ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.971 μέλη

    Παιδεία και Εκκλησία: Ο παρατεταμένος ελληνικός Μεσαίωνας

    vouliakis
    05.12.2006, 01:51
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 05-12-2006 στις 01:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 05-12-2006 στις 01:46 έγραψε...

    Ποιος είναι πάλι ο Γέροντας Πορφύριος? Δεν τον γνωρίζω...



    Δες το blog της Νεκταρίας ...

    ισως μετα δειξεις τον πρεπούμενο σεβασμό...




    Φιλαράκο, δεν θα μου υποδείξεις εσύ κανενός είδους σεβασμό.

    (Δεν είναι συντονιστική παρέμβαση. Προσωπικό σχόλιο είναι )


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 05-12-2006 01:54 ]


    prosilios
    05.12.2006, 01:57
    δε νοιωθω οτι μπορω να υπάρξω "φιλαράκος" με καποιον που υβριζει χυδαια κεκοιμημένους...


    και φυσικα δεν θα σου υποδειξω ,γιατι οπως ειπαν κι οι παλιοι:

    "ανήρ ασύμβουλος εαυτού πολέμιος"



    margo
    05.12.2006, 02:00
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 05-12-2006 στις 01:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 05-12-2006 στις 01:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 04-12-2006 στις 22:32 έγραψε...

    Όλη μέρα, στα διαλείμματα της δουλειάς μου, παρακολουθώ τη συζήτηση.
    Αποφάσισα να είναι αυτό, το τελευταίο μου post σε αυτό το topic, που έχει "ξεφύγει" εντελώς.

    Να υπενθυμίσω: συζητάμε για τον τρόπο διδασκαλίας των θρησκευτικών στα σχολεία. Όχι για το τί γίνεται στο Φαληράκι της Ρόδου ή για το αν ο τάδε "γέροντας" ήταν "άγιος" ή μισότρελος από την αγαμία, τελικά...

    (Λυπάμαι...)
    Σαν συντονιστής, να πω μόνο πως, από τη στιγμή που "εκτοξεύουμε λάσπη" εναντίον κάποιων καθηγητών (ιατρικής ή εκπαιδευτικών -που έχουν αναφερθεί με τα ονόματά τους ή που "σκιαγραφούνται" μέσα από γλαφυρές περιγραφές, χωρίς κανένα άλλο στοιχείο), καλό θα ήταν να γράψουν μερικοί -από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση με τόσο σθένος- και τα δικά τους ονόματεπώνυμα. Όχι μόνο τα nicknames...

    Καλή η ασπίδα της ανωνυμίας, λεβέντες, αλλά να ξέρουμε π.χ.που να παραπέμπουμε και τα εξώδικα ( ), αν μας έρθει κανένα εδώ στο MusicHeaven...









    Αυτό δηλαδή,ήταν προσωπική άποψη και όχι συντονιστική παρέμβαση..ή έστω μόνο η πρώτη παράγραφος?
    Όπως και να έχει είναι απαράδεκτος ο τρόπος κατά τη γνώμη μου..
    μισότρελος από την αγαμία



    Αν είχες την καλή διάθεση, θα καταλάβαινες πως μιλώ υποθετικά... Προσπαθώ να σκεφτώ και την "διαφορετική" άποψη: Δεν είναι λίγοι που διαφωνούν με το καθεστώς αγαμίας (άνοιξε κανένα λεξικό, δεν είναι βρισιά) του Ανώτερου Κλήρου.

    Είναι, λοιπόν, προσωπική γνώμη -προβληματισμός αν θέλεις- η πρώτη παράγραφος.

    Επίσης, να πω, πως δεν είμαι εγώ σε θέση να διαγνώσω αν κάποιος είναι άγιος ή μισότρελλος.
    Για το πρώτο, ειδική είναι η Ιερή Σύνοδος.
    Για το δεύτερο, οι ψυχίατροι.
    Κι εγώ δεν είμαι ούτε κληρικός, ούτε ψυχίατρος.
    Άρα, μιλώ υποθετικά, δεν κατονομάζω. Μεταφέρω κάποιους προβληματισμούς μου.

    Τώρα, για το "συντονιστικό" σκέλος του post. Πέρα από το χιούμορ για τα εξώδικα (κακό πράγμα να μην έχουμε χιουμορ... μέχρι και emoticon πως κάνω πλάκα έχω βάλει), ναι: πιστεύω πως κάποιοι το παράκαναν, με το να μετατρέπουν τη συζήτηση σε θάψιμο κάποιων επωνύμων, τη στιγμή που έκείνοι νοιώθουν "ασφαλείς" μέσα στην ανωνυμία τους...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 05-12-2006 01:31 ]





    Δεν χρειάζεται να ανοίξω λεξικό αγαπητέ.
    Η φράση σου "ο τάδε "γέροντας" ήταν "άγιος" ή μισότρελος από την αγαμία,"
    είναι πασιφανώς υβριστική για τον γέροντα Πορφύριο..
    Εσύ τώρα το λές προβληματισμό..

    Όσο για τα εξώδικα,δεν το λεγες απ'την αρχή ότι ήταν χιούμορ..?(μπρρρ..)
    Όχι τίποτε άλλο,φοβηθήκαμε πολύ!!
    vouliakis
    05.12.2006, 02:00
    Δεν νομίζω να έβρισα κανέναν, φιλαράκο μου... Απλά, δεν γνωρίζω τον Γέροντα... Τόσο απίθανο είναι? Θα έπρεπε? Έχει αγιοποιηθεί? Πότε τον γιορτάζουμε?




    margo
    05.12.2006, 02:03
    εσύ χάνεις φιλαράκο..!
    ρώτα να μάθεις πριν συνεχίσεις να εκτίθεσαι με τους"προβληματισμούς"σου...
    semplice
    05.12.2006, 02:05
    Ζούμε μέσα σε ΤΟΣΗ υποκρισία που το να αναφερόμαστε
    σε Αγίους ή Ανθρώπους που (αυτή τη φορά ΝΑΙ με επιχηρείματα έζησαν ως Αγιοι) με τον χαρακκτηρισμό "μισότρελλοι" να καίμε ελληνικές σημαίες και να κάνουμε τα Τζιμακικά ανενόχλητοι δεν αποτελεί ,κανενός είδους προσβολή εθνικού ή θρησκευτικού συναισθήματος.
    Αντίθετα αν πούμε πως η Κυρία Ζαμπέτα πάιζει μοαγλαμαδάκι παγκοσμιοποίησης με το να διαφημίζει την κατάργηση των θρησκευτικών ..αυτό είναι ικανό να προκαλέσει εξώδικα.
    Αν πούμε μάλιστα πως το κανει για να ανέβει και για τα λεφτα ..ουυυ..! αυτό και αν είναι λόγος να επέμβει εισαγγελέας.
    ΚΑι φυσικά όλοι πρέπει να καταλαβαίνουμε το humor...

    Mένω όμως με γεύση Ελύτη που έχει να πει πάντα κάτι παραπάνω και κάτι διαχρονιικό.Σας καληνυχτίζω
    prosilios
    05.12.2006, 02:13
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 05-12-2006 στις 02:05 έγραψε...

    Ζούμε μέσα σε ΤΟΣΗ υποκρισία που το να αναφερόμαστε
    σε Αγίους ή Ανθρώπους που (αυτή τη φορά ΝΑΙ με επιχηρείματα έζησαν ως Αγιοι) με τον χαρακκτηρισμό "μισότρελλοι" να καίμε ελληνικές σημαίες και να κάνουμε τα Τζιμακικά ανενόχλητοι δεν αποτελεί ,κανενός είδους προσβολή εθνικού ή θρησκευτικού συναισθήματος.
    Αντίθετα αν πούμε πως η Κυρία Ζαμπέτα πάιζει μοαγλαμαδάκι παγκοσμιοποίησης με το να διαφημίζει την κατάργηση των θρησκευτικών ..αυτό είναι ικανό να προκαλέσει εξώδικα.
    Αν πούμε μάλιστα πως το κανει για να ανέβει και για τα λεφτα ..ουυυ..! αυτό και αν είναι λόγος να επέμβει εισαγγελέας.
    ΚΑι φυσικά όλοι πρέπει να καταλαβαίνουμε το humor...

    Mένω όμως με γεύση Ελύτη που έχει να πει πάντα κάτι παραπάνω και κάτι διαχρονιικό.Σας καληνυχτίζω




    κι αν έχεις και τη μεγάαααλη εξουσία συντονισμου ενός απο τα 1000αδες φόρα του διαδικτυου τότε νομίζεις πως έγινες κατι λιγότερο από Πάπας και να φέρεσαι ξιπασμένα και υβριστικά...


    λκαι μετα λεμε γιατί οι πολιτικοι μας σαλτάρουν μολις κατσουν στην καρέκλα της εξουσίας....


    ίδιος ο Ελληνας από την αρχαιοτητα ως τα τωρα ,ικανός για το καλυτερο και το χειρότερο....
    vouliakis
    05.12.2006, 02:17
    Να εκτίθεμαι? Σε ποιούς?

    Και για τελευταία φορά: δεν γνωρίζω τον Γέροντα Πορφύριο και δεν χαρακτήρισα κανέναν Γέροντα "μισότρελλο"...

    Αν θέλετε, διαβάστε με λίγη καλή διάθεση αύριο που θα είσαστε νηφάλιοι και ίσως καταλάβετε τον προβληματισμό...

    Για ποιά επιχειρήματα μιλάς, Kωνσταντίνε? Έχει αγιοποιηθεί τελικά ή όχι?
    Η κυρία που -πάλι- αναφέρεις, πότε είπε να καταργηθούν τα θρησκευτικά? Εσύ τι επιχειρήματα έχεις για όσα λες? Κι αν "ανέβει", όπως λες, εσένα τι σε νοιάζει?

    Τελευταίο μου post σε αυτή τη συζήτηση, αφού έχει γίνει προσωπική αντιπαράθεση.

    Καληνύχτα






    margo
    05.12.2006, 02:24
    Ότι είναι το τελευταίο σου ποστ το είπες και 2 σελίδες πιό πίσω.
    Ξαναδιάβασε αύριο αυτά που έγραψες κι αν εξακολουθήσουν να σου φαίνονται ως "προβληματισμοί" θα υποθέσω ότι είσαι παράλογος.Από τι,δεν το ξέρω..
    prosilios
    05.12.2006, 02:28
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 05-12-2006 στις 02:24 έγραψε...

    Ότι είναι το τελευταίο σου ποστ το είπες και 2 σελίδες πιό πίσω.
    Ξαναδιάβασε αύριο αυτά που έγραψες κι αν εξακολουθήσουν να σου φαίνονται ως "προβληματισμοί" θα υποθέσω ότι είσαι παράλογος.Από τι,δεν το ξέρω..




    αρχίζω να προβληματίζομαι κι εγω πια...για "μισοτρελους" μουσικους (πιθανοτατα από τα ξενυχτια και τα θορυβώδη ντεσιμπέλ) και "μισοτρελους" συντονιστές από την ηδονή του καλαμοκαβαλικέματος του ισχνότατου καλάμου της μικροεξουσίας τους.


    και δηλώνω οτι δεν ξέρω τον Βουλιάκις και δεν αναφέρθηκα σε αυτόν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 05-12-2006 02:30 ]


    vouliakis
    05.12.2006, 02:35
    Εκπαιδευτικός μουσικής είμαι, φίλε μου. Και να παρατήσεις ήσυχη είπαμε την προσωπική μου ζωή και το επάγγελμά μου.

    Astron
    05.12.2006, 02:36
    Ωραία τώρα που ξεκαθάρισε το πράγμα ας επιστρέψουμε λοιπόν στις σελίδες 12-13 που γινόταν ακόμα συζήτηση ουσίας επί του θέματος.
    Προτείνω όταν γίνεται αναφορά σε πράγματα τελείως εκτός θέματος να μη δίνουμε και πολλή βάση γιατί καταλήγουμε να κουβεντιάζουμε ματαίως επί 4 σελίδες.

    Σχετικά λοιπόν με την άποψη της εκκλησίας πάνω στο ζήτημα του σεξ, η άποψη του Γιάννη με την οποία συμφωνήσατε πολλοί ήταν η εξής:
    Παράθεση:
    Αν είναι όπως τα λέτε, τα νέα ζευγάρια σήμερα δεν θα ταλανιζόταν από υπογονιμότητα. Τα ποσοστά της υπογονιμότητας συνεχώς αυξάνονται και οι γιατροί θησαυρίζουν. Oι ασθενείς που πάσχουν από νόσους οι οποίοι μεταδίδονται με τη σεξουαλική επαφή αυξάνονται και πάει λέγοντας. Λοιπόν;

    Η λύση δεν είναι η αποχή από την ερωτική πράξη. Η λύση είναι η αγάπη και η διάθεση για δημιουργία οικογένειας, να εκφράζονται από νεαρή ηλικία. Το φυσιολογικό είναι οι άνθρωποι να παντρεύονται και να κάνουν οικογένεια νέοι.

    Αυτό που οι συνθήκες της ζωής σήμερα μας εξαναγκάζουν, δηλαδή να παντρευόμαστε μεγάλοι, αφότου έχουμε κάνει καριέρα, χρήματα κλπ, είναι παρά φύση. Είναι καταπάτηση των νόμων της φύσης, όπως άλλωστε παρά φύση είναι και η καταστροφή του περιβάλλοντος κλπ. Ο άνθρωπος σήμερα ακολουθεί ένα κανάλι, αφήνεται να πλεύσει μέσα σ’ αυτό, χωρίς να αναλογίζεται τις επιπτώσεις.


    Θα ήθελα να θέσω λοιπόν το εξής ερώτημα σε όσους συμφώνησαν με την παραπάνω όμορφα διατυπωμένη άποψη του Γιάννη.
    Έστω ότι έχουμε μία νέα και έναν νέο που έχουν σχέση για αρκετό καιρό ώστε να εμπιστεύονται ο ένας τον άλλον και ωστόσο δεν αισθάνονται έτοιμοι να κάνουν παιδί για πολλούς λόγους. Ποια είναι η ενδεδειγμένη οδός κατά τη γνώμη σας;

    Αυτή που λέει παραπάνω ο Γιάννης; Δηλαδή να προχωρήσουν οπωσδήποτε σε γάμο απ' τα νεανικά τους χρόνια και να κάνουν τελικα σεξ για αναπαραγωγή+ηδονή;

    Να κάνουν έρωτα με χρήση αντισυλληπτικών μεθόδων ή

    Να απέχουν απ' το σεξ;

    Ειλικρινα θα ήθελα να ακούσω την προσωπική σας τεκμηρίωση.
    gate
    05.12.2006, 02:40
    Τι ρόλο παίζει αν ο Γέροντας έχει αγιοποιηθεί ή όχι; Τι θα αλλάξει ακριβώς στον τρόπο που κάποιοι τον αγαπάμε... Κάποιες ερωτήσεις μου φαίνονται χωρίς νόημα, όπως και κάποιες συζητήσεις...
    Κι αλήθεια αυτό θα το ζητήσω σαν παράκληση, για λόγους καθαρά και μόνο προσωπικούς και έστω κι αν στην ουσία του ό,τι πω δεν έχει να στηριχθεί κάπου λογικά και δίκαια, αφού όλοι μπορούμε για όλους να λεμε ό,τι θέλουμε και όπως θέλουμε... Θα το ζητήσω από φίλους μου εδώ μέσα και γνωστούς μου... Μην τον κάνουμε τον Γέροντα Πορφύριο αντικείμενο διαλόγου χωρίς τουλάχιστον να μάθουμε ποιός είναι, τι έκανε, τι είπε, κάτι τέλος πάντων που θα μας βγάλει από το πεδίο των πληροφοριών και των εγκυκλοπαιδικών γνώσεων απλώς γύρω από το όνομά του... Όποιος θέλει να μάθει ποιος ήταν ο Γέροντας ας ασχοληθεί μαζί του για καιρό ικανό για να πάρει μια "γεύση" του έστω και τότε ας πει ό,τι μα ό,τι θέλει... Σας παρακαλώ ειλικρινά, λόγω της ιδιαίτερης σχέσης που με δένει μαζί του κι αν αυτό μπορεί να είναι κάτι που έχει αξία για να τύχει σεβασμού..., να μην αναφέρεται άσκοπα το όνομά του, χωρίς αληθινή γνώση γι' αυτόν..., γιατί τότε πολλά μπορούν να ειπωθούν, που ανθρώπους όπως εμένα ...[..που ξέρετε (οι φίλοι μου τουλάχιστον από εδώ) πόσο δένομαι με πρόσωπα και πόσο όταν αγαπώ και σέβομαι κάποιον μπορώ να γίνω ένα με αυτόν για να "περισώσω" την αξία και το όνομά του, όπως εγώ το νιώθω και το αισθάνομαι...] θα με στεναχωρήσουν αφάνταστα... Είναι μόνο μια παράκληση όλο αυτό και τίποτε άλλο... Και ασφαλώς δεν ζητώ να γίνει σεβαστή, μόνο παρακαλώ...
    tsagkarousianos
    05.12.2006, 08:16
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 05-12-2006 στις 01:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-12-2006 στις 01:02 έγραψε...

    Δεν ισχύει αυτό περί αναφοράς από τον ίδιο και μου κάνει εντύπωση πως το λες τόσο εύκολα... Ένα search στο Forum θα σε πείσει.

    Άλλωστε και ο ίδιος έδειξε έκπληξη που ήξερες τα προσωπικά του δεδομένα. Αν ειχε αποκαλύψει ο ίδιος που εργάζεται, δε θα του έκανε εντύπωση.

    Μην ξαναγίνει παρακαλώ. Από κανέναν. Για το καλό όλων μας το λέω.



    λοιπόν ...δεν ξέρω αν εχει διαγραφει ...παντως εγω το ε'ιδα γραμμενο...και το συγκρατησα...

    και δεν εχω λογο να σου πω κατι αλλο από την πραγματικοτητα...

    ισως ηταν στα ποστ μετα τη συναντηση σας στο Ρακαδικο η στα προηγηθεντα,οπου πολλα εγραφησαν σε κλιμα ρακοκατάνυξης.

    οπως σου ειπα ουτε εχω συναντηθει με κανεναν σας,ουτε θα το επιδιωξω απο οτι φαινεται ....πλην της Νεκταρίας που εχω ακουσει να ψάλλει χωρίς να γνωριστούμε.

    αυτη ειναι η μονη και πληρης αληθεια ..τα λοιπα ανηκουν στη σφαιρα της συνομωσιολογίας και των εικασιών.








    Καλημέρα στην παρέα..........λοιπόν...............
    Είναι το τελευταίο μου πόστ.....
    απλώς για να ξεκαθαρίσει μια κατάσταση.........
    Απόρησα που γνώριζαν τον τόπο εργασίας μου παρ'΄ολο που δεν έχω αναφερθεί γραπτώς σε τόπικ........και το θυμάμαι καλά αυτό.........
    Ούτε νημφάλιος ούτε υπο ρακοκατάνυξη έχει γίνει κάτι τέτοιο........
    Δεν με ξενίζει το γεγονός οκάποιος πίσω απο μια οθόνη και πίσω απο λόγια μεγάλων φιλοσόφων να κάνει το ""κομμάτι του"".......
    Η υπεροψία δεν συγκαταλέγεται στις προτιμίσεις μου.....
    Αν άλλοι αυτλό το ονομάζουν Αρετή αυτό είναι δικο τους πρόβλημα...........
    Γκαζάκας ευχαριστώ πολύ που πρόσεξες τα γραφόμενα μου και τους έδωσες την απαραίτητη προσοχή............
    Άλλοι απλώς τα χρησιμοποίησηαν για να εξασκήσουν την διαλεκτική τους ικανότητα...
    Λυπάμαι....
    Όι απόψεις μου συμφωνούν με αυτές του φίλτατου Γκαζάκα........
    Σκοπός μου ποτέ δεν ήταν να οξύνω τα πνεύματα αλλά να δημιουργήσω μια παραγωγική συζήτηση χωρίς να βγούν τα μαχαίρια απο τα θηκάρια τους και αρχίσει η σφαγή η οποία απο οτι βλέπω συνεχίζεται.......
    Και γιαυτο λυπάμαι....
    Τώρα για όνομα του Θεού ακούστε την Νεκταρία και αφήστε τους Γέροντες εκτός είτε είναι Άγιοι είτε όχι...........
    Είναι άνθρωποι οι οποίοι κατάφεραν να κάνουν τρομερές υπερβάσεις στη ζωή τους που εμείς δεν είμαστε Άξιοι να τους σχολιάζουμε......
    Μην υποβαθμίζουμε τη συζήτηση είναι κρίμα...........
    Προσήλιε............ θα μπορούσες να είσαι καλός συζητητής...και να διαλογιστούν άτομα μαζί σου αλλά...................δυστυχώς δεν ξέρεις να το κάνεις........
    Η ταπεινώτητα φίλε μου....(η πραγματική ταπεινώτητα και οχι η φαινομενική) είναι Αρετή.........αλλά δεν θα σε μαθω εγώ γιαυτο........ήδη το γνωρίζεις.....
    Χθες το βράδυ έφαγα μακαρόνια σάλτσα.....γιαυτό ένοιωθα βαρύ το στομάχι...(την τέχνη την γνωρίζω καλα και γω....)

    Και τελειώνοντας (για την ιστορία) ουδέποτε εγγραψα εγώ οτι δουλεύω στο (αφαιρέθηκε από τη διαχείριση για λόγους προσ.δεδομένων) Κωσταντίνε..........μόνο προφορικά το έχω πει μέχρι τώρα.....τώρα και να το έκανα αν αυτό είναι τόσο επιλήψημο ουτως ώστε να διαγραφεί απο κάποιο τόπικ.....(άλλος το έγγραψε τότε στο τόπικ)???????????
    Δεν σταματώ τη συμμετοχή μου για τον λόγω του οτι αναφέρθηκε ο χώρος εργασίας μου αλλά γιατι αυτό που γίνεται εδώ με τα δικά μου δεδομένα δεν ονομάζεται παραγωγική συζήτηση.
    Μάλ\λον ξεκαθάρισμα ανοικτών λογαριασμών θα το έλεγα.
    Να περνάτε καλά..

    Γένοιτο

    "Αν ένα πουλί μπορούσε να πει με ακρίβεια τι τραγουδάει, γιατί τραγουδάει,
    και τι είναι αυτό που το κάνει να τραγουδάει, δεν θα τραγούδαγε".


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 05-12-2006 08:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 05-12-2006 08:32 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-12-2006 13:15 ]


    prosilios
    05.12.2006, 11:39
    Παράθεση:

    Το μέλος tsagkarousianos στις 05-12-2006 στις 08:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 05-12-2006 στις 01:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-12-2006 στις 01:02 έγραψε...

    Δεν ισχύει αυτό περί αναφοράς από τον ίδιο και μου κάνει εντύπωση πως το λες τόσο εύκολα... Ένα search στο Forum θα σε πείσει.

    Άλλωστε και ο ίδιος έδειξε έκπληξη που ήξερες τα προσωπικά του δεδομένα. Αν ειχε αποκαλύψει ο ίδιος που εργάζεται, δε θα του έκανε εντύπωση.

    Μην ξαναγίνει παρακαλώ. Από κανέναν. Για το καλό όλων μας το λέω.



    λοιπόν ...δεν ξέρω αν εχει διαγραφει ...παντως εγω το ε'ιδα γραμμενο...και το συγκρατησα...

    και δεν εχω λογο να σου πω κατι αλλο από την πραγματικοτητα...

    ισως ηταν στα ποστ μετα τη συναντηση σας στο Ρακαδικο η στα προηγηθεντα,οπου πολλα εγραφησαν σε κλιμα ρακοκατάνυξης.

    οπως σου ειπα ουτε εχω συναντηθει με κανεναν σας,ουτε θα το επιδιωξω απο οτι φαινεται ....πλην της Νεκταρίας που εχω ακουσει να ψάλλει χωρίς να γνωριστούμε.

    αυτη ειναι η μονη και πληρης αληθεια ..τα λοιπα ανηκουν στη σφαιρα της συνομωσιολογίας και των εικασιών.








    Καλημέρα στην παρέα..........λοιπόν...............
    Είναι το τελευταίο μου πόστ.....
    απλώς για να ξεκαθαρίσει μια κατάσταση.........
    Απόρησα που γνώριζαν τον τόπο εργασίας μου παρ'΄ολο που δεν έχω αναφερθεί γραπτώς σε τόπικ........και το θυμάμαι καλά αυτό.........
    Ούτε νημφάλιος ούτε υπο ρακοκατάνυξη έχει γίνει κάτι τέτοιο........





    επειδή το ψέμα κι η υποκρισία περίσσεψε (και εδώ)

    ανοιξτε τα ματάκια σας να δείτε πότε αναφέρθηκε ο τόπος εργασίας,σε ποιο τόπικ,και από ποιους ..μαζί θα απολαυσετε και τις στιγμές ρακοκατανυξης που ανεφερα...

    αγαπητε Τσαγκ,μην είσαι τόσο απόλυτος άλλη φορά...(για να μη μιλήσω για μνημοτονωτικά σκευάσματα και φανώ rude)

    ρακαδικο


    μήπως εγώ έγραψα:"χάρηκα πολύ που γνώρισα κι από κοντά τον γιατρό μας (γιατρέ σου χρωστάω μια έπίσκεψη στο (αφαιρέθηκε από τη διαχείριση για λόγους προσ.δεδομένων) για σφηνάκια )"?????


    τα σέβη μου (σε όσους τα αξίζουν).....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 05-12-2006 11:46 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-12-2006 13:15 ]


    semplice
    05.12.2006, 11:40
    Παράθεση:

    Το μέλος tsagkarousianos στις 05-12-2006 στις 08:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 05-12-2006 στις 01:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-12-2006 στις 01:02 έγραψε...

    Δεν ισχύει αυτό περί αναφοράς από τον ίδιο και μου κάνει εντύπωση πως το λες τόσο εύκολα... Ένα search στο Forum θα σε πείσει.

    Άλλωστε και ο ίδιος έδειξε έκπληξη που ήξερες τα προσωπικά του δεδομένα. Αν ειχε αποκαλύψει ο ίδιος που εργάζεται, δε θα του έκανε εντύπωση.

    Μην ξαναγίνει παρακαλώ. Από κανέναν. Για το καλό όλων μας το λέω.



    λοιπόν ...δεν ξέρω αν εχει διαγραφει ...παντως εγω το ε'ιδα γραμμενο...και το συγκρατησα...

    και δεν εχω λογο να σου πω κατι αλλο από την πραγματικοτητα...

    ισως ηταν στα ποστ μετα τη συναντηση σας στο Ρακαδικο η στα προηγηθεντα,οπου πολλα εγραφησαν σε κλιμα ρακοκατάνυξης.

    οπως σου ειπα ουτε εχω συναντηθει με κανεναν σας,ουτε θα το επιδιωξω απο οτι φαινεται ....πλην της Νεκταρίας που εχω ακουσει να ψάλλει χωρίς να γνωριστούμε.

    αυτη ειναι η μονη και πληρης αληθεια ..τα λοιπα ανηκουν στη σφαιρα της συνομωσιολογίας και των εικασιών.








    Καλημέρα στην παρέα..........λοιπόν...............
    Είναι το τελευταίο μου πόστ.....
    απλώς για να ξεκαθαρίσει μια κατάσταση.........
    Απόρησα που γνώριζαν τον τόπο εργασίας μου παρ'΄ολο που δεν έχω αναφερθεί γραπτώς σε τόπικ........και το θυμάμαι καλά αυτό.........
    Ούτε νημφάλιος ούτε υπο ρακοκατάνυξη έχει γίνει κάτι τέτοιο........
    Δεν με ξενίζει το γεγονός οκάποιος πίσω απο μια οθόνη και πίσω απο λόγια μεγάλων φιλοσόφων να κάνει το ""κομμάτι του"".......
    Η υπεροψία δεν συγκαταλέγεται στις προτιμίσεις μου.....
    Αν άλλοι αυτλό το ονομάζουν Αρετή αυτό είναι δικο τους πρόβλημα...........
    Γκαζάκας ευχαριστώ πολύ που πρόσεξες τα γραφόμενα μου και τους έδωσες την απαραίτητη προσοχή............
    Άλλοι απλώς τα χρησιμοποίησηαν για να εξασκήσουν την διαλεκτική τους ικανότητα...
    Λυπάμαι....
    Όι απόψεις μου συμφωνούν με αυτές του φίλτατου Γκαζάκα........
    Σκοπός μου ποτέ δεν ήταν να οξύνω τα πνεύματα αλλά να δημιουργήσω μια παραγωγική συζήτηση χωρίς να βγούν τα μαχαίρια απο τα θηκάρια τους και αρχίσει η σφαγή η οποία απο οτι βλέπω συνεχίζεται.......
    Και γιαυτο λυπάμαι....
    Τώρα για όνομα του Θεού ακούστε την Νεκταρία και αφήστε τους Γέροντες εκτός είτε είναι Άγιοι είτε όχι...........
    Είναι άνθρωποι οι οποίοι κατάφεραν να κάνουν τρομερές υπερβάσεις στη ζωή τους που εμείς δεν είμαστε Άξιοι να τους σχολιάζουμε......
    Μην υποβαθμίζουμε τη συζήτηση είναι κρίμα...........
    Προσήλιε............ θα μπορούσες να είσαι καλός συζητητής...και να διαλογιστούν άτομα μαζί σου αλλά...................δυστυχώς δεν ξέρεις να το κάνεις........
    Η ταπεινώτητα φίλε μου....(η πραγματική ταπεινώτητα και οχι η φαινομενική) είναι Αρετή.........αλλά δεν θα σε μαθω εγώ γιαυτο........ήδη το γνωρίζεις.....
    Χθες το βράδυ έφαγα μακαρόνια σάλτσα.....γιαυτό ένοιωθα βαρύ το στομάχι...(την τέχνη την γνωρίζω καλα και γω....)

    Και τελειώνοντας (για την ιστορία) ουδέποτε εγγραψα εγώ οτι δουλεύω στο (αφαιρέθηκε από τη διαχείριση για λόγους προσ.δεδομένων) Κωσταντίνε..........μόνο προφορικά το έχω πει μέχρι τώρα.....τώρα και να το έκανα αν αυτό είναι τόσο επιλήψημο ουτως ώστε να διαγραφεί απο κάποιο τόπικ.....(άλλος το έγγραψε τότε στο τόπικ)???????????
    Δεν σταματώ τη συμμετοχή μου για τον λόγω του οτι αναφέρθηκε ο χώρος εργασίας μου αλλά γιατι αυτό που γίνεται εδώ με τα δικά μου δεδομένα δεν ονομάζεται παραγωγική συζήτηση.
    Μάλ\λον ξεκαθάρισμα ανοικτών λογαριασμών θα το έλεγα.
    Να περνάτε καλά..

    Γένοιτο

    "Αν ένα πουλί μπορούσε να πει με ακρίβεια τι τραγουδάει, γιατί τραγουδάει,
    και τι είναι αυτό που το κάνει να τραγουδάει, δεν θα τραγούδαγε".


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 05-12-2006 08:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 05-12-2006 08:32 ]





    Χρήστο μου αν θέλουμε να έχουμε καλούς λογαριασμούς πρέπει να αναφερόμαστε σε γεγονότα .Εγώ πάντως τα έχω δει ΓΡΑΜΜΕΝΑ τα όσα έγραψε ο προσήλιος.
    Θα ήταν φυσικά μεγάλο ηθικό ατόπημα εάν δημοσιοποιούσε εδώ κάτι το οποίο εδώ δεν το είχε γραμμένο.
    Επειδή γνωριζόμαστε προσωπικά και μαλιστα μιλήσαμε και στο τηλέφωνο-αυτό και
    επιπλέον σου θύμησα πως ΚΑΙ εγώ έχω δει τον τόπο εργασίας σου ΓΡΑΜΜΕΝΟ εδώ θα με ευχαριστούσες πολύ αν το θυμηθείς και ανακαλέσεις .Είναι πολύ εύκολο
    Χρήστο μου να διαγραφεί κάποια λέξη .Πραγματικά θα λυπόμουν αν έχει γίνει κάτι τέτοιο ,λέω αν.Ουτε εγω έβγαλα από το μυαλό μου λοιπόν κάτι ,αλλά ούτε και το μέλος προσήλιος του οποίου την εντιμότητα των λόγων του προσυπογράφω.
    Εγω θα το εκτιμούσα ιδιάιτερα αν έβλεπα από τον διαχειριστή μια έκφραση συγνώμης αντί για παρατηρήσεις του στυλ"να είσαι πιο προσεκτικός' προς το συγκεκριμένο μέλος που τιμά τη μουσική μας κοινότητα με την παρουσία του.
    Αυτά που γράφω θα σου έλεγα και τώρα στο τηλ-άφησα μάλιστα τη δουλειά μου για να σε παρω αλλά όντως είναι ώρα αιχμής και έχεις και εσύ δουλειά.
    Δεν θα μπορούσα όμως περισσότερη ώρα να αφήνω εκτεθειμένα μέλη ,τα οποία
    λοιδωρούνται και συκοφαντούνται επειδή εκθέτουν απόψεις που δεν είναι σύμφωνες
    με κάποιους.Δεν θα καταφέρει όποιος και να το θελήσει να βάλει στον προσήλιο φίμωτρο με τέτοιες άδικες συοφαντικέςεπιθέσεις.Ακόμα και αν αυτός είναι διαχειριστής του site. Θα πω επίσης πως το μέλος προσήλιος δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλά τον εκτιμώ με βάση τα γραφόμενα του περισσότερο και απο φίλο μου για το την ευθύτητα και την ακεραιότητα του,όλη την στμπεριφορά του εδώ μέσα..Ετσι ακριβώς ένιωθα και αισθάνομαι και για τη Νεκταρία μας (gate ) πολύ πολύ πριν να έχω την τύχη να την συναντήσω προσωπικά.
    Θα είμουν πολύ χαρούμενος λοιπόν αν υπήρχε κάποια έκφραση συγνώμης από τον διαχειριστή προς τον προσήλιο αν και μου φαίνεται αυτό ως μακρινό όνειρο με τα όσα γνωρίζω έως τώρα.






    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 05-12-2006 11:43 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-12-2006 13:15 ]


    prosilios
    05.12.2006, 11:50
    η παραδοχή του σφάλματος και η έμπρακτη και δημόσια συγγνώμη αγαπητέ Κωνσταντίνε θέλουν αρχοντιά,λεβεντιά και φιλότιμο, ίδια της καθ ημάς Παραδόσεως...


    γι αυτό και δεν την περιμένω την συγγνώμη......


    απλώς χαίρομαι που το μαύρο ξαναέγινε μαύρο παρά την επίμονη προσπάθεια να παρουσιαστεί σαν λευκό.
    semplice
    05.12.2006, 11:52
    Ηταν ηθικής τάξης το ζήτημα και δεν γινόταν να μην επέμβω.
    Αυτά όμως που έγραψα είναι τελικά ..αυταπόδεικτα αφού έδωσε το σχετικό
    link το μέλος προσήλιος.Δηλαδή αν βάλετε στο search τη λέξη "(αφαιρέθηκε από τη διαχείριση για λόγους προσ.δεδομένων)" θα βγουν πράγματι αποτελέσματα .
    Δν θα ήθελα να ξαναναγκαστώ να κάνω τέτοιες καταθέσεις δημοσίως και απαιτώ
    από τους υπεύθνυνους του site να το σεβαστουν.

    Θέλω να κάνω έγχρωμη και ανεξίτηλη μουσική σαν και τον πίνακα του Θεόφιλου που είδαμε σ΄ένα καφενείο στο Βόλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-12-2006 13:13 ]


    jorge
    05.12.2006, 12:07
    Καταρχήν από το FAQ-Όρους Χρήσης:

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων (τηλέφωνα, διευθύνσεις, ονοματεπώνυμα) άλλων μελών χωρίς την άδειά τους.


    Αυτό σας λέει κάτι; Το σέβεστε; Αν όχι, έχουμε πρόβλημα...

    Και για να τελειώνουμε:

    Δεν μπορείς Προσήλιε να αποκαλύπτεις προσωπικά δεδομένα επειδή κάποιος ΤΡΙΤΟΣ στο παρελθόν έκανε το ίδιο. Ο ΙΔΙΟΣ ο θιγόμενος πρέπει να σου δώσει την άδεια.

    Αν εγώ γράψω για σένα σε κάποιο τόπικ οτι δουλεύεις στον ΟΤΕ, δε μπορεί να βγει μεθαύριο άλλο μέλος και να το ξαναπεί, αναφέροντας μάλιστα ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΟ (όπως έκανες εσύ).

    Μπορείτε να επικαλεσθείτε την μη-παρατήρηση στην περίπτωση της πρώτης αναφοράς, όχι όμως να αρνήσθε οτι υπάρχει παράβαση των κανονισμών από τη μεριά του Προσήλιου.

    Απ' οτι βλέπω έχετε πλήρη άγνοια των κανονισμών, διαβάστε τους γιατί με βάση αυτούς κινούμαστε και είναι χρήσιμοι για να μην γίνονται τέτοιες ιστορίες που μας κάνουν και χάνουμε το χρόνο μας.
    prosilios
    05.12.2006, 12:15
    στην πρωτη αναφορα δεν διαμαρτυρηθηκε ουδείς...

    το ονομα ειναι το νικ στο Μ.Η. δεν εχω ιδεα αν είναι το πραγματικό του...

    και δεν με νδιαφέρει διόλου να το μαθω.κανω χρηση του παρωνυμιου του με ελληνικους χαρακτηρες....

    τιποτε αλλο.

    οποιος δεν θελει στοιχεια του στο διαδικτυο δεν βαζει φωτογραφιες του,δεν εχει νικ ιδιο με το πραγματικο του όνομα,δεν λεει το μικρο του ονομα,δεν λεει που εργαζεται στις συνομιλίες του σε φορουμ.


    οπως ειπα και σε αλλον χθες ,δεν κρυβεται ευκολα ελεφαντας πισω απο οδοντογλυφιδα..

    θέλετε να κοροιδευετε τους εαυτους σας και να παιζετε κρυφτουλι με την αληθεια;;; με γεια σας με χαρα σας

    δεν θα σας ακολουθησω γιατι το ολο ζητημα κατανταει φαιδρό και παράλογο,αρμοδιότητας Ιονέσκο ή Φρόυντ...


    απλά αποδεικνύεται προδήλως η εμπάθεια ορισμένων και γινονται περίγελως...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 05-12-2006 12:17 ]