ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.855 μέλη

    ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ: Νύχτες MusicHeaven με Μακρινά Ξαδέρφια, Π.Ράπτης & Καθώς Πρέπει

    GL
    16.04.2007, 14:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Emaki στις 16-04-2007 στις 14:34 έγραψε...

    Τέλος από μένα!!!

    Ποιος άλλος θα πάρει σειρά?


    Τι τελος απο σενα??? Δεν το πιασα αυτο??? Εχεις και αλλες.......απλα ΦΟΒΑΣΑΙ να τις δημοσιευσεις.....

    Θα παρω εγω σειρα μετα για να ξεμπροστιασω καποιους που μου την ειπαν On Stage Στο φιναλε..... Χιχιχιχιιχ
    koini_maria
    16.04.2007, 14:54
    Χαιρετώ σας !

    Λοιπόν , λοιπόν ....
    Εχθές πουλάκια μου , χάρη στην συμβολή της φίλτατης Ξένιας , ήρθα και εγώ για πρώτη φορά σε live του Music Heaven και νομίζω οτι την ... ''πατήσατε'' φίλοι διότι μου άρεσε τόσο που με βλέπω να γίνομαι θαμώνας .

    Πρωτίστως , θα ήθελα να πω ένα τεράαααααστιο ΜΠΡΑΒΟ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδιά που διοργάνωσαν αυτή την βραδιά και έπειτα στα παιδιά που συμμετείχαν .

    Είναι πραγματικά πολύ συγκινητική όλη αυτή η κατάσταση η οποία είναι σε πείσμα όλων όσων υποστηρίζουν οτι ο ''κόσμος'' δεν φτιάχνει και δεν ακούει καλά τραγούδια .

    Επίσης , θα ήθελα να πω οτι χάρηκα πάρα πολύ που γνώρισα ορισμένους από εσάς .
    Γιώργο , Ελένη , Έφη , Κώστα (κι ας με δούλεψες λιγουλάκι όταν αντέδρασα κάπως ''ένθερμα'' στο ''Όλο ταξιιδεύω'' ) , Σωτήρη ειλικρινά χάρηκα πολύ για την γνωριμία .
    Γνωρίστηκα και με άλλα παιδιά αλλά δεν είμαι καθόλου καλή στο να θυμάμαι ονόματα , γι' αυτό συγχωρέστε με παρακαλώ ...

    Παραλείπω να πω τα κοινότοπο αλλά πέρα ως πέρα αληθινά , οτι δηλαδή τα παιδιά τραγούδησαν και έπαιξαν υπέροχα και οτι είναι από τις βραδιές που θα κρατούν πάντα χώρο στο κεφάλι μας ...

    Να είστε πάντα καλά ρε παίδες και να συνεχίζετε να πηγαίνετε μπροστά αυτό που λέγεται ''ελληνικό τραγούδι'' ...


    θα 'ρθω μια μέρα να σε βρω ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koini_maria στις 16-04-2007 15:07 ]


    koini_maria
    16.04.2007, 14:58
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 16-04-2007 στις 04:39 έγραψε...

    Επίσης...

    Όλο ταξιδεύω
    και περνάει απ' το παράθυρο η ζωή
    Κάποτε θα μοιάζει ψέμα
    πότε φτάσαμε ως το τέρμα
    και δεν κάναμε ακόμα την αρχή

    Όλο κάτι ψάχνω
    στο μπαλκόνι τ' απογεύματα όταν βγω
    Τι ’ναι αυτό που με κρατάει
    κάθε μέρα που περνάει
    κι ας μην ξέρω τι γυρεύω πού πατώ

    Κι όλο δεν πιστεύω
    πως την άκρη δε θα βρεις να ξαναρθείς
    Δεν θ' ανοίγω σε κανένα
    και θα περιμένω εσένα
    να γυρίσεις απ' την πόρτα το κλειδί
    Κι όσο θα κοιμάμαι μόνη
    τ' όνειρό σου θα ζυγώνει
    στα κρυφά μια λέξη πάλι να μου πει






    Προσυπογράφω με χέρια και με πόδια , φίλε Σωτήρη ...
    Αυτό το τραγούδι κυριολεκτικά το λατρεύω .

    (ΥΓ : Κάπου εδώ να παραδεχτώ ότι ναι , εγώ ήμουν χθες αυτή η ενοχλητική παράφωνη που τραγουδούσε δυνατά μαζί σας από κάτω .
    Συγγνώμη )
    alex3
    16.04.2007, 15:01
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 16-04-2007 στις 14:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 16-04-2007 στις 04:39 έγραψε...

    Επίσης...

    Όλο ταξιδεύω
    και περνάει απ' το παράθυρο η ζωή
    Κάποτε θα μοιάζει ψέμα
    πότε φτάσαμε ως το τέρμα
    και δεν κάναμε ακόμα την αρχή

    Όλο κάτι ψάχνω
    στο μπαλκόνι τ' απογεύματα όταν βγω
    Τι ’ναι αυτό που με κρατάει
    κάθε μέρα που περνάει
    κι ας μην ξέρω τι γυρεύω πού πατώ

    Κι όλο δεν πιστεύω
    πως την άκρη δε θα βρεις να ξαναρθείς
    Δεν θ' ανοίγω σε κανένα
    και θα περιμένω εσένα
    να γυρίσεις απ' την πόρτα το κλειδί
    Κι όσο θα κοιμάμαι μόνη
    τ' όνειρό σου θα ζυγώνει
    στα κρυφά μια λέξη πάλι να μου πει






    Προσυπογράφω με χέρια και με πόδια , φίλε Σωτήρη ...
    Αυτό το τραγούδι κυριολεκτικά το λατρεύω .

    (ΥΓ : Κάπου εδώ να παραδεχτώ ότι ναι , εγώ ήμουν χθες αυτή η ενοχλητική παράφωνη που τραγουδούσε δυνατά μαζί σας από κάτω .
    Συγγνώμη )

    δεν υπάρχει παράφωνη διάθεση, κορίτσι μου...
    stuff
    16.04.2007, 15:59
    Αντε,να πω κι εγω κατι...

    Μια απο τις πιο ευχαριστες,ουσιαστικες και αληθινες βραδιες που εχω ζησει μεχρι τωρα.Πραγματικα,ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια(γνωστους και μή)για την πολυ ομορφη παρεα που καναμε!!Η ενεργεια που υπηρχε πανω αλλα και κατω απο το stage ηταν πολυ θετικη και αυτο νομιζω το εισπραξαμε ολοι μας....

    Μπραβο σε ολα τα παιδια,που παιξανε με την....ψυχαρα τους!!

    Παντα τετοια παιδες!!!!

    ΥΓ.Ευχαριστω πολυ τον Πανο Ραπτη που μου εδωσε την ευκαιρια να παιξω τα τραγουδια του που ειναι εξαιρετικης ευαισθησιας.


    stuff
    16.04.2007, 16:03
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 16-04-2007 στις 14:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Emaki στις 16-04-2007 στις 14:34 έγραψε...

    Τέλος από μένα!!!

    Ποιος άλλος θα πάρει σειρά?


    Τι τελος απο σενα??? Δεν το πιασα αυτο??? Εχεις και αλλες.......απλα ΦΟΒΑΣΑΙ να τις δημοσιευσεις.....

    Θα παρω εγω σειρα μετα για να ξεμπροστιασω καποιους που μου την ειπαν On Stage Στο φιναλε..... Χιχιχιχιιχ



    Γιωργαρε ελπιζω να εχεις παρει το δεξι προφιλ μου,γιατι το αλλο ειναι χαλασμενο...
    stuff
    16.04.2007, 16:09
    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 16-04-2007 στις 09:52 έγραψε...

    Καλημέρα σε όλους!!!!
    Ήταν υπέροχα, για άλλη μια φορά! Η παρέα, η ατμόσφαιρα, η μουσική...
    Άκουσα και τον Πάνο (+stuff - τι ωραίο βιολί!!!! ) και τα Μακρινά Ξαδέλφια (αν και έπρεπε να φύγω πριν τελειώσουν τα παιδιά, λόγω πρωϊνού ξυπνήματος επίσης (Σωτήρη μην ακούσω κιχ για ηλικίες και τέτοια ) ...
    Δεν ξέρω πώς να σας ευχαριστήσω για το ζεστό χειροκρότημα, το ζεστό σας τραγουδάκι και την υπέροχη τούρτα... Δεν ξέρω πώς να σας ευχαριστήσω για την τέλεια βραδιά...
    (μπύρες πρωϊ πρωϊ.... τς, τς, τς....)




    Σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια Εφη!Κι εσεις ησασταν καταπληκτικοι!!
    Να'σαι καλα και πολυχρονη κιολας(δεν στα ειπα απο κοντα ο γαϊδαρος.... )
    Aiolos_m
    16.04.2007, 16:35
    Κώστα εσύ μπορεί να κορόιδευες χτες βράδυ αλλά έχω να πω πως είσαι μέγας βιολιστής...
    koini_maria
    16.04.2007, 16:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 16-04-2007 στις 16:35 έγραψε...

    Κώστα εσύ μπορεί να κορόιδευες χτες βράδυ αλλά έχω να πω πως είσαι μέγας βιολιστής...



    Και σε αυτό προσυπογράφω ! (Πωπω , πολύ συναινετική έχω γίνει τώρα τελευταία )
    Αν και δεν είμαι μουσικός , οφείλω να ομολογήσω πως εντυπωσιάστηκα !
    Συγχαρητήρια και από εμένα Κώστα !
    jorge
    16.04.2007, 17:06
    Θέλω να γράψω τόσα για τον Κοτονιά (τον τραγουδιστή από τα Μακρινά Ξαδέρφια), αλλά ο άτιμος είναι τόσο σεμνός που κολλάω...

    Τέλος πάντων, θα περιοριστώ στα 3-4 δευτερόλεπτα, που ήταν σαν να ...κατέβηκε ο Θεός στο 5/4. Τη στιγμή, λίγο πριν το δεύτερο ρεφρέν της Άνοιξης, εκεί που ανεβαίνει οκτάβα και τραγουδάει "...στου ουρανού την πόρτα...."....

    Κόλλημα λέμε... μ' αυτά τα 3-4 δευτερόλεπτα έπεσα να κοιμηθώ... Μπράβο στη μπάντα, που τα έδωσε όλα (θα τους δούμε και απόψε στον ΙΑΝΟ, αλλά δε σας το λέω μη μαζευτούμε πολλοί).

    Άλλη κορυφαία στιγμή ήταν στο Ψάχνει η Βροχή τη Μέρα, την ώρα του ... "αααα". Μιλάμε για τον ΤΕΛΕΙΟ ήχο. Ελπίζω να γράφτηκε καλά στο mini-disc.

    Πολύ ωραία και η φωνή της Ελένης Νόνη, που την άκουγα για πρώτη φορά, μπράβο Ελένη


    XeniaRodo
    16.04.2007, 17:15
    Ήταν παααααρα πολύ όμορφα... πολύ ωραία βραδιά... μπράβο σε όλους....

    Εμάκι πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες



    Stuf???
    με τον Ράπτη παίζεις εσύ;
    Rouvi
    16.04.2007, 17:16
    Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που μας χάρισαν την ωραία μουσική τους! Χάρηκα πολύ που σας άκουσα, χάρηκα που γνώρισα πολλά παιδιά που γνώριζα μόνο το musicheavenname τους, χάρηκα Deos που επέμενες να έρθω -χάρηκα γενικότερα μάλλον Στέλνω μερικές φωτο που την επόμενη φορά θα είναι καλύτερες αφού δεν είχε προηγηθεί σχετική προετοιμασία Φιλιά πολλά και..πάντα τέτοια!!




























    επισυναπτόμενα: DSC00033.JPG DSC00035.JPG DSC00047.JPG DSC00049.JPG DSC00034.JPG DSC00041.JPG DSC00020.JPG DSC00027.JPG DSC00021.JPG 
    GL
    16.04.2007, 17:20
    Μακρινα Ξαδερφια - Φυσηξε ο Βαρδαρης - Διασκευη




    Emaki
    16.04.2007, 17:31
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 16-04-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Ήταν παααααρα πολύ όμορφα... πολύ ωραία βραδιά... μπράβο σε όλους....

    Εμάκι πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες



    Stuf???
    με τον Ράπτη παίζεις εσύ;




    Thank you Ξένια μου!!!
    Πολύ χαίρομαι που σας αρέσουν!
    Emaki
    16.04.2007, 17:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Rouvi στις 16-04-2007 στις 17:16 έγραψε...

    Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που μας χάρισαν την ωραία μουσική τους! Χάρηκα πολύ που σας άκουσα, χάρηκα που γνώρισα πολλά παιδιά που γνώριζα μόνο το musicheavenname τους, χάρηκα Deos που επέμενες να έρθω -χάρηκα γενικότερα μάλλον Στέλνω μερικές φωτο που την επόμενη φορά θα είναι καλύτερες αφού δεν είχε προηγηθεί σχετική προετοιμασία Φιλιά πολλά και..πάντα τέτοια!!































    Ειρήνη μου , είναι να μην έρθεις σε μια συνάντηση!
    Αμά έρθεις σε μια , δύσκολα χάνεις επόμενες!!!
    Α!Και οι φωτογραφίες μια χαρά είναι!



    ΥΓ.Χμ....Stasako...εμείς οι δυο στις φωτογραφίες, τι κάνουμε?
    Πού κοιτάμε?
    Είμαστε ΚΑ-ΜΕΝΑ όνομα και πράγμα!!!

    Όλες οι μάχες στη ζωή, μας μαθαίνουν κάτι , ακόμη κι εκείνες που χάνουμε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emaki στις 16-04-2007 17:40 ]


    antreas_dr
    16.04.2007, 17:45
    Πρωτα απο όλα να πω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ EYXΕΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ για την εκπληξη και για την τουρτα!

    Μου αρέσουν οι εκπλήξεις ?(αρκει να είναι ευχάριστες)

    Για τα Μακρυνα Ξαδέρφια έχω να πώ τα καλύτερα λόγια.

    Για την παρέα του Κύριου Σαλταγιάννη επίσης....

    όσο για τον κύριο Ράπτη... δεν έχω λόγια!

    Τα είπα όλα νομίζω

    Πολλά μπράβο στα παιδιά που σκέφτηκαν τις "Νυχτες Musicheaven"


    stuff
    16.04.2007, 17:55
    Καλα ειμαι στον κοσμο μου τελειως....Ρε Αντρεα δεν σου ειπα χρονια πολλα ρε.......

    Χρονια πολλα ρεεεεεεεεεεεεε
    stuff
    16.04.2007, 17:58
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 16-04-2007 στις 16:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 16-04-2007 στις 16:35 έγραψε...

    Κώστα εσύ μπορεί να κορόιδευες χτες βράδυ αλλά έχω να πω πως είσαι μέγας βιολιστής...



    Και σε αυτό προσυπογράφω ! (Πωπω , πολύ συναινετική έχω γίνει τώρα τελευταία )
    Αν και δεν είμαι μουσικός , οφείλω να ομολογήσω πως εντυπωσιάστηκα !
    Συγχαρητήρια και από εμένα Κώστα !


    Ευχαριστω πολυ ρε παιδια! Να'στε καλα!

    Αν εξαιρεσουμε μερικα λαθακια και τις σχετικα λιγες προβες που καναμε,πηγε καλα....
    beatlus
    16.04.2007, 18:21
    Έζησα κάθε λεπτό της 15ης Απριλίου 2007!
    Από την πρώτη στιγμή που ξύπνησα αισθανόμουν αυτή την Κυριακή ως διαφορετική… Και δεν έπεσα έξω…
    Και τι δεν έγινε καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας για να δοκιμαστεί έντονα η πιθανότητα του να δώσω το παρών σε μια βραδιά την προετοιμασία και την εκτέλεση της οποίας δεν θα ξεχάσω ποτέ. Η μια αναποδιά μετά την άλλη με κρατούσαν δέσμιο πολύ μακριά από τα 5/4 και πάλευα με χρόνο και καταστάσεις, ώστε τελικά να τα καταφέρω. Συνεχώς ο νους μου ήταν εκεί… Δεν άντεχα. Ήθελα να ξέρω πως πάνε τα πράγματα, αν όλα και όλοι ήταν εντάξει…
    Και τελικά, ναι τα κατάφερα… 11.30 μ.μ. στο Άνω Χαλάνδρι, 11.45 μ.μ. στα 5/4! Με δυσκολία το πιστεύω ακόμη και τώρα.
    Και όλα τα άσχημα και δύσκολα με μιας εξαφανίστηκαν, με το που μπήκα στο χώρο… Είδα όλη αυτή τη συγκέντρωση και τα ολόφωτα πρόσωπα και πέταξε η ψυχή μου! Είδα τον Πάνο και τον Κώστα πάνω στη σκηνή να παίζουν τα πρώτα τραγούδια και κατάλαβα πως είχα νικήσει το… νόμο του Μέρφι!
    Έτρεξα «καρφί» στα αποδυτήρια για να κουρδίσω το ούτι και… τσουπ στη θέση μου.
    Και εγένετο γιορτή! Δεν χόρταινα να απολαμβάνω υπέροχες μελωδίες, σπουδαία λόγια καμωμένα σε στίχους (έζησα με μεγάλη ένταση και χαρά την εκτέλεση του «Όλο ταξιδεύω», ένα υπέροχο κομμάτι του Πάνου Ράπτη και του Γιάννη Ζαρκαδούλα), πρόσωπα οικεία να ζουν τη μυσταγωγία.
    Είδα και τα αγαπημένα μου «Μακρινά Ξαδέρφια» στα καλύτερά τους, κάτι που πιστεύω πως δεν είναι άσχετο με τον πολύ καλό ήχο του 5/4! Απ’ όσο ξέρω και τα ίδια τα «Ξαδέρφια» το ευχαριστήθηκαν με την καρδιά τους… Μας έφεραν και την «Άνοιξη» (τι ψυχής τραγούδι είναι αυτό, Θεέ μου!)…
    Και δεν προλάβαινα να χαιρετώ φίλους και συγγενείς (κυριολεκτικά)… και δεν προλάβαινα να χαίρομαι και να απολαμβάνω την παρέα υπέροχων ανθρώπων, στους οποίος έφτασα κοντά μέσω… παραδείσου (musicheaven). Επίσης, να πω ότι κοντά μας ήταν –παρόλη την κούρασή του- και ο Απόστολος Ρίζος, ο οποίος δεσμεύτηκε να έχει πιο ενεργό ρόλο την επόμενη φορά (ε, όσο να ‘ναι μια «Φυσαλίδα» θα θέλαμε να ακούσουμε).
    Και όλη η ομορφιά κρατήθηκε, κρατήθηκε, φεγγοβολούσε και άστραψε στο τέλος… Ένα καταπληκτικό ομαδικό φινάλε με «Παμ, παμ, παμ»και «Παράβαση» (και φοβερό σολάρισμα του stuff). Ε, αν κάναμε και καμία… ας μας κόψουν πρόστιμο… μουσικότητας!
    Βασικά, αισθάνομαι πως και λίγα λέω, μα τα πιο πολλά αποτυπώθηκαν εντός μου, μας…
    Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος ως μουσικοί, όπως και για την ευγενική και γεμάτη ευαισθησία ιδέα τους να αποδοθούν τα έσοδα στα παιδιά όλου του κόσμου μέσω της Unisef (θα υπάρξει και δημοσίευση της επιταγής).
    Ευχαριστώ όλους όσους ήρθατε και φτιάξαμε αυτή την υπέροχη παρέα-καμβά σε μια μοναδική και «παραδεισένια» βραδιά… Ευχαριστώ ξανά για το φως σας!
    Ευχαριστώ (συγνώμη δεν αντέχω, θα αναφερθώ… λιγάκι ειδικά), Θοδωράκη, Πάνο, Κώστα, Βασίλη για όλα!
    Ευχαριστώ, Γιώργο! Επίσης, για όλα!
    Ευχαριστώ όλους μας για την παρέα που όσο πάει φτιάχνει όλο και πιο όμορφα παραμύθια… Δηλαδή, αν ήταν όλα τα παραμύθια τόσο… πραγματικά, θα ήταν λιγάκι καλύτερος ο κόσμος (ή μήπως το χθεσινό… συνέβη στ’ αλήθεια;)

    Υ.Γ1. Στεναχωριέμαι μονάχα που δεν πρόλαβα τους αγαπημένους μου «Καθώς πρέπει» σε δράση… Ανυπομονώ για το ηχητικό ντοκουμέντο!
    Υ.Γ2. Alex… σου χρωστάω κέρασμα ένα ουίσκι


    Γελασμένοι, σε λίγο θα 'ρθει το φθινόπωρο.
    Θα βρέξει, θα ποτίσει. Ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα.
    Τι περίεργο. Το καλοκαίρι φαίνεται μακρινό αλλά εδώ ήταν πριν λίγο. Ιδρώσαμε, φωνάξαμε.
    Όμορφα ήταν.
    Ποίημα "Χέρι και κάνιστρο" του Χρίστου Ξένου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 16-04-2007 19:02 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 16-04-2007 21:03 ]


    Deos
    16.04.2007, 18:40
    Πολύ όμορφη βραδιά, που συνδύαζε υπέροχες μουσικές παρέα με υπέροχους φίλους!!
    Ραντεβού την ερχόμενη Κυριακή την ίδια ώρα στον ίδιο χώρο !!


    Παράθεση:

    Το μέλος Emaki στις 16-04-2007 στις 14:11 έγραψε...


    Χμ...τώρα που το σκέφτομαι...τούρτα γιατί δεν φάγαμε?




    Αν καθόσουν μέχρι τέλος θα έτρωγες!!!
    Και ήταν πάρα πολύ ωραία!!! Σλουρπ