ελληνική μουσική
    663 online   ·  210.857 μέλη

    Μίμης Ανδρουλάκης: Ο τελευταίος Έλληνας φιλόσοφος

    mariachi
    16.02.2007, 00:07
    Όσον αφορά την δήλωσή μου περί εκτιμήσεως της ''πολιτικής και συγγραφικής σταδιοδρομίας'' του Μίμη Ανδρουλάκη,εννοώ πως τα βιβλία του κρύβουν τεράστιο ενδιαφέρον(εντυπωσιάστηκα με το ''Μ στη Ν'' και το ''Θηλυκό πόκερ'')ενώ για τη πολιτική του δράση,εκτίμησα πολύ όταν άκουσα στο παρελθόν ότι ανέπτυξε έντονη αντιστασιακή και αντιδικτατορική δράση κατά τη διάρκεια της ''μαύρης'' επταετίας της Ελλάδας('67-'74)όπως τόσοι και τόσοι αντικομφορμιστές νέοι της εποχής.Αυτά.
    swkraths
    16.02.2007, 01:52
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 15-02-2007 στις 23:05 έγραψε...

    Σίγουρα δεν τον θεωρώ φιλόσοφο.

    Αν και δεν έχω διαβάσει τα βιβλία του(με απωθεί και μόνο η ιδέα ότι διαφημίζονται από τηλεοπτικές παραθυρο-κόντρες)μου δίνει περισσότερο την εικόνα του ανθρώπου ,που, ναι μεν έχει κάποιες απόψεις περί φιλοσοφικών ζητημάτων,τις τραβάει όμως στα άκρα για να προκαλέσει..Σαφώς υπάρχουν άλλοι Έλληνες φιλόσοφοι (και σοφοί..) αλλά δεν εμφανίζονται στην τηλεόραση νομίζω..

    Τούτος εδώ...(όπως ωραιότατα το είπε η sunwing

    )....όλο στα κανάλια φιλοσοφεί..

    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 15-02-2007 23:08 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 15-02-2007 23:10 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 15-02-2007 23:26 ]





    Φυσικά ούτε εγώ τον θεωρώ φιλόσοφο...Δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο.Όπως επίσης δε μπορώ να υποστηρίξω αν κάποιος είναι λίγος για να είναι κρητικός ή πελλοπονήσιος.Δε θεωρώ τον εαυτό μου πιο έξυπνο,πιο πονηρό ή πιο δραστήριο πνευματικά επειδή έχω κρητική καταγωγή...
    Και φυσικά δεν αποδέχθηκε τον χαρακτηρισμό "φιλόσοφος" όταν του εξεφράσθη αυτή η άποψη...

    tarkoulis
    16.02.2007, 04:43
    ΑΝ Ο ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΚΑΣΟ, ΗΡΕΜΑ ΗΡΕΜΑ, ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΛΕΕΙ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΡΕΦΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΖΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΙΛΤΡΑΡΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΗ.Η ΛΕΞΗ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟ, ΨΑΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΝΑΙ. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΓΡΟΘΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ"(ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΥΤΗ Η ΦΡΑΣΗ). ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΗΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΣΚΗΣΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ, ΜΗ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΠΩ ΔΥΟ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΤ1 ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΕΙΠΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ.ΤΟ ΓΥΑΛΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΛΑΘΟΣ ΓΥΑΛΙΑ...
    swkraths
    16.02.2007, 04:51
    Παράθεση:

    Το μέλος tarkoulis στις 16-02-2007 στις 04:43 έγραψε...

    ΑΝ Ο ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΚΑΣΟ, ΗΡΕΜΑ ΗΡΕΜΑ, ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΛΕΕΙ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΡΕΦΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΖΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΙΛΤΡΑΡΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΗ.Η ΛΕΞΗ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟ, ΨΑΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΝΑΙ. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΓΡΟΘΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ"(ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΥΤΗ Η ΦΡΑΣΗ). ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΗΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΣΚΗΣΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ, ΜΗ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΠΩ ΔΥΟ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΤ1 ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΕΙΠΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ.ΤΟ ΓΥΑΛΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΛΑΘΟΣ ΓΥΑΛΙΑ...



    Τι είχες πει Ειρηνάκι..???
    sunwing
    16.02.2007, 08:01
    Σωκράτη , όταν λέω ότι ως Κρητικός μου φαντάζει λίγος εννοώ ακριβώς ότι μου φαντάζει χωρίς εκείνη την καλή ευθύτητα, τη γνησιότητα ήθους που κάποτε τουλάχιστον ήταν εμφανέστατη στους Κρητικούς-η ευφυία του δε μου δίνει την εντύπωση ότι πηγάζει από καθάρια πηγή ούτε ότι τα κίνητρά του είναι τέτοια. . Δεν είναι θέμα δραστηριότητας ούτε ευστροφίας. Ο άνθωπος όταν μιλάει δείχνει σαν να βγάζει στην επιφάνεια κάποιο κόμπλεξ. Δεν χρειάζεται να πείσω κανέναν για τουτο,ειναι μια προσωπική μου εκτίμηση. Μακάρι να κάνω λάθος...

    http://blogs.musicheaven.gr/sunwing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 16-02-2007 08:01 ]


    jacamar
    16.02.2007, 18:31
    αμπελοφιλόσοφο θα τον χαρακτήριζα εγώ!!!!!!!!!!!
    swkraths
    16.02.2007, 18:50
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 16-02-2007 στις 08:01 έγραψε...

    Σωκράτη , όταν λέω ότι ως Κρητικός μου φαντάζει λίγος εννοώ ακριβώς ότι μου φαντάζει χωρίς εκείνη την καλή ευθύτητα, τη γνησιότητα ήθους που κάποτε τουλάχιστον ήταν εμφανέστατη στους Κρητικούς-η ευφυία του δε μου δίνει την εντύπωση ότι πηγάζει από καθάρια πηγή ούτε ότι τα κίνητρά του είναι τέτοια. . Δεν είναι θέμα δραστηριότητας ούτε ευστροφίας. Ο άνθωπος όταν μιλάει δείχνει σαν να βγάζει στην επιφάνεια κάποιο κόμπλεξ. Δεν χρειάζεται να πείσω κανέναν για τουτο,ειναι μια προσωπική μου εκτίμηση. Μακάρι να κάνω λάθος...

    http://blogs.musicheaven.gr/sunwing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 16-02-2007 08:01 ]





    Όπως είπες κι εσύ.... "κάποτε τουλάχιστον ήταν εμφανέστατη"....
    Μακάρι να έχεις δίκιο αλλά νομίζω πως σπάνια θα βρεις στις μέρες μας κάποιον πραγματικά ντόμπρο άνθρωπο είτε κρητικό είτε μακεδόνα είτε οτιδήποτε άλλο... Μακάρι να είχες χίλια δίκια και να ήμουν λάθος...

    Τη πρώτη αγάπη που ‘ζησα παντοτινή την είπα/
    η δεύτερη μου κόστισε λιγότερα φιλιά/
    Η τρίτη ήρθε με χαρά διπλή χαρά που φεύγει/
    στη τέταρτη να θυμηθώ να σβήσω τη φωτιά......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 16-02-2007 19:14 ]


    alekos5
    16.02.2007, 19:00
    gia opoion endiaferetai to site tou Mimi androulaki einai
    www.mimis.gr
    exi endiaferon kai epipleon mporei opoios theli na katathesi tis apopses tou sto istologio
    sunwing
    17.02.2007, 23:55
    Σωκράτη γιατί τόσο απαισιόδοξος βρε παιδί μου; Και τα Χανιά απαισιοδοξία...;
    swkraths
    18.02.2007, 00:03
    Δεν είμαι απαισιόδοξος....
    Πιο πολύ ρεαλιστής θα το έλεγα... Ίσως μεγαλώνοντας αλλάξω...
    sunwing
    18.02.2007, 00:25
    Οι Χανιώτες είμαστε αισιόδοξοι καλέ! Άντε να μου χαιρετάς την πατρίδα!
    renabill
    24.09.2007, 14:48
    δεν θα τον έλεγα και φιλόσοφο...
    pol-gt
    24.09.2007, 16:32
    Έχει τα σέβη μου.

    Δεν τον γνωρίζω, έχουμε όμως μία κοινή ευαισθητοαδυναμιουλίτσα...


    Νά 'σαι καλά Μίμη...
    Spirous
    24.09.2007, 20:26
    Μίμης Ανδρουλάκης(ο): πολιτικός χαμαιλέων με άποψη.
    Termite
    24.09.2007, 20:58
    Πρόσφατα τελειώνοντας το 'Τανγκο του Τσε: Απο την Τανια στην Τίνα' για άλλη μια φορά θα ενστερνιστώ απόψεις του λόγιου κ τέως συντροφου, Μίμη Ανδρουλάκη.

    Μέσα απο αυτό το βιβλίο μας δείχνει να καταλάβουμε πόσο ευκολα αλλοιώνεται ενας ανθρωπος, τα πιστευω του αλλα και τα λεγόμενα του, απο την περιρρέουσα πραγματικότητα.

    Η μόρφωση του ειναι τεράστια...και χαίρομαι που σε γενικές γραμμές δεν αμφισβητείται αυτο απο κανένα.

    Το άν ειναι όμως φιλόσοφος η όχι ο καθένας το εκλαμβάνει διαφορετικά. Και εξηγούμαι:

    Αν φιλόσοφο θεωρούμε αυτον που λέει κάτι και εμείς σκεφτόμαστε "Τι είπε ο άνθρωπος" τοτε ο Μίμης δεν ειναι φιλόσοφος.

    Αν όμως θεωρήσουμε φιλόσοφο αυτον που με απλά λόγια μας δίνει να καταλάβουμε κάτι που ειναι μπροστά μας και το αγνοούμε τοτε ΝΑΙ, μιλάμε για έναν ακομα μεγάλο Έλληνα φιλόσοφο.
    mprizas
    25.09.2007, 14:33
    Ο Μίμης Ανδρουλάκης είναι ένα σπουδαίο μυαλό. Και σπουδαίο μυαλό είναι αυτό που όταν χρειαστεί δε χρησιμοποιεί μόνο το μυαλό του, αλλά και την ίδια του τη ζωή προκειμένου να σώσει τη ψυχή του.
    Κι ο Μίμης Ανδρουλάκης έχει "ακροβατήσει" ουκ ολίγες φορές στη ζωή του.

    Έτυχε να διαβάσω το οικονομικό πρόγραμμα που ο ίδιος συνέταξε αυτές τις εκλογές για το ΠΑΣΟΚ. Έχω διαβάσει και άλλα βιβλία του όπως το "Μετά" και το "βαμπίρ και κανίβαλοι" και σίγουρα θα μιλήσω για έναν πολύ προοδευτικό άνθρωπο, με έντονη κοινωνική συνείδηση και ευαισθησία, με χιούμορ, με μια φιλοσοφική διάθεση που ξεχειλίζει...
    Αλλά πάνω απ' όλα για έναν πολύ συμπαθητικό τύπο.
    asxetos
    26.09.2007, 02:11
    Ο κομπασμος του αρρωστημενου ατομικιστη και ναρκισσιστη ειναι ο Μ. Ανδρουλακης.
    Καιροσκοπος που πουλαει ψυχη και σωματι για το κερδος του και την αναδειξη του συν οτι ειναι "στεγνός" και "σιδερωμενος". Και κατι τυποι σαν τον Ανδρουλακη καταντησαν την αριστερα στα χαλια που ειναι σημερα. Οχι φυσικα και φιλοσοφος μην τρελαθουμε κιολας.
    Για τον Βασιλη Ραφαηλιδη το συζηταμε.
    Peace18
    26.09.2007, 04:30
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 26-09-2007 στις 02:11 έγραψε...

    Ο κομπασμος του αρρωστημενου ατομικιστη και ναρκισσιστη ειναι ο Μ. Ανδρουλακης.
    Καιροσκοπος που πουλαει ψυχη και σωματι για το κερδος του και την αναδειξη του συν οτι ειναι "στεγνός" και "σιδερωμενος". Και κατι τυποι σαν τον Ανδρουλακη καταντησαν την αριστερα στα χαλια που ειναι σημερα. Οχι φυσικα και φιλοσοφος μην τρελαθουμε κιολας.
    Για τον Βασιλη Ραφαηλιδη το συζηταμε.



    Εκτώς απ' την τελευταία πρόταση δεν νομίζω πως θα ήθελα να αλλάξω και τον παραμικρό τόνο!
    Αλλά για τον Ραφαηλίδη έχω ένσταση!........ Κατ' εμε ο νεότερος φιλόσοφος έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρονια........ Και αυτό ίσως είναι το μόνο πράγμα που δεν διαπραγματεύομαι........... Νικόλας Άσιμος......... "Ο Σύγχρονος Διογένης".....
    Spirous
    26.09.2007, 12:24
    Συγνώμη παιδιά αλλά μιας και μιλάμε για "τελευταίους"(λες και τελειώνουν!) Έλληνες φιλοσόφους ο Κώστας Αξελός σας λέει κάτι; Γιατί έχω την αίσθηση ότι την λέξη "φιλόσοφος" την έχουμε κατακρεουργήσει.

    Ζεις για να αγαπάς

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 26-09-2007 12:25 ]


    koini_maria
    26.09.2007, 14:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 26-09-2007 στις 12:24 έγραψε...

    Συγνώμη παιδιά αλλά μιας και μιλάμε για "τελευταίους"(λες και τελειώνουν!) Έλληνες φιλοσόφους ο Κώστας Αξελός σας λέει κάτι; Γιατί έχω την αίσθηση ότι την λέξη "φιλόσοφος" την έχουμε κατακρεουργήσει.

    Ζεις για να αγαπάς

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 26-09-2007 12:25 ]






    Μαζί σου !
    Συγγνώμη κιόλας αλλά όχι και φιλόσοφος ο Ανδρουλάκης !
    Έξυπνος ; Σίγουρα ! Πονηρός ; Επίσης ! Μορφωμένος ; Επίσης ! Φιλόσοφος; Δεν το νομίζω .

    Βέβαια , απόψεις είναι αυτές , ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει και ό,τι τον εκφράζει .