ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.861 μέλη

    Live:Για τα χρήματα ή για την πάρτη σας...????

    pkamno
    01.03.2007, 16:22
    Για ποιο λόγο κάνετε ή θέλετε να κάνετε ενα live??????
    beatlus
    01.03.2007, 16:32
    pkamno, πριν σου απαντήσω από την μεριά μου, θα ήθελα να διευκρινήσεις, αν το ένα από τα δύο σκέλη της υπόθεσης που παραθέτεις στον τίτλο του ποστ σου ισχύει και με ποιόν τρόπο... Στ' αλήθεια περνάει από το μυαλό σου αυτό ή απλώς παραθέτεις μια σκέψη; Περιμένω διευκρίνηση και θα σου απαντήσω...
    Orfeus
    01.03.2007, 16:54
    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 01-03-2007 στις 16:22 έγραψε...

    Για ποιο λόγο κάνετε ή θέλετε να κάνετε ενα live??????



    Αφήνω τον Jorge να σου απαντήσει για το όλο θέμα (εννοώ και τα ερωτήματα του τίτλου).
    faltsoo
    01.03.2007, 19:10
    φυσικα το κανουμε για τα χρηματα.
    νυστικο αρκουδι δεν χορευει.
    και εμεις εχουμε οικογενειες που πρεπει να ζησουμε .





    GL
    01.03.2007, 20:38
    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 01-03-2007 στις 16:22 έγραψε...

    Για ποιο λόγο κάνετε ή θέλετε να κάνετε ενα live??????


    Οπως σου γραφει και ο Σωτηρης(beatlus), περιμενω και εγω διευκρινισεις.....

    Και κατι ακομα διευκρινισε μας:

    Ζεις απο την μουσικη?? Η την εχεις για χομπι??

    Υ.Γ: Αυτο το τοπικ μου φερνει στο μυαλο καποιο παλιοτερο τοπικ εδω στο σαιτ, αλλα δεν θυμαμαι τις φρασεις κλειδια που πρεπει να το ψαξω!
    spiroos
    01.03.2007, 21:34
    Ρητορική η ερώτηση. Είναι ξεκάθαρο οτι γίνεται για τα χρήματα. Δυστυχώς το musicheaven έγινε και αυτό επιχείρηση.





    Υ.Γ
    jorge
    01.03.2007, 21:40
    Ο φίλος δε νομίζω να ρωτάει για τα Live του MusicHeaven, αλλά γενικά
    santourman
    01.03.2007, 21:40
    Εμ για ποιο λόγο νομίζετε ότι ενώ είχα παίξει στα προηγούμενα lives, σε αυτό δεν έπαιξα?????
    beatlus
    01.03.2007, 21:56
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-03-2007 στις 21:40 έγραψε...

    Ο φίλος δε νομίζω να ρωτάει για τα Live του MusicHeaven, αλλά γενικά



    Γιώργο, ειλικρινά εύχομαι να είναι έτσι και γι' αυτό ζήτησα διευκρινήσεις από τον φίλο. Προς αποφυγή παρεξήγησης...
    Δεν μπορώ να δεχτώ, πως υπάρχει σκέψη περί του αντιθέτου.
    Οποιος έχει έρθει σε συγκέντρωσή μας ή έρθει και σε αυτή, που με τόσο μεράκι και χαρά ετοιμάζουμε (όπως όλες τις προηγούμενες) γνωρίζει πολύ καλά, το τί σημαίνει η παρέα του musicheaven.
    Γι' αυτό καλώ και τον φίλο pkamno, να μας τιμήσει με την παρουσία του και να λάβει μόνος του, απάντηση στην απορία του! Ειλικρινά!
    Hastaroth
    01.03.2007, 23:21
    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 01-03-2007 στις 19:10 έγραψε...

    φυσικα το κανουμε για τα χρηματα.
    νυστικο αρκουδι δεν χορευει.
    και εμεις εχουμε οικογενειες που πρεπει να ζησουμε .








    Εχεις δεί ποτέ αρκούδι να κάνη live;


    pkamno
    01.03.2007, 23:37
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 01-03-2007 στις 16:32 έγραψε...

    pkamno, πριν σου απαντήσω από την μεριά μου, θα ήθελα να διευκρινήσεις, αν το ένα από τα δύο σκέλη της υπόθεσης που παραθέτεις στον τίτλο του ποστ σου ισχύει και με ποιόν τρόπο... Στ' αλήθεια περνάει από το μυαλό σου αυτό ή απλώς παραθέτεις μια σκέψη; Περιμένω διευκρίνηση και θα σου απαντήσω...



    Εννοώ γενικά τα live που κάνει ο καθένας ή το κάθε συγκρότημα.
    Αν υπάρχει θέμα για τα Live του ΜΗ δε το γνωρίζω αλλά όποιος θέλει ας το σχολιάσει...
    Είναι μέσα στο θέμα
    Hastaroth
    01.03.2007, 23:54
    Υπάρχουν πολλοί λόγοι γιά να κάνη/παίξη κάποιος σέ ένα live.

    Τά πάντα εξαρτώνται από τίς εκάστοτε συνθήκες.

    Προσωπικά έχω παίξει σέ πάμπολλα live γιά την πάρτη μου (δηλαδή απλά γιά να παίξω μουσική που μού αρέσει) καί έχω παίξει καί σέ κάποια ελάχιστα live επειδή υπήρχε η ευκαιρία να βγάλω κάποια έξτρα λεφτά που χρειαζόμουν (αλλά έπαιξα μουσική που δέν μπορώ να πώ οτι μού αρέσει να την ακούω σάν ακροατής).Επίσης έχω παίξει και σέ live όπου ναί μέν έπαιζα μουσική που μού άρεσε,αλλά παράλληλα βγήκαν και κάποια χρήματα (χωρίς αυτό να σημαίνη οτι άν δέν έπαιρνα τά χρήματα δέν θα έπαιζα).

    Τό θέμα είναι τί θέλει κάποιος από ένα live.

    ΥΓ.Εχει δοκιμάσει κανείς σας να χορέψη ΑΦΟΥ έχει φάει;


    babisdr
    01.03.2007, 23:57
    Ποιά χρήματα?? (γενικά μιλάω)

    Δεν μπορώ να σου απαντήσω, δεν έχω εμπειρία. Όταν πάρω, δεν ξέρω πώς θα νιώσω

    beatlus
    02.03.2007, 00:01
    Φίλε pkamno, θα σου απαντήσω από τη δική μου σκοπιά...
    Οσο καιρό βρίσκομαι στη συγκεκριμένη διαδικτυακή κοινότητα είδα (δια... ζώσης) να πραγματοποιούνται μια σειρά από εκδηλώσεις με πρωταγωνιστή τη μουσική. Να θυμηθώ ενδεικτικά τα δύο μεγάλα ετήσια λάιβ του musicheaven, τις καθιερωμένες συναντήσεις σε κεντρικό αθηναϊκό μπαράκι, όπου παίρνει βήμα ένας σεβαστός αριθμός απο μέλη -σε κάθε βραδιά- και εκφράζεται μουσικά, θεματική βραδιά για ποίηση (με δημιουργίες μελών) και στη μνήμη του Τζον Λέννον, συναυλία συγκροτήματος μελών, θεματικά πάρτι ή συναντήσεις απλά για έξοδο...
    Λοιπόν, πριν από όλες αυτές τις βραδιές (για τις οποίες έχω γνώμη) προηγήθηκε προσωπικός κόπος, επένδυση πολύτιμου χρόνου, ακόμη και -παρότι δεν είναι σωστό να αποκαλύψουμε λεπτομέρειες- προσωπικού κόστους -φυσικά αναφέρομαι σε χρηματικό ποσό- από μέρους των μελών που εμπλέκονταν κάθε φορά στη διοργάνωση ή και στην απλή συμμετοχή... Ποτέ, μα ποτέ δεν άκουσα ή αντιλήφθηκα κάποιον να κάνει λόγο για χρηματική ανταμοιβή, ποτέ μα ποτέ δεν άκουσα κανέναν να το υπονοεί καν.
    Σε όλους μας, απ' όσο μπόρεσα προσωπικά να διαπιστώσω, έφτανε και περίσευε η προσωπική ευχαρίστηση από τις αναμνήσεις που χτίζει με θετική ενέργεια όλη αυτή η παρέα συνάντηση με τη συνάντηση... και οι... φωτογραφίες που προστίθενται στο φωτογραφικό μας άλμπουμ, το οποίο μπορείς να επισκεφτείς...
    Επειδή δεν θέλω να μακρυγορήσω, θέλω να πιστεύω πως απάντησα στο ερώτημά σου...
    Με ειλικρινείς χαιρετισμούς και προς την πατρίδα σου την Κρήτη, με την ελπίδα να αποδεχτείς την πρόσκλησή μας και να βρεθείς στο επερχόμενο λάιβ,
    Σωτήρης-beatlus
    pkamno
    02.03.2007, 00:36
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 02-03-2007 στις 00:01 έγραψε...

    Φίλε pkamno, θα σου απαντήσω από τη δική μου σκοπιά...
    Οσο καιρό βρίσκομαι στη συγκεκριμένη διαδικτυακή κοινότητα είδα (δια... ζώσης) να πραγματοποιούνται μια σειρά από εκδηλώσεις με πρωταγωνιστή τη μουσική. Να θυμηθώ ενδεικτικά τα δύο μεγάλα ετήσια λάιβ του musicheaven, τις καθιερωμένες συναντήσεις σε κεντρικό αθηναϊκό μπαράκι, όπου παίρνει βήμα ένας σεβαστός αριθμός απο μέλη -σε κάθε βραδιά- και εκφράζεται μουσικά, θεματική βραδιά για ποίηση (με δημιουργίες μελών) και στη μνήμη του Τζον Λέννον, συναυλία συγκροτήματος μελών, θεματικά πάρτι ή συναντήσεις απλά για έξοδο...
    Λοιπόν, πριν από όλες αυτές τις βραδιές (για τις οποίες έχω γνώμη) προηγήθηκε προσωπικός κόπος, επένδυση πολύτιμου χρόνου, ακόμη και -παρότι δεν είναι σωστό να αποκαλύψουμε λεπτομέρειες- προσωπικού κόστους -φυσικά αναφέρομαι σε χρηματικό ποσό- από μέρους των μελών που εμπλέκονταν κάθε φορά στη διοργάνωση ή και στην απλή συμμετοχή... Ποτέ, μα ποτέ δεν άκουσα ή αντιλήφθηκα κάποιον να κάνει λόγο για χρηματική ανταμοιβή, ποτέ μα ποτέ δεν άκουσα κανέναν να το υπονοεί καν.
    Σε όλους μας, απ' όσο μπόρεσα προσωπικά να διαπιστώσω, έφτανε και περίσευε η προσωπική ευχαρίστηση από τις αναμνήσεις που χτίζει με θετική ενέργεια όλη αυτή η παρέα συνάντηση με τη συνάντηση... και οι... φωτογραφίες που προστίθενται στο φωτογραφικό μας άλμπουμ, το οποίο μπορείς να επισκεφτείς...
    Επειδή δεν θέλω να μακρυγορήσω, θέλω να πιστεύω πως απάντησα στο ερώτημά σου...
    Με ειλικρινείς χαιρετισμούς και προς την πατρίδα σου την Κρήτη, με την ελπίδα να αποδεχτείς την πρόσκλησή μας και να βρεθείς στο επερχόμενο λάιβ,
    Σωτήρης-beatlus



    Ειμαι σιγουρος πως τα live του musicheaven γινονται με μερακι και το πιστευω ειλικρινα!!Αλλιως δεν θα υπηρχε και σκοπος να γινουν πιστευω!!Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου και θα το προσπαθησω στο επομενο live να ειμαι και γω εκει!!Τους χαιρετισμους μου και στην δικη σου πατριδα που δεν την γνωριζω ισως Αθηνα που λεει και στο προφιλ σου!!
    pkamno
    02.03.2007, 00:40
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 01-03-2007 στις 20:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 01-03-2007 στις 16:22 έγραψε...

    Για ποιο λόγο κάνετε ή θέλετε να κάνετε ενα live??????


    Οπως σου γραφει και ο Σωτηρης(beatlus), περιμενω και εγω διευκρινισεις.....

    Και κατι ακομα διευκρινισε μας:

    Ζεις απο την μουσικη?? Η την εχεις για χομπι??

    Υ.Γ: Αυτο το τοπικ μου φερνει στο μυαλο καποιο παλιοτερο τοπικ εδω στο σαιτ, αλλα δεν θυμαμαι τις φρασεις κλειδια που πρεπει να το ψαξω!



    για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις αλλαξα το προφιλ μου και δεν δηλωνω μουσικος!!Εχω βγαλει χρηματα απο την μουσικη αν ρωτας αυτο και θα μπορουσα να βγαλω και περισσοτερα!Θα χαρω πολυ να απαντησεις τωρα που σου απαντησα λοιπον!
    roubas
    02.03.2007, 06:17
    Pkamno παρολο που με ξερεις πολυ καλα λογω συνεργασιων και φιλιας θα σου απαντησω!Τα live υπαρχουν στιγμες που ειναι το μονιμο εισοδημα μου αλλα θα ηθελα πολυ(το καταφερνω που και που) να βγαζω τα φραγκα σε συνδυασμο με τη διασκεδαση μου πανω στα παλκα!Αυτο ειναι το τελειο για ενα μουσικο και αυτο γουσταρω και εγω!Τωρα που θα συνεργαστουμε ξανα μετα απο 3χρονια αυτο θα γινει!

    CHE
    02.03.2007, 11:39
    Η αλήθεια, νομίζω, ότι βρίσκεται κάπου στη μέση. Δεν παίζεις μόνο επειδή γουστάρεις όπως και δεν παίζεις μόνο για τα χρήματα.
    Τι εννοώ μ’ αυτό. Έχω πάει να παίξω δωρεάν επειδή ήθελα να συμμετάσχω στη διάσωση του κτιρίου της Columbia και στη δημιουργία Μουσείου Ελληνικής Δισκογραφίας. Σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα χρήματα για τέτοιο σκοπό ή για φιλανθρωπικό. Αλλά κι από άλλη άποψη να το δει κανείς, οι επαφές που κάνεις, οι γνωριμίες και η προβολή μέσω των ΜΜΕ μόνο καλό κάνει. Μπορεί να μην πήρα χρήματα εκείνη τη βραδιά αλλά τύχαμε προβολής.

    Από την άλλη δεν θα έκανα live μόνο και μόνο για τα χρήματα. Σκοπός είναι να γουστάρεις κιόλας. Πρόσφατα αρνηθήκαμε live (με σίγουρη επιτυχία) μόνο και μόνο γιατί δεν θέλαμε να κοροιδέψουμε το κοινό μας και να τους παίξουμε τα ίδια που παίξαμε και την προηγούμενη φορά. Θέλαμε χρόνο για να προβάρουμε άλλα τραγούδια και να αλλάξουμε το πρόγραμμά μας.

    Αν όλοι έπαιζαν μόνο και μόνο επειδή γουστάρουν (και όχι για τα χρήματα) τότε δεν θα πληρωνόταν κανένας! Μην ξεχνάμε, όμως, ότι οι περισσότεροι μουσικοί μέσα από τα live καλύπτουν ένα μέρος από τα έξοδα που κάνουν για τη συντήρηση ή την αγορά των οργάνων τους, τις πληρωμές στα στούντιο κ.λπ. Δεν το βρίσκω κακό, λοιπόν, να πληρώνεται κάποιος για τα live αρκεί να μην παίζει όπου νάναι κι ό,τι νάναι μόνο για τα λεφτά.
    Tyrogkofretas
    02.03.2007, 13:44
    Πολύ σωστός ο CHE. Συμπληρώνω επίσης πως αν μιλάμε για μόνιμη συνεργασία με ένα μαγαζί, τότε το χρηματικό μπαίνει περισσότερο στο προσκήνιο, γιατί αν θέλει ο μαγαζάτωρ να είσαι εκεί λαμπάδα κάθε Παρασκευή ή Σάββατο ή όποια μέρα έχεις κλείσει, πρέπει να σε φροντίζει κι εσένα, σαν άξιο τέκνο του! Ακόμα και ο Jimmy Hendrix είχε τονίσει την δυσφορία που προκαλεί στον μουσικό η επανάληψη. Οπότε, μετά από 2-3 βδομάδες, το πράγμα γίνεται προϊόν περισσότερο και όχι τόσο "για την πάρτη μου". Εκεί λοιπόν, πρέπει να έχει αξία το πόσο πληρώνεσαι για να πληγιάζεις την μουσική ψυχούλα σου με επαναλήψεις...
    vasilis23
    02.03.2007, 14:05
    Στις αρχες...παιζεις για την παρτυ σου...
    Υστερα ομως εφοσον αυτο που κανεις για την παρτυ σου...καταλαβαινεις οτι αρεσει...σταματας πιστευω να το κανεις μονο για την παρτυ σου και πλασαρεις αυτο που κανεις ως "προιον"...
    Το λαθος ειναι κατα τη γνωμη μου πως πολλοι πιστευουν πως θα μπορουν να εμπορευονται αυτο που ξεκινησαν να κανουν στην αρχη και πως θα εχει την ιδια ζωντανια,φαντασια,γνησιοτητα και συνεπως και αποδοχη...Ειναι ομως ετσι τα πραγματα...?