ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.853 μέλη

    Τι μπαγκέτες χρησιμοποιείτε;

    Hastaroth
    04.07.2007, 23:15
    Οι "σωστές" 7Α είναι οι Regal Tip καί μάλιστα οι παλιότερες παρτίδες (μέ τά μαύρα γράμματα στο πλάϊ).Σέ όλες τίς άλλες μάρκες έχω παρατηρήσει οτι το 7Α είναι κάπως βαρύτερο.

    Κάποια εποχή,αρκετά παλιά η Regal είχε βγάλει ένα μοντέλο ονόματι Silhouette που ήταν ακόμα πιό λεπτό και πιό ελαφρύ από το 7Α.Τό σταμάτησε όμως σχετικά γρήγορα επειδή-όπως ήταν αναμενόμενο-οι μπαγκέτες αυτές έσπαγαν πολύ εύκολα.Ευτυχώς μού έχει μείνει ένα ζευγάρι άθικτο το οποίο πλέον το έχω ώς συλλεκτικό καί το χρησιμοποιώ σπάνια και μόνο σέ ηλεκτρονικά pads.

    Παρόμοιο μοντέλο ήταν και το Combo που επίσης είχε την ίδια τύχη.
    fantasma
    06.07.2007, 08:44
    VIC FIRTH STEVE GADD

    Vic Firth Dave Weckl

    VIC FIRTH 5A Aerican classic

    και pro mark 5a σε καμια προβα





    επισυναπτόμενα: p25555b-5d2d90b6e56691ebceefcd6b88ea40a7.jpg 
    DARBUKA
    13.07.2007, 21:38
    Ρε παιδια εγω δεν ειμαι ντραμερ, ειμαι κρουστος κ εχω ενα σετακι που αποτελειται απο κονγκας, μπογκος κ ενα πιατινι που θελω να παρω.Τι μπαγκετες μου προτεινεται;;;
    cobal
    17.07.2007, 16:56
    Vic Firth (κορυφη) 8D wood

    Doritaki
    18.07.2007, 11:11
    Σικαλεως.. απ τον φουρνο.. χαχα .......... πλακα κανω σορρυ μη σας χαλαω το τοπικ..αποχωρω..
    McJohn
    06.08.2007, 14:57
    Paizo 4 xronia me vic firth 5B.Einai poli kales.Statheres kalozigismenes kai einai iperoxes gia askisi karpon.Einai oti prepei gia askiseis alla kai live playing.
    Akira-mpx
    12.08.2007, 14:58
    Καταρχην Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΙΑ σε ολους ..........μολις σημερα γραφτηκα στο musicheaven και αυτο ειναι το πρωτο μου post!!!

    Ασχολουμε λιγο καιρο με τα drums ειμαι στο σταδιο που κανω μαθηματα μονος μου ομως!μεσα απο ενα site που βρηκα τυχαια......!!Anyway...

    Εχω εδω και ενα μηνα τις promark millenium 2 οι οποιες ειναι 2B Και πλεον τις εχω συνηθησει παρα το βαρος τους!!!της πηρα ποιο πολυ για εξασκηση αλλα τις συνιθησα και δεν τις αλλαζω!!πηρα προσφατα της 5Α,ιδιο μοντελο και μου φαινοντε πουπουλα!!
    Γενικα εχω δοκιμασει μονο agner kai vic Firth περισοτερο μου αρεσαν οι promark κυριως λογο του ξυλου American hickory!!!!
    Bgre
    12.08.2007, 23:06
    poso pane oi Vic Firth 5a kai oi 7a?
    (arxarios edw...dn exw idea apo bagketes)
    Hastaroth
    13.08.2007, 00:05
    Γενικά οι τιμές γιά τίς μπαγκέτες κυμαίνονται από 10-20 ευρώ το ζευγάρι.

    @Bgre:
    Θά σού συνιστούσα νά πάς σέ κάποιο μουσικό μαγαζί και να δοκιμάσης διάφορα μοντέλα/νούμερα πρίν καταλήξης σε αυτά που σέ βολεύουν στο δικό σου χέρι.Τό οτι κάποιοι εδώ ανέφεραν τίς Vic Firth δέν σημαίνει οτι απαραίτητα πρέπει να χρησιμοποιής αυτές.

    Επίσης καλό είναι να μήν χρησιμοποιής αποκλειστικά και μόνο ένα μοντέλο/νούμερο μπαγκέτας,αλλά να έχης δύο-τρία διαφόρων εταιρειών.Κατά καιρούς διάφορα νούμερα και μοντέλα καταργούνται από τους κατασκευαστές τους,ή βγαίνουν καινούργια.Αν κάποιο που μάς έχει "βολέψει" πάψη να παράγεται,μπορεί μετά να δυσκολευτούμε στην αρχή χρησιμοποιώντας κάτι άλλο.Και επίσης νά μάς φανή ασυνήθιστος ο ήχος μέ αυτό,αφού έχει συνηθίσει το αυτί μας να ακούη αυτό που βγάζαμε παίζοντας μέ το προηγούμενο.
    Bgre
    13.08.2007, 14:40
    ok....tha akolouthisw ti sumvouli sou ....kai oti einai na vgei as vgei
    Skyliner
    14.08.2007, 05:20
    gia heavy metal paiximo, kala zygismenes kai anthektikes, ti protinete?
    cobal
    14.08.2007, 17:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Skyliner στις 14-08-2007 στις 05:20 έγραψε...

    gia heavy metal paiximo, kala zygismenes kai anthektikes, ti protinete?


    Vic Firth 5A, einai isws to pio dhmofiles zeugari
    symptoma
    14.08.2007, 19:15
    VATER ROCK
    VATER UNIVERSAL
    KAI
    VATER 5BW gia mena...analoga ta komatia xrisimopoiw kai diaforetiki...

    http://www.symptoma.gr to site tou sygrotimatos mou...elliniko rock me melodika stoixeia metal..
    mike-railse
    22.08.2007, 14:04
    egw paizw me pro mark 5A einai ontws polu elafries duskola na spasoun se kanena akariaio xtyphme sto stefani enos tympanou kai gia apsogo hxou stin kroush tis mpagketas xrishmopoiw tis amerikanikes pou exoun plastiko kalhma sto teleiwma tous..... den nomizw na allaksw an kai den exw dokimasei tis AHEAD!!!
    grohl
    23.08.2007, 11:17
    εγω δοκιμασα προσφατα τις κοκκινες Vic Firth Dave Weckl αλλα γλιστραγανε πολυ.
    Ετσι παραμενω στις Vater 5b.
    Εχει να μου προτεινει καποιος κατι για γρηγορο παιξιμο,δηλαδη πιστευεται οτι αμα παρω 5α θα ειναι ποιο ελαφριες και θα παιζω ποιο γρηγορα?

    Skyliner
    23.08.2007, 19:34
    skeftomai na parw tis ahead tou lars ulrich(metallica). exw akousei pws einai para poli anthektikes alla tha ithela kapoia gnwmh pris ths agorasw einai kai ligo akrives se sxesh me alla sticks(35euro). sautes tis mpaketes ta kefalakia mprosta allazoun otan fthirontai??
    symptoma
    23.08.2007, 20:08
    file den kserw..apla afto pou mporw na pw einai oti tetoies xrisimopoiei kai o joey twn slipknot/korn...egw pou epsaksa ligo den tis vrika..
    ksereis apo pou mporw na tis promitheytw?

    http://www.symptoma.gr ::elliniko rock::
    Bgre
    23.08.2007, 20:11
    ontws.....kai ego exw akousei kala sxolia gi'autes
    Skyliner
    24.08.2007, 00:15
    sto drumstore
    Bgre
    24.08.2007, 00:16
    se poio drumstore?