ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Βαψιμο κιθαρας κτλ . . .

    sea_like_eyes
    12.11.2007, 19:12
    ειμαι κατοχος μιας κιθαρας Aria Les Paul και θα ήθελα να μάθω ποσο κοστίζει το βάψιμο . . . και άλλες λεπτομέρειες(χρωματα, τυχόν καταστροφή της ποιότητας του ξύλου κτλ,σε ποιον να απευθυνθώ...)
    Επισης πως μπορω να πετυχω χαμηλό κούρδισμα στην κιθάρα χωρίς να ακούγεται . . ξεκούρδιστη!?!

    twr
    12.11.2007, 22:49
    Για το βάψιμο κοίτα εδώ!!
    Πάντως δε νομίζω ότι αξίζει...

    Τώρα, την τελευταία ερώτηση δεν την πολυκατάλαβα...
    sea_like_eyes
    13.11.2007, 12:30
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 12-11-2007 στις 22:49 έγραψε...

    Για το βάψιμο κοίτα εδώ!!
    Πάντως δε νομίζω ότι αξίζει...

    Τώρα, την τελευταία ερώτηση δεν την πολυκατάλαβα...



    thanks twr
    noizreduction
    13.11.2007, 13:02
    Για το κουρδισμα κιθαρας σε διαφορετικα κουρδισματα δες εδω και για ολα τα υπολοιπα τα οποια αναζητας, ριξε και μια ματια εδω

    Περιεχει links για αλλο μουσικο site. Προειδοποιω τους "καλοπροαιρετους" πως ο μονος σκοπος αυτων των links ειναι η βοηθεια για το μελος που την ζητησε. Οποιος θελει, απλα δεν επισκεπτεται τις σελιδες που προτεινω.
    vouliakis
    13.11.2007, 13:42
    Δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτών που έχεις γράψει με bold, noizreduction...

    Για τα κουρδίσματα, πάντως, υπάρχει σχετική συζήτηση κι εδώ...


    noizreduction
    13.11.2007, 13:52
    vouliakis, σε ενα παλαιοτερο θεμα ( με ηλεκτρικα πιανα ) ειχα βαλει ενα link προς ενα αλλο μουσικο site, το οποιο ειχε 2 αγγελιες για πιανα. Δυστυχως καποιο μελος ( ενεργο θα ελεγα ) το θεωρησε εξωφρενικο να το κανω αυτο και ειπε καποια πραγματα.
    Απο τοτε, απλως αναφερω πως δινω link σε αλλα sites, ωστε να μην "σκανδαλιζονται" τετοια μελη και επισκεπτονται σελιδες αλλων μουσικων site της Ελλαδας. Ετσι ειμαι καλυμενος κι εγω ( κατι σαν το "Το καπνισμα σκοτωνει, ομως παρτε το γιατι ο φορος μπαινει στα ταμεια του κρατους" )
    delta66
    14.11.2007, 16:47
    Για να μη χανεσαι στα Links
    Το χαμηλο κουρδισμα στην κιθαρα χωρις να "ακουγεται σαν ξεκουρδιστη"
    επιτυγχανεται βαζοντας πιο χοντρες χορδες.
    Προσοχη ομως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.
    Δηλαδη, αν βαλεις χοντρες χορδες για να ακουγεται καλα σε χαμηλο κουρδισμα
    δεν θα ακουγεται καλα στο κανονικο κουρδισμα συν οτι θα γινει "τοξο" η κιθαρα οταν την ξανακουρδισεις κανονικα.

    kostas-5150
    15.11.2007, 06:38
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 14-11-2007 στις 16:47 έγραψε...

    Για να μη χανεσαι στα Links
    Το χαμηλο κουρδισμα στην κιθαρα χωρις να "ακουγεται σαν ξεκουρδιστη"
    επιτυγχανεται βαζοντας πιο χοντρες χορδες.
    Προσοχη ομως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.
    Δηλαδη, αν βαλεις χοντρες χορδες για να ακουγεται καλα σε χαμηλο κουρδισμα
    δεν θα ακουγεται καλα στο κανονικο κουρδισμα συν οτι θα γινει "τοξο" η κιθαρα οταν την ξανακουρδισεις κανονικα.


    100% σωστη συμβουλη,δεν μπορεις να εισαι κουρδισμενος σε C# και να παιζεις με 9-42..
    Επισης το θεμα του truss rod που αναφερει ο Delta ειναι παρα πολυ σημαντικο.
    Οσο για το βαψιμο,στα μισα της διαδικασιας θα το εχεις μετανοιωση πιστεψε με.