων πετρελαίου,φυσικού αερίου,ακόμα και από το φαινόμενο του θερμοκηπίου και τις διάφορες αλλαγές της θερμοκρασίας στην ατμόσφαιρα του πλανήτη,ή ακόμα και από το λιώσιμο των πάγων στους πόλους κλπ κλπ.θεωρώ ότι είναι πιθανό πάντως.)Βεβαίως οι καταστροφικές συνέπειες ενός μεγάλου σεισμού δεν θα είχαν αυτή την έκταση αν ο άνθρωπος εκτιμούσε περισσότερο την ανθρώπινη ζωή και το περιβάλλον απ'ότι το χρήμα και το κέρδος(δικές του ανακαλύψεις)
    Κάπου εδώ εισέρχεται το κακό..

    και καλά έκανε ο Επίκουρος σαν φιλόσοφος να θέτει "απλοϊκά"ερωτήματα και απορίες και έψαχνε να βρει απαντήσεις για το αν υπάρχει Θεός..

    "Και θέλει ο Θεός να εμποδίσει το κακό και μπορεί; Τότε γιατί υπάρχει το κακό;"

    Κι εγώ απλοϊκά απαντώ ότι το κακό υπάρχει για να υπάρχει και το καλό.
    Η νύχτα για να υπάρχει η μέρα.
    Το σκοτάδι για να υπάρχει το φως.
    Θάνατος και γέννηση,ύλη και αντιύλη,αρσενικό και θηλυκό και τόσα άλλα θαυμάσια ζεύγη αντιθέτων που αποτελούν αυτό το Σύμπαν και την αρμονία του.

    Οι σεισμοί και οι εκρήξεις ηφαιστείων όμως δεν είναι "το κακό",αλλά απαραίτητες διεργασίες για την ζωή και την εξέλιξη του πλανήτη.
    Το κακό είναι οι πόλεμοι,η βία ,η αδικία και όλα τα κακώς κείμενα του ανθρώπου έχουν τις ρίζες τους στην αδυναμία μας να συλλάβουμε το μεγαλείο της ίδιας μας της ύπαρξης.

    Αλλά το Σύμπαν είναι πολύ γέρικο και τα ανθρώπινα πλάσματα πολύ νεαρά..
    Η θαυμαστή διαδικασία της Εξέλιξης,που τα όντα προσπαθούν να επιβιώσουν και να τελειοποιηθούν, κρατά χιλιάδες χρόνια,είτε πρόκειται για ένα γαλαξία,είτε για ένα ψάρι.Πόσο μάλλον για το γνωστό ανώτερο θηλαστικό με τον ανεπτυγμένο εγκέφαλο που παλεύει να κατανοήσει..και δυσκολεύεται ακόμα..Έχουμε δρόμο πολύ μπροστά ώσπου να εστιάσουμε στο καλό.

    Ο Θεός δεν θέλει να εμποδίσει το κακό.Θέλει να το εμποδίσουμε εμείς.

    Είναι όπως σου έλεγα και κάποτε,σαν τον καλό γονέα..καθοδηγεί και μετά παραμερίζει




    margo
    01.07.2007, 05:43
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-07-2007 στις 01:57 έγραψε...

    .. Ο μπαμπάς λείπει σε ταξίδι για δουλειές, και εμείς πρέπει να τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας.





    Σε αυτή τη φράση σου φίλε μου συμφωνώ.. έτσι ακριβώς πρέπει να γίνει..