ελληνική μουσική
    550 online   ·  210.919 μέλη

    Δύο φοιτητές υπέρ και κατά της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων

    alex3
    10.01.2007, 17:07
    Παράθεση:
    μα αν το κράτος ειναι μπάχαλο, δε σημαίνει ότι πρέπει να το πουλήσουμε ...να το διρθώσουμε πρέπει...Αν-για να επιστρέψω λίγο στο θέμα- μειώνεις τις δαπάνες για την παιδεία είτε επειδή είσαι κράτος ανίκανο ή κράτος λαμογιών ή από ιδεολογία, την οδηγείς στην απαξίωση κι έτσι φυσιολογικά, το αίτημα για ανάληψη δράσης από τον ιδιωτικό τομέα αποκτά έρισμα. κλείνει έτσι ο κύκλος της συνομοσίας...
    Το μέλος Zefuros στις 10-01-2007 στις 16:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 10-01-2007 στις 15:56 έγραψε...


    1) ok
    2)
    a) συμφωνώ εν μέρει. πάρε υπ'οψη σου την παλαιότητα.Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε την Αττ.Οδό σε 30 χρόνια...

    β) Εντάξει, ισώς είμαι λίγο υπερβολικός, αλλά με την ολυμπιακή αισθάνομαι ασφαλέστερα(μπορεί να πρέπει να το συζητήσω με την ψυχαναλύτριά μου αυτό...)

    γ) εκτός από το Ωνάσειο, υπάρχουν κι ένας σκασμός κλινικές, στις οποίες τα κριτήρια περίθαλψης είναι τα κριτήρια της αγοράς, πίστεψέ με έχω δει το έργο πρόσφατα...

    δ) όλα είνα σχετικά...προσωπικά, μ'ενοχλεί περισσότερο ο διαφημιστικός βομβαρδισμός της κινητής τηλεφωνίας...

    και τέλος, ναι έχεις δίκιο...έχει φράγκα ο ιδιωτικός τομέας... επειδή το δημόσιο αρνείται να τον φορολογήσει όπως πρέπει, του επιτρέπει να φορο-εισφοροδιαφεύγει, να ανοιγοκλείνει ΑΕ μαιμούδες που πτωχεύουν, να πληρώνει με επιταγες μεταχρονολογημένες(παγκόσμια πρωτοτυπία!!!!)δηλάδή με ξένα λεφτά τελικά, να μετετρέπει τα μαύρα σε κόττερα, να εκμεταλλεύεται την ανεργία για να κρατά χαμηλούς μισθούς, να,να,να...και τελικά να εκβιάζει πως αν δε γουστάρουμε θα πάει στη "μαοική" Κίνα, που του το δίνουν τζάμπα...

    είπαμε, όμως...εμείς το επιλέγουμε αυτό...

    a) Την αττικη οδο την εφερα σαν παραδειγμα, καθως την φτιαξανε και μετα την συντηρουνε. Δεν περιμενουν να γινει σουρωτηρι για να αρχισουν τα μπαλωματα. Α και βεβαια δεν ειναι ολα τελεια!

    β)

    γ) Σιγουρα ισχύει αυτό, καλες και κακές κλινικές υπαρχουν. αλλα του λαχιστον υπάρχει η επιλογη εκ μερους σου

    δ) σωστο και αυτο

    Α-χα! Αρχίζουμε και πιανουμε το νοημα.... δεν φταιει ο ιδιωτιος τομέας...αλλα το κρατος που δεν φροντιζει να εφαρμοζει τους νομους! Μεταξύ μας, εαν μπορούσα, και εγω δεν θα πληρωνα φορους!





    Zefuros
    10.01.2007, 17:39
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 10-01-2007 στις 17:07 έγραψε...

    Παράθεση:
    μα αν το κράτος ειναι μπάχαλο, δε σημαίνει ότι πρέπει να το πουλήσουμε ...να το διρθώσουμε πρέπει...Αν-για να επιστρέψω λίγο στο θέμα- μειώνεις τις δαπάνες για την παιδεία είτε επειδή είσαι κράτος ανίκανο ή κράτος λαμογιών ή από ιδεολογία, την οδηγείς στην απαξίωση κι έτσι φυσιολογικά, το αίτημα για ανάληψη δράσης από τον ιδιωτικό τομέα αποκτά έρισμα. κλείνει έτσι ο κύκλος της συνομοσίας...






    Νομίζω πως ειναι λαμογια...αλλα πρόσεξε...το δημοσιο δεν ειναι εντελως απρόσωπο. Πολλοι φταινε για την καταντια του. Δεν ειναι θεμα συνωμοσιας...αλλα περισσοτερο ανικανοτητας

    Σε κάθε περίπτωση, επειδή εχουμε βγάλει την συζητηση εντελως off topic, ας επιστρεψουμε στο θεμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων.
    Giorgos_arazei
    10.01.2007, 19:32
    Δεν παρακολουθησα την πιο πανω συζητηση αλλα θα πω πως το κρατος ειναι μπαχαλο γιατι εμεις οι ιδιοι ειμαστε μπαχαλο. ΟΛΑ τα πραβληματα ξεκιναν απ εμας και οχι απ τους 20 που κυβερνουν ειτε ΝΔ ειτε ΠΑΣΟΚ κ.ο.κ.
    Δεν μπορουν οι φοιτητες να γκαριζουν για τις ιδιωτικοποιησεις των ΑΕΙ κι απ την αλλη να κοιτουν πως να καταστρεψουν τους χωρους που περνουν ωρες ολοκληρες μεσα κει!Ελεος ρε παιδια..Ας δουμε τι κανουμε εμεις στραβα και μετα ας βγουμε στο δρομο να διαδηλωσουμε...οχι ετσι ομως. Αυτο που γινεται με τις πορειες και τις καταληψεις ειναι ενα φιασκο, ειτε γινεται ειτε οχι, το ιδιο και το αυτο. Αυτη ειναι η αληθεια.
    KIT_KAT
    10.01.2007, 23:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 10-01-2007 στις 13:39 έγραψε...

    Ισως φταιει που δεν εχεις πολλούς γνωστούς..


    Ας το αφήσουμε αυτό, δε σε συμφέρει

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 10-01-2007 στις 13:39 έγραψε...

    Πολλές φορές δεν εχει και την οικονομική δυνατότητα... απο την άλλη πλευρα ομως, γιατι όλοι τρεχουν στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά? Σου λέει κατι αυτό?



    Ναι, οι μισοί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα. Οι άλλοι μισοί όμως, το 1/3, το 1/5 έστω, την έχουν, κι όμως Ελλάδα κάθονται.

    Όσο για το μάστερ... εγώ πχ ήρθα γιατί έτσι ήθελα. Όχι γιατί δε με κάλυπτε το εγχώριο μεταπτυχιακό.
    Lansetris
    11.01.2007, 00:21
    Ζέφυρε
    Η πλειοψηφία της φοιτητικής μετανάστευσης δεν είναι βέβαια η κοινωνική ελίτ αλλά αυτοί που απέτυχαν στις εισαγωγικές εξετάσεις. Αν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θεσπίσουν ακαδημαϊκά κριτήρια εισαγωγής (π.χ. συντελεστές βαθμολογίας, βαθμό απολυτηρίου κλπ, κλπ), τότε δε θα μπορούν να δεχθούν αυτά τα παιδιά. Άρα θα εξακολουθήσουν να φεύγουν έξω. Αν δε θεσπίσουν τέτοια κριτήρια και θελήσουν μόνο να κάνουν αρπαχτές (πράγμα διόλου απίθανο,έ;), τότε να είσαι σίγουρος ότι η Βουλγαρία θα είναι σωστό Χάρβαρντ μπροστά στα δικά μας μαγαζιά.
    stuff
    11.01.2007, 07:14
    Δικομματική συναίνεση για το άρθρο 16 στη Βουλή.
    Ολοκληρώθηκε στην κοινοβουλευτική Επιτροπή για την Αναθεώρηση του Συντάγματος, ο διάλογος για την αλλαγή του άρθρου 16

    Ο ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ της ΝΔ, Πάνος Παναγιωτόπουλος, τόνισε στην τοποθέτησή του ότι «το κρατικό μονοπώλιο, μαζί με άλλους παράγοντες, όπως η πεισματική άρνηση της αξιολόγησης των ΑΕΙ, οδήγησε σε δραματική υποβάθμιση το δημόσιο ελληνικό πανεπιστήμιο».

    «Με την πρόταση της ΝΔ, ζητούμε να καθοριστεί ότι τα προσόντα των διδασκόντων στα ΑΕΙ που θα είναι ΝΠΙΔ, θα είναι αντίστοιχα με εκείνα των κρατικών ΑΕΙ. Θα υιοθετηθεί υποχρεωτικά η αξιολόγηση με βάση όλες τις διεθνείς προδιαγραφές. Είναι ψέμα ότι από τη στιγμή που θα ψηφιστεί η αναθεώρηση του άρθρου 16, θα οδηγηθούμε στο να γίνουν ΑΕΙ, τα εργαστήρια ελευθέρων σπουδών» ανέφερε ο κος Παναγιωτόπουλος.

    Τέλος, ο εισηγητής της ΝΔ, ζήτησε τη συναίνεση του ΠΑΣΟΚ και στο νόμο-πλαίσιο για την παιδεία, κρίνοντας ότι η κυβέρνηση, «δεν θα είχε λόγους να αρνηθεί και ορισμένες από τις προτάσεις που συμπεριλαμβάνονται στη δέσμη των 15 σημείων που έδωσε στη δημοσιότητα πριν από λίγο καιρό το ΠΑΣΟΚ και προσωπικά ο πρόεδρός του».

    Με δεδομένη την ανακοίνωση του Γ. Παπανδρέου, ότι το ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσει μαζί με τη ΝΔ, υπέρ της αναθεώρησης του άρθρου, ο εισηγητής του κόμματος, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, αλλά και ο γενικός εισηγητής, Θ. Πάγκαλος, ανέδειξαν τα όσα χωρίζουν το ΠΑΣΟΚ από την κυβερνητική πρόταση για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.

    «Εμείς λέμε ναι στο αυτόνομο και αυτοδιοικούμενο δημόσιο πανεπιστήμιο και βλέπουμε τα μη κρατικά πανεπιστήμια ως μια συμπληρωματική δυνατότητα παροχής εκπαιδευτικών υπηρεσιών υπό τον έλεγχο του κράτους, σε ένα αυστηρό πλαίσιο εγγυήσεων. Εσείς στοχεύετε στη δημιουργία δύο παράλληλων συστημάτων στην ανώτατη εκπαίδευση: Εντείνετε ακόμη περισσότερο την εξάρτηση του δημόσιου πανεπιστημίου από το Μέγαρο της οδού Μητροπόλεως και από την άλλη, θέλετε ένα σύστημα μη κρατικών πανεπιστημίων με τις ελάχιστες δυνατές εγγυήσεις» κατηγόρησε τη ΝΔ, ο εισηγητής του ΠΑΣΟΚ.

    Από την άλλη, ο κος Βενιζέλος, παραδέχθηκε ότι, εφ' όσον οι ιδιώτες δωρητές επιθυμούν τα ΑΕΙ αυτά να είναι ΝΠΙΔ, θα πρέπει να προβλεφθεί ως πρόσθετη δυνατότητα στο Σύνταγμα, «να μπορούν να ιδρυθούν και μη κρατικά, μη κερδοσκοπικά, κοινωφελή, πλήρως αυτοδιοικούμενα πανεπιστήμια, ενταγμένα όμως σε ενιαίο σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με τα δημόσια. Να μπαίνεις με το βαθμό σου από ενιαίο σύστημα εισαγωγικών εξετάσεων και, αν έχεις δυνατότητα θα πληρώνεις τα δίδακτρα και αν δεν έχεις, θα σου χορηγούν υποτροφίες».

    Ο Αντώνης Σκυλλάκος (ΚΚΕ), επικαλέστηκε τις «κινητοποιήσεις της εκπαιδευτικής κοινότητας που δεν ανήκουν σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο και συμπεριλαμβάνουν τη βάση όλων των κομμάτων». Οι ηγεσίες όμως των δύο μεγαλύτερων κομμάτων, «υποτάσσουν την εκπαίδευση στους κανόνες της αγοράς και της ανταγωνιστικότητας».

    Ο πρώην πρόεδρος του Συνασπισμού, Νίκος Κωνσταντόπουλος, κάλεσε τους βουλευτές να αρνηθούν να ψηφίσουν στο όνομα της κομματικής πειθαρχίας και παρατήρησε: «Αυτό το μοντέλο συναίνεσης εν διαφωνία, δεν ξέρω αν είναι μοντέλο μιας χρήσης, ή αν είναι ένα μοντέλο ευρύτερης χρήσης, με εκείνον που δεν καταλαβαίνει (τον απλό λαό) στη γωνία».

    www.kathimerini.gr

    Pucca
    11.01.2007, 08:26
    Κατ`αρχήν να ευχηθώ καλή και διμιουργική χρονιά σε όλους! Δε θα πλατιάσω με επιχειρηματολογία υπέρ του ενός ή του άλλου στρατοπέδου, όχι επειδή δεν θα μπορούσα να το κάνω αλλά νομίζω πως τελικά έχει χαθεί εντελώς η ουσία κρύβουμε τον ελέφαντα πίσω από το δάχτυλο. Και μπάινω στο ψητό. Λίγο πρίν το σχολείο μου μπαίνει στο κεφάλι να σπουδάσω οπτική επικοινωνία, ωραία αλλά που? Ανακαλύπτω ότι στην Ελλάδα είναι αδύνατο γιατί κάποιος έχει αποφασίσει ότι μάλλον δεν χρειάζεται στην χώρα μας αυτή η ειδικότητα που σε όλες τις υπόλοιπες της Ευρώπης χώρες στην Αμερική στην Αυστραλία και την Ασία τα κρατικά πανεπιστήμια περέχουν έως και διδακτορικό. Χμ...
    Υπάρχει και μιά ιδιώτική σχολή που ασχολείτε σοβαρά με τις ειδικότητες τις κατηγορίας καλών και εφαρμοσμένων τεχνών αλλά μετά για μεταπτυχιακο? Δε τη γλιτωνεις τη μετανάσταυση με τίποτα!
    Και τα χρόνια πέρασαν κατάφερα να σπουδάσω τελικά αυτό που ήθελα χωρίς φυσικά καμία βοήθεια από το Ελληνικό κράτος και δαπανόντας αρκετά χρήματα. Και ξεκινάω στον επαγγελματικό στίβο όπου ανακαλύπτω ότι τι ίδιο αυτό κράτος που με αγνοεί πλήρος επαγγελματικά μη παρεχοντας μου υπηρεσίες κατοχύρωσης και ελέγχου των εργασιακών μου δικαιωμάτων και που θεωρητικά δεν υπάρχω αφου οι γνώσεις μου δεν σπουδάζονται κατά το ελληνικό κράτος, έρχεται να μου πάρει το 40% !!!! το χρημάτων που θα βγάλω ετησίως σαν ελέυθερη επαγγελματίας φορολόγώντας με ανελέητα ενώ μέχρι τότε δεν υπήρχα καν σαν ειδικότητα.
    Γιατι έβαλα αυτό το παράδειγμα ? Μου φαίνεται εντελώς γελοίο να μιλάμε για δωρεάν παιδεία όταν αυτή είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη και να νομίζουμε ότι τα προβλήματα μας θα λύθουν με ιδιωτικά πανεπιστήμια. Ας οργανωθούμε πρώτα σαν κράτος ας φιάξουμε την παιδεία μας ξεκινώντας απο τις μικρές τάξεις του δημοτικού και ας μάθει αυτη η χώρα να αγαπά τα παιδιά της και μετά λύνουμε και τα υπόλοιπα....
    spathasref
    11.01.2007, 09:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Pucca στις 11-01-2007 στις 08:26 έγραψε...

    Κατ`αρχήν να ευχηθώ καλή και διμιουργική χρονιά σε όλους! Δε θα πλατιάσω με επιχειρηματολογία υπέρ του ενός ή του άλλου στρατοπέδου, όχι επειδή δεν θα μπορούσα να το κάνω αλλά νομίζω πως τελικά έχει χαθεί εντελώς η ουσία κρύβουμε τον ελέφαντα πίσω από το δάχτυλο. Και μπάινω στο ψητό. Λίγο πρίν το σχολείο μου μπαίνει στο κεφάλι να σπουδάσω οπτική επικοινωνία, ωραία αλλά που? Ανακαλύπτω ότι στην Ελλάδα είναι αδύνατο γιατί κάποιος έχει αποφασίσει ότι μάλλον δεν χρειάζεται στην χώρα μας αυτή η ειδικότητα που σε όλες τις υπόλοιπες της Ευρώπης χώρες στην Αμερική στην Αυστραλία και την Ασία τα κρατικά πανεπιστήμια περέχουν έως και διδακτορικό. Χμ...
    Υπάρχει και μιά ιδιώτική σχολή που ασχολείτε σοβαρά με τις ειδικότητες τις κατηγορίας καλών και εφαρμοσμένων τεχνών αλλά μετά για μεταπτυχιακο? Δε τη γλιτωνεις τη μετανάσταυση με τίποτα!
    Και τα χρόνια πέρασαν κατάφερα να σπουδάσω τελικά αυτό που ήθελα χωρίς φυσικά καμία βοήθεια από το Ελληνικό κράτος και δαπανόντας αρκετά χρήματα. Και ξεκινάω στον επαγγελματικό στίβο όπου ανακαλύπτω ότι τι ίδιο αυτό κράτος που με αγνοεί πλήρος επαγγελματικά μη παρεχοντας μου υπηρεσίες κατοχύρωσης και ελέγχου των εργασιακών μου δικαιωμάτων και που θεωρητικά δεν υπάρχω αφου οι γνώσεις μου δεν σπουδάζονται κατά το ελληνικό κράτος, έρχεται να μου πάρει το 40% !!!! το χρημάτων που θα βγάλω ετησίως σαν ελέυθερη επαγγελματίας φορολόγώντας με ανελέητα ενώ μέχρι τότε δεν υπήρχα καν σαν ειδικότητα.
    Γιατι έβαλα αυτό το παράδειγμα ? Μου φαίνεται εντελώς γελοίο να μιλάμε για δωρεάν παιδεία όταν αυτή είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη και να νομίζουμε ότι τα προβλήματα μας θα λύθουν με ιδιωτικά πανεπιστήμια. Ας οργανωθούμε πρώτα σαν κράτος ας φιάξουμε την παιδεία μας ξεκινώντας απο τις μικρές τάξεις του δημοτικού και ας μάθει αυτη η χώρα να αγαπά τα παιδιά της και μετά λύνουμε και τα υπόλοιπα....


    Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα! Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια δεν πρόκειται να λύσουν τίποτα απολύτως, διότι το σύστημα είναι σάπιο από τη βάση του. Καταντήσαμε την Παιδεία, έτσι όπως την καταντήσαμε, και πάμε να διορθώσουμε το λάθος με ένα μεγαλύτερο!
    Zefuros
    11.01.2007, 11:58
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 10-01-2007 στις 23:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 10-01-2007 στις 13:39 έγραψε...

    Ισως φταιει που δεν εχεις πολλούς γνωστούς..


    1Ας το αφήσουμε αυτό, δε σε συμφέρει

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 10-01-2007 στις 13:39 έγραψε...

    Πολλές φορές δεν εχει και την οικονομική δυνατότητα... απο την άλλη πλευρα ομως, γιατι όλοι τρεχουν στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά? Σου λέει κατι αυτό?



    2Ναι, οι μισοί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα. Οι άλλοι μισοί όμως, το 1/3, το 1/5 έστω, την έχουν, κι όμως Ελλάδα κάθονται.

    3Όσο για το μάστερ... εγώ πχ ήρθα γιατί έτσι ήθελα. Όχι γιατί δε με κάλυπτε το εγχώριο μεταπτυχιακό.



    1. Den katalabainw ti les kardia mou

    2. Δηλαδή εξω πάνε μονο οσοι εχουν αποτυχει στις Πανελλήνιες...οκ.

    3. Αρα, εσυ ανήκεις στην κοινωνική ελίτ που πήγε εξωτερικό απο Hobby?
    Zefuros
    11.01.2007, 12:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 11-01-2007 στις 00:21 έγραψε...

    Ζέφυρε
    Η πλειοψηφία της φοιτητικής μετανάστευσης δεν είναι βέβαια η κοινωνική ελίτ αλλά αυτοί που απέτυχαν στις εισαγωγικές εξετάσεις. Αν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θεσπίσουν ακαδημαϊκά κριτήρια εισαγωγής (π.χ. συντελεστές βαθμολογίας, βαθμό απολυτηρίου κλπ, κλπ), τότε δε θα μπορούν να δεχθούν αυτά τα παιδιά. Άρα θα εξακολουθήσουν να φεύγουν έξω. Αν δε θεσπίσουν τέτοια κριτήρια και θελήσουν μόνο να κάνουν αρπαχτές (πράγμα διόλου απίθανο,έ;), τότε να είσαι σίγουρος ότι η Βουλγαρία θα είναι σωστό Χάρβαρντ μπροστά στα δικά μας μαγαζιά.



    Εγω θεωρω δεδομένο πως θα πρεπει να υπάρχουν ακαδημαϊκα κριτηρια... αλλιως οσα συζηταμε δεν εχουν νοημα, και ολοι θα πρεπει να ειαμστε κατά.
    Από την αλλη πλευρα, τα ακαδημαϊκα κριτηρια δεν ειναι αναγκαιο να ειναι συνδεδεμενο με τα απολυτηρια... π.χ., σε ενα ιδιωτικο Πανεπιστημιο καλών τεχνών (λεμε τωρα) αντι να εχει βαρυτητα ο βαθμος στην ΙΣτορια και την εκθεση, βαρυτητα να εχουν τα σχετικα μαθηματα. Ισως να δινεις και εξετάσεις ειδικες για καθε πανεπιστημιο. Δεν ξέρω. Αυτά ειναι οι λεπτομερειες που φυσικά πρεπει να συζητηθούν και να μελετηθούν. Αλλο αυτό ομως, και άλλο η καθολική με μιας απόρριψη αυτής της προοπτικής.
    Εγω τα γράφω ολα αυτα, γιατι η σωστή αντίδραση μας θα έπρεπε να ειναι ΝΑΙ υπό όρους, και όχι καθολικά και ασυζητητί ΟΧΙ. Πολλά πράγματα πρέπει να αλλάξουν στην παιδεία, και στα δημόσια Πανεπιστημία και γενικότερα, αλλά πάντα οι περίφημοι αγωνιστές υιοθετούν την στάση του καθολικού ΟΧΙ σε οτιδηποτε νέο. ΚΑι δεν μιλάω μονο για τα ιδιωτικά ΠΑνεπιστήμια, αλλά σε οποιαδήποτε προσπάθεια αλλαγών.
    Και τέλος για την περίφημη κοινωνική ελίτ: Η ελίτ, τα φράγκα θα τα εχει να στελνει τα παιδια της οπου θέλει. Οι μικρομεσαίοι όμως δεν θα έχουν τώρα και αυτοί μια επιπλέον δυνατότητα?
    Τέλος, ενα σχόλιο για την τελευταια φραση του μέλους Pucca: Απολύτως σωστό! Χρειάζεται ολική μεταρρύθμιση! Ας αρχίσουμε όμως σιγά σιγα να αλλάζουμε τα πράγματα - δεν νομιζω να βγει ξαφνικα ενα μαγικο ραβδακι και να μας δώσει ετοιμη την λύση για το συνολικό πρόβλημα της κατάστασης της Παιδείας στην Ελλάδα.
    KIT_KAT
    11.01.2007, 12:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 11-01-2007 στις 11:58 έγραψε...

    1. Den katalabainw ti les kardia mou

    2. Δηλαδή εξω πάνε μονο οσοι εχουν αποτυχει στις Πανελλήνιες...οκ.

    3. Αρα, εσυ ανήκεις στην κοινωνική ελίτ που πήγε εξωτερικό απο Hobby?



    1.

    2. Εσύ γύρω σου αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα βλέπεις κάτι διαφορετικό;

    3. Όχι. Σωστό το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, αδιάφορο το πρώτο αλλά λανθασμένη η σύνδεση μεταξύ τους. Αλλά επειδή πρόκειται για προσωπική ερώτηση και αρκετά οφφ τόπικ με τη συζήτηση δες ΠΜ.
    Zefuros
    11.01.2007, 12:46
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 11-01-2007 στις 12:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 11-01-2007 στις 11:58 έγραψε...

    1. Den katalabainw ti les kardia mou

    2. Δηλαδή εξω πάνε μονο οσοι εχουν αποτυχει στις Πανελλήνιες...οκ.

    3. Αρα, εσυ ανήκεις στην κοινωνική ελίτ που πήγε εξωτερικό απο Hobby?



    1.

    2. Εσύ γύρω σου αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα βλέπεις κάτι διαφορετικό;

    3. Όχι. Σωστό το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, αδιάφορο το πρώτο αλλά λανθασμένη η σύνδεση μεταξύ τους. Αλλά επειδή πρόκειται για προσωπική ερώτηση και αρκετά οφφ τόπικ με τη συζήτηση δες ΠΜ.




    snakous
    11.01.2007, 12:53
    ρε παιδια διαβασα πως η ερευνα στα πανεπιστήμια της Αμερικής έχει πέσει or δεν γίνεται καθόλου. Αγορια και κοριτσια μου, οι ΕΡΕΥΝΕΣ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ CERN δεν χρειάζεται να στο λέμε κιολας, ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΡΕ ΕΛΛΗΝΕΣ.........!!!!!!!!!!!!!!
    ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΕ ΟΛΗ Η ΑΓΓΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ....Δηλαδη το συστημα του Cambridge. Ξέρετε ποιοί θα είναι οι καθηγητές??? οχι τουλάχιστον αυτοι που τελείωσαν το πανεπιστήμιο και περιμενουν να διοριστουν. Μεγάλα κεφάλια με masters kai doctora!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΡΕ ΕΛΛΗΝΕΣ.........!!!!!!!!!!!!!!
    Ξερετε ποιοι θα είναι οι μαθητές τους??? Θα είμαστε ολοι εμείς που δεν τεμπελιάζουμε, θα δείτε παρα πολλά ΝΕΑ, ΣΑΣ ειπα πως θα ύπαρχουν προυποθέσεις για να μπείς σε αυτά και οχι τα ποσα ειναι τα λεφτά σου. Προϋποθέσεις αυτές θα είναι να ζητάνε ''24'' στα Αγγλικά, 19 στα Μαθηματικά, 13 Φυσική, μπορεί να ζητάνε και το GMAT(οποιος δεν το ξέρει, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.....!!!!!!!) και το τελευταίο ΑΡΙΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ(αυτο τσούζει λίγο τους τεμπέλιδες) και τότε μπήκες και με υποτροφία αν είσαι μάγκας......Αλλά αν έπαιζες playstation ή κατι αλλο στο Λύκειο, ξέχνα το, χρειαζόμαστε Αγρότες και Καθαρίστριες. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΡΕ ΕΛΛΗΝΕΣ.........!!!!!!!!!!!!!!
    Η ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΖΑΣ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.
    ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΗ ΚΡΑΤΙΚΑ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.

    Να έχετε πάντα φιλοσοφία ROCK...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : snakous στις 11-01-2007 12:59 ]


    alex3
    11.01.2007, 13:48
    Μη κρατικά, η κερδοσκοπικά... Και για ποιό λόγο ρε παιδιά, θ' ασχοληθεί ένας επενδυτής με μη κερδοσκοπικό project?? δηλαδή, οι ισολογισμοί αυτών των ιδρυμάτων θα είναι στο τέλος κάθε χρήσης ίσα βάρκα ίσα νερά???
    spathasref
    11.01.2007, 13:49
    Δε μπορώ ακόμα να αντιληφθώ το πνεύμα της -κλισέ πλέον- φράσης "μη κρατικά, μη κερδοσκοπικά Πανεπιστήμια".

    Εκτός από το κράτος, ή τον ιδιώτη, ποιού άλλου μπορεί να είναι ιδιοκτησία ένας οργανισμός; Του Ε.Τ.; Άρα δε μιλάμε για μη κρατικά, αλλά για ΙΔΙΩΤΙΚΑ Πανεπιστήμια. Τα υπόλοιπα τα βλέπω ως επικοινωνιακούς εξωραϊσμούς της έννοιας "ιδιωτικός".

    Ένας ιδιώτης, όμως, για ποιό λόγο να ξεκινήσει μία τέτοια επένδυση, εκτός από την επιδίωξη του κέρδους; Για ποιόν θα το κάνει; Για να μορφώσει τις νέες γενιές; Επειδή δεν έχει τί να κάνει τα λεφτά του; Ας είμαστε ρεαλιστές.

    Επειδή όλοι έχουμε μεγάλη, ή μικρή εμπειρία στην ιδιωτική "παιδεία", ας σταματήσουμε να εθελοτυφλούμε. Η ωμή εισαγωγή του οικονομικού κέρδους, ως κύριου κινήτρου στην εκπαιδευτική διαδικασία, μόνο ανισότητες και δεινά έχει φέρει σήμερα στην ελληνική κοινωνία (φροντιστήρια, ιδιαίτερα κ.λ.π.). Το Δημόσιο Πανεπιστήμιο, όσο και αν έχει διαφθαρεί τις τελευταίες δεκαετίες, έχει καταφέρει να κρατήσει μακριά από την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση την κερδοσκοπία (στην ωμή μορφή της, τουλάχιστον). Ας μην ακυρώσουμε λοιπόν αυτήν την κατάκτηση.

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 11-01-2007 13:51 ]


    snakous
    11.01.2007, 14:16
    Παράθεση:

    Το μέλος spathasref στις 11-01-2007 στις 13:49 έγραψε...

    Δε μπορώ ακόμα να αντιληφθώ το πνεύμα της -κλισέ πλέον- φράσης "μη κρατικά, μη κερδοσκοπικά Πανεπιστήμια".

    Εκτός από το κράτος, ή τον ιδιώτη, ποιού άλλου μπορεί να είναι ιδιοκτησία ένας οργανισμός; Του Ε.Τ.; Άρα δε μιλάμε για μη κρατικά, αλλά για ΙΔΙΩΤΙΚΑ Πανεπιστήμια. Τα υπόλοιπα τα βλέπω ως επικοινωνιακούς εξωραϊσμούς της έννοιας "ιδιωτικός".

    Ένας ιδιώτης, όμως, για ποιό λόγο να ξεκινήσει μία τέτοια επένδυση, εκτός από την επιδίωξη του κέρδους; Για ποιόν θα το κάνει; Για να μορφώσει τις νέες γενιές; Επειδή δεν έχει τί να κάνει τα λεφτά του; Ας είμαστε ρεαλιστές.

    Επειδή όλοι έχουμε μεγάλη, ή μικρή εμπειρία στην ιδιωτική "παιδεία", ας σταματήσουμε να εθελοτυφλούμε. Η ωμή εισαγωγή του οικονομικού κέρδους, ως κύριου κινήτρου στην εκπαιδευτική διαδικασία, μόνο ανισότητες και δεινά έχει φέρει σήμερα στην ελληνική κοινωνία (φροντιστήρια, ιδιαίτερα κ.λ.π.). Το Δημόσιο Πανεπιστήμιο, όσο και αν έχει διαφθαρεί τις τελευταίες δεκαετίες, έχει καταφέρει να κρατήσει μακριά από την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση την κερδοσκοπία (στην ωμή μορφή της, τουλάχιστον). Ας μην ακυρώσουμε λοιπόν αυτήν την κατάκτηση.

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 11-01-2007 13:51 ]





    μη σκεφτεσται συνεχεια με στενόμιαλο τρόπο. Ειπαμε πως θα ειναι μη κερδοσκοπικα δηλαδη ισα εσοδα ισα εξοδα και αυτα θα ελενχονατι απο ανεξαρτητους ευρωπαικους οργανισμους οπως τον αντιστοιχο που υπαρχει στην Αγγλία. Δεν θα ειναι ιδιωτικα αλλα μη κερδοσκοπικα. Δηλαδη εγω μπορω να πω πως η Greenpeace δεν ειναι μη κερδοσκοπικη αλλα μια εταιρια αμερικανικων συμφεροντων ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ!!!!!!!!!!!1
    alex3
    11.01.2007, 14:27
    δεν καταλαβαίνω... η greenpeace έχει στόχο να σώσει τον πλανήτη ή να πάει στο φεγγάρι ή ό,τι άλλο...αυτά τα ιδρύματα τι στόχο θα έχουν? την προαγωγή της επιστήμης? τη μόρφωση του έλληνα? τη θεία μου τη Σούλα? κι αν δεν είναι κερδοσκοπικά, για ποιό λόγο να ιδρύσουμε καινούργια, όταν έχουμε ήδη τα πιό ΜΗ κερδοσκοπικά πανεπιστήμια, τα δημόσια? υπάρχει μια αντίφαση που δεν εξηγείται εύκολα, αν αφαιρέσεις το κέρδος.
    spathasref
    11.01.2007, 14:31
    Παράθεση:

    Το μέλος snakous στις 11-01-2007 στις 14:16 έγραψε...

    μη σκεφτεσται συνεχεια με στενόμιαλο τρόπο. Ειπαμε πως θα ειναι μη κερδοσκοπικα δηλαδη ισα εσοδα ισα εξοδα και αυτα θα ελενχονατι απο ανεξαρτητους ευρωπαικους οργανισμους οπως τον αντιστοιχο που υπαρχει στην Αγγλία. Δεν θα ειναι ιδιωτικα αλλα μη κερδοσκοπικα. Δηλαδη εγω μπορω να πω πως η Greenpeace δεν ειναι μη κερδοσκοπικη αλλα μια εταιρια αμερικανικων συμφεροντων ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ!!!!!!!!!!!1


    Θα ελέγχονται από ανεξάρτητους οργανισμούς... Όπως για παράδειγμα η Επιτροπή Ανταγωνισμού; Χα! Μήπως καμμιά άλλη επιτροπή της Βουλής; Ξανα-χα! Άνοιξε λίγο τις αισθήσεις σου, νοιώσε τί γίνεται γύρω σου!

    Πώς δε θα είναι ούτε ιδιωτικά, ούτε κρατικά; Ανακαλύφθηκε κάποιος άλλος Φορέας, εκτός του Δημοσίου και του Ιδιωτικού; Επίσης, ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι το άστοχο του παραδείγματος της Greenpeace.
    vero
    11.01.2007, 14:41
    Παιδια η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να ιδιωτικοποιηθουν!!! Γιατι πρωτα θα ειναι οργανωμενα οπως πρεπει να ειναι. Για να ρωτησουμε αυτους που τελιωσαν ηταν ωραια που αντιγραφαν στην εξεταστικη?
    Δηλαδη θα θελατε να τελιωνετε ενα πανεπιστημιο χωρις να σας αξίζει?
    Επισης πρεπει να αρχισουμε να μοιαζουμε και λιγο με την Γαλλια, Γερμανια, Αγγλια, κτλ. και πρεπει ολα να ειναι ιδιωτικα!!! και ετσι θα υπαρχει ενας μεγαλυτερος ανταγωνισμος.

    Αυτα τα λιγα απο μενα
    spathasref
    11.01.2007, 14:50
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 11-01-2007 στις 14:41 έγραψε...

    Παιδια η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να ιδιωτικοποιηθουν!!! Γιατι πρωτα θα ειναι οργανωμενα οπως πρεπει να ειναι. Για να ρωτησουμε αυτους που τελιωσαν ηταν ωραια που αντιγραφαν στην εξεταστικη?
    Δηλαδη θα θελατε να τελιωνετε ενα πανεπιστημιο χωρις να σας αξίζει?
    Επισης πρεπει να αρχισουμε να μοιαζουμε και λιγο με την Γαλλια, Γερμανια, Αγγλια, κτλ. και πρεπει ολα να ειναι ιδιωτικα!!! και ετσι θα υπαρχει ενας μεγαλυτερος ανταγωνισμος.

    Αυτα τα λιγα απο μενα

    Τί σχέση έχει η αντιγραφή με την ιδιωτικοποίηση; Αν τα Πανεπιστήμια βρίσκονται σε μία κατάσταση σήμερα, υπάρχουν ευθύνες! Ας μη βλέπουμε την "ιδιωτικοποίηση" (ΠΟΥΛΗΜΑ, λέω εγώ) ως νέα κολυμβήθρα του Σιλωάμ. Να αναζητηθούν οι ευθύνες, όχι να παραγραφούν!
    Επίσης, στις χώρες που αναφέρεις κυβερνούν οι Σαρκοζύ, Μέρκελ, Μπλερ. Πρέπει να τους μοιάσουμε και εκεί; Φτάνει η ξενολαγνεία!