ελληνική μουσική
    201 online   ·  210.919 μέλη
    eva-met
    31.10.2015, 19:00

    Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας!! Θέλω να κάνω δώρο στον πατέρα μου ενα καινουργιο πικα γιατί το δικο του ειναι απ το 1970.Εγω όμως ειμαι άσχετη σε οτι αφορά την ποιοτητα και φυσικα την τίμη.Μπορείτε να μου προτείνετε κατι οικονομικό (μέχρι 400Ε) αλλα και καλό???


    STEFANOS604
    31.10.2015, 21:04

    Δουλεύει με ιμάντα και διαθέτει υποδοχές RCA αλλά και USB ώστε με ευκολία να μεταφέρετε την μουσική σας από το βινύλιο στο PC ώστε να  δημιουργείτε αρχεία για cd, mp3 players ή iPod.

    Το σπουδαίο , όπως και σε παρόμοια άλλα πικάπ, συμπεριλαμβάνει λογισμικό το οποίο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να επεξεργαστείτε τα αρχεία μουσικής , ώστε να μπορείτε να αφαιρέσετε τα ‘’ξυσίματα’’ και τα ‘’κλικς’’ που είναι κοινά, όταν παίζουμε βινύλια ειδικά πολυχρησιμοποιημένα.

    • Το Τ-92 USB πχ Εδώ :

    όπως παραπάνω αλλά με επαγγελματικά χαρακτηριστικά

    • το T-52 (χωρίς USB) Εδώ

    απλό με επαγγελματικά χαρακτηριστικά ,με ιμάντα 

    Για ευκολοκατανόητες πληροφορίες κοινών και USB πικάπ δείτε εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=31475

    • ή διάλεξε καινούριο ή μεταχειρισμένο κοινό ή με USB ή και τα δύο στα παρακάτω links:

    Amazon.com

    ebay.com

    ebay.com μεταχειρσμένα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 31-10-2015 21:15 ]


    optiras
    16.11.2015, 20:14

    Κατ΄αρχήν για τι είδους πικάπ μιλάμε; Για ποιο μοντέλο; Σε τι σύστημα θα το κοτσάρεις επάνω; Τι ενισχυτής/προενισχυτής υπάρχει; Σκοπός ποιος είναι; Να ακούει δίσκους ή να μετατρέψει κανείς δίσκους σε ψηφιακό αρχείο;