ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.972 μέλη

    Κατράκειο, 3/9: Κι Αν Είμαι Ροκ

    Billy1993Boy
    20.08.2007, 23:06
    Θα είμαι σίγουρα εκεί!!!
    Termite
    21.08.2007, 09:48
    mnk ώς Νικαιώτης που έχω ζήσει αρκετά καλοκαίρια στο Κατράκειο...

    Σίγουρα οι φετινές εκδηλώσεις δεν είναι για τα μπάζα.

    Μην πας ομως πολλά χρόνια πίσω...πριν 4 ας πούμε. Τότε που οι εκδηλώσεις ξεκινούσαν 20 Αυγούστου, τελείωναν Οκτώβριο και κάνανε διαφορετικές συναυλίες όλοι αυτοί που έρχονται στο Κ αν ειμαι Ροκ. Τότε που είμασταν φοιτητές και αγωνιούσαμε αν θα μας βγάλει το χαρτζηλίκι για να πάμε σε όλες τις συναυλίες. Τσανκής Μαχαιρίτσας μία συναυλία. 5000 κόσμος...
    Βασίλης Παπακωσταντίνου 1 συναυλία 5000 κόσμος...Πασχαλίδης 1 συναυλία 4000 κόσμος...και απο θέατρικα; Οχι 1 και 2 καλές παραστάσεις... ΟΛΟΙ ερχονταν να παίξουν στο Κατράκειο...αλλα ας όψετε η κακή οργάνωση και η κακή οικονομική κατάσταση του Δήμου.
    Xrononaytis
    21.08.2007, 14:25
    Termite isos gnio ligo off topic , ontos to katrakio einai alli morfi ego thimame to Katrakio to 1991 me Basili kai prin sto gipedo tou Ionikou pali me Basili basika i Nikaia dini brantero paron eixa afisi kati Rangers palia eki esi xeris ti simaini afto kai osoi einai apo Nikaia aftoi iparxoun akoma .
    Termite
    21.08.2007, 23:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Xrononaytis στις 21-08-2007 στις 14:25 έγραψε...

    Termite isos gnio ligo off topic , ontos to katrakio einai alli morfi ego thimame to Katrakio to 1991 me Basili kai prin sto gipedo tou Ionikou pali me Basili basika i Nikaia dini brantero paron eixa afisi kati Rangers palia eki esi xeris ti simaini afto kai osoi einai apo Nikaia aftoi iparxoun akoma .



    Ετσι όπως τα λές είναι. Τότε που μαζευόμασταν έξω απο το θέατρο και απο το γήπεδο του Ιωνικού 4 ώρες πριν αρχίσει η συναυλία και τους βλέπαμε όλους να φτανουν για να κάνουν πρόβα...

    Ωραίες εποχές, που ελπίζω να τις ξαναζήσω έστω κ αν μεγάλωσα και πλέον θέλω να κάθομαι στο κάθισμα και να χτυπιέμαι μόνο στους Dream Theater
    athinouli24
    22.08.2007, 21:31
    Πάμε όλοι μάζι ραντεβού στο Κατράκειο Θέατρο.....

    Καλά να περάσουμε....
    jorge
    01.09.2007, 22:09
    Αν πάει κανείς, περιμένω εντυπώσεις και καμιά φωτογραφία
    Termite
    02.09.2007, 14:06
    Ελπιζω να τα καταφέρω να πάω...θα πάω με κάμερα στάνταρ!
    dimitrapan
    03.09.2007, 08:55
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 19-08-2007 στις 03:46 έγραψε...


    Συναυλία αφιερωμένη στον Μάνο Λοϊζο με τον Σωτήρη Μπαλλά.
    ΗΛΕΚΤΡΑ του Σοφοκλή
    Συναυλία με την ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ αφιερωμένη στο Μάνο Λοϊζο
    ΠΛΟΥΤΟΣ του Αριστοφάνη
    ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ του Ρακίνα
    ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ < ΜΑΚΒΕΘ >
    <Η μουσική των Προσφύγων> από το ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ CARAVAN
    <Παραμύθια από την Μικρά Ασία, τον Πόντο και την Αρμενία>
    ΜΑΤΩΜΕΝΟΣ ΓΑΜΟΣ του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα
    Εκδηλώσεις αφιερωμένες στα 85 χρόνια από την Μικρασιατική καταστροφή
    της Betty Shamieh(Τέσσερις Παλαιστίνιες γυναίκες σε έναν χώρο καθαρτηρίου)


    dimitrapan και melkat06,

    Oλα αυτά, δηλαδή, είναι για τα .... μπάζα ;;;




    Δεν ξέρω αν είναι για τα μπάζα, πάντως δεν συνιστούν φεστιβάλ. Επίσης, δεν ξέρω σε ποιες από αυτές τις εκδηλώσεις παρευρέθηκες προσωπικά για να μας πεις την άποψή σου, τα σχόλια πάντως που εισέπραξα από άτομα που εμπιστεύομαι την κρίση τους για την συναυλία της Αλεξίου και για την παράσταση της Ηλέκτρας, δεν ήταν τα καλύτερα. Ιδία άποψη δεν έχω, ήμουν διακοπές και δυστυχώς γύρισα!

    Και ξαναεπιστρέφουμε στο θέμα μας: Συμμετοχές για τη συναυλία δεν βλέπω κι είμαστε και χορηγοί...

    Αθηνούλα μου θα τα πούμε εκεί!

    Χορχίτο, φωτό δεν θα έχω, του κάναμε ήδη το μνημόσυνο του pc μου αλλά από εντυπώσεις θα σε βγάλω ασπροπρόσωπο!
    athinouli24
    03.09.2007, 09:35
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 03-09-2007 στις 08:55 έγραψε...

    Αθηνούλα μου θα τα πούμε εκεί!



    Αν όλα πάνε καλά, σίγουρα θα τα πούμε εκεί Δημητρούλα!
    Έλα, να βλέπω συμμετοχές!!!!
    eleni
    03.09.2007, 09:41
    Έχω σεμινάριο σήμερα και δεν ξέρω τι ώρα θα ξεμπερδέψω.Αν τα καταφέρω θα σας βρώ εκεί.....
    dimitrapan
    03.09.2007, 10:06
    Χτύπα τηλεφωνάκι...
    Termite
    03.09.2007, 18:27
    Εγω θα είμαι σίγουρα εκεί...pm όποιος θέλει να γνωριστούμε...και να δούμε παρέα τη συναυλία
    esta
    03.09.2007, 19:57
    Εμείς οι ....παραπονεμένοι( )περιμένουμε φωτογραφίες και βιντεάκια...δεν το συζητώ!!!
    eleni
    04.09.2007, 10:44
    Γιατί δεν βλέπω εντυπώσεις, φωτογραφίες......
    Τι έγινε βρε παιδιά?? Κινεζάκια δεν πήγαν εχθές στην συναυλία?
    Πείτε μας και εμάς πώς περάσατε.....
    dimitrapan
    04.09.2007, 11:53
    Εντυπώσεις? Βεβαίως! Ήταν από τις καλύτερες συναυλίες που έχω πάει τα τελευταία χρόνια!

    Στο Κατράκειο δεν έπεφτε καρφίτσα, όπως άλλωστε αξίζει σε έναν τέτοιο χώρο. Από το πρώτο κιόλας λεπτό της συναυλίας (η οποία άρχισε νωρίτερα κατά 5 λεπτά!!!) υπήρχε από τον κόσμο τρελός παλμός, κάτι που με χαροποίησε ιδιαίτερα γιατί δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που είδα το κοινό να συμμετέχει τόσο σε συναυλία Ελλήνων καλλιτεχνών.

    Η συναυλία άνοιξε με τους Καζούλλη και Πλιάτσικα. Τι να πούμε τώρα για τον Καζούλλη? Ο ορισμός της τρέλλας (της αυθεντικής, γιατί από γιαλαντζί έχουμε χορτάσει) και μας παρέσυρε σε μεγάλα κέφια!!! Μου άρεσε πολύ κι ο MC... κάτι - Μανώλης, που τραγουδούσε τα χιπ χοπ μέρη στα κομμάτια του Πλιάτσικα! Τα σέβη μου στον Μανώλη!!!

    Συνέχισαν τα Κίτρινα Ποδήλατα, που μας έφτιαξαν μια πιο ροκ ατμόσφαιρα και παρόλο που ο τραγουδιστής τους κατά στιγμές τραγουδούσε άλλ' αντ' άλλων, μπορώ να πω ότι μας έβαλαν περισσότερο στο κλίμα του "κι αν είμαι ροκ"!

    Μιτζέλος και Ελ. Ζουγανέλη πήραν τα ηνία στη συνέχεια. Προσωπική μου άποψη ότι μπορούμε να περιμένουμε πολλά από αυτήν την κοπέλα στο μέλλον... Η παρέα συμπληρώθηκε με τους Σταρόβα και Μαχαιρίτσα. Οι Σταρόβας και Μιτζέλος νομίζω ότι είναι από τους καλύτερους κιθαρίστες που έχω ακούσει παρεπιπτόντως. Ο Μαχαιρίτσας καλός ήταν μάλλον -τι να πω?- είμαι και προκατειλλημένη με τον συγκεκριμένο, οπότε ας μιλήσει κάποιος άλλος καλύτερα.

    Κάπου εκεί, ανέβηκε στη σκηνή κι ο Μπουλάς (Σάκηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ), ο οποίος μας χάρισε ίσως την κορυφαία στιγμή της βραδιάς, ερμηνεύοντας το carouso! Ο άνθρωπος είναι μεγάλος καλλιτέχνης . -

    Λίγο μετά, ακούσαμε την Τάνια Κικίδη να μας τραγουδά με αυτή την απίστευτη φωνή (την μισώ, την μισώ, την μισώ), παρέα με τους Dickens' Zoo. Ε, μετά από αυτό δεν άργησε να ανέβει κι ο Βασίλης στη σκηνή, οπότε -όπως ήταν αναμενόμενο- κάηκε το Κατράκειο!!! Κάποιοι καλλιτέχνες, δύσκολα τελικά αποχαρακτηρίζονται από το μυαλό μας ως μύθοι, αν και προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα. Περίμενα μάλλον να μας τραγουδήσει περισσότερα από τα παλιά του τραγούδια και λιγότερα από τα καινούργια, κάτι που δεν ίσχυε βεβαια για τις γενιές μετά από τη δική μου, οι οποίοι κυριολεκτικά τα έδωσαν όλα κάτω από την σκηνή (παλιές, καλές εποχές)!!!

    Ανάμεσα αλλά και στο τέλος του προγράμματος του Βασίλη, ήταν και η ώρα το Γιάννη Ζουγανέλη, ο οποίος -πάντα κατά την προσωπική μου άποψη- ήταν ο πρωταγωνιστής της βραδιάς! Μας συγκίνησε με το "φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα" από τη μία και το "Στέλλα" από την άλλη, αλλά μας έκανε να ξεκάρδιστούμε και στα γέλια με τα ασυναγώνιστα σχόλιά του, την αλλά Τερλέγκα ερμηνεία του και το γνωστό και μη εξαιρετέο άσμα του "Διώξε πια τον μακρυμάλλη για χατήρι φαλακρού" (έκανε πολλά πικραμένα χειλάκια να χαμογελάσουν με αυτό το τραγούδι, ειδικά όταν ευχήθηκε σε όλους τους μαλλιάδες να πάθουν τριχοφάγο!!! ).

    Η συναυλία τελείωσε στις 2 παρά ( ), όπου ενώ όλοι είχαν κατέβει από τη σκηνή ο Ζουγανέλης εξακολουθούσε να κρατά το μικρόφωνο και μας προσκάλεσε διακριτικότατα (ίσα με 32 φορές ) και ευγενικότατα τον χειμώνα στον Ζυγό (και όχι στο απέναντι μαγαζί ), όπου θα εμφανιστούν Μπουλάς, Ζουγανέλης, Παπακωνσταντίνου, Μαχαιρίτσας (και δεν θυμάμαι αν θα είναι και άλλος), και μας κατέστησε σαφές ότι πρέπει να πάμε οπωσδήποτε διότι οι άνθρωποι έχουν και έξοδα, φτιάχνουν σπίτια!!!

    Ειλικρινά, ήταν μία από τις ωραιότερες βραδιές του φετινού (και όχι μόνο) καλοκαιριού!!!

    Υ.Γ.1: Το παρεό μας ήταν σούπερ! Χάρηκα επίσης πολύ που γνώρισα επιτέλους από κοντά την συντοπίτισα melka και την κοπέλα με το πιο κακαριστό γέλιο ever, sunnybeach!
    Υ.Γ.2: Παρακαλούνται τα κινεζάκια να ανεβάσουν και καμιά φωτό! Τι κάνετε? Κοιμάστε ακόμα???
    melkat06
    04.09.2007, 13:06
    Δημητρουουουουουούλα...



    sunnybeach
    04.09.2007, 14:00
    Ακουγόμουνα εεε; Μμμμ... Δε φταίω εγώ... (σφυρίζω αδιάφορα). Με παρασύρανε κύριε πρόεδρα. Τι μου δίνετε να μην αρχίσω να δίνω εγώ κόσμο στεγνά...;


    Η συναυλία φοβερή. Περίμενα βέβαια περισσότερα από Παπακωνσταντίνου. Συν του ότι οι ατάκες Παπακωνσταντίνου- Ζουγανέλη ήταν copy-paste από την "Ροκοπανήγυρη" που παρουσίαζαν φέτος, αλλά έβγαλαν ξανά πολύ γέλιο (βλ Ζουγανέλης) και συναίσθημα (βλ. Βασίλης).
    Πέρα από αυτό, τα σέβη μου σε Μπουλά (απίστευτος) και Μιτζέλο, ο οποίος ανέβηκε στη σκηνή με πατερίτσες (σπασμένο πόδι). Επαγγελματίας ο άνθρωπος.
    Αποκορύφωμα "Πόσο θέλω" με τους Σταρόβα, Μιτζέλο να σολάρουν...

    Κατά τα άλλα βλέπε απάντηση dimitrapan... Με κάλυψε...



    melkat06
    04.09.2007, 14:36
    Παράθεση:

    Το μέλος sunnybeach στις 04-09-2007 στις 14:00 έγραψε...

    Τι μου δίνετε να μην αρχίσω να δίνω εγώ κόσμο στεγνά...;


    Να δώσεις κόσμο;;; Στεγνά;;; Υπονοείς κάτι;;; Δεν καταλαβαίνω...
    Μάλλον θα εννοείς την παρέα που κάθονταν στην πάνω σειρά γιατί εμείς (όπως πάντα) ήμασταν .....κύριοι και κυρίες!!!!!!
    Αν επιμένεις, θα σου προσφέρουμε κάτι και εσένα, ίσως μια οινοποσία για σήμερα;;;

    sunnybeach
    04.09.2007, 14:50

    Οινοποσία;
    Δεκτόν.
    Οι πάνω ήτανε. Όχι εμείς... Προς θεού. Από τις σειρές που κάθονταν τα μέλη μόνο εγώ ακουγόμουνα. Μόνο... το τονίζω!

    Εντάξει; Το έσωσα;
    Termite
    04.09.2007, 19:08
    έχω κ εγώ να γράψω πολλά για αυτή τη συναυλία, καθώς να δώσω, βίντεο κ φωτογραφίες...

    Προτού το ξεχάσω όμως...οι ατάκες της Ροκοπανύγηρις ήταν copy-paste απο Ζυγό οπου είχαμε Ζουγανέλη Μπουλά, Μαχαιρίτσα Τσανακλίδου.

    Ας περάσουμε στα σχόλια λοιπόν...

    Πλιάτσικας - Καζούλης. Ωραια τραγούδια (γνωστά όλα) αλλα με εξαίρεση το Πούλα με και το Έπαψες αγάπη να θυμίζεις καθώς και το Άννα, όλα τα άλλα μάλλον μας κοίμησαν. Πλήν του Πλιάτσικα οτι κάθεται μονιμος ακούνητος. Πλήν του Καζούλη οτι με τον τρόπο που κουνιότανε μάλλον θύμιζε τσίρκο. Μα καλά, μια μέση λύση ρε παιδιά;;;; Εξαιρετικός ο MC Yinka

    Τα κίτρινα ποδήλατα μας ταξίδεψαν κανονικά...πάρα πολυ καλοί, λίγο ανοργάνωτοι (νομίζω κάτι σχετικό ανέφερε κ η Δήμητρα, αφού να φανταστείτε στη μέση του κομματιού σε κάποια φάση ο κιθαρίστας χορδιζε κανονικότατα!!!)

    Στον φίλο Αντώνη Μιτζέλο, αποδίδω τα εύσημα για την παρουσία του στη συναυλία με πατερίτσες. Η Ελεονόρα καλή φωνή έχει. Αξίζει να την προσέξουμε αρκεί να μην κουνιέται στη σκηνή πάρα πολύ. Ο Λαυρέντης ειναι μια σταθερή αξία...Ο δε Μπουλάς για όσους τους είδαν μαζί στο Ζυγό το χειμώνα, δεν αποτέλεσε έκπληξη. Μας είπαν ολοι μαζι, το Φλασάκι και το Πόσο σε θέλω που θύμισαν καλή εποχή Τερμιτών (Τύμπανα έπαιζε ο Τερμίτης Φίλιππος Σπυρόπουλος). Φοβερός και ο μπασίστας του σχήματος...

    Απορώ για τα τόσα χρόνια παρουσίας της Κυκίδη με τον Βασίλη. Η κοπέλα ηταν εμφανώς αταίριαστη με το σχήμα και σίγουρα τραγούδια όπως το Killing in the name of που ερμήνευσε (τρέμετε Rage against the machine!!!!!) ηταν παντελώς ΆΣΧΕΤΑ. Ο δέ Βασίλης ηταν απίθανος. Είπε ότι παλίο μπορούσε να πεί, με 2 μόνο αναφορές στη Μετωπική και τίναξε το Κατράκειο στον αέρα...

    Δε θα μπορούσα να παρεβρεθώ σε κάτι καλύτερο. Μου θύμισε μια καλή μέρα Ρόκγουέιβ. 5 σχήματα το ένα μετά το άλλο να παίζουν οτι καλύτερο μπορούν
    Μια συναυλία που μου κόστισε 20 ευρώ, κράτησε 4 και 20 λεπτά!!!!!

    Και του χρόνου...

    Υ.Γ Κορίτσια που καθόσασταν;