ελληνική μουσική
    529 online   ·  210.843 μέλη
    rapsodos
    18.04.2005, 15:02
    Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργια κιθάρα (το σκέφτομαι – δεν αποφάσισα ακόμα) και κάνω έρευνα αγοράς αλλα και προτιμήσεων. Εχω μια Fender ηλεκτρακουστική DG σειρά και ενδιαφέρομαι για κάτι σαφώς καλύτερο. Δεν θέλω πάλι Fender ή Gibson , Takamine.
    Ψάχνω μήπως και μπορέσω κάτι σε Martin η Taylor αλλα χλωμό στην τιμή που θέλω ( 800 - 900 ευρω).
    Ακουσα κατι επίσης για Tanglewood αλλα δεν την έχω δοκιμάσει.
    Επίσης δοκίμασα μια Cuenca, ισπανική, δεν την ήξερα σα μάρκα (ίσως μόνο για κλασσικές) και έμεινα πολύ ικανοποιημένος τόσο ακουστικά όσο και σε κονσόλα. Ξέφευγε όμως στη τιμή (1000 ευρώ).
    Έχετε να προτείνετε κάτι καλό σε αυτή τη τιμή? Ισως και με On line order.

    antonLOrd
    18.04.2005, 15:10
    file mou den exw apopsi epi tou thematos pantws sou proteinw na rwtiseis ton k. vouliaki pou sigoura tha sou dwsei lisi......
    Elf_guardian
    18.04.2005, 15:16
    Εγω εχω μια Washburn και για την σειρα της και το ειδος της ακουσα πολυ καλα σχολια. Εχω υποψη απο ενα φιλο μου μια Washburn γυρω στα 900 ευρω, σε σχημα V και απο αποψεις που ακουσε ειναι πολυ καλη... Αλλα εχουμε διαφορετικα γουστα ετσι ο καθενας απο μονος του μπορει να αποφασισει ποια ταιριαζει περισσοτερο
    jorge
    18.04.2005, 15:23
    Αντε με το καλό ζεβζέκι
    vouliakis
    18.04.2005, 15:43
    Quote:

    Το μέλος orpheus στις 18-04-2005 στις 15:02 έγραψε:

    Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργια κιθάρα (το σκέφτομαι – δεν αποφάσισα ακόμα)




    Γιώργο, με το καλό να το αποφασίσεις...
    Είμαι σίγουρος ότι με το ποσό που θα διαθέσεις-και την εμπειρία που διαθέτεις- θα βρεις κάτι καλό.


    falimento
    18.04.2005, 15:59
    Γιώργο μου, έπαιξα και έμεινα ...κάγκελο με μία Lakewood. Για ψάξε αυτή τη μάρκα, βγάζει πολύ καλές κιθάρες και δεν πληρώνεις το Brand name και τη διαφήμιση των Ovation, Fender, Takamine κτλ. ¶σε που με τις Fender έχει πάθει ο κόσμος, διότι ο εκάστοτε εισαγωγέας σπρώχνει τις κορεάτικες και εσύ νομίζεις ότι πλήρωσες αμερικάνικη αυθεντική.

    Ο δάσκαλος μου πάντως επέμεινε και εκείνος για μια από τις Lakewood που είδαμε (και η γνώμη του μετράει πολύ για μένα) και το σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω μία περίπου στα 1000ευρώ το μέγιστον

    Μartin είχα δει στον Αναγνωστόπουλο, αλλά οι ταρίφες παίζαν ψηλά. Μια καλή που είχα δοκιμάσει ήταν στα 1500.

    Αν σκέφτεσαι για Lakewood πάντως ο εισαγωγέας εδώ είναι ο Λογοθέτης.

    Ξέρεις, καλύτερα από μένα ότι το θέμα "επιλογή κιθάρας" είναι υποκειμενικό μετά από κάποιο σημείο. Δεν υπάρχει πανάκεια στο ποια θα πρέπει να αγοράσεις. Βλέπεις η κιθάρα είναι γένους θηλυκού και εκτός της υποκειμενικότητος, έχει και το στοιχείο του παιδέματος και του μπερδέματος!
    Orfeus
    18.04.2005, 16:10
    Γιώργο....

    Έχεις προσωπικό μήνυμα.
    (Για την κιθάρα πρόκειται φυσικά...)


    rapsodos
    18.04.2005, 21:17
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον και το χρόνο που αφιερώσατε.
    Ειλικρινά δεν είναι εύκολο πράγμα να αγοράζεις κιθάρα. Πάντα δυσκολεύεσαι - όταν το θέλεις πραγματικά - και κάθε γνώμη είναι χρήσιμη. Υπάρχουν βέβαια και οι προσωπικές επιλογές που στη δική μου πρερίπτωση κυμαίνονται κάπου προς Martin μεριά , αλλα αυτή η τιμή τους είναι που τις κάνει απρόσιτες. Απο την άλλη λέω, τώρα ίσως είναι ευκαιρία να πάρω κάτι πραγματικά καλό, αλλά έτσι δεν έλεγα και με την fender?? Oπότε μεγάλες κουβέντες ξανά γιοκ. Ποτε δε ξέρεις οπότε ξανά απο την αρχή. Ούτως ή άλλως με 900 ευρώ ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν παίρνεις πολύ καλή κιθάρα. Απλώς καλή. Εξαρτάται βέβαια και γιατί τη θέλεις.
    Θα το ψάξω και για lakewood Γιώργο ...
    ¶λλε Γιώργο (jorge) ακόμα δεν το αποφάσισα βρε (προηγείται αμάξι και μηχανή ... )
    Orfeus ... thanks
    rapsodos
    20.04.2005, 16:58
    Γιώργο (falimento) βρήκες Lakewood στα 1000 ευρώ? Η μήπως δεν κατάλαβα καλά?

    Επίσης έμαθα για Norman .Ξέρει κανείς τίποτα γι’αυτές?

    falimento
    20.04.2005, 17:38
    Nαι βρε στο Λογοθέτη με 1000 euro βρήκα Lakewood...

    Βρε ερωτευμένε Θεσσαλονικέ (πολλά φιλιά στον έρωτα σου τη Πέννυ-σας πεθυμήσαμε και τους δυο..) με Νοrman έπαιξες στο LiveΙΙ στο Μεθυσμενάκι! Για ξανακοίτα! H κιθάρα του Falimento

    Νοrman ήταν η δική μου. Καναδέζικη είναι, βαρύ ξύλο με πολύ ωραίο ήχο κυρίως στις μπάσες χορδές. Θυμάσαι το σχολιάζαμε και μαζί...

    Οπότε Γιώργο έχεις ήδη δοκιμάσει Norman
    Har--rY
    20.04.2005, 18:25
    Πιθανόν τα χρήματα που διαθέτεις να μην αρκούν για την αγορά της κιθάρας που θα προτείνω αλλά δεν χάνεις καμια ευκαιρία -μάλλον θα κερδίσεις- αν δοκιμάσεις. Οι κιθάρες Guild είναι εγγύηση. Τις συστήνω ανεπιφύλακτα...
    elnor
    20.04.2005, 20:01
    Quote:

    λε Γιώργο (jorge) ακόμα δεν το αποφάσισα βρε (προηγείται αμάξι και μηχανή ... )
    [/I]



    kai amaxi kai mhxanh kai ki8ara!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    prepei na plhronoun kala sthn monh e???????????????????????????????
    mou fenetai 8a kaloghrepsw kai egw

    Κι αν ειμαι ROCK μην με φοβασαι εγινα κιολας 30 χρονον


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 21-04-2005 01:38 ]
    rapsodos
    20.04.2005, 20:37
    Quote:

    Το μέλος Har--rY στις 20-04-2005 στις 18:25 έγραψε:

    Πιθανόν τα χρήματα που διαθέτεις να μην αρκούν για την αγορά της κιθάρας που θα προτείνω αλλά δεν χάνεις καμια ευκαιρία -μάλλον θα κερδίσεις- αν δοκιμάσεις. Οι κιθάρες Guild είναι εγγύηση. Τις συστήνω ανεπιφύλακτα...





    φιλε μου , οι Guild δεν πλησιάζονται. Απο τις αδυναμίες μου , αλλα που να δώσεις 1700 - 2000 για μια απο τις "φθηνές". Εχω παίξει μερικές φορές με Guild . Ηταν οι αγαπημένες μου.
    Πλεον αρχισαν να μου αρεσουν εξισου και οι Martin και ισως και αλλες π.χ. Taylor αν πεσει καμια στα χερια μου. Σε αυτές τις τιμές όλες καλές ειναι. Απο εκει και πέρα υποκειμενικά κριτήρια κρίνουν την επιλογή μας.



    Quote:

    Το μέλος falimento έγραψε:


    Nαι βρε στο Λογοθέτη με 1000 euro βρήκα Lakewood...







    Κοιταξα στο net και δεν βρήκα τόσο φθηνή Lakewood. Ξεκινούσαν απο 1200. Στο Λογοθέτη είχε μια στα 1000 αλλα πλήρωνες extra το ηλεκτρικό της. Κάπου 1250 έβγαινε δηλαδή. Πρόσεχέ το αυτό. Μήπως δεν το διευκρίνισε?


    Quote:

    Το μέλος falimento έγραψε:


    Νοrman ήταν η δική μου. Καναδέζικη είναι, βαρύ ξύλο με πολύ ωραίο ήχο κυρίως στις μπάσες χορδές. Θυμάσαι το σχολιάζαμε και μαζί...







    χμμμ ... τωρα που το λες ...


    rapsodos
    22.04.2005, 15:47
    μετά απο μια σύντομη έρευνα που έκανα , αφού άκουσα , είδα και σύγκρινα τιμές κατέληξα μαλλον στις εξής κιθάρες.

    Norman ST 40 EQP
    Norman



    Martin DCX1E
    Martin



    Cuenca NW10CE
    Cuenca



    Tο αναφέρω μήπως και κάποιος έχει κάποιο απο αυτά τα μοντέλα για να μου πει τη γνώμη του, τα υπερ και τα κατα .
    (Γιώργο δε θυμάμαι ποιο μοντέλο ήταν εκείνο που είχες στο Μεθυσμενάκι...)

    falimento
    25.04.2005, 13:21
    Παιδιά ξέχασα να σας πω! Είμαι ερωτευμένος!

    Είναι καστανή, με καλοσχηματισμένες καμπύλες, πανέμορφο σώμα, μπράτσο, το κορμί της έχει καταπληκτική υφή, όταν την αγγίζω και την ακούω τρελαίνομαι!

    Είμαι ερωτευμένος με μία TAYLOR!!

    Γιώργο το Σάββατο πήγα για ακόμη μια φορά, σε ένα μαγαζί και δοκίμασα μερικές κιθάρες. Λοιπόν δοκίμασα συγκεκριμένα μία Takamine των 600-700euro, μία Ovation των 1000euro και μία Taylor των 2000euro

    Περιττό να σου πω ότι μετά την Taylor το χάος. Έπαθα μεγάλη ζημιά. Τελικά κατέληξα ως σκέψη στο εξής.. Και σκέφτηκα το ίδιο και για σένα. Στα λεφτά κάτω από 1500 οι κιθάρες δεν παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές (δεν εννοώ κιθάρες των 300 κτλ. δλδ μπαούλα με χορδές). Κυρίως οι κιθάρες των 700 με των 1000, 1250 κτλ πάνω κάτω έχουν ακουστικά μικρές ανομοιότητες.

    Αυτό που απλώς ή απλοϊκώς, συμπεράνω είναι ότι με τη κιθάρα που τώρα χρησιμοποιείς, (Fender) η αγορά μιας εξ'αυτών που παραθέτεις, δεν θα σου προσφέρει ΤΗ διαφορά που θέλεις να επιτύχεις για σένα. Αν όντως η Fender που έχεις, είναι η ίδια με τη δικιά μου, θυμάμαι ότι την είχα αγοράσει πριν 6 χρόνια κοντά στα 900 euro -ειρήσθω εν παρόδω πολλά για τότε- η αγορά μία εκ των Norman, Μartin ή Cuenca θα κυμαίνεται λογικά στα ίδια επίπεδα από πλευράς ακουστικής, παιξίματος κτλ...

    Μήπως θα έπρεπε να περιμένεις λίγο ακόμα για να πάρεις κάτι που θα σε ικανοποιούσε ολοκληρωτικά; Είμαι της γνώμης πολλές φορές της ακριβής - οικονομικής αγοράς. Ακριβή βραχυχρόνια, αλλά οικονομική μακροχρόνια, διότι δεν θα χρειαστεί να αγοράσω το ίδιο προϊόν 3 φορές εξαιτίας ελαττώματος ή προσωπικών προτιμήσεων (χαμηλή ικανοποίηση από την αγορά του).

    Όσο για τη Norman Γιώργο θα σου πω ακριβώς ποιο μοντέλο είναι αύριο, διότι την έχω αφήσει στο δάσκαλο μου..
    Τέλος, η Lakewood έχεις δίκαιο, έχει 1250 με το ηλεκτρικό της, απλά εμένα μου την άφηνε 1000 λόγω γνωριμίας



    "Είπα να πιάσω ένα σκοπό, να θυμηθείς μαζί μου,
    μα η μουσική μου είναι φτηνή, φτηνή και η φωνή μου..."



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 25-04-2005 13:23 ]
    rapsodos
    25.04.2005, 14:51
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 25-04-2005 στις 13:21 έγραψε:
    [I]

    Γιώργο το Σάββατο πήγα για ακόμη μια φορά, σε ένα μαγαζί και δοκίμασα μερικές κιθάρες. Λοιπόν δοκίμασα συγκεκριμένα μία Takamine των 600-700euro, μία Ovation των 1000euro και μία Taylor των 2000euro

    [I]






    Takamine των 600-700 ευρώ τις ξεχνάς. Η δικιά σου είναι μάλλον καλύτερη.

    Ovation 1000 ευρώ αξιόλογες αλλα για συγκεκριμένα πράγματα και μόνο ηλεκτρικά και όχι τόσο ακουστικά.

    Τaylor 2000 ευρώ σίγουρα θα πετάει αλλα σε εκέινη τη τιμή όλες πετάνε. Και οι Guild, Martin, Lakewood, Taylor ....

    Αν μπορείς να διαθέσει κάποιος αυτό το ποσό σαφώς και είναι προτιμότερο. Τις παίρνεις με κλειστά τα μάτια που λένε.

    Το θέμα είναι τι μπορείς να αγοράσεις μέχρι την τιμή που διατίθεσαι. Αν έχεις σκοπό να δώσεις 2000 , μια απο τις προαναφερθείσες νομίζω οτι θα είναι ιδανική.


    Quote:

    Το μέλος falimento στις 25-04-2005 στις 13:21 έγραψε:
    [I]

    Στα λεφτά κάτω από 1500 οι κιθάρες δεν παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές (δεν εννοώ κιθάρες των 300 κτλ. δλδ μπαούλα με χορδές). Κυρίως οι κιθάρες των 700 με των 1000, 1250 κτλ πάνω κάτω έχουν ακουστικά μικρές ανομοιότητες.

    [I]





    Τεράστιες διαφορές συμφωνώ, δεν παρουσιάζουν. Αλλα απο ένα σημείο και μετά ψάχνεις και τη λεπτομέρεια. Ψάχνεις λεπτομέρειες στην καθαρότητα του ήχου, στον όγκο, στην αίσθηση υφής, στο ξύλο και σαφώς στο ηλεκτρικό σύστημα. Σε αυτά λοιπόν ξεχώρισα τις συγκεκριμένες κιθάρες. Αν είχαν όλες το ίδιο ηλεκτρικό ίσως να έπερνα τη Norman, που ήταν και η πιο φθηνή χωρίς να υστερεί. Το θέμα είναι οτι δεν έχουν το ίδιο. Γνώμη μου , το Fisman prefix+ είναι το καλύτερο της σειράς. Το έχει η Cuenca , ενώ η Νorman και η Martin φοράνε το Fishman pro. Παρόμοιο αλλα ... λίιιιγο διαφορετικό.


    Quote:

    Το μέλος falimento στις 25-04-2005 στις 13:21 έγραψε:
    [I]


    Αυτό που απλώς ή απλοϊκώς, συμπεράνω είναι ότι με τη κιθάρα που τώρα χρησιμοποιείς, (Fender) η αγορά μιας εξ'αυτών που παραθέτεις, δεν θα σου προσφέρει ΤΗ διαφορά που θέλεις να επιτύχεις για σένα. Αν όντως η Fender που έχεις, είναι η ίδια με τη δικιά μου, θυμάμαι ότι την είχα αγοράσει πριν 6 χρόνια κοντά στα 900 euro -ειρήσθω εν παρόδω πολλά για τότε- η αγορά μία εκ των Norman, Μartin ή Cuenca θα κυμαίνεται λογικά στα ίδια επίπεδα από πλευράς ακουστικής, παιξίματος κτλ...

    [I]







    Εγώ έχω τη DG31SCE BLK και απο ότι είδα στοιχίζει κάπου στα 600 ευρώ τώρα, οπότε μάλλον δεν έχουμε την ίδια.



    Quote:

    Το μέλος falimento στις 25-04-2005 στις 13:21 έγραψε:
    [I]


    Μήπως θα έπρεπε να περιμένεις λίγο ακόμα για να πάρεις κάτι που θα σε ικανοποιούσε ολοκληρωτικά; Είμαι της γνώμης πολλές φορές της ακριβής - οικονομικής αγοράς. Ακριβή βραχυχρόνια, αλλά οικονομική μακροχρόνια, διότι δεν θα χρειαστεί να αγοράσω το ίδιο προϊόν 3 φορές εξαιτίας ελαττώματος ή προσωπικών προτιμήσεων (χαμηλή ικανοποίηση από την αγορά του).

    [I]






    Μακάρι να μπορούσα να το πω και εγω αυτό Γιώργο. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να περιμένω , καθαρά οικονομικοί λόγοι, πάντα κάτι γίνεται και παει πίσω το θέμα. Γι'αυτό και προσπαθώ να αγοράσω κάτι τώρα με λίγο λιγότερα χρήματα απο όσα θα ήθελα να δώσω και λίγο περισσότερα απο αυτά που ... μπορώ με ευκολία να διαθέσω. Σίγουρα όμως το ψάχνω ώστε να μην το μετανιώσω αύριο μεθαύριο.


    Quote:

    Το μέλος falimento στις 25-04-2005 στις 13:21 έγραψε:
    [I]


    Όσο για τη Norman Γιώργο θα σου πω ακριβώς ποιο μοντέλο είναι αύριο, διότι την έχω αφήσει στο δάσκαλο μου..
    Τέλος, η Lakewood έχεις δίκαιο, έχει 1250 με το ηλεκτρικό της, απλά εμένα μου την άφηνε 1000 λόγω γνωριμίας

    [I]




    Χμμ..... και εμείς γνωστοί είμαστε βρε .... σύστησέ με να με ξέρει και εμένα μετά ....
    faltsoo
    25.04.2005, 19:51
    Λόγω ηλικίας αλλά και επειδή είμαι ψώνιο με τις κιθάρες, έχω κάνει πολλές μ.......
    Τελικά αυτό που κατάλαβα σχετικά γρήγορα είναι ότι η όλη ιστορία στηρίζεται σε δυο παράγοντες.
    1.χρηματα.........πολύ βασικό
    2.προσωπικο γούστο και προτεραιότητες. Δηλαδή...
    α) εμφάνιση , πολύ σοβαρό να την κάνεις κέφι την κυρία , να θέλεις να την πάρεις στα χέρια σου, να την παιδέψεις λίγο.
    β) φυσικός ήχος , τι παίζεις, αν σου κάθεται καλά στ’ αυτί , αν συμφωνεί με αυτά που έχεις συνηθίσει η θα ήθελες να ακούσεις.
    γ) ηλεκτροακουστικός ήχος, αν την θέλεις για live η ηχογραφήσεις.
    δ) πως σου κάθεται στο χέρι (και τι χέρι έχεις ,τιραμόλα?)
    υπάρχει και ένα τεστ που μου κάνανε στο ζοζεφ πριν πολλά χρόνια (ακούς χωρίς να βλέπεις ) θα εκπλαγείτε με τα αποτελέσματα.
    Τέλος πάντων κάθε φορά που πάω για κιθάρα (έχω πάει 17 φορές ) και κοιτώ τα ανάλογα forum αυτό που ψάχνω είναι για τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει ένα μοντέλο, και όχι προσωπικές εκτιμήσεις για τον ηχο.οχι βέβαια ότι δεν επηρεάζομαι από διάφορες γνώμες δυστυχώς.
    Πω, πω, πρώτη φορά είπα τόσα πολλά, sorry, ελπίζω falimento εσύ που είσαι σχετικά κοντά (Καστέλα) να τα πούμε αυτά από κοντά ,και να δοκιμάσουμε μερικές κιθάρες, αλλά και με όποιον άλλο γουστάρει.




    επισυναπτόμενα: Resize of DSCN0379.JPG 
    rapsodos
    26.04.2005, 10:27
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 25-04-2005 στις 19:51 έγραψε:


    Πω, πω, πρώτη φορά είπα τόσα πολλά, sorry, ελπίζω falimento εσύ που είσαι σχετικά κοντά (Καστέλα) να τα πούμε αυτά από κοντά ,και να δοκιμάσουμε μερικές κιθάρες, αλλά και με όποιον άλλο γουστάρει.







    Εγώ γουστάρω πάντως ...
    faltsoo
    27.04.2005, 17:07
    ο πρωτος γουσταρον ευρεθει, ΕΥΓΕ...
    faltsoo
    03.05.2005, 19:31
    http://www.angelfire.com/il3/jkumorek/

    http://www.stewmac.com/

    εδω πατε αν θελετε να φτιαξετε μια ΜΑΡΤΙΝ all by yourself