ελληνική μουσική
    787 online   ·  210.971 μέλη

    Δύο φοιτητές υπέρ και κατά της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων

    sintorin
    12.01.2007, 17:51
    Παράθεση:

    Δε με γνωρίζεις και τολμάς να με χαρακτηρίζεις φανατισμένο κομματικό "φοιτητή". Ο σεβασμός μου στην ηλεκτρονική κοινότητα, μέσω της οποίας συνδιαλεγόμαστε, μου επιβάλλει να μη σου απαντήσω ανάλογα. Ούτε χρειάζεται να σου εξηγήσω τις πολιτικές μου θέσεις, διότι δεν έχεις τη θέληση να ανοίξεις το μυαλό και τα αυτιά σου. Μόνο να ξέρεις ότι κανείς, που με έχει γνωρίσει προσωπικά, δεν έχει τολμήσει να με χαρακτηρίσει κομματόσκυλο και τεμπέλη. Δεν έχω ενταχθεί ποτέ μου σε κόμμα και ούτε σκοπεύω να το κάνω ποτέ στη ζωή μου, καθώς για μένα τα κόμματα είναι τα βαρίδια της Δημοκρατίας. Επίσης, εργάζομαι από τα 18 μου για να μπορώ να σπουδάζω σε ένα περιφερειακό Τ.Ε.Ι., οπότε δεν είμαι "φοιτητής", αλλά ΕΝΕΡΓΟΣ σπουδαστής.

    Auta pou exeis grapsei, ta exo akousei apo tous antartes ton kommatikon paratakseoun, eite anoikeis i oxi se ena koma.........
    Kai file, ego arxisa na douleuo apo 14 xronon gia xartziliki.....kai tis spoudes tis exo plurosei oles ego......opos oloi kanoun sto eksoteriko.....para poli liges oikogenies pluronoun tis spoudes ton paidion tous ekso.....

    Παράθεση:

    Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν άνθρωποι, οι οποίοι εκφράζονται μέσω της ταχύτητας της εξέλιξής τους. Αυτό είπα και στη vero: να μην κάνει κάτι το οποίο θα την καταπιέσει. Αν θέλει κανείς να τρέχει, ας τρέχει. Να μην αποκλείουμε όμως αυτούς που θέλουν και κάτι άλλο εκτός από γρήγορη καριέρα, έτσι; Άλλωστε, η καριέρα ΔΕΝ είναι ο αυτοσκοπός της Παιδείας.

    Ean auto usxiei, tote giati prepei na pas panepistimio....apo ti stigmi pou exeis teliosei to gumnasio, mporeis na sunexiseis na mathaineis oti theleis kai oti se endiaferei apo monos sou.....afise to panepistimio gia paidia pou theloun na kanoun kariera...den exeis doulia na epivaleis tous dikous sou kanones epeidi esu peigaineis ekei gia na morfotheis xoris na kaneis kariera opos les....ara esu den theleis alages sto sustima...na sevesai omos tous alous pou tis theloun, giati theloun na kanoun kariera na dosoun stin koinonia pou zoun...ean esu den theleis auto, katse ekso....kanenas den sou aferei to dikaioma na matheis osa theleis apo mono sou....

    Παράθεση:

    Τί σχόλιο να κάνω τώρα για αυτά τα αυθαίρετα συμπεράσματα και τις προσβολές για το πρόσωπό μου... Ζήσε στη δυστυχία σου.



    Ego eimai poly eutixismenos.....den se prosvalo katholou, aplos perigrafo tin elliniki pragmatikotita.......den vlepo ti einai auto pou se prosvalei....pesmou se ti den einai i simerini pragmatikotita se oti perigrafo.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 12-01-2007 17:54 ]


    snakous
    12.01.2007, 18:36
    Auto pou me niazei einai pos to Panepistimio Peiraia den tha sinexisei tin katalipsi kai pos den tha xasoume tin eksetastiki. Alloste den eniotha pos eprepe na thisiasoume tin eksetastiki mas gia kati sto opoio eimai antithetos!!!!!!!!!!!!
    KIT_KAT
    12.01.2007, 19:01
    Παράθεση:

    Το μέλος snakous στις 12-01-2007 στις 18:36 έγραψε...

    Auto pou me niazei einai pos to Panepistimio Peiraia den tha sinexisei tin katalipsi kai pos den tha xasoume tin eksetastiki.


    Ρε συ snakous... ειλικρινά, αυτά που γράφεις δε σου ακούγονται παρεξηγήσιμα; Είναι δυνατόν όχι μόνο να πιστεύεις αλλά και να παραδέχεσαι πως "αυτό που με νοιάζει είναι τι θα κάνει το πανεπιστήμιό ΜΟΥ, για να μη χάσω ΕΓΩ την εξεταστική;" Μπορούμε με αυτό το δεδομένο να κάνουμε συζήτηση;
    Και επειδή κάποιος εδώ χαρακτήρισε τους κατά των ιδιωτικών ΑΕΙ "στενόμυαλους", ήθελα να ρωτήσω τι είναι πιο στενόμυαλο από το να κάνουμε focus στο προσωπικό μας όφελος και να διαμορφώνουμε άποψη για τα τεκταινόμενα στην παιδεία με βάση αυτό;
    spathasref
    12.01.2007, 19:14
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 12-01-2007 στις 13:51 έγραψε...

    Εχεις ακουσει ποτε για coorporate philanthropy??Το ηξερες επισης οτι φιλανθρωποι στον κοσμο ειναι ατομα με μεγαλη ιδιωκτησια οπως οπως ο Bill Gates?

    ριξε μια ματια εδω.http://www.businessweek.com/magazine/content/06_48/b4011084.htm





    Coοrporate philanthropy; Τί αντίφαση είναι αυτή; Σου κλέβουν 10, σου επιστρέφουν 2, το ονομάζουν και φιλανθρωπία από πάνω και πρέπει να τους πεις και ευχαριστώ; Είναι coorporate philanthropy οι μαζικές απολύσεις, η παιδική εργασία, τα ελαστικά και εξοντωτικά ωράρια, η ανασφάλιστη εργασία, ο βασικός μισθός των 600 ευρώ; Δε δέχομαι τη "φιλανθρωπία" τους...
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 12-01-2007 στις 13:51 έγραψε...



    αν διαβασεις θα δεις οτι δινουν πολλα λεφτα σε πανεπιστημια.Τελος να πω οτι τα Mc Donalds και η disneyland εχουν ιδρυσει πανεπιστημια τα οποια βγαζουν τους καλυτερους μανατζερ.



    Επιλέγουν δηλαδή τους εκλεκτούς τους και τους κάνουν διευθυντές στις επιχειρήσεις τους. Οι υπόλοιποι ας πάνε να... Στα Πανεπιστήμιά τους, όμως, ποιά Ιστορία διδάσκουν, ποιά Θεολογία, ποιά Οικονομία, ποιά Φιλοσοφία;
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 12-01-2007 στις 13:51 έγραψε...


    Α και κατι που ξεχασα..Το ελληνικο πανεπιστημιο ειναι μακρια απο την ιδιωτικοποιηση?Ξερεις στη Θεσσαλονικη που ειναι φοιτητουπολη ποσα φροντιστηρια για φοιτητες λειτουργουν?Ξερεις ποσοι μεταπτυχιακοι φοιτητες κανουν ιδιαιτερα σε προπτυχιακους?Δηλαδη ρε παιδια καποια πραγματα ας τα δουμε πρακτικα οπως ειναι.Το πανεπιστημιο μας εχει καθηγητες ανικανους να μεταδωσουν γνωση και η παραπαιδεια εχει απλωθει ακομα και στο πανεπσιστημιο






    Ακριβώς ό,τι έγραψα: "Το Δημόσιο Πανεπιστήμιο, όσο και αν έχει διαφθαρεί τις τελευταίες δεκαετίες, έχει καταφέρει να κρατήσει μακριά από την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση την κερδοσκοπία (στην ωμή μορφή της, τουλάχιστον). Ας μην ακυρώσουμε λοιπόν αυτήν την κατάκτηση.". Δε λέω πως δεν υπάρχει κερδοσκοπία γύρω από την Παιδεία. Δεν πρέπει όμως να τη νομιμοποιήσουμε! Αν είναι ανίκανοι οι καθηγητές, φταίνε αυτοί που τους διορίζουν. Αυτοί οι ίδιοι όμως που διορίζουν και εξελίσσουν τους ανίκανους, θέλουν να δημιουργήσουν και ιδιωτικά Πανεπιστήμια! Και σε γα... και σε δέρνω, δηλαδή, και να πεις και ευχαριστώ!
    spathasref
    12.01.2007, 19:43
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 12-01-2007 στις 17:12 έγραψε...

    Τόσες μέρες διαβάζω διάφορες θέσεις και από τις 2 πλευρές... Με λύπη μου διαπιστώνω ότι οι "κατά" δείχνουν να έχουν άγνοια για την ουσία της πρότασης των "υπέρ".

    Προσωπικά έχω εικόνα και από τα 2 συστήματα, μιας και τα τελευταία μου 4 χρόνια εκπαίδευσης τα πέρασα σε "μη κερδοσκοπικό, μη κρατικό" κολλέγιο. Σε αυτό βρήκα εξαιρετικό επίπεδο, όχι μόνο στην ποιότητα της εκπαίδευσης, αλλά και στα "παρελκόμενα". Στις κτιριακές εγκαταστάσεις, στις υποδομές, στις παροχές (βιβλιοθήκη, εργαστήρια, χώρους μελέτης, γήπεδα, γυμναστήρια, κλπ)...

    Αν με ρωτούσε κάποιος, θα έλεγα ότι προτιμούσα όλα αυτά να γίνονταν στα δημόσια πανεπιστήμια, για να μπορεί ο κάθε μαθητής να έχει πρόσβαση χωρίς να πληρώνει μια περιουσία (την οποία ενδεχομένως και να δανείζεται - γίνεται και αυτό δυστυχώς) σε δίδακτρα και βιβλία. Και είναι δυνατόν να γίνει, είναι εφικτό. Χρειάζονται όμως λεφτά. Πολλά λεφτά. Και από τη στιγμή που το επίσημο Κράτος όχι απλώς δίνει ψίχουλα για την παιδεία αλλά κοιτάει και πώς θα κόψει από παντού, αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Καλό το όραμα, αλλά στην πράξη δεν μπορεί παρά να επικρατήσει το μπάχαλο που βλέπουμε σήμερα στα πανεπιστήμια όλης της χώρας...



    Γιατί γονατίζουμε από τη φορολογία; Για να ακούμε πως δεν υπάρχουν κονδύλια για την Παιδεία; Για να τα κονομάει ο κάθε ένας και μετά να κλαιγόμαστε όλοι μαζί; Αυτόν το ζήλο στην υποστήριξη της ίδρυσης ιδιωτικών Πανεπιστημίων δεν τον έχω συναντήσει, μέχρι σήμερα, προς την κατεύθυνση της απόδοσης ευθυνών για τη ΛΗΣΤΕΙΑ εν ψυχρώ του ελληνικού λαού το 1999 στο Χρηματιστήριο, για παράδειγμα... Το δημόσιο χρήμα ποτέ κανείς δεν το λυπήθηκε, αυτό είναι γνωστό. Όχι όμως και αυτό να το νομιμοποιούμε!
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 12-01-2007 στις 17:12 έγραψε...


    Η πρόταση για "μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, μη κρατικά πανεπιστήμια" σίγουρα κρύβει και κάποια συμφέροντα από κάτω, στα ψιλά γράμματα... Σίγουρα κάποιοι θα έχουν κέρδη από αυτή την ιστορία... Εν πρώτοις, ο spathasref δεν έχει άδικο στην ερώτηση που έκανε. Προφανώς όμως δεν γνωρίζει κάποιες λεπτομέρειες, όπως το ότι ένα τέτοιο εκπαιδευτικό ίδρυμα είναι επιχείρηση. Κάποιος θα βάλει λεφτά, και θα περιμένει να κερδίσει κάτι από την επένδυσή του, ναι! Δεν θα είναι όμως το "μαγαζάκι" του να πουλάει ό,τι παιδεία θέλει και όσο θέλει να χρεώνει. Θα επενδύσει ένα Α κεφάλαιο, από το οποίο θα παίρνει "μέρισμα", περίπου όπως αν είχε επενδύσει σε κάποια εταιρία. Θα είναι "μέτοχος", και σε αυτόν θα δίδεται το μέρος των εσόδων που του αναλογεί. Μετά την απόδοση των "μερισμάτων", το πανεπιστήμιο θα έχει ένα "υπόλοιπο" χρημάτων, το οποίο θα επενδύεται μέσα στο ίδιο το ίδρυμα, είτε σε εγκαταστάσεις, είτε σε εξοπλισμό για τα εργαστήρια, είτε σε βιβλία για την βιβλιοθήκη, είτε... είτε... είτε...! Αυτή είναι η έννοια του "μη κερδοσκοπικού" ιδρύματος. Το "μη κρατικό" απλώς σημαίνει ότι την επένδυση που χρειάζεται δεν θα την δώσει το Κράτος (όπως ούτως ή άλλως γίνεται), αλλά θα την δώσουν ιδιώτες ή εταιρίες, που φυσικά θα το κάνουν για να κερδίσουν κάτι, και θα είναι απολύτως θεμιτό.



    Δε σου φαίνονται λίγο ρομαντικά όλα αυτά; Μήπως απλά θα μεταδίδεται όποια "παιδεία" θα συμφέρει τον "κύριο μέτοχο" του "ιδρύματος"; Μήπως, οι όποιες επενδύσεις θα γίνονται, θα κατευθύνονται προς αυτόν το σκοπό; Λίγη αντίληψη θέλει...
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 12-01-2007 στις 17:12 έγραψε...


    Καλό όμως θα είναι να σκεφτόμαστε ότι θα κερδίσουν και κάποιοι άλλοι από όλη αυτή την ιστορία: οι "πελάτες" αυτών των ιδρυμάτων! Σαφώς και θα κερδίσουν. Θα κερδίσουν την ποιότητα της γνώσης που θα τους προσφερθεί... Θα κερδίσουν την "διαβίωση" σε χώρους εκπαίδευσης που κάποτε βλέπαμε μόνο στο MEGA όταν έπαιζε το "Χτυποκάρδια στο Beverly Hills" και λέγαμε "μα είναι δυνατόν?"... Θα κερδίσουν όταν θα πάνε να πιάσουν δουλειά γιατί το πτυχίο τους θα θεωρείται "ισχυρότερο" λόγω του υψηλότερου επιπέδου σπουδών...



    Πόσοι όμως θα έχουν πρόσβαση σε αυτές τις καταστάσεις (αν υποθέσουμε πως θα είναι τόσο ιδανικά, όσο τα παρουσιάζουν); Μόνο όσοι αντέχουν να πληρώνουν τα δίδακτρα. Αριστοκρατία της γνώσης, δηλαδή. Και μη μου πεις για υποτροφίες, αφού αυτές είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 12-01-2007 στις 17:12 έγραψε...


    Επίσης, όσο κι αν δεν θέλουν κάποιοι να το δουν, κέρδος θα υπάρχει και για τα κρατικά πανεπιστήμια. Ναι. Όταν ο διπλανός σου είναι ο "ανταγωνιστής" σου και σε ξεπερνά κατά πολύ, αυτό λειτουργεί σαν το καρότο στον γάιδαρο, σαν κίνητρο για να αλλάξεις ό,τι χρειάζεται για να γίνεις καλύτερος. Και αν σε μικρό χρονικό διάστημα τα κρατικά πανεπιστήμια αρχίσουν να έχουν ολοένα και λιγότερους μαθητές, επομένως και ακόμα λιγότερες κρατικές παροχές, ή ακόμα χειρότερα φτάσουν στά πρόθυρα του κλεισίματος, σίγουρα θα ψάξουν να βρουν τους τρόπους να αναβαθμίσουν το επίπεδό τους και να προσελκύσουν τους μαθητές. Ποιός μαθητής θα ήθελε να πληρώνει για σπουδές, άλλωστε, αν έβρισκε το ίδιο - ή και καλύτερο - επίπεδο σπουδών στο Κρατικό πανεπιστήμιο δωρεάν?



    Μήπως θα γίνει το αντίθετο; Απορρίπτεις την περίπτωση να υποβιβαστούν κι άλλο τα Δημόσια Α.Ε.Ι., ώστε να αποκτήσουν μεγαλύτερη πελατεία τα ιδιωτικά και μεγαλύτερες μίζες οι πολιτικοί μας από τους επιχειρηματίες φίλους τους; Ποιό από τα δύο ενδεχόμενα βρίσκεις πιο πιθανό;
    gazakas
    12.01.2007, 20:32
    Και για να επεκτείνω λιγάκι παραπάνω όσα λέει ο spathasref, μου κάνει εντύπωση πώς από τη μια παραδεχόμαστε ότι ζούμε σε ένα κράτος μπάχαλο, όπου κανείς νόμος δεν ισχύει πλήρως, όπου δεν υπάρχει ούτε αξιοκρατία ούτε καν "υγιής" ανταγωνισμός, σε μια χώρα όπου τα καρτέλ βλέπουμε να κόβουν και να ράβουν, και από την άλλη πιστεύουμε πώς θα έρθουν τα άγια ιδιωτικά ή "μη κρατικά μη κερδοσκοπικά" πανεπιστήμια (εδώ γελάω πάντα) και θα λειτουργήσουν ιδανικά σε αυτό το πλαίσιο που περιέγραψα, με πεταλουδίτσες να φτερουγίζουν στα αμφιθέατρά τους, με μικρούς Χόκινγκ και Φέινμαν να ξεπηδούν διαρκώς από αυτά, με την έρευνά τους στα ύψη... Δηλαδή στην Ελλάδα στην οποία όλα είναι χάλια, αυτά θα είναι πολλά επίπεδα πάνω... Πραγματικά το πιστεύετε αυτό ρε παιδιά;
    kadmilos
    12.01.2007, 21:36
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 12-01-2007 στις 16:10 έγραψε...

    Ξέρεις, εγώ δεν τσιμπάω από corporate philanthropy... Ειναι αντίφαση εν τοις όροις... δηλαδη, η κάθε εταιρεια αθλητικών που χρησιμοποιεί παιδική εργασία για να ράψει τις μπάλλες τις στην Ινδία, δεν με ψήνει με καμμία φιλανθρωπία...τώρα αν εσείς θέλετε ν'αποφασίζει η McDonalds για το είδος και την υφή των σπουδών σας, το μόνο που έχω να πω εγώ, περαστικά σας...ευτυχώς τελείωσα πριν πολλά-πολλά χρόνια...



    Εισαι πολυ μαγκας που δεν τσιμπας.Φτυσε και λιγο κατω να μας πεισεις..Απλα σου εξηγησα πως μπορει να υπαρξει μη κερδοσκοπικο ιδρυμα.Γιατι αναρωτιοσουν.
    Και κατι αλλο,τελειωσες πριν πολλα χρονια και εχεις βολεψει το κωλαρακι σου και μιλας εκ του ασφαλους.ελα στη θεση μου που δουλευω για να σπουδασω και ΑΠΑΙΤΩ καλες σπουδες για να μπορω να ανταγωνιστω τους αλλους γυρω μου.Και αν αρχισεις οτι δεν ειμαι ενταξει που θελω τον ανταγωνισμο,θα σου πω οτι σε αυτον τον κοσμο μονο μεσα απο το συστημα θα αλλαξει το συστημα και εγω δεν μπορω να μπω στο δημοσιο για να μην με νοιαζει.
    Και γιατι ειναι η Mc donalds τοσο κακη? Ενα λογικο επιχειρημα πρακτικο και οχι αποτελεσμα αντιαμερικανισμου και φανατισμου μπορεις να δωσεις?
    PROFBASILHS
    12.01.2007, 22:06
    Παιδιά ηρεμίστε . . . Δεν χρειάζεται να τσακονώμαστε. Ηρεμία και ψυχραιμία...
    PROFBASILHS
    12.01.2007, 22:14
    Θα πω και εγώ τι πιστεύω στο θέμα γιατί όλους εμάς τους φοιτητές μας αφορά...

    Σίγουρα η δημόσια παιδεία έχει πολλάάάάάά΄προβλήματα. ¨ομως δεν καταλαβαίνω πως η ύπαρξη θα των ιδιωτικών θα βελτιώσει τη λειτουργία των κρατικων

    ΠΩΣ θα γίνει αυτό ???

    Και επίσης, όχι μόνο δεν θα τη βελτιώσει αλλά θα την διαλύσει εντελώς... Γιατί ο εργοδότης να προσλάβει έναν απόφοιτο δημοσίου αντί για έναν από ιδιωτικό που θα μπορεί να τον εκμεταλλεύεται ???????

    ΟΠΟΤΕ όχι μόνο δεν θα βελτιώσει την κατάσταση των δημόσιων αλλά θα μειώσει τα δικαιώματα των φοιτητών των ιδιωτικών...

    ΑΡΑ ΟΧΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
    PROFBASILHS
    12.01.2007, 22:19
    ΑΝ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ, ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ "¨ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ -ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ. ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΤΩΝ ΕΠΙΧ. ΑΥΣΤΗΡΑ.
    snakous
    13.01.2007, 03:06
    re bil se ola osa eipes iparxei apantisi alla den irthes simera papei na psifiseis iper tis katalipsis...!!!!!!!!!!
    stuff
    13.01.2007, 08:34
    Με πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο στο κέντρο της Αθήνας την ερχόμενη Τετάρτη, 24ωρη απεργία των διδασκόντων και νέο γύρο συνελεύσεων στους φοιτητικούς συλλόγους -που συνεχίζουν τις καταλήψεις σε 235 σχολές- η πανεπιστημιακή κοινότητα ανασυγκροτείται στην κατεύθυνση της κλιμάκωσης των κινητοποιήσεων έναντι των αποφάσεων της κυβέρνησης για την αλλαγή του χάρτη της Ανώτατης Εκπαίδευσης (ιδιωτικά πανεπιστήμια, νέος νόμος για τα ΑΕΙ).

    Παρ' ότι η συζήτηση για την αναθεώρηση του άρθρου 16 (στην κείμενη μορφή του απαγορεύει την ίδρυση και λειτουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων στη χώρα μας και διασφαλίζει τον δημόσιο χαρακτήρα της Ανώτατης Εκπαίδευσης) ολοκληρώθηκε προχθές στη Βουλή, πανεπιστημιακοί δάσκαλοι και φοιτητές εξακολουθούν να βρίσκονται σε κινητικότητα. Διότι, εκτός του ότι διαμηνύουν σε κυβέρνηση και ΠΑΣΟΚ πως «τίποτε δεν τελείωσε» σχετικά με το «16», τόσο η αποφασιστικότητα του πρωθυπουργού, όπως ο ίδιος την εξέφρασε εκ νέου, περί αλλαγών στην Ανώτατη Εκπαίδευση, αλλά και οι δηλώσεις της υπουργού Παιδείας για την κατάθεση του νέου νόμου για τα ΑΕΙ εντός της τρέχουσας κυβερνητικής θητείας, ενεργοποιούν το ζήτημα που προκάλεσε τις μαζικές κινητοποιήσεις της περασμένης άνοιξης.

    ANACONDA

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 13-01-2007 08:35 ]





    επισυναπτόμενα: dspphoto.jpg 
    Fler
    13.01.2007, 11:16
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 12-01-2007 στις 20:32 έγραψε...

    Και για να επεκτείνω λιγάκι παραπάνω όσα λέει ο spathasref, μου κάνει εντύπωση πώς από τη μια παραδεχόμαστε ότι ζούμε σε ένα κράτος μπάχαλο, όπου κανείς νόμος δεν ισχύει πλήρως, όπου δεν υπάρχει ούτε αξιοκρατία ούτε καν "υγιής" ανταγωνισμός, σε μια χώρα όπου τα καρτέλ βλέπουμε να κόβουν και να ράβουν, και από την άλλη πιστεύουμε πώς θα έρθουν τα άγια ιδιωτικά ή "μη κρατικά μη κερδοσκοπικά" πανεπιστήμια (εδώ γελάω πάντα) και θα λειτουργήσουν ιδανικά σε αυτό το πλαίσιο που περιέγραψα, με πεταλουδίτσες να φτερουγίζουν στα αμφιθέατρά τους, με μικρούς Χόκινγκ και Φέινμαν να ξεπηδούν διαρκώς από αυτά, με την έρευνά τους στα ύψη... Δηλαδή στην Ελλάδα στην οποία όλα είναι χάλια, αυτά θα είναι πολλά επίπεδα πάνω... Πραγματικά το πιστεύετε αυτό ρε παιδιά;



    Τίποτε άλλο..Επαναλαμβάνω τα παραπάνω διότι καλύφθηκα απόλυτα..
    (Εξάλλου, κατά τη γνώμη μου, τα μεγαλύτερα λάθη στην πορεία του νεότερου ελληνικού κράτους έγιναν στην προσπάθεια των Ελλήνων να υιοθετήσουν ξένα συστήματα και να φτάσουν ταχύτατα στο επίπεδο ανάπτυξης άλλων χωρών, θέλοντας να κερδίσουν το χαμένο χρόνο, χωρίς να λαμβάνουν υπ'όψιν τους ότι η χώρα μας ΠΙΘΑΝΟΝ να μην ήταν έτοιμη να δεχτεί τέτοιου είδους αλλαγές..Βεβιασμένες κινήσεις θα τις έλεγα εγώ..Οπότε ας προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε το υπάρχον σύστημα σ'ένα ικανοποιητικό επίπεδο και μετά τα ξαναλέμε για ιδιωτικοποίηση..)
    PROFBASILHS
    13.01.2007, 12:24
    Παράθεση:

    Το μέλος snakous στις 13-01-2007 στις 03:06 έγραψε...

    re bil se ola osa eipes iparxei apantisi alla den irthes simera papei na psifiseis iper tis katalipsis...!!!!!!!!!!




    pistepse me exo akoysei tis apanthseis poy kikloforoyn kai den me peithei kamia...



    PROFBASILHS
    13.01.2007, 12:32
    Eimai 100% me osa lene oi fler kai gazakas. Kalifthika pliros.

    As ftiaxei i xora prota mia oikonomia poy oloi tha antexoyn na plironoyn gia paideia epipedoy . Einai ratsistiko na apokleiontai osoi den exoyn ta xrimata apo thn sosti ekpaideysh .

    Opote as diorthothei i katastasi (oso ginetai ) sta kratika, meta as enisxythei i oikonomia, kai meta as ginoyn osa mi-kratika theloun. An allaxei i seira ayti , tote tha sovaro yparxei provlima
    kadmilos
    13.01.2007, 14:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 13-01-2007 στις 11:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 12-01-2007 στις 20:32 έγραψε...

    Και για να επεκτείνω λιγάκι παραπάνω όσα λέει ο spathasref, μου κάνει εντύπωση πώς από τη μια παραδεχόμαστε ότι ζούμε σε ένα κράτος μπάχαλο, όπου κανείς νόμος δεν ισχύει πλήρως, όπου δεν υπάρχει ούτε αξιοκρατία ούτε καν "υγιής" ανταγωνισμός, σε μια χώρα όπου τα καρτέλ βλέπουμε να κόβουν και να ράβουν, και από την άλλη πιστεύουμε πώς θα έρθουν τα άγια ιδιωτικά ή "μη κρατικά μη κερδοσκοπικά" πανεπιστήμια (εδώ γελάω πάντα) και θα λειτουργήσουν ιδανικά σε αυτό το πλαίσιο που περιέγραψα, με πεταλουδίτσες να φτερουγίζουν στα αμφιθέατρά τους, με μικρούς Χόκινγκ και Φέινμαν να ξεπηδούν διαρκώς από αυτά, με την έρευνά τους στα ύψη... Δηλαδή στην Ελλάδα στην οποία όλα είναι χάλια, αυτά θα είναι πολλά επίπεδα πάνω... Πραγματικά το πιστεύετε αυτό ρε παιδιά;



    Τίποτε άλλο..Επαναλαμβάνω τα παραπάνω διότι καλύφθηκα απόλυτα..
    (Εξάλλου, κατά τη γνώμη μου, τα μεγαλύτερα λάθη στην πορεία του νεότερου ελληνικού κράτους έγιναν στην προσπάθεια των Ελλήνων να υιοθετήσουν ξένα συστήματα και να φτάσουν ταχύτατα στο επίπεδο ανάπτυξης άλλων χωρών, θέλοντας να κερδίσουν το χαμένο χρόνο, χωρίς να λαμβάνουν υπ'όψιν τους ότι η χώρα μας ΠΙΘΑΝΟΝ να μην ήταν έτοιμη να δεχτεί τέτοιου είδους αλλαγές..Βεβιασμένες κινήσεις θα τις έλεγα εγώ..Οπότε ας προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε το υπάρχον σύστημα σ'ένα ικανοποιητικό επίπεδο και μετά τα ξαναλέμε για ιδιωτικοποίηση..)



    Το ελληνικο κρατος σου και αυτοι που φηφιζετε αποφασισαν εδω και χρονια να υιοθετησουν ξενα συστηματα.Οι λεξεις Ευρωπαικη ενωση σας λενε τιποτα?Η θα βγουμε απο εκει η θα γινουμε οπως αυτοι.Αν ψαξουμε να βρουμε μεσες λυσεις θα πεθανουμε.Και για να σου απαντησω,πιστευω οτι τα μεγαλυτερα λαθη εχουν γινει γιατι ψαχνουμε μια μεση λυση.Ο καπιταλισμος ειναι ανγκαιο κακο.Πρεπει να τον ζησει ο λαος για να αντιδρασει.Αφηστε τον να ερθει.Μονο ετσι θα οδηγηθουμε σε ταξικη επανασταση. Εχουμε μπερδευτει παρα πολυ,η μικροκοματικη προπαγανδα και η αγνοια μας εχουν κανει να μην ξερουμε τι μας γινεται και τι θελουμε.
    alex3
    13.01.2007, 15:32
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 12-01-2007 στις 21:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 12-01-2007 στις 16:10 έγραψε...

    Ξέρεις, εγώ δεν τσιμπάω από corporate philanthropy... Ειναι αντίφαση εν τοις όροις... δηλαδη, η κάθε εταιρεια αθλητικών που χρησιμοποιεί παιδική εργασία για να ράψει τις μπάλλες τις στην Ινδία, δεν με ψήνει με καμμία φιλανθρωπία...τώρα αν εσείς θέλετε ν'αποφασίζει η McDonalds για το είδος και την υφή των σπουδών σας, το μόνο που έχω να πω εγώ, περαστικά σας...ευτυχώς τελείωσα πριν πολλά-πολλά χρόνια...



    Εισαι πολυ μαγκας που δεν τσιμπας.Φτυσε και λιγο κατω να μας πεισεις..

    [quote] δεν είναι μαγκιά, είναι εμπειρία...[/quote]

    Απλα σου εξηγησα πως μπορει να υπαρξει μη κερδοσκοπικο ιδρυμα.Γιατι αναρωτιοσουν.

    [qoute] το πώς μπορεί να υπάρξει, το ξέρω φίλε μου... το γιατί δεν καταλαβαίνω...[/quote]

    Και κατι αλλο,τελειωσες πριν πολλα χρονια και εχεις βολεψει το κωλαρακι σου και μιλας εκ του ασφαλους.ελα στη θεση μου που δουλευω για να σπουδασω και ΑΠΑΙΤΩ καλες σπουδες για να μπορω να ανταγωνιστω τους αλλους γυρω μου.

    [quote] καταλαβαίνω πολύ καλά την αγωνία σου, αλλά νομίζω είναι άδικο να μου το λες αυτό, κυρίως επειδή δεν ξέρεις αν και πως μπορεί να είναι ή να μην είναι το κωλαράκι μου βολεμένο...[/quote]

    Και αν αρχισεις οτι δεν ειμαι ενταξει που θελω τον ανταγωνισμο,θα σου πω οτι σε αυτον τον κοσμο μονο μεσα απο το συστημα θα αλλαξει το συστημα και εγω δεν μπορω να μπω στο δημοσιο για να μην με νοιαζει.

    [quote] ιστορικά, τα συστήματα δεν άλλαξαν ποτέ από μέσα. Γκρεμίστηκαν μετά από αγώνες, για να αντικατασταθούν από άλλα, καλύτερα ή χειρότερα... Με την προσέγγισή σου φοβάμαι, θα είμασταν ακόμη επαρχία της οθωμανικής αυτοκρατορίας...[/quote]

    Και γιατι ειναι η Mc donalds τοσο κακη?

    [quote] αναζήτησε το τριπλό επεισόδιο του Ρεπορταζ Χωρίς Σύνορα του Κούλογλου(ετ1 2004)για τις βιομηχανίες fast food, και ίσως πάρεις μια γεύση γιατί...[/quote]

    Ενα λογικο επιχειρημα πρακτικο

    [quote] μόνο τα παιδιά της ηλικίας σου που έρχονται για δουλειά με βιογραφικά που ντρέπομαι να ακουμπήσω λόγω ποιότητας και αναζητούν μισθούς πείνας, θα μπορούσαν να σου πουν...εγώ, όχι...[/quote]

    και οχι αποτελεσμα αντιαμερικανισμου και φανατισμου μπορεις να δωσεις?

    [quote] δεν είμαι αντιαμερικανός ούτε φανατικός...πιστεύω απλά ότι το κέρδος δεν μπορεί και δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση να έχει προτεραιότητα έναντι του ανθρώπου...Κι αυτό το αίτημα, δεν παραχωρήθηκε ποτέ σε κανέναν. Μόνο κατακτήθηκε.

    kadmilos
    13.01.2007, 17:21
    Βαριεμαι να κανω παραθεσεις σε καθε φραση.απανταω ετσι λοιπον.ενα απλο πραγμα θα σου πω.Για να γινει αγωνας που μπορεις να διεκδικησεις πρεπει να εχεις και αλλους μαζι. Ιστορικα?ποιο συστημα δεν αλλαξε απο μεσα?Αλλο οι αγωνες και αλλο πως εγιναν οι αγωνες.Εγω αυτη τη στιγμη ειμαι ενας 25 χρονος αιωνιος φοιτητης.Οι πιο πολλοι με χαρακτηριζουν κοπριτη επειδη δεν πηγα στρατο και δεν δουλευω σε λογιστηριο.Οτι αγωνα και να κανω ειμαι αναγκασμενος να τον κανω μονος μου.Κανενας δεν θα με ακολουθησει.Και η οθωμανικη αυτοκρατορια απο μεσα επεσε.Απο δικους της συμμαχους που αλλαξανε πορεια.Μονο αν μπορεσεις να πεισεις πολλους μπορεις να κανεις αγωνες.Γιαυτο μη πετας ενα δογμα.Ιστορικα τα συστηματα επεσαν με αγωνα γιατι αν δεν ψαξεις να δεις τι αγωνας και πως,δεν αρκει.

    Οσο για τη Mc Donalds ενα απλο πραγμα θα σου πω.Τι λεει ο κουλογλου και ο λιακοπουλος δεν με νοιαζει.Ειναι αποψεις τους, εγω βλεπω τα πραγματα αλλιως.Αν τα Mc Donalds δεν δικαιουνται να κανουν πανειστημια επειδη εκμεταλευονται και εχουν σα στοχο τους το κερδος.Τοτε δεν δικαιουται κανεις,ουτε κρατος,ουτε εσυ δικαιουσαι να σπουδαζεις.Μιλαμε για απνθρωπα πραγματα και δεν βλεπουμε ποιοι ειμαστε.Δεν βλεπουμε οτι εμεις ειμαστε πιο ζωα απο τα ζωα. Γιαυτο φιλε μη μου το παιζεις καλος Χριστιανος με αγαπη και τετοια γιατι αυτα δεν υπαρχουν στον κοσμο μας,Οι ανθρωποι πεθαναν και τωρα εχουνε γινει ζωα που το ενα τρωει το αλλο.Πρωτα λοιπον θελω να επιβιωσω και μετα να κανω αλλαγες.
    uNick
    13.01.2007, 18:56
    Παράθεση:
    Το μέλος spathasref στις 12-01-2007 στις 19:43 έγραψε...

    Γιατί γονατίζουμε από τη φορολογία; Για να ακούμε πως δεν υπάρχουν κονδύλια για την Παιδεία; Για να τα κονομάει ο κάθε ένας και μετά να κλαιγόμαστε όλοι μαζί; Αυτόν το ζήλο στην υποστήριξη της ίδρυσης ιδιωτικών Πανεπιστημίων δεν τον έχω συναντήσει, μέχρι σήμερα, προς την κατεύθυνση της απόδοσης ευθυνών για τη ΛΗΣΤΕΙΑ εν ψυχρώ του ελληνικού λαού το 1999 στο Χρηματιστήριο, για παράδειγμα... Το δημόσιο χρήμα ποτέ κανείς δεν το λυπήθηκε, αυτό είναι γνωστό. Όχι όμως και αυτό να το νομιμοποιούμε!
    -------------
    Δε σου φαίνονται λίγο ρομαντικά όλα αυτά; Μήπως απλά θα μεταδίδεται όποια "παιδεία" θα συμφέρει τον "κύριο μέτοχο" του "ιδρύματος"; Μήπως, οι όποιες επενδύσεις θα γίνονται, θα κατευθύνονται προς αυτόν το σκοπό; Λίγη αντίληψη θέλει...
    -------------
    Πόσοι όμως θα έχουν πρόσβαση σε αυτές τις καταστάσεις (αν υποθέσουμε πως θα είναι τόσο ιδανικά, όσο τα παρουσιάζουν); Μόνο όσοι αντέχουν να πληρώνουν τα δίδακτρα. Αριστοκρατία της γνώσης, δηλαδή. Και μη μου πεις για υποτροφίες, αφού αυτές είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.
    -------------
    Μήπως θα γίνει το αντίθετο; Απορρίπτεις την περίπτωση να υποβιβαστούν κι άλλο τα Δημόσια Α.Ε.Ι., ώστε να αποκτήσουν μεγαλύτερη πελατεία τα ιδιωτικά και μεγαλύτερες μίζες οι πολιτικοί μας από τους επιχειρηματίες φίλους τους; Ποιό από τα δύο ενδεχόμενα βρίσκεις πιο πιθανό;

    Δεν σκοπεύω να μπω σε αυτή τη διαδικασία, φίλε μου. Οι απόψεις σου γίνονται σεβαστές. Ως εκεί όμως. Δεν είμαι υποχρεωμένος να τις δεχτώ, απλά γιατί έχω ήδη τις δικές μου, έχοντας ζήσει μέσα και σε αυτό το σύστημα το οποίο κατακεραυνώνουν μόνο όσοι δεν το ξέρουν. Προσωπικά προτιμώ να έχω τις δικές μου ιδέες, και να μην επιρρεάζομαι από ιδεολογικά πυροτεχνήματα τρίτων, ούτε να βλέπω παντού συνομοσίες και φαντάσματα. Αυτό φάνηκε άλλωστε στο προηγούμενο post μου, όπου ανέφερα ότι "προτιμούσα όλα αυτά να γίνονταν στα δημόσια πανεπιστήμια, για να μπορεί ο κάθε μαθητής να έχει πρόσβαση χωρίς να πληρώνει μια περιουσία (την οποία ενδεχομένως και να δανείζεται - γίνεται και αυτό δυστυχώς) σε δίδακτρα και βιβλία... Ναι, θα το προτιμούσα... αλλά δεν είναι εφικτό. Ίσως κάποτε να ήταν, αλλά μετά από τόσα χρόνια εκ των έσω σήψης του συστήματος αυτού, νομίζω πως κάτι πρέπει επιτέλους να αλλάξει. Η γνώμη μου είναι αυτή, και δεν είσαι υποχρεωμένος να την δεχτείς...

    Α, να μην ξεχάσω:
    1. Όταν μιλάς για ένα θέμα, να χρησιμοποιείς επιχειρήματα που να αφορούν το συγκεκριμένο θέμα. Αναφορές σε άσχετα θέματα (πχ. χρηματιστήριο) και θεωρητικές τοποθετήσεις και εικασίες όχι μόνο δεν σε βοηθούν, αλλά δείχνουν έλλειψη πραγματικών επιχειρημάτων επί της ουσίας.
    2. Μιας και μίλησες για αριστοκρατία της γνώσης, θα σου μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία: Περισσότεροι από τους μισούς συμφοιτητές μου δούλευαν (όπως κι εγώ) όλη μέρα για να πληρώνουν τα μαθήματα που έπαιρναν τα απογεύματα, και φυσικά μελετούσαν μόνο νύχτες και σαββατοκύριακα. Μη μου μιλάς λοιπόν για προνομιούχους και αριστοκρατίες, και μην τα ισοπεδώνεις όλα με θεωρείες...
    Αυτά στα λέω με κάθε καλή διάθεση και πρόθεση, μην τα παρεξηγήσεις.
    KIT_KAT
    16.01.2007, 13:43
    Επιστολή Μίλτου Πασχαλίδη σχετικά με τις καταλήψεις


    «Λοιπόν, αγαπητή Μαριέττα - και συγνώμη για τον ενικό, ο θυμός τον κινητοποιεί, όχι η αγένεια - αυτή τη φορά ξεπέρασες και τον εαυτό σου.

    Δήλωση της Κυριακής, στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ: "Οι καταλήψεις στα Πανεπιστήμια είναι χρόνιο νόσημα και παγκόσμια πρωτοτυπία".

    Τι μας λες, Μαριέττα μου; Αλήθεια;

    Θυμάμαι λίγο μετά τις εκλογές, την αγαπημένη μου ξαδέρφη - βυζαντινολόγο, καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο - να μου λέει ότι σε σένα στηρίζει τις όποιες ελπίδες της για τα απλά και αυτονόητα που πρέπει να αλλάξουν στην Παιδεία.

    Εγώ δε σε ήξερα, είπα μακάρι.

    Σήμερα λέει πως καλύτερα να κατάπινε τη γλώσσα της.

    Να σου θυμίσω, Μαριέττα, ότι μια κατάληψη έριξε τη χούντα;

    Τότε οι καταλήψεις δεν ήταν χρόνιο νόσημα και παγκόσμια πρωτοτυπία;

    ΄Η μήπως ήταν και τότε;

    Για υπουργός Παιδείας, μια χαρά σεβασμό δείχνεις στους φοιτητικούς αγώνες.

    Παρομοιάζοντας τις καταλήψεις με την ηπατίτιδα!

    Θα πεις, μα τώρα δεν έχουμε χούντα.

    Κι αφού δεν έχουμε χούντα, ελάτε καλά μου παιδάκια - με δημοκρατικό τρόπο - να σας εκσυγχρονίσω, να σας αναμορφώσω, να σας αλλάξω το άρθρο 16 και τον αδόξαστο.

    Και δε μου λες, για να 'χουμε καλό ρώτημα, ποιος τις κάνει τις καταλήψεις;

    Οι τοίχοι ή τα θρανία;

    Κάθε Μάρτη ακούω πανηγύρια ότι η ΔΑΠ είναι πρώτη δύναμη στα Πανεπιστήμια.

    Αρα οι περισσότεροι φοιτητές είναι με το μέρος της ΔΑΠ, δηλαδή φιλοκυβερνητικοί.

    Μαριέττα, μια μαύρη σκέψη μου περνάει απ' το μυαλό...

    Μαριέττα, δεν το πιστεύω... Η ΔΑΠ υποκινεί τις καταλήψεις;;;

    Terrible... Αδιανόητο. Στα όρια της προβοκάτσιας.

    Από την προηγούμενη βδομάδα προσπαθείς να με πείσεις ότι, αφού αυτή η Βουλή δεν μπορεί να αναθεωρήσει το άρθρο, δεν είναι και τόσο κακό να αποφασίσουμε τώρα να το αναθεωρήσει η επόμενη. Και πού ξέρεις, η επόμενη μπορεί να κάνει μια μαγική, συγκλονιστική, καταπληκτική αναθεώρηση που θα λύνει σαν ταχυδακτυλουργός όλα τα προβλήματα της Παιδείας.

    Εγώ με τα λιγοστά ελληνικά μου, πίσω από αυτή την καραμπινάτη κουτοπονηριά διαβάζω: "Ας αποφασίσουμε τώρα ότι θα νομιμοποιήσουμε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, ας έρθει η επόμενη Βουλή να το επικυρώσει, κι άσε τα κορόιδα να φωνάζουν".

    Διαβάζω σωστά, Μαριέττα μου, ή θα 'θελες να με διορθώσεις;

    Αντί να πετάς αφορισμούς, ρίξε μια ματιά στις στρατιές αναλφάβητων που στέλνει το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, στα παντελώς αμόρφωτα παιδιά που παπαγαλίζουν Ιστορία και μιγαδικές εξισώσεις για να μπουν στο Πανεπιστήμιο, τους απλήρωτους δασκάλους και καθηγητές, τα σχολεία - φυλακές από τσιμέντο, δεν έχει τέλος ο κατάλογος.

    Αυτά είναι τα χρόνια νοσήματα, Μαριέττα μου.

    Κι όχι η αντίδραση των νέων ανθρώπων στο ζοφερό μέλλον που τους ετοιμάζετε.

    Μίλτος Πασχαλίδης, 15-1-2007»

    http://www.rizospastis.gr/page.do?id=8425&publDate=16%2F1%2F2007&direction=&pageNo=31