ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Θα ηθελα να αγορασω μια ηλεκτρικη κιθαρα

    lefmag
    02.12.2007, 14:03
    Γεια σας θα ηθελα να αγορασω μια ηλεκτρικη κιθαρα μονο που ειμαι αριστεροχειρας και δεν ξερω τι να κανω γιατι οι επιλογες για αριστεροχειρες ειναι πολυ λιγες... Επισης δεν διαθετο πολλα λεφτα 150-250 το πολυ. Μπορειτε να να βοηθησετε? Ποιες ειναι οι επιλογες?
    MusicMaker83
    02.12.2007, 14:29
    Αν κάνεις αγορά απο internet(δεν το πολυεμπιστευομαι για κιθάρα) δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε απο τιμές ούτε για το οτι είσαι αριστερόχειρας

    δεν σε αυτα


    www.thomann.de
    www.musicstore.de

    ενδεικτικά είναι, υπάρχουν πολλά
    lefmag
    02.12.2007, 14:34
    To προβλημα μου ειναι οι λιγες επιλογες... Και δεν θα ηθελα να βρω απο το Internet. Αν παιξω απο δεξια θα εχω προβλημα ποσο δυσκολο νομιζεις οτι θα ειναι? Επειδη δεν ξερω τιποτα απο τα χαρακτιριστικα μπορεις να μου προτεινεις καποιο μοντελο για αρχαριους αριστερους?
    MusicMaker83
    02.12.2007, 15:27
    Αν εισαι αριστερόχειρας δεν γίνεται να παίξεις με δεξια κιθάρα. Όπως και εγώ θα μου ήταν αδύνατο με αριστερη

    Σε αυτα τα λεφτα, υπάρχουν πολλές πολλές κιθάρες και υπάρχει αρκετη διαφορά απο το "φθηνή κιθάρα" με το "φθηνιάρα κιθάρα"
    Εγω είμαι κλασσικός κιθαριστας χρόνια αλλα με την ηλεκτρική ασχολούμε κανα χρόνο. Για τα χαρακτηριστικά θα σε παραπέμψω σε άλλους πιο έμπειρους ηλεκτρικούς εδω μέσα αλλά π.χ. η δικία πρώτη ήταν φτηνιάρα, όχι φθηνή. Άπειρος θόρυβος στους μαγνήτες, ξεχαρβαλομένο ποτενσιόμετρο του volume και ενα κλειδί.
    Και ήταν έτσι απο αγοράς, αυτός που την πήρε εφταιγε βέβαια αλλα υπάρχουν πολλοί άσχετοι εκει εξω
    Ψάξε καλα και ρώτα αρκετα
    odis13
    02.12.2007, 16:00
    Αφου είσαι Σαλονικιος,πήγαινε στον Τσελιο.Πλατεια Ναυαρίνου ,Λουη 1 (σε λίγο θα παν στο Λουη 3 )
    Πες πως είσαι αρχάριος,θα σου εξηγήσει τα πάντα.Επίσης υπάρχουν κάποιες πολύ καλές cort σε αυτά τα λεφτά για αριστερόχειρες,νομίζω έχει κάποιες στο μαγαζί να δοκιμάσεις.
    Πες και τη μουσική παίζεις για να σου δείξει ανάλογα όργανα,θυμάμαι υπάρχει μια g series strat σε αυτά τα λεφτά,και η x2 (μεταλάδικη την έχω,καλό όργανο)

    Επίσης αν θες πάνε ρίξε μια ματια και στο Ζαχο ,λίγο πιο πάνω,απέναντι από το σινεμά Βακουρα.
    lefmag
    02.12.2007, 16:12
    Ευχαριστω πολυ παιδια για την μεχρι τωρα βοηθεια... Πραγματικα δεν ξερω απο ποιο μαγαζι να την παρω και ποια εταιρια να διαλεξω... Πειτε και καμια μαρκα μαζι με τα μοντελα.
    MusicMaker83
    02.12.2007, 16:23
    Σε αυτα τα λεφτα οι κιθάρες ειναι all around. Οσο και κουφο να ακούγεται, οσο ακριβαίνει μια κιθάρα γίνεται και πιο μονόπλευρη. Φυσικά παίζουν ρόλο και άλλα(πετάλακια, ενισχυτές, δικά σου ακούσματα)
    Αλλα στην μεγάλη πλειοψηφία τους σε αυτα τα λεφτα, τα κάνουν ολα.
    Οι cort που λεεί ο ODIS είναι αρκετά προσεγμένες. Δεν υπάρχει περιορισμός κοίτα τες (ακουσε τες)όλες, μην βιάζεσαι

    Step on your knee, i'm gonna bless you with my flying V

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MusicMaker83 στις 02-12-2007 16:24 ]


    lefmag
    14.12.2007, 12:06
    Γεια σας παιδια τι γινεται? Λοιπον τελικα κατεληξα σε 2 μοντελα και θα ηθελα την γνωμη σας για την τελικη επιλογη... Αυτα ειναι:http://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_112v_yns.htm
    και:http://www.thomann.de/gr/fender_squier_std_strat_rw_ab.htm
    τελικα οπως καταλαβατε θα παιξω κιθαρα για δεξιοχειρες γιατι ειδα πως βολευομαι!
    MusicMaker83
    14.12.2007, 12:11
    Με το φτωχό μου το μυαλο λέω πρώτον είσαι σίγουρος για δεξιόχειρη κιθάρα? Είναι το πιο ΒΑΣΙΚΟ! Τώρα για μοντέλα σε αφήνω στα χέρια των έμπειρων αλλά απο ότι έχω ακούσει(εδω μεσα) οι yamaha είναι μούφες. Σε αυτά τα λεφτα πιστεύω τις cort επειδη είχε ο αδερφός μου...
    lefmag
    14.12.2007, 12:23
    ξερω αρκετους αριστεροχειρες που παιζουν με κιθαρες για δεξιοχειρες! και η φιλη μου που μου μαθαινει το ιδιο κανει...
    MusicMaker83
    14.12.2007, 12:33
    ασε το τι κάνουν οι άλλοι. εσυ δοκίμασες? αν όχι, να δοκιμάσεις ΠΟΛΛΕΣ φορες και μετά... Εφόσον υπάρχουν κιθάρες αριστερές(οχι ΚΚΕ) γιατι να πάρεις άλλη? εσυ ξέρεις...
    delta66
    15.12.2007, 09:03

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 15-12-2007 09:44 ]


    delta66
    15.12.2007, 09:19
    Παράθεση:

    Το μέλος lefmag στις 14-12-2007 στις 12:23 έγραψε...

    ξερω αρκετους αριστεροχειρες που παιζουν με κιθαρες για δεξιοχειρες! και η φιλη μου που μου μαθαινει το ιδιο κανει...



    Και οχι μονο.
    Μερικοι δεν γυριζουν καν τις χορδες.
    Παιζουν δηλαδη με την ψιλη (καντινι) χορδη πανω.
    Κοιτα το σολο στο 3΄40"
    Roger Waters - Another Brick In The Wall, Part 2 (live)


    Ο κιθαριστας ειναι ο γιος ενος drummer που συνεργαστηκε με τον SRV και ο μικρος
    φυσικα ξεζουμισε τον steve απο κοντα.

    Δεν σου συνιστω να κανεις κατι τετοιο (να εχεις το καντινι πανω) αλλα δεν απαγορευεται κιολας.
    Στην ουσια τιποτα δεν απαγορευεται στη μουσικη.
    Απο κατι τετοιες "παραβασεις" γινονται οι πρωτοτυπιες στη μουσικη.

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 15-12-2007 09:22 ]


    delta66
    15.12.2007, 09:43
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 02-12-2007 στις 15:27 έγραψε...

    Αν εισαι αριστερόχειρας δεν γίνεται να παίξεις με δεξια κιθάρα. Όπως και εγώ θα μου ήταν αδύνατο με αριστερη





    Με αυτο που λες κατηργησες πολλους κιθαριστες και φυσικα και αυτον








    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 15-12-2007 09:45 ]


    MusicMaker83
    15.12.2007, 11:43
    Ρε δέλτα δεν είμαι σε θέση να καταργήσω κάνεναν. Εγω νόμιζα οτι έλεγε να ΠΑΙΞΕΙ με το δεξι. Οχι να χρησιμοποιήσει μια δεξια κιθάρα ανάποδα, αυτο νόμιζα...
    Brokenchord
    15.12.2007, 11:50
    Δελτα66 στο βιντεο η κιθάρα είναι αριστερόχειρη (για αριστερόχειρα) μόνο οι χορδές είναι ανάποδα
    delta66
    15.12.2007, 12:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 15-12-2007 στις 11:50 έγραψε...

    Δελτα66 στο βιντεο η κιθάρα είναι αριστερόχειρη (για αριστερόχειρα) μόνο οι χορδές είναι ανάποδα


    Μισο δικιο το εχεις.
    Το σκαφος ειναι για αριστεροχειρα αλλα κοιτα λιγα καλυτερα το neck και το headstock.
    Το μπρατσο (που ειναι και πιο σημαντικο) ειναι δεξιο.
    lefmag
    17.12.2007, 01:09
    παιδια μαλλον δεν καταλαβατε... θα παιξω κανονικα σαν δεξιοχειρας με κιθαρα για δεξιοχειρες χωρις να αλλαξω τιποτα... απλα κανονικα ειμαι αριστεροχειρας... με την χοντρη χορδη επανω το εχω δοκιμασει και δεν εχω προβλημα με τα δαχτυλα θα ηθελα να μου πειτε πια απο τις δυο αξιζει περισσοτερο... οκ και οι δυο ειναι φτηνες αλλα πια ειναι πιο "καλη"?
    deathminor88
    17.12.2007, 12:16
    Παράθεση:

    Το μέλος lefmag στις 17-12-2007 στις 01:09 έγραψε...

    παιδια μαλλον δεν καταλαβατε... θα παιξω κανονικα σαν δεξιοχειρας με κιθαρα για δεξιοχειρες χωρις να αλλαξω τιποτα... απλα κανονικα ειμαι αριστεροχειρας... με την χοντρη χορδη επανω το εχω δοκιμασει και δεν εχω προβλημα με τα δαχτυλα θα ηθελα να μου πειτε πια απο τις δυο αξιζει περισσοτερο... οκ και οι δυο ειναι φτηνες αλλα πια ειναι πιο "καλη"?



    Kαι εγώ αριστερόχειρας είμαι αλλά παίζ όπως όλοι οι δεξιόχειρες (αριστερό ΄χερι στην ταστιέρα)
    papazzz
    15.04.2008, 13:26
    Gia sas paidia!ithela na roriso pou mporo na agoraso mia hlektriki kithara ftini gia na ksekiniso na matheno diladi gyro sta 150 euro.Dn thelw omos apo internet na paragilo opote an kanis kseri kana magazi me ftines kithares tha to ektimousa na mou pi pou mporo na to vro tnx