ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.883 μέλη

    Λουδοβίκος των Ανωγείων στο Gazarte

    jorge
    23.03.2007, 22:40
    ΛΟΥΔΟΒΙΚΟΣ ΤΩΝ ΑΝΩΓΕΙΩΝ
    ΤΡΕΙΣ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ “GAZARTE”
    «Ο βαθύς πόνος δεν έχει πόνο»
    ΜΟΙΡΟΛΟΓΙΑ – ΤΟ ΒΑΘΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΓΑΠΗΣ
    Μεγάλη Δευτέρα 2 Απριλίου
    Μεγάλη Τρίτη 3 Απριλίου
    Μεγάλη Τετάρτη 4 Απριλίου 2007

    Μέσα στο κλίμα των ημερών, ο Λουδοβίκος των Ανωγείων δίνει τρεις μοναδικές παραστάσεις στο “GAZARTE”. Μ. Δευτέρα 2/4, Μ. Τρίτη 3/4 και Μ. Τετάρτη 4/4 ο δημιουργός από την Κρήτη παρουσιάζει με το δικό του ξεχωριστό τρόπο μία σειρά από μοιρολόγια της πατρίδας του αλλά και της Μεσογείου καθώς και τραγούδια της προσωπικής του δισκογραφίας, εναρμονισμένα με την ιδιαίτερη συγκινησιακή φόρτιση της Μεγάλης Εβδομάδας.

    Ο ίδιος περιγράφει ως εξής τα μοιρολόγια που έχει επιλέξει: «Τα τραγούδια των δακρύων, τα μοιρολόγια, είναι η ερώτηση στη δυσανάγνωστη μοίρα του ανθρώπου που στέκεται εμπρός στον πανύψηλο τοίχο που απαγορεύεται η γνώση. Αυτά τα τραγούδια της βαθιάς αγάπης μάς γαληνεύουν, αλλά δεν μας εξοικειώνουν με τον θάνατο, γνωρίζουμε το τέλος και όμως πάντα μας βρίσκει απροετοίμαστους. Τα μοιρολόγια είναι τα λόγια της θείας μέθης γεννημένα με το ύψος του πόνου. Η ψυχή φεύγει με προίκα τα λόγια τα ωραία, της μάνας και τους λυγμούς των φίλων».

    Μαζί του η Λιζέτα Καλημέρη.

    Παίζει το συγκρότημα ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΠΟΔΡΑΣΗ :
    Δημήτρης Οικονομάκης κοντραμπάσο, κιθάρα
    Γιώργος Κατσάνος πιάνο, vibradoneon
    Άρης Χατζησταύρου κλασική κιθάρα
    Σοφία Μαυρογενίδου φλάουτο

    Και οι:
    Βασίλης Δραμουντάνης: ούτι, μαντολίνο
    Γιώργος Κοντογιάννης: λύρα


    Έναρξη: 10μμ.

    Είσοδος με ποτό: 15 ευρώ
    Τιμές στο τραπέζι: 140 ευρώ η φιάλη, 70 ευρώ το κρασί (κομπλέ)


    «GAZARTE» Βουτάδων 32-34, Γκάζι – τηλ. 210-3452277


    vasilis23
    23.03.2007, 23:27
    Eχω κλεισει λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!Μπραβο Jorge για την ενημερωση!!!!!!!!!!
    vasilis23
    23.03.2007, 23:28
    Προτεινω μηπως και μαζευομασταν....τι λετε?Αν μαζευτουμε τοτε κανουμε μια List...!
    megaloserwtikos
    24.03.2007, 00:06
    Στην περίπτωση αυτή κι εγώ είμαι μέσα...


    sea_like_eyes
    24.03.2007, 00:16
    140 euro η φιαλη...?

    και κατι ακομα..δεν μου αρεσει αυτο το με τις περιορισμενες εμφανισεις..το εκανε και ο αλκινοος στην θεσσαλονικη..γνωμη μου..
    καλα να περασετε παιδια...sea u sea u
    jorge
    24.03.2007, 01:32
    Βασίλη εμένα δε μ' αρέσει ο Λουδοβίκος, οπότε οργανωθείτε οι υπόλοιποι.
    spiroos
    24.03.2007, 10:47
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 24-03-2007 στις 00:16 έγραψε...

    140 euro η φιαλη...?

    και κατι ακομα..δεν μου αρεσει αυτο το με τις περιορισμενες εμφανισεις..το εκανε και ο αλκινοος στην θεσσαλονικη..γνωμη μου..
    καλα να περασετε παιδια...sea u sea u



    Οι συγκεκριμένες έχουν λόγο ύπαρξης, είναι στα πλαίσια της Μ. Εβδομάδας, κάτι που συνηθίζει ο Λουδοβίκος, δεν είναι αρπαχτές...
    beatlus
    24.03.2007, 13:33
    Οντως, τις συγκεκριμένες παραστάσεις τις έχει επαναλάβει αρκετές φορές στο πρόσφατο παρελθόν και πάντα μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα...
    megaloserwtikos
    24.03.2007, 15:35
    Η μουσική του Λουδοβίκου ταιριάζει με το κλίμα αυτών των ημερών.

    Το ότι το έχει επαναλάβει, είναι σαν να λέμε ότι οι λαικοί τραγουδιστές, φροντίζουν να είναι ανοιχτοί Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά...

    Η ότι στο Μέγαρο και στο Ηρώδειο παίζονται συχνά τα ίδια κλασσικά έργα. Εκεί ταιριάζουν...

    Με αυτή την σκέψη λοιπόν, βρίσκω πολύ καλό, που ένας μουσικός, ο μόνος που κάθεται και μελοποιεί μοιρολόγια, νιώθει να κάνει ένα πρόγραμμα με αυτά, 3 μέρες τον χρόνο, στην Μεγάλη εβδομάδα. (πόσα να είναι τα εμπορικά οφέλη σε 3 μέρες, εδώ που τα λέμε)

    Αυτό που είναι κάπως και συμφωνώ... είναι ότι αυτές τις μέρες... με αυτό το πρόγραμμα, πρέπει να υπάρχει ένα διαφορετικό ''στήσιμο'' της δουλειάς. Αυτό με την φιάλη ας πούμε, ακούγεται λίγο ξένο...
    Αλλά δεν ξέρεις και αν είναι κανόνας του μαγαζιού... κ.τ.λ. Αν συντρέχουν κι άλλοι λόγοι δηλαδή.

    MichPah
    24.03.2007, 18:19
    Ο Λουδοβίκος παλιότερα έδινε συναυλίες πάντα μήνα Αύγουστο στο Γιούχτα(ένα βουνό στις Αρχάνες, εκεί μένω κιόλας, στις Αρχάνες όχι στο βουνό ε! ). Οι συγκεκριμένες συναυλίες είχαν μια ιδιαιτερότητα, ξεκινούσαν στις 04:00 τα ξημερώματα στις 05:00 άρχιζε να χαράζει η μέρα. Φανταστείτε την εικόνα να είσαι στην κορφή του βουνού, να κοιτάς την Ανατολή του ηλίου και να φανερώνονται ένα ένα τα γύρω χωριά, και να ακούς το γλυκύ σκοπό του μαντολίνου του Λουδοβίκου, τέλεια...!!

    Θυμάμαι στην πρώτη συναυλία που έκανε μόλις είδε τι κόσμος είχε μαζευτεί είπε χαρακτηριστικά '' είμαστε κουζουλοί οι Κρητικοί τελικά''''(ποιός θα το περίμενε 04:00 τα ξημερώματα να είναι όλα τα γύρω χαράκια γεμάτα ανθρώπους)
    Δυστυχώς ένα ατύχημα ήταν αιτία να κοπούν μαχαίρι οι συγκεκριμένες συναυλίες. Ένα παλικάρι έχασε τη ζωή αφού στην προσπαθειά του να περάσει απο ένα βράχο σε ένα άλλο πατησε στο κενό(σκοτάδι βλέπεις και δεν ήταν και πολύ νηφάλιος απο ότι ακούστηκε μετά) και βρέθηκε σε βάθος πάνω απο εκατό μέτρα

    Αυτά..... καλά να περάσετε όσοι πάτε και να έχετε δυνάμεις διότι δεν θα ακούσετε και πολύ ευχάριστα πράγματα, μελωδικά ναι αλλά λίγο καταθλιπτικά
    Desmar
    24.03.2007, 19:21
    ...εγώ λατρεύω τον Λουδοβίκο ...είναι μεθυστικός ο τρόπος που παρουσιάζει το κάθε τι ... θα είμαι εκεί ...μια από τις 3 εμφανίσεις για τραπέζι δεν ξέρω ... (Λουδοβίκος και τραπέζι δεν μου πολυκολλάνε ) ...

    θα πάω σίγουρα πάντως ...


    Orfeus
    26.03.2007, 02:55
    Παιδιά, του Λουδοβίκου δεν του αρέσω ...εγώ!
    Οπότε οργανωθείτε οι υπόλοιποι!


    vasilis23
    28.03.2007, 02:39
    Εγω δεν ειπα για τραπεζι....λεω να μαζευτουμε παρεα στο bar για παραδειγμα!
    Λοιπον...?Οσοι ειμαστε μεσα το δηλωνουμε!

    Πετρο και Δεσποινα ειστε μεσα?να πουμε μια συγκεκριμενη μερα?
    megaloserwtikos
    28.03.2007, 14:06
    Μέσα!

    Διαλέξτε μέρα, εγώ αυτές τις τρεις μέρες, αυτές τις ώρες, είμαι ελεύθερος.
    MarakiVas
    28.03.2007, 14:57
    Δεν γινόταν να κάνει τις παραστάσεις μια βδομάδα αργότερα? Που θα είμαι Αθήνα. Δεν μπορώ πριν το Πάσχα Καλά να περάσετε όσοι πάτε!