ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.851 μέλη

    Αγαπημένο βιβλίο που διαβάσατε πάνω απο μια φορά.

    rory166
    22.02.2007, 21:57
    Οτιδηποτε εχει να κανει με τα ομηρικα επη,Ελληνικη μυθολογια,Ελληνικη ιστορια κλπ κλπ!
    (Δεν ειμαι fan Λιακοπουλου...για να ξηγουμαστε...)
    sentoni
    22.02.2007, 23:16
    . . . το μονόγραμμα του Ελύτη και . . . η μοναξιά είναι απο χώμα της Βαμβουνάκη
    alexia-vicky
    22.02.2007, 23:16
    Ναι καλά, που δεν είσαι....
    mariachi
    22.02.2007, 23:17
    1.''Το Συνδικάτο'',του Gus Russo.Καταπληκτικό έργο!
    2.''Ο Άγιος Μάγκας'',του Μάνου Τσιλιμίδη.
    Jimy
    22.02.2007, 23:36
    "Ο κλεπτομνήμων" Νίκος Παπανδρέου



    MySpace Comments

    mprizas
    22.02.2007, 23:50
    Έτσι απόλυτα, θεωρώ αξεπέραστα, "Οι Άθλιοι" του Βίκτωρ Ουγκώ και " Το Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ" του Ουάιλντ. Όπως και το " Ή Καίσαρ ή τίποτα" του Μονταλμπάν, και "η απολογία για την ιστορία" του Μάρκ Μπλοκ. Αυτά!
    gazakas
    23.02.2007, 00:48
    Μπρίζα, έχεις διαβάσει δυο φορές τους "Άθλιους"; Την έκδοση χωρίς περικοπές; Μπράβο!
    tarkoulis
    23.02.2007, 01:57
    1.το μονογραμμα του ελυτη, το οποιο εχω διαβασει πολλες φορες
    2.τον μικρο πριγκιπατου σαιντ εξυπερυ,παιδικο,αλλα σε καθε ηλικια το αντιλαμβανεσαι διαφορετικα
    -kirki-
    23.02.2007, 16:08
    ''Ασκητική'' (Καζαντζάκη)
    ''Ο γλάρος Ιωνάθαν'' (Richard Bach)
    No comments.....................................
    Phoenix_Of_The_Dark
    23.02.2007, 18:19
    Είναι πολλά τα βιβλία που 'χω διαβάσει πάνω από 2 φορές.Αλλά αυτό που διαβάζω συνέχεια και κάθε φορά με συγκινεί και με αγγίζει το ίδιο δυνατά είναι το "Ο Μικρός Πρίγκιπας" του Εξυπερύ.Σίγουρα το ΄χετε διαβάσει αν όχι όλοι,οι περισσότεροι και καταλαβαίνετε τί εννοώ.Με λίγες απλές λεξούλες,παρουσιάζονται οι πιο βαθιές έννοιες...
    vero
    23.02.2007, 18:33
    και εγω διαβασα 2 φορες τον Σερλοκ Χολμσ και Σαιξπυρ τωρα ειναι πολλα βιβλια δεν τα θυμαμαι
    alekos5
    23.02.2007, 18:36
    ton kapetn mihlali tou kazantzaki
    ton protodiavasa sto 2o etos kai apo tote exoun perasei polla eti kai ton diavazo sxedon kathe xrono
    swkraths
    23.02.2007, 19:09
    Βλέπω πολλοί έχουμε διαβάσει το "Μικρό Πρίγκηπα" .Κι εγώ ένας απο αυτούς που το διάβασαν πολλές φορές και κάθε φορά μαγεύτηκαν...Θα προσθέσω "Ο ψύλλος" του Δημήτρη Σπύρου (έχει γυριστεί και σε ταινία,δε το έχω δει δυστυχώς....)και "Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ"
    mprizas
    23.02.2007, 20:18
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 23-02-2007 στις 00:48 έγραψε...

    Μπρίζα, έχεις διαβάσει δυο φορές τους "Άθλιους"; Την έκδοση χωρίς περικοπές; Μπράβο!



    Το χω διαβάσει δυο φορές και το χω δει σε ταινία (με τον Leam Neason) 102!!! (μες στην αθλιότητα...)
    alexia-vicky
    23.02.2007, 21:49

    Phoenix_Of_The_Dark
    23.02.2007, 21:53
    Φίλε Σωκράτη(μου επιτρέπεις να σε λέω φίλο?),όντως,κάθε φορά που διαβάζω τον Μικρό Πρίγκιπα προσέχω κάτι άλλο,κολλάω σε κάτι άλλο,μαθαίνω και προβληματίζομαι με κάτι άλλο...Μα πάντα κλαίω στο ίδιο σημείο.Εκεί,στον κήπο με τα τριαντάφυλλα(να!πάλι βούρκωσα),που ο Μικρός Πρίγκιπας βλέπει πόσα πολλά τριαντάφυλλα σαν το δικό του υπάρχουν και κλωνίζεται,μα στο τέλος συνειδητοποιεί πως όσο και να μοιάζουν τα άλλα τριαντάφυλλα,το δικό του είναι ένα και μοναδικό...

    Με αφορμή αυτό το θέμα,ξανάρχισα για ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ να διαβάζω το αγαπημένο μου βιβλιαράκι...που ΄ναι τοσοδούλι και λέει τόοοοσο μεγάλα πράγματα!Για να δούμε τί θα μάθω αυτή τη φορά. Καλό μου ταξίδι...
    swkraths
    23.02.2007, 22:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Phoenix_Of_The_Dark στις 23-02-2007 στις 21:53 έγραψε...

    Φίλε Σωκράτη(μου επιτρέπεις να σε λέω φίλο?),όντως,κάθε φορά που διαβάζω τον Μικρό Πρίγκιπα προσέχω κάτι άλλο,κολλάω σε κάτι άλλο,μαθαίνω και προβληματίζομαι με κάτι άλλο...Μα πάντα κλαίω στο ίδιο σημείο.Εκεί,στον κήπο με τα τριαντάφυλλα(να!πάλι βούρκωσα),που ο Μικρός Πρίγκιπας βλέπει πόσα πολλά τριαντάφυλλα σαν το δικό του υπάρχουν και κλωνίζεται,μα στο τέλος συνειδητοποιεί πως όσο και να μοιάζουν τα άλλα τριαντάφυλλα,το δικό του είναι ένα και μοναδικό...

    Με αφορμή αυτό το θέμα,ξανάρχισα για ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ να διαβάζω το αγαπημένο μου βιβλιαράκι...που ΄ναι τοσοδούλι και λέει τόοοοσο μεγάλα πράγματα!Για να δούμε τί θα μάθω αυτή τη φορά. Καλό μου ταξίδι...



    Όπως θέλεις φίλη μου ονειροπόλα...Αποκάλεσε με όπως θες...Και θα συμωνήσω μαζί σου...Λες να το ξαναδιαβάσω για πολλοστή φορά....?Με κόλασες τώρα....
    Phoenix_Of_The_Dark
    23.02.2007, 22:20
    Χμμμ...Δεν νομίζω πως ο Εξυπερύ είχε στόχο τον κολασμό των αναγνωστών του ενός και μοναδικού του βιβλίου...ούτε και εγώ U may call me Γαλάτεια αλλά και το ονειροπόλα καλό είναι
    yokor
    23.02.2007, 22:22
    Γενικα όλα τα βιβλία τα ξαναδιαβάζω και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη και ....+++...φορά, επειδή είμαι πολύ βιαστική αναγνώστρια. Σπάνια έχω την υπομονή να περιμένω πάνω από μία μέρα για να τελειώσω ένα βιβλίο. Πρέπει τη μέρα που θα το αρχίσω, να το τελειώσω κιόλας, οπότε όλο και κάτι θα μου ξεφύγει με την πρώτη!Τα βιβλία όμως που δε θα βαρεθώ ποτέ να διαβάζω και να ξαναδιαβάζω είναι όλα τα μυθιστορήματα του Μενέλαου Λουντέμη και "Η γυναίκα φωλιά" της Γιοκόντα Μπέλι.
    Ειδικά εκείνο το "Συννεφιάζει" και το "Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα", τα ξέρω απέξω κι ανακατωτά πια !
    lagrima
    23.02.2007, 22:35
    Αντώνης Σαμαράκης - Το Διαβατήριο.

    Δεν μπορώ να ξεκολλήσω με τίποτα!!