ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.845 μέλη

    Το όργανο που ξεχάσατε!!

    SteliosG
    01.04.2004, 13:09
    χαιρετώ τη μουσικοπαρέα!!έχετε σκεφτεί ποτέ να κάνετε και κάποια μαθήματα πάνω στο "όργανο" της φωνής??? θα ήταν πολύ ενδιαφέρον πιστεύω για όλους!! όχι τόσο για να μάθουμε το πώς θα γίνουμε νέοι Νταλάρες αλλά για να μπορούμε τουλάχιστο να τραγουδάμε "σωστά" τα τραγουδάκια που παίζουμε με τη κιθαρούλα μας!!!! (εντάξει, καλό το τραγούδι στο μπάνιο μου, αλλά χρειάζομαι κάτι παραπάνω!!χεχε!!!) πιστεύω το έχετε παραμελήσει αυτό το οργανο λίγο και θα ήταν μια καλή ευκαιρία να του δώσετε λίγο προσοχή προσφέροντας κάποια μαθήματα μέσω της ιστοσελίδας σας!!ευχαριστώ για το βήμα που μου δίνεται!!! καλές μουσικοαναζητήσεις!!!!!!
    santourman
    01.04.2004, 13:40
    File SteliosG pisteyw pos to "organo" tis fonis einai (isws...???) to pio dyskolo. Kai gi'ayto ton logo de nomizw pos einai eykolo na eipo8ei kati mesw tou diadiktyou (kai graptws genikotera). Ti 8a mporousame na poume...? Kanoume to stoma etsi, i 8a prepei i stasi tou somatos na einai etsi ...? klp klp... Mallon to kalytero einai na pas se kapoio odeio, se kapoion ka8igiti or8ofonias i kati tetoio. Mexri tote, mono sto mpanio!

    Makari na me diapseysoun oi ypolopoi tis pareas mas sto M/H kai na breis mia boi8eia sto 8ema ayto.
    jorge
    01.04.2004, 14:12
    Καλή ιδέα.

    Αλλά πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο; Υπάρχει κάποια ιδέα; Εγώ δεν γνωρίζω από μαθήματα φωνητικής. Το μόνο που έχω κάνει είναι Σολφέζ. Ίσως θα μπορούσαμε να έχουμε MP3 με κάποιον να "διαβάζει" Σολφέζ και δίπλα την παρτιτούρα. Θα πρέπει όμως ο μαθητής να γνωρίζει νότες...
    revekka
    28.06.2004, 01:19
    gia osous den xeroun notes isws na tous voithisei na mpoun oi notes me xrwmata, opws kanoun sti mousikotherapeia, i se paidakia pou arxizoun mousiki prin na pane dimotiko sxoleio. kai gia autous pou xeroun na einai oi notes kanonika. omws einai ligo dyskolo mathimata gia ti fwni mesw net. einai simantiko na akouei kai kapoios allos auton pou tragoudaei. texniki anapnois eidika... ektos an magnitofwneite ton eauto sas pou voithaei poly (ektos apo to oti pernas euxarista tin wra sou meta giati skas sta gelia!)
    falimento
    28.06.2004, 22:25
    Εγώ είχα κατεβάσει από ένα ιταλικό site μαθήματα φωνητικής και μίλαγε πάνω για τις αναπνοές και περιείχε διάφορες ασκήσεις.. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι είναι στα ιταλικά και να το στείλω στο musicheaven ελάχιστα άτομα θα το κατανοήσουν.

    Το θετικό είναι οτι θα υπάρχουν ανάλογα συγγράματα στα αγγλικά (σίγουρα) και ίσως στα ελληνικά..
    Κάποιος που θέλει να ψάξει πιστεύω οτι κάτι θα βρει.. Θα ψάξω πάντως κι εγώ από τη μεριά μου..
    neo2000g
    29.06.2004, 20:21
    Εγώ στο θέμα αυτό θα ρωτήσω κάτι βασικό και απλό για πολλούς μάλλον!Πως καταλαβαίνουμε απο ποιά νότα αρχίζουμε να τραγουδάμε ένα τραγούδι; Παίρνουμε την κλίμακα και δοκιμάζουμε; Παίρνουμε την πρώτη συγχορδία και δοκιμάζουμε την βασική της νότα; Υπάρχει κάποιος στάνταρ τρόπος ή απλά βασιζόμαστε στο αφτί μας και τραγουδάμε μαζί με το cd;
    revekka
    30.06.2004, 00:24
    αφού παίζεις συγχορδίες δοκίμαζε όλες τις νότες της συγχορδίας (1η, 3η, 5η ως συνήθως) αν δεν είναι η βασική. πολύ πιθανόν όμως να μήν είναι και καμιά απο τις τρείς... ειδικά αν είναι και μινόρε το κομμάτι. το αυτί είναι ο πιο γρήγορος τρόπος αλλα θέλει εξάσκηση.
    το cd είναι λίγο επίφοβο, δεν τραγουδάμε όλοι στην ίδια τονικότητα. αν διαλέγεις τραγούδια που δεν χρειάζονται προσαρμογή στη φωνή σου καλώς.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 30-06-2004 00:27 ]
    neo2000g
    30.06.2004, 11:17
    Thanks revekka!Τα λεγόμενά σου ήδη με βοήθησαν σε δύο τραγούδια!
    revekka
    30.06.2004, 16:29
    πολύ χαίρομαι γιατί άλλο να τα λέμε μόνο κι άλλο να γίνονται κιόλας!
    Raindance
    21.06.2005, 18:58
    Xairetw kai kalws sas vrika.
    Psaxnodas gia fwnhtikh kai otidipote pou tha me voithsouse na veltiwsw th fwnh mou vrika ena site (www.vocalist.org.uk) to opoio perilamvanei polla stoixeia gia otidipote exei sxesi me auto kai oxi mono. Elpizw na sas voithisei.

    XeniaRodo
    08.09.2005, 16:42
    Eπίσης πολύ ενδιαφέρον...

    http://www.briangilbertson.com.au/sing_tip.htm
    babygirl
    15.09.2005, 20:05
    ρε παιδια τι λετε?για να κανεισ φωνητικη πρεπει να εισαι με καθηγητη (ρωτηστε και μενα τι εχω τραβηξει....)τελως παντων... δεν προκειται ποτε μεσα απο το ιντερνετ να κανεις μαθηματα φωνητικης...
    Alkemist
    25.09.2005, 00:50
    Το πρόγραμμα "Music MasterWorks" έχει τη δυνατότητα να σου δείχνει ποιες νότες τραγουδάς και να σου λέει αν τραγουδάς τη μελωδία που έχεις εισάγει ή "φαλτσάρεις". Όλα τα κάνει με ακριβές γραφικό περιβάλλον και είναι πολύ χρήσιμο για όσους θέλουν να μάθουν να τραγουδούν σωστά.
    dEspOInAkI_edo
    04.12.2005, 10:48
    Γεια σας και απο μένα

    Τα φωνητικά είναι το πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου που πρέπει να κάνει όποιος θέλει να ασχοληθεί με το τραγούδι είτε επαγγλεματικά είτε ερασιτεχνικά.
    Εδώ και 1 χρόνο κάνω κι εγώ τέτοια μαθήματα και βλέπω ότι πραγματικά βοηθάνε. Δύο από τα τραγούδια που έχω μελετήσει με τη δασκάλα μου είναι ενταγμένα στο πρόγραμμα μου και βλέπω ότι βγαίνουν πολύ ξεκούραστα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα που δεν τα έχω κάνει στο μάθημα.
    Το ξέρετε το ρητό " όποιος δεν έχει μυάλό έχει πόδια'?
    Αυτο ισχύει και σε μένα με μια μικρή παραλαγή βέβαια αντί για πόδια βάλτε αυτοκίνητο.
    Πριν αρκετά χρόνια ήμουν Αθήνα για σπουδές και μετάνοιωσα που δεν εκμεταλλέυτικα εκείνη την περίοδο για να κάνω φωνητικά μια και είχα πολλές δυνατότητες και επιλογές.
    Τώρα μένω στη επαρχία και για να κάνω τα μαθήματα διανύω 150 χλμ επί 2 = 300 χλμ σε κάθε μάθημα. Τι να κάνουμε? Η τέχνη απαιτεί θυσίες όπως λέω κι εγώ σε όλους αυτούς που με λένε τρελή.
    Ή μήπως είμαι....?
    Πολλά φιλιά!!!
    ageras
    04.12.2005, 14:07
    Quote:

    Το μέλος dEspOInAkI_edo στις 04-12-2005 στις 10:48 έγραψε:

    Γεια σας και απο μένα

    Τα φωνητικά είναι το πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου που πρέπει να κάνει όποιος θέλει να ασχοληθεί με το τραγούδι είτε επαγγλεματικά είτε ερασιτεχνικά.
    Εδώ και 1 χρόνο κάνω κι εγώ τέτοια μαθήματα και βλέπω ότι πραγματικά βοηθάνε. Δύο από τα τραγούδια που έχω μελετήσει με τη δασκάλα μου είναι ενταγμένα στο πρόγραμμα μου και βλέπω ότι βγαίνουν πολύ ξεκούραστα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα που δεν τα έχω κάνει στο μάθημα.
    Το ξέρετε το ρητό " όποιος δεν έχει μυάλό έχει πόδια'?
    Αυτο ισχύει και σε μένα με μια μικρή παραλαγή βέβαια αντί για πόδια βάλτε αυτοκίνητο.
    Πριν αρκετά χρόνια ήμουν Αθήνα για σπουδές και μετάνοιωσα που δεν εκμεταλλέυτικα εκείνη την περίοδο για να κάνω φωνητικά μια και είχα πολλές δυνατότητες και επιλογές.
    Τώρα μένω στη επαρχία και για να κάνω τα μαθήματα διανύω 150 χλμ επί 2 = 300 χλμ σε κάθε μάθημα. Τι να κάνουμε? Η τέχνη απαιτεί θυσίες όπως λέω κι εγώ σε όλους αυτούς που με λένε τρελή.
    Ή μήπως είμαι....?
    Πολλά φιλιά!!!




    Όλοι οι μουσικο τρελοί ήμαστε...γι'αυτό μην ανησυχείς!!!!
    ί
    XeniaRodo
    04.03.2006, 11:02
    Mα γιατί το λες αυτό αγαπητέ?



    ageras
    04.03.2006, 12:23
    Δεν ξέρω αγαπητή!!!!!!!!

    XeniaRodo
    08.09.2006, 14:58
    Xκμμ ... ας σοβαρευτούμε.

    Mαθήματα φωνητικής εξ' αποστάσεως δεν γίνονται. Mόνο κάποιες συμβουλές μπορεί να βρείτε από'δω κι από' κει. Aν πραγματικά σας ενδιαφέρει ψάξτε έναν καλό -προσοχή στην επιλογή- δάσκαλο και αρχίστε.


    edelweiss
    13.05.2007, 23:01
    Παράθεση:

    Το μέλος neo2000g στις 29-06-2004 στις 20:21 έγραψε...

    Εγώ στο θέμα αυτό θα ρωτήσω κάτι βασικό και απλό για πολλούς μάλλον!Πως καταλαβαίνουμε απο ποιά νότα αρχίζουμε να τραγουδάμε ένα τραγούδι; Παίρνουμε την κλίμακα και δοκιμάζουμε; Παίρνουμε την πρώτη συγχορδία και δοκιμάζουμε την βασική της νότα; Υπάρχει κάποιος στάνταρ τρόπος ή απλά βασιζόμαστε στο αφτί μας και τραγουδάμε μαζί με το cd;



    Άμα ξέρεις την έκταση του τραγουδιού πέρνεις την πιο χαμήλη και τραγουδάς όσο πιο χαμηλά μπορείς και θα δεις πως και οι ψηλές θα σου βγαίνουν :)
    sakisarabatzis
    17.08.2007, 18:45
    Ως μελη της MusicHeanen και με την ιδιοτητα μας ως καθηγητες φωνητικης απ οσο μπορω να γνωρίζω υπαρχουν και αξιολογοι συναδελφοι.Απλως πρεπει να θετετε τις ερρωτησεις και προσωπικα οτι μπορω να απαντησω θα απαντω,οσα εχουν κατα καποιο τροπο συμβουλευτικο χαρακτήρα και στοιχεια προφυλαξης της φωνης.Θελω να πιστεύω και οι αξιολογοι συναδελφοι οτι εχουν την ιδια διαθεση το ιδιο να κάνουν.Βεβαια καποια πραγματα στην Φωνητικη δεν λυνονται εξ αποστάσεως.....Με εκτίμηση Σ.Α