ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά της πρώτης μου κιθάρας... Τι σας λέει η Cort TRG-2??????

    tzanampetakos
    12.09.2005, 13:53
    Γεια χαρά σε όλους!!

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα και διαθέτω το ποσό των 600€ (ίσως και 700). Δεν έχω παίξει ποτέ μου κιθάρα αλλά εδώ και χρόνια ενδιαφερόμουν να μάθω. Επιτέλους λοιπόν πήρα την απόφαση και μια και κάνω την αρχή, είπα να δώσω ένα ποσό που θα μου εξασφαλίσει ένα αξιοπρεπές όργανο.

    Η δική μου αξιολόγηση του εν λόγω οργάνου περιορίζεται στην εμφάνιση [και κρίνοντας απ' αυτό, θα αγόραζα την Cort TRG-2 (την έχω βρει σε site, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να τη βρω στην αγορά)]. Πέρα απ' αυτό όμως, καλός φίλος και έμπειρος μουσικός με διαβεβαιώνει ότι πέρα από έναν αρχάριο σαν κι εμένα, μπορεί να ικανοποιήσει και κάποιον πιο απαιτητικό, δηλαδή μπορεί να αποτελέσει μακρόχρονο σύντροφο στις μουσικές μου αναζητήσεις (που, μεταξύ μας, μπορεί και να μην πάνε πολύ μακριά!!).

    Σας παρακαλώ περιοριστείτε στην αξιολόγηση του συγκεκριμένου μοντέλου και στην παράθεση εναλλακτικών λύσεων παρά στην κριτική για το αν καλώς αγοράζω τόσο ακριβό/φτηνό όργανο ή καλώς κρίνω λόγω εμφάνισης ή όχι.


    Σας ευχαριστώ και περιμένω προτάσεις!!!
    dimko
    12.09.2005, 13:56
    Συμφωνώ απόλυτα με τον καλό σου φίλο.
    Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το ξέρω, αλλά, από τις low price κιθάρες, στις Cort τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση.
    faltsoo
    12.09.2005, 19:11
    gia tis CORT κοιτα εδω

    http://www.thomann.de/iw_smb_suche.html?sn=c475fc8e50e44eef6f8a2d952ced03a7&FOLLOW=1&SUCHBEGRIFF=Cort+TRG-2&HERSTELLER=&PREIS1=&PREIS2=&ABTEILUNG=&iwid=2&PAGE=1
    tzanampetakos
    13.09.2005, 09:35
    Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, η κιθάρα είναι αυτή στη φωτογραφία (ελπίζω να φαίνεται).

    Και μια ακόμα ερώτηση: τυγχάνει να είμαι από την καταραμένη συνομοταξία των αριστερόχειρων. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσω κιθάρα για αριστερόχειρες ή αρκεί η αλλαγή των χορδών;;;



    επισυναπτόμενα: trg-2.jpg 
    faltsoo
    13.09.2005, 10:07
    αριστερη ουτε συζητηση

    οταν γινεις hendrix παρε οτι θελεις.

    κοιτα τις CORT στη πιο πανω διευθυνση


    tzanampetakos
    13.09.2005, 12:30
    Φίλε faltsoo έριξα μια ματιά στο site που προτείνεις και οι επιλογές είναι πολλές. Ποια είναι η γνώμη σου σχετικά με τις hollow body κιθάρες; Πέρα απ' το ότι διαφέρουν εμφανισιακά, ποια τα πλεονεκτήματά τους και ποια τα μειονεκτήματα;

    Υ.Γ. τη μουσική που με θα ήθελα να παίξω κάποια στιγμή μπορείς να την καταλάβεις από τα αγαπημένα μου γκρουπ: Clash, White Stripes, Pulp, Interpol, Pixies, R.H.C.P.......
    ViPeR
    13.09.2005, 22:11
    Φίλε Tzanampetako για το θέμα των χεριών είναι καθαρά δικό σου. Δηλαδή, εξαρτάτε πως σε βολεύει να παίζεις. Υπάρχουν πολλοί αριστερόχειρες που παίζουν κιθάρα με το δεξί. Τώρα για τις Cort δεν ξέρω και πολλά πράγματα αλλά γενικά είναι καλές κιθάρες για τα λεφτά τους, αν και σε αυτά τα λεφτά θα έψαχνα για καμία Jackson ή Ibanez αλλά ο ήχος που θέλεις είναι rock οπότε θα ταλαιπωρηθείς για να βρεις κάποια από αυτές τις μάρκες. Για την μουσική που θέλεις να παίξεις πιο κατάλληλες είναι οι hollow body αν και όλα αυτά είναι γενικά… Περί ορέξεως…..
    vouliakis
    14.09.2005, 00:13
    Quote:

    Το μέλος tzanampetakos στις 13-09-2005 στις 09:35 έγραψε:

    Και μια ακόμα ερώτηση: τυγχάνει να είμαι από την καταραμένη συνομοταξία των αριστερόχειρων. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσω κιθάρα για αριστερόχειρες ή αρκεί η αλλαγή των χορδών




    Οι περισσότεροι αριστερόχειρες παίζουν κιθάρα "με το δεξί".
    (Συμβουλή: Βρες κάποιον δάσκαλο. Μαζί θα αποφασίσετε...)
    tzanampetakos
    15.09.2005, 08:42
    Ακολουθώντας τη συμβουλή σας πήγα σε δάσκαλο για να ακούσω και τη συμβουλή του. Μου πρότεινε όχι μόνο να μάθω να παίζω ως αριστερόχειρας, αλλά επέμεινε η κιθάρα που θα αγοράσω να είναι για αριστερόχειρα, να μη βολευτώ δηλαδή με τη λύση της αλλαγής των χορδών. Οι πληροφορίες που έχω για τις κιθάρες για αριστερόχειρες ως προς το κόστος τους είναι συγκεχυμένες. Τελικά είναι ακριβότερες, και αν ναι, πόσο;
    ViPeR
    15.09.2005, 21:38
    Δεν είναι ακριβότερες απλά δεν υπάρχει η πληθώρα των επιλογών
    Aiolos_m
    16.09.2005, 12:41
    Καλημέρα παιδιά

    τυχαίνει να είμαι κι εγώ καταραμένος αριστερόχειρας και να έχω δυσκολευτεί πολύ κάποια περίοδο για να βρω μια ηλεκτρακουστική της προκοπής και σε λογική τιμή που να μου κάνει. Τελικά μετά από κόπο κατέληξα σε μια Yamaha APX-SLA γιατί δεν υπήρχε άλλη λύση τότε. Έχω να δώσω μια συμβουλή όμως που δεν ξέρω αν θα συμφωνήσετε.

    Η άποψή μου για τι ξεκίνημα της κιθάρας είναι ότι κάποιος που θέλει να μάθει να παίζει έστω τραγουδάκια (συγχορδίες πάνω από τα λόγια κλπ) ερασιτεχνικά ή και πιο προχωρημένα (σπουδές), πρέπει να ξεκινά από την κλασική κιθάρα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να φας τα νιάτα σου πάνω στην κλασική. Όμως πιστεύω ότι άτομα που ξεκινούν από ηλεκτρική και πάνε να καταλήξουν στην κλασικη ή σε άλλα έγχορδα δυσκολεύονται αρκετά και υπάρχει ο κίνδυνος να βλαστιμήσουν τη μοίρα τους και να τα παρατήσουν. Κι αυτό γιατί οι μουσικές προτιμήσεις στο πέρας του χρόνου είναι εύκολο να αλλάξουν.

    Τώρα από κει και πέρα η μπάλα στα πόδια σου...
    Εγώ προτείνω αριστερές κιθάρες σε όλα τα είδη. Έχει να κάνει με την εξειδίκευση του προϊόντος.
    jorge
    16.09.2005, 13:07
    Quote:

    Το μέλος Aiolos_m στις 16-09-2005 στις 12:41 έγραψε:

    Τελικά μετά από κόπο κατέληξα σε μια Yamaha APX-SLA γιατί δεν υπήρχε άλλη λύση τότε.




    Εγώ Χρήστο πήρα την Yamaha APX 6A, για τον ίδιο λόγο. Είσαι ευχαριστημένος με την SLA;
    faltsoo
    16.09.2005, 13:12
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 16-09-2005 στις 13:07 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Aiolos_m στις 16-09-2005 στις 12:41 έγραψε:
    [i]
    Τελικά μετά από κόπο κατέληξα σε μια Yamaha APX-SLA γιατί δεν υπήρχε άλλη λύση τότε.




    Εγώ Χρήστο πήρα την Yamaha APX 6A, για τον ίδιο λόγο. Είσαι ευχαριστημένος με την SLA;

    [/I]



    oxi ρε
    τωρα συνειδητοποιησα οτι εισαι αριστερος

    γι αυτο κουβαλας παντα κιθαρα,,,






    tzanampetakos
    16.09.2005, 13:24
    Φίλε ViPeR έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι οι επιλογές είναι περιορισμένες μιας και το διαπίστωσα ιδίοις όμμασι. Η μοναδική κούφια που βρίσκω ετοιμοπαράδοτη είναι η Epiphone Emperor ή Sheraton II (υπάρχει μια παρεξήγηση στη συνεννόηση ανάμεσα στον προμηθευτή και τον δάσκαλό μου ο οποίος μεσολαβεί στην αγορά) και το πιο πιθανό είναι να την αγοράσω κιόλας.

    Όπως και να'χει πάντως, Αίολε συμφωνώ μαζί σου σχετικά με την αλλαγή στα γούστα με τον καιρό, αλλά, ας ελπίσουμε ότι αυτό είναι το μοναδικό ρίσκο που θα πάρω προς το παρόν. Ποια είναι η γνώμη σου για τις hollow body? Τhanx 4 the advice!!!
    faltsoo
    16.09.2005, 13:31
    HOLLOW BODY
    κιθαρες κατα κυριο λογο για jazz and blues
    εαν θελεις να ροκαρεις η ροκκαμπιλαρης
    ειναι ογκωδης και δυσκολευουν στο πιασιμο και στη ποζα

    .....παρε κατι που να γουσταρεις να τη βλεπεις και φυσικα να σου καθεται καλα στα χερια και στο σωμα


    jorge
    16.09.2005, 13:49
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 16-09-2005 στις 13:12 έγραψε:

    oxi ρε
    τωρα συνειδητοποιησα οτι εισαι αριστερος





    Από που προκύπτει αυτό; Από την APX-6A μου;
    Guitarcp
    17.09.2005, 01:19
    Geia sas!
    Na epembw ki egw ligaki na sas rwtisw.
    Thelw ki egw na parw mia apli klasiki kithara. Eimai arxaria.
    Den exw omws idea ti na dialeksw.
    Diathetw mexri 300 eurw.
    Ti mou proteinete?

    Parempiptontws mia kai to anaferate, ki egw aristeroxeiras eimai alla paizw san deksioxeiras.


    vouliakis
    17.09.2005, 02:06
    Μια Alhambra ή μια Esteve, με προτίμηση στην πρώτη.
    Ιδανική θα ήταν μια Αlhambra Iberia, με λιανική τιμή 390 ευρώ περίπου -υπάρχουν όμως και πιο φθηνές (Αlhambra 3C: 350 ευρώ, Αlhambra 2C: 307 ευρώ, Αlhambra 1P: 282 ευρώ)

    (Οι Αlhambra και οι Esteve είναι ισπανικές χειροποίητες κιθάρες.)





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 17-09-2005 02:07 ]
    tzanampetakos
    25.10.2005, 10:18
    Γεια χαρά σε όλους

    επανέρχομαι στο συγκεκριμένο θέμα απλά και μόνο για να σας ανακοινώσω ότι τελικά αγόρασα κιθάρα!!!

    Με τα πολλά, και μη βρίσκοντας σε ολόκληρη την Ελλάδα ούτε μία κούφια αριστερόχειρη σε προσιτή τιμή, κατέληξα σε μια αριστερόχειρη Epiphone Emperor Joe Pass, την οποία αγόρασα από Η.Π.Α. σε εξευτελιστική τιμή (€300 μαζί με σκληρή θήκη). Σε 10 μέρες θα την έχω στα χέρια μου και αρχίζω αμέσως μαθήματα! Είπα λοιπόν να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας!!

    Τα λέμε!!