ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.857 μέλη
    rapsodos
    15.03.2004, 09:35
    Το fame story ΙΙ είναι πλέον γεγονός. Χιλιάδες νέων - και όχι μόνο - αιτήθηκαν την συμμετοχή τους για μια ελπίδα στο όνειρο. Κάποιοι άξια επελέγησαν άλλοι - οι περισσότεροι - με περίεργα κριτήρια. Όπως και να'χει πάντως το μουσικό reality είναι για δεύτερη φορά στους δέκτες μας και καλούμαστε εμείς να αναγνωρίσουμε τον νικητή ανάμεσα στους παίκτες.
    Δεν μπορώ να μην αναφέρω όμως το γεγονός οτι και εγώ το είδα εχθές. Λίγο η περιέργεια του μουσικού, λίγο η διαφήμιση λίγο απο όλα τέλος πάντων με ώθησαν και εμένα να δω το show (και να χάσω Παπακαλιάτη !!). Και το συμπέρασμα? Δεν είναι ένα.
    Πάντως άκουσα μια υπέροχη φωνή, αυτό το ομολογώ.
    Εσεις τι έχετε να πείτε ?

    yiannisyiannis
    15.03.2004, 12:04
    Γιώργο δεν το παρακολούθησα. Σίγουρα, μέσα στις χιλιάδες των νέων που συρρέουν σ' αυτά τα reality, θα υπάρχουν και κάποια αξιόλογα ταλέντα.

    Όμως δυστυχώς, εκεί δεν κρίνονται μόνο τα ταλέντα και οι δεξιότητες, βαθμολογούνται κι άλλα πράγματα, όπως π.χ. η εξωτερική εμφάνιση, που για μένα είναι απαράδεκτο.

    Φανταστείτε να περνούσε από αυτή την επιτροπή ποιος να πω, ας υποθέσουμε ο Β. Παπακωνσταντίνου ή η Μαρίζα Κωχ. Το ποιο πιθανό είναι ότι θα κοβόταν αμέσως, επειδή το παρουσιαστικό τους θα θεωρούταν ότι δεν πουλάει....

    Εκείνο όμως που με θλίβει περισσότερο σ' αυτά τα reality, είναι πως οι περισσότεροι νέοι που συμμετέχουν, είναι αποφασισμένοι να κάνουν οποιοδήποτε συμβιβασμό, προκειμένου να επιτύχουν το στόχο τους. Αποδέχονται δηλαδή εκείνη τη στυγνή λογική του πιο ψυχρού marketing, που τους υπαγορεύει να αντιμετωπίζουν τον εαυτό τους ως ένα προϊόν, το οποίο προκειμένου να πουληθεί, πρέπει με κάθε μέσο και μ’ οποιοδήποτε κόστος, να γίνει όσο το δυνατόν ελκυστικότερο.
    falimento
    15.03.2004, 13:46
    Συμφωνώ απόλυτα με τον ΥΙΑΝΝΙΣΥΙΑΝΝΙΣ.. Χθές χαρακτηριστικά μου ανέφερε ένας φίλος μου οτι αρχίζει το fame story2..
    Μου ήρθε αμέσως στο μυαλό η εικόνα των συμμετεχόντων απ΄το πρώτο fame story.. NINO, AΣΠΑ, ΝΟΤΗΣ..
    Με έπιασε η ψυχή μου ενθυμούμενος αυτές τις φιγούρες οι οποιές μεταμορφώθηκαν (ελέω marketing) σε μοδάτα, trendy όπως συνηθίζουμε να λέμε άτομα,για να αρέσουν στα 16 χρονα κοριτσάκια που τραβάνε τα μαλλιά τους και ¨διαρριγνύουν τα ιμμάτια¨ τους βλέποντας τους..

    Δυστυχώς τα πρότυπα έχουν αλλάξει.. Ο τραγουδιστής πρέπει να είναι μοντέλο, να έχει από πίσω του τον προσωπικό του κομμωτή, στυλίστα,manager κτλ..

    Αυθεντικές φωνές αποσιωπούνται.. ταλέντα θάβονται.. Ο χώρος του έντεχνου δεν αποφέρει χρήμα, με αποτέλεσμα να αναζητούμε την τύχη μας στα fame story και στα λοιπά.. Δυστυχώς..
    soloffor7
    15.03.2004, 20:51
    ίσως να ακουστεί σκληρό και άδικο μα αν καταφέρουν να μετατρέψουν τις φωνές που άκουσα χθες σε ποπ-είδωλα τότε δόξα και τιμή στους δασκάλους της 'ακαδημίας' και στη τεχνολογία (γιατί να το κρύβουμε άλλωστε)
    elenoua
    15.03.2004, 20:59
    Γεία σας, μόλις έγινα μέλος σ' αυτή την κοινότητα και ελπίζω να περάσω καλά.. Κατά την προσωπική μου γνώμη το Fame Story II χθες δεν μου άρεσε γιατί δεν υπήρχαν ωραίες φωνές όπως το Fame Story I. Kαι κάτι άλλο, πιστεύω πως η Ναταλία Γερμανού θα ήταν καλύτερη τηλεπαρουσιάστρια από τον Ανδρέα Μικρούτσικο..
    jorge
    16.03.2004, 00:21
    Εγώ θα ήθελα να πω κάτι που πραγματικά με προβληματίζει στη σημερινή κοινωνία. Και δε μιλάω για τίποτα άλλο από τον τύπο του ανταγωνισμού που προβάλλουν αυτές οι εκπομπές.

    Δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να υπάρχει παντού αυτός ο ανταγωνισμός και ειδικά στην τέχνη. Προσπαθούν να μας κάνουν να τα δούμε όλα σαν πόλεμο, σαν μάχη που κάποιος θα κερδίσει και οι άλλοι θα χάσουν. Είναι ακριβώς η ίδια λογική που επικρατεί και στα δελτία ειδήσεων. Το ρεπορτάζ για μια συναυλία του Αλκίνοου δεν "πουλάει" όσο μια διαμάχη του Τριανταφυλλόπουλου με τον Κούγια. Αυτό που πουλάει είναι αυτό που προκαλεί ένταση, αίσθημα αντιπαράθεσης, σύγχυση, πανικό, χαβαλέ...

    Και εμπρός στην προσπάθεια να βγούμε νικητές στον πόλεμο, αλλάζουμε χρώμα στα μαλλιά μας, φοράμε ρούχα που χτυπάνε στο μάτι, αλλάζουμε χέρι στο μικρόφωνο κάθε 10 δευτερόλεπτα, μαθαίνουμε που είναι η κάμερα για να την κοιτάμε, θυμόμαστε να κουνιόμαστε όπως μας είπε η θεία μας που είναι χορογράφος κλπ...

    Και ξεχνάμε τι είναι αυτό που κάνουμε τελικά. Και αυτό που κάνουμε είναι οτι τραγουδάμε. Σε κάτι τόσο απλό λοιπόν έχουμε βάλει χίλια δυο σκουπίδια και έχουμε μπερδέψει τα πάντα, δημιουργούμε σύγχυση, προκαλούμε διαμάχες.

    Αντί να πάμε να ακούσουμε τον αγαπημένο μας τραγουδιστή, να βάλουμε το CD του να παίζει, καθόμαστε στον δερμάτινο καναπέ μας και μιλάμε για "μουσική" τύπου Fame Story. Και όταν βγαίνει ένα ευάκουστο κομμάτι το κάνουμε ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ...

    Και λέμε ελάχιστα για ένα δίσκο του καλλιτέχνη Χ, ο οποίος θα μείνει για τα επόμενα 50 χρόνια. Διότι απλά αναπαράγουμε αυτά που ακούμε στα ΜΜΕ...

    Και ακριβώς αυτό το παραπάνω εκμεταλλεύονται οι παραγωγοί των διαφόρων Fame Story. Την μη ικανότητά μας για κριτική σκέψη...


    Χαίρομαι πάντως που στο MusicHeaven υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξεπουλάνε τις αρχές τους, δεν ανήκουν στη μάζα και μένουν μονάχοι στο παρόν τους...
    rapsodos
    16.03.2004, 09:38
    Δυστυχώς το fame story μας θυμίζει την κοινωνία που ζούμε. Πολλές φορές όταν κοιτάζουμε την αλήθεια πληγωνόμαστε. Έτσι και με τα ριάλιτι , νιώθω πολλές φορές την ελπίδα για κάτι καλύτερο να χάνεται στον ορίζοντα. Και όχι μόνο σε τέτοιου είδους παιχνίδια (φάρμα, mission κ.α.) αλλά και στην καθημερινότητά μας, στην διασκέδαση μας, σε ότι μπορεί να φανταστεί κανείς. Τα παιδιά που παίρνουν μέρος σε τύπου fame story διασυρμούς ονειρεύονται κάτι το οποίο τους έχει επιβληθεί να ονειρεύονται. Το μέλλον τους έχει σαν βάση το εφήμερο, το αναλώσιμο και πιο μέλλον χωρίς υποδομή μπορεί να αντέξει στο χρόνο? Είναι δύσκολα τα πράγματα. Τα παιδιά αυτά είναι κομμάτι της κοινωνίας όπως είμαστε και εμείς. Δεν ξέρω ποια λάθος στροφή πήραμε αλλά αυτή η διαδρομή δε μου αρέσει. Αυτό το ταξίδι δεν οδηγεί κάπου. Εξυπηρετεί μόνο τα κόμιστρα του μεταφορέα.
    Μήπως θα πρέπει να κατέβουμε στην επόμενη στάση?

    yiannisyiannis
    16.03.2004, 12:06
    Σωστός! Εμείς Γιώργο έχουμε κατέβει από καιρό, το ζήτημα είναι να το συνειδητοποιήσει αυτό όλη η νεολαία και ν' αλλάξει όχημα.
    XeniaRodo
    16.03.2004, 12:45
    Συμφωνω με το yanni ....

    Eγω παντνως μολις χθες το βραδυ πηρα ειδηση οτι ενας εκ των διαγωνιζομενων ηταν συμμαθητης μου στο νηπιαγωγειο και γιετονας μου.... ειχα να τον δω απο το δημοτικο, προσφατα ειχα μαθει οτι "τραγουδαει' σε σκυλαδικο της περιοχης.... αλλα να τον δω κι εκει δεν το περιμενα.... παρεπιπτοντως, εχω κατι φωτογραφιες μαζι του απο το νηπιο, να τις πουλησω στην Tατιανα? κατι θα πιασουν....

    ? Σημ. ο νικητης του προηγουμενου fame story ηταν συμφοιτητης μου στα TEI.... μηπως είναι μηνυμα απο το Θεο, σημάδι, για να παω κι εγω στο επόμενο Fame story?

    αρχιζω και προβληματίζομαι....

    _a_r_i_s_
    16.03.2004, 14:51
    Όλα αυτά που αναφέρετε είναι σωστά και συμφωνώ μαζί σας, όμως υπάρχει και κάτι άλλο που νομίζω πως θα πρέπει να συμπληρώσω...

    Τα ΜΜΕ (Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης), κατά την δική μου και πάντα ταπεινή άποψη, δεν ακολουθούν το ρεύμα της μόδας, δεν μεταδίδουν το ρεύμα της μόδας αλλά το φτιάχνουν.

    Όλος ο κόσμος βομβαρδίζεται απο διαφημίσεις, οι οποίες αποσκοπούν σίγουρα στο κέρδος...όμως ποιές είναι αυτές;Η απάντηση είναι μπλεγμένη και δύσκολη!Εγώ απλά σας λέω πως αυτό που βλέπω κάθε μέρα είναι οι διαφημίσεις παλαιών και νέων μουσικών (που ο Θεός να τους κάνει μουσικούς) που προβάλλονται συνέχεια και πάντα σε βάρος του κοπαδιού-λαού, με στυλ alternative και μη, μοδάτοι, in, μέσα στην χλιδή, στα party, στα κέντρα διασκεδάσεως με μια κακή σεξουαλικότητα και πάντα με τα δικά μας τα λεφτά. Δεν σας στεναχωρεί, δεν σας εξοργίζει το γεγονός ότι όλοι τους είναι λεφτάδες, ματσωμένοι, και ο απλός λαός πεινάει; Εκεί ποντάρουν τα άβουλα παιδάκια, σε αυτήν την χλίδα! και πηγαίνουν στο fame story μπας και τους δει κανείς και πιάσουν την καλή...Αυτό είναι μόδα σήμερα...;;;

    Για να γίνω πιο σαφής, έχετε παρατηρήσει ότι κάθε τηλεοπτικό κανάλι έχει τουλάχιστον μία εκπομπή που αφορά στην καλλιτεχνική (και δη στην μουσική) μόδα,ακόμη και οι σκουπιδοεκπομπές (Στεφανίδου κλπ) είναι ένα είδος διαφήμισης αυτής της μόδας, έστω και μέσω της δυσφήμισης, αρκει να ασχολούνται όλοι με τους "αστέρες" που θέλουν να λέγονται μουσικοί!

    Το ερώτημα που θα σας κάνω τώρα είναι απλό και σίγουρα θα το απντήσετε αμέσως, αλήθεια έχετε σκεφτεί τι θα γίνει αν απαγορευτούν εκπομπές τύπου fame story και οχι μόνο; η δική μου απάντηση είναι πως θα σταμτήσουμε όλοι να σχολούμαστε με αυτά.

    Αν βγει στο προσκήνιο, στην επιφάνεια πχ ο αθλητισμός (έστω και αν είναι κάτι αποδεκτό απο όλους) με καλές εμφανήσεις ας πούμε στην Ολυμπιάδα εδώ στην Αθήνα τότε πολλοί νέοι, με ένα σπρόξημο πάντα απο τα ΜΜΕ θα αρχίσουν να αθλούνται και να θέλουν να μοιάσουν σε νέα είδωλα.

    Λοιπόν το συμπέρασμά μου είναι πως οι νέοι έχουμε λάθος πρότυπα τα οποία μας τα τοποθετούν μέσω της πλύσης εγκεφάλου τα ΜΜΕ, μία λύση βρήσκω:αντίσταση σε αυτο το ρεύμα που μας ορίζει το τι είναι in και τι out, μην τους δείνουμε τροφή μέσω των δημοσκοπίσεων και της τηλεθέασης...

    Αυτά....
    atrixospi8ikos
    14.05.2006, 17:26
    FAME STORY όλα τα ψώνια σε ένα σπίτι.......
    tolaruba
    28.05.2006, 15:13
    χορχε απολυτα σωστος
    πιστευω πως αυτο που προβαλεται εξεφτελιζει τη μουσικη πραγμα εντελως αδικο ειδικα για νεα παιδια που τους ασκειται κακη επιρροη.
    poison_girl
    12.06.2006, 23:02
    χμμμμ το fame 2 ηταν χαλαρα το πιοαξιολογο απο φωνες
    λαμπρα πχ Ραλλια Χρηστιδου
    Νικος Μιχας κ Κωστας Καραφωτης αν και μπουρτζοβλαχος στη συμπεριφορα
    atrixospi8ikos
    14.06.2006, 23:58
    twra pou eimaste Fame story 7 exw xasei to metrima...
    poison_girl
    15.06.2006, 03:06
    fame story 4! Μ αρεσει που λεγανε οτι το 3 θα ναι κ το τελευταιο!!!!χμ!!!!
    picachu8
    15.06.2006, 04:42
    Ξέρω πως όλοι πια πιστεύουν σε καθρέφτες
    σε οθόνες σε φωτοτυπίες και προβολείς

    μέχρι παιχνίδια έχουν βγάλει που οι παίκτες
    ζουν σε μια γυάλα και τους βλέπουμε όλοι εμείς

    Μα εγώ θα κάνω τον καθρέφτη μου κομμάτια
    ξέρω ότι αυτό που πίσω του κρύβει είσαι εσύ

    εσύ που ψάχνεις μεσ' τα μαύρα σου τα μάτια
    να καθρεφτίζεις μόνο εμένα στην ζωή

    poison_girl
    15.06.2006, 15:04
    καλα picachu ποιος εισαι?????
    Ο Δεληβοριας εισαι?????
    atrixospi8ikos
    15.06.2006, 22:28
    Το μέλος poison_girl στις 15-06-2006 στις 15:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    καλα picachu ποιος εισαι?????
    Ο Δεληβοριας εισαι?????


    Preacherman
    20.06.2006, 20:28
    Fame Story... Άλλη δουλειά δε είχαμε να αχολούμαστε με τέτοιες ηλιθιότητες.
    Επειδή έχω μητέρα τραγουδήστρια με κλασσική εκπαίδευση και πολύ καλή τεχνική φωνητικής (παραδίδει και μαθήματα) και μου έχει μάθει κάποια βασικά τουλάχιστον. Ξέρω ότι ό,τι μαθαίνουν αυτοί στην 'ακαδημία' είναι ψεύτικο. Η 'τραγοδιστές' είναι χάλι μαύρο. Ρεζίλια, ψώνια, ηλίθιοι και εγωιστές. Πραγματικά. Μπορεί να μην έχω τηλεόραση (και είμαι ευτυχισμένος γι'αυτό) αλλά ότι έχω δει σε φίλους κλπ. μου έφερναν εμετό. Έλεος.
    ageras
    20.06.2006, 22:15
    Το μέλος Preacherman στις 20-06-2006 στις 20:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Fame Story... Άλλη δουλειά δε είχαμε να αχολούμαστε με τέτοιες ηλιθιότητες.
    Επειδή έχω μητέρα τραγουδήστρια με κλασσική εκπαίδευση και πολύ καλή τεχνική φωνητικής (παραδίδει και μαθήματα) και μου έχει μάθει κάποια βασικά τουλάχιστον. Ξέρω ότι ό,τι μαθαίνουν αυτοί στην 'ακαδημία' είναι ψεύτικο. Η 'τραγοδιστές' είναι χάλι μαύρο. Ρεζίλια, ψώνια, ηλίθιοι και εγωιστές. Πραγματικά. Μπορεί να μην έχω τηλεόραση (και είμαι ευτυχισμένος γι'αυτό) αλλά ότι έχω δει σε φίλους κλπ. μου έφερναν εμετό. Έλεος.


    Θα παρακαλούσα να μην επιδιδόμαστε σε χαρακτηρισμούς τύπου Ρεζίλια, ψώνια, ηλίθιοι κ.τ.λ...Παρακαλώ πολύ!!!