ελληνική μουσική
    707 online   ·  210.832 μέλη

    Πεταλιέρα για βιολί...ήχος πίστας???

    ksainis
    26.01.2008, 03:52
    Αγαπητοί φίλοι του forum...

    Θα ήθελα να με βοηθείσετε όσο αναφορά τον ήχο στο βιολί μου...

    θέλω να φτιάξω μια σειρά απο πεταλιέρες ήχου για βιολί
    μου αρέσει ο συγκεκριμένος ήχος.......(αν δέν βαριέστε ακούστε τον)



    ευχαριστώ εκ τον προτέρων......
    tago
    26.01.2008, 19:11
    Φίλε ksainis, πραγματικά θίγεις ένα σημαντικό κατά την άποψή μου θέμα. Αυτό του ήχου των οργάνων στην παραδοσιακή μουσική. Από ότι κατάλαβα τόσο από την φωτογραφία σου όσο και από την καταγωγή σου, το αντικείμενο σου είναι η παραδοσιακή νησιώτικη μουσική. Η άποψη μου λοιπόν, είναι πως αυτή πρέπει να παραμείνει όσο το δυνατό πιο παραδοσιακή γίνετε και αυτό μπορεί να επιτευχτεί μόνο αν ο ήχος είναι καθαρός, χωρίς δηλαδή την υπερβολική χρήση εφέ ή άλλων «γεννητριών» ήχου. Η χρήση πεταλιέρας πραγματικά θα σου έδινε έναν ήχο που δεν θα έχει ιδιαίτερη σχέση με την παράδοση. Το βιολί που κρατάει ο Χατζόπουλος είναι ηλεκτρικό και όχι φυσικό όπως το δικό σου. Όπως όλα τα ηλεκτρικά όργανα έχει τεράστιες φωνητικές δυνατότητες που αρχίζουν από τον απολύτως φυσικό ήχο, μέχρι τον απόλυτα «ηλεκτρικό» ο οποίος όμως εκτιμώ πως δεν σου κάνει. Από την άλλη μεριά πρέπει να λάβεις υπ’ όψη σου και το αισθητικό μέρος μιας τέτοιας χρήσης. Δεν ταιριάζει όμορφα το να παίξεις σε ένα γλέντι ή σε κάποιον γάμο, ακόμα και στο καφενείο με τους φίλους σου, και εκεί που ο φίλος σου θα βγάλει ένα παραδοσιακό και πιθανόν χειροποίητο λαούτο, εσύ να καθίσεις δίπλα του με ένα ηλεκτρικό βιολί. Όμως αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ο πειραματισμός πάνω στους ήχους και το «ψάξιμο», ακόμα και η διασκευή κομματιών, σε έναν χώρο όπως κάποιο στούντιο ή το σπίτι σου, εκεί τα πράγματα αλλάζουν. Έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις ότι θέλεις και όπως θέλεις. Όμως αν παίζεις μόνο παραδοσιακά κομμάτια, τότε υποστήριξε τα.
    ksainis
    27.01.2008, 02:53
    Aγαπητέ tago...


    Συμφωνό με οτι έχεις γράψει και δεν αντιλέγω.
    Αλλά...
    Όπως έγραψα στο προφίλ μου ειμαι στα πρώτα μουσικά βήματα,
    θέλω να φτιάξω εναν ηχο οπως ο χατζόπουλος, γιατι μου αρέσει
    σε κάποια κομμάτια να τα δίνω φούλ ένταση στο στούντιο...

    Σε καμία περίπτωση δεν θέλει το νησιώτικο παραμορφώσεις
    και δεν μου αρέσουν κι όλας....

    λοιπόν μπορείς να βοηθήσεις μιας και εχεις γνώσεις ηχοληψείας???
    tago
    28.01.2008, 16:30
    Ωραία, χαίρομαι λοιπόν, που συμφωνούμε. Κατ’ αρχήν αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι το κόστος. Μέχρι πόσα δηλαδή, μπορείς να διαθέσεις για πεταλιέρα. Γνώμη μου είναι ότι ένα ηλεκτρικό βιολί σαν και αυτό του Χατζόπουλου θα σε εξυπηρετούσε καλύτερα με τη λογική πως αυτά τα μουσικά όργανα έχουν τεράστιες φωνητικές δυνατότητες πάντα σε σχέση με το κόστος στο οποίο εσύ μπορείς να φτάσεις. Αίσθηση μου είναι, χωρίς να είμαι απόλυτος γνώστης της αγοράς ότι η πεταλιέρα ίσως να είναι οικονομικά ασύμφορη σε σχέση με το βιολί που μπορεί να σου δώσει αρκετές δυνατότητες σε μία τιμή χωρίς να είμαι βέβαιος, περίπου στα χίλια ευρώ. Εν πάση περιπτώσει θέλω να καταλήξω στο γεγονός πως αν δε κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά του είδους και δεν δοκιμάσεις, ότι και να σου πούμε εμείς δεν πρόκειται να σου δώσει απόλυτη λύση. Επίσης πρέπει να λάβεις υπ όψη σου και τον ενισχυτή που θα χρειαστείς και τη ήχο αυτός βγάζει. Άρα για να είσαι απόλυτα σίγουρος πρέπει να δοκιμάσεις όλο το πακετάκι και με βάση τα δικά σου οικονομικά αλλά και ακουστικά δεδομένα, να αποφασίσεις.
    ksainis
    28.01.2008, 19:01
    tago γεια σου....

    Κατά αρχήν εχω ενα ωραίο χειροποίητο βιολάκι, εχω και ενυσχητή μα ηχεία...
    δεν θέλω να αγοράσω και ηλεκτρικό βιολί.
    ο χατζόπουλος αυτόν τον ηχο πο άκουσες τον βγαζει και με το φυσικό βιολί που εχει.

    εχω δει σε κάποιους μουσικούς οτι έχουν μια βαλίτσα με διάφορα πεταλάκια
    αλλα δεν ξέρω τη είναι???

    super overdrive?
    digital delay?
    super octave?
    equalizer?
    bass chorus?
    digital reverd?
    distortion?
    tremolo?

    δηλαδή θέλω εαν γίνετε να βρούμε σύμφωνα με τον ήχο του χατζόπουλου
    αν χρεισιμοποιή καποια απο αυτά τα πεταλάκια και σε πια σειρά...
    δεν ξέρω αν με κατάλαβες???

    εγώ μπορώ να τα αγοράσω δεν ειναι και πολλύ ακριβά αλλα θα κάνω σωστά???

    ευχαριστώ για την βοήθεια σου!!!!!!!!!!!!!χρίστος
    tago
    29.01.2008, 16:12
    Καταλαβαίνεις πως η γνώμη μου είναι μάλλον υποκειμενική. Αλλιώς προσεγγίζω τον ήχο εγώ και αλλιώς εσύ ως μουσικός. Αυτό που θα χρειαστείς οπωσδήποτε είναι ένα βάθος και ένα εκουαλάιζερ. Δώσε μου μια διό μέρες να βρω μερικούς φίλους που παίζουν βιολί για να δω και την άποψη τους με στόχο να σου δώσω τις καλύτερες κατευθύνσεις. Ωστόσο μπορεί να σου απαντήσει και κάποιος άλλος για να έχεις μια πληρέστερη άποψη.
    Φιλικά Δημήτρης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tago στις 29-01-2008 16:15 ]


    ksainis
    29.01.2008, 18:33
    Δημητράκη ευχαριστώ πολλύ...
    θα περιμένω νεα σου...

    οπως βλέπεις ποιος αλλος να μου απαντήσει???

    μόνο εσύ εισαι...
    stuff
    29.01.2008, 20:13
    Καλησπερα.Στην περιπτωση που δεν θελεις ν'αγορασεις ηλ.βιολι,καλο θα ηταν να ξεκινησεις να ψαχνεις τον ηχο σου με μια καλη καψα.

    Οι καλυτερες που μπορεις να παιξεις της DPA και της SCHERTLER(κατα την γνωμη μου)Μπορεις να ριξεις μια ματια
    εδω κι εδω

    Οσον αφορα τα effects θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις αναλογικα πεταλια και οχι ψηφιακα.Η πεταλιερα εχει πολλες δυνατοτητες αλλα τα εφε της δεν θα τα συνιστουσα για ηχο βιολιου.

    Ενα εκουαλάιζερ και ισως ενα chorus ειναι μια χαρα για αρχη.Απο εκει κ περα,μονος σου θα πρεπει να το ψαξεις,γιατι...μονο εσυ ξερεις ποιος ειναι ο ηχος που θα σου αρεσει!
    ksainis
    29.01.2008, 22:25
    ευχαριστώ stuff......
    Θα περιμένω και τον φιλο μας τον tago που ψαχνει και θα δούμε ...
    RoCkLiViN2
    30.01.2008, 16:26
    Mia gnwmi kai apo mena... An kai den gnwrizw tipota apo bioli, tha sou apantisw opws tha apantousa se kapoion pou tha ekane tin idia erwtisi gia tin kithara... me mia petaliera mporeis na anaparageis ton idio ixo me opoiondipote gnwsto kallitexni. To thema omws einai oxi na exeis ton idio ixo, alla na exeis, oso mporeis, ton "diko sou" ixo. Etsi kata ti gnwmi mou o akroatis tha mporei na se ksexwrizei basi tou ixou sou, kai oxi na leei :" Re su o ksainis, exei ton idio ixo me ton xatzopoulo..." Auto emena de tha mou arese an to lege kapoios gia mena... Pisteuw oute ki esena... Auta apo mena... Sou euxomai kathe epituxia sti mousiki sou poreia...Kai elpizw na breis to ixo pou theleis kai na mi paideuesai...
    ksainis
    30.01.2008, 17:00
    ευχαριστώ RoCkLiViN2...

    αλλά τον συγκεκριμένο ήχο αν παρατήρησες
    τον θελω μόνο για λίγα κομάτια στο στούντιο...
    γι αυτό παιδεύομαι και ψάχνω...

    σωστή παντος η συμβουλή σου...

    να σαι καλά...
    tago
    16.02.2008, 19:17
    Λοιπόν φίλε μου, όπως βλέπεις δε σε ξέχασα. Εκεί που κατέληξα ροτόντας περισσότερο ειδικούς από μένα είναι αυτό που σου έχω ήδη αναφέρει. Οπωσδήποτε εκουαλάϊζερ με το οποίο θα πειραματιστείς για να βρεις τις συχνότητες που θέλεις, και ένα chorus, από εκεί και πέρα πρέπει να πειραματιστείς για να πετύχεις τον ήχο που θέλεις. Αυτά και ελπίζω να σε βοήθησα.
    ksainis
    17.02.2008, 03:39
    Ευχαριστώ τago..να σαι καλά...