ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.840 μέλη

    Συντηρηση κιθαρας

    billth
    27.01.2008, 10:17
    Γειά σας
    Εχω μια Gibson Explorer και θα ηθελα να μάθω τι είδους συντήρηση χρειάζεται (για την ταστιέρα,το σώμα κτλ)
    Ευχαριστώ
    otinanai2
    27.01.2008, 20:10
    OPOS KAI EGO MIA GIBSON BFG....DE LETE KAI SE MENA TI XREIAZETAI....
    EYXARISTO...!!!!POLI KALO TO THEMA POU ANIXES...
    pclos
    28.01.2008, 08:30
    ama vreis lemmon oil gia to swma exei kalws diaforetika ena aplo ka8aristiko gia li8ares(se ola ta magazia exei tetoia se kati aspra bukalakia)..oson afora thn tastiera ,to ka8arisma exartatai apo yon idrwta tou paixth kai thn yfh toy xyloy(evenos h rosewood) egw px se ka8e allagh xordwn pernaw thn tastiera me ena vamvaki me ligo elaiolado ,thn afhnw 10 lepta kai meta skupisma me ena mallino malako pani...genika akoma kai to ka8arisma ths ki8aras einai ais8hsh pantws



    επισυναπτόμενα: guitars.JPG 
    despinakontogianni
    08.02.2008, 18:01
    Κυκλοφορούν στην αγορά διάφορα καθαριστικά για κιθάρες. Έχουν οδηγίες χρήσης μέσα!
    delta66
    09.02.2008, 07:59
    Η συντηρηση της ηλεκτρικης κιθαρας εκτος απο τα καθαρισματακι της που και που
    θελει και αλλα πραγματακια.
    Το καθαρισμα εχει δυο σταδια.
    1. το σωμα και
    2. η ταστιερα
    Για το σωμα υπαρχουν καθαριστικα στο εμποριο και πανακια ειδικα που δεν χαρασουν.
    Καλο ειναι να μη γινεται συχνη χρηση του υγρου καθαριστικου παρα μονο οταν μαζεψει πολυ βρωμιτσα το οργανο.
    Πιο συχνο καθαρισματακι με το πανι μονο ειναι ΟΚ.
    Και οχι δυνατα το τριψιμο με το πανι. Απαλα και με περισσοτερες κινησεις.
    Αν το σωμα δεν ειναι βαμενο (λουστρο κλπ) και ειναι σκετο ξυλο δεν καθαριζεται με υγρο.
    Γαι τη ταστιερα τωρα υπαρχουν δυο περιπτωσεις.
    Η μια ειναι να ειναι maple και λουσταρισμενη οποτε καθαριζεται με το ιδιο υλικο που καθαριζεται και το σωμα.
    Αν ειναι rosewood ή εβενος τοτε μονο με σκετο πανι, οσο μπορει να καθαρισει.
    Το λαδακι απο λεμονι που ειπε ο φιλος πιο πανω δεν ειναι για καθαρισμα και συχνη χρηση.
    Αυτο χρειαζεται να το βαζουμε καθε 3-6 μηνες, αναλογα το ποσο γρηγορα "στεγνωνει" το ξυλο της ταστιερας.
    Θα δειτε οτι χρειαζεται λαδακι οταν το ξυλο απο σκουρο που ειναι στην αρχη αρχιζει και ξεθωριαζει και "ασπριζει".

    Το λαδακι απο λεμονι λοιπον, ειναι πολυ ψιλο για να το απορροφαει καλα το ξυλο και να μη το "ξερναει" μετα απο λιγο,
    οπως θα γινοταν αν εβαζες κοινο λαδι.
    Αλλη συντηρηση που μπορει να γινει (αλλα χρειαζεται να ξερεις πως) ειναι το γυαλισμα των ταστων και το ρυθμισμα της βεργας του μπρατσου, με τις αλλαγες του καιρου απο χειμωνα σε καλοκαιρι και το αντιστροφο,
    επισης μαζι με αυτα χρειαζεται και η ρυθμιση των αρμονικων και το καθαρισμα (εσωτερικα) των ποντεσιόμετρων volume tone κλπ με ειδικο υγρο.
    Το ρυθμισμα της βεργας για οσους δεν ξερουν, ειναι επικινδυνο να το δοκιμασουν
    γιατι αν βιδωσουν περισσοτερο απ'οτι πρεπει τη βεργα μπορει να σπασουν το μπρατσο.
    Επικιδνυνο ειναι επισης και το γυαλισμα των ταστων.

    Γι'αυτο στους αρχαριους θα συνιστουσα (ιδιως αν εχουν καποιο καλο και ακριβο οργανο) να μην πειραματιστουν επανω του και να περιοριστουν μονο στο εξωτερικο καθαρισμα.
    Δυο φορες το χρονο (ανοιξη-φθινοπωρο) ενα σερβις σε αξιοπιστο "μαστορα" λυνει ολα τα προβληματα συντηρησης.

    Πιο μακροχρονα και αναλογα τις ωρες παιξιματος και το ποσο "σκληρα" πιεζουν τις χορδες, θα χρειαστει και αλλαγμα ταστων.
    Θα το καταλαβετε οταν δημιουργηθουν εγκοπες στα ταστα που σε πρωτο σταδιο μπορει να αντιμετωπιστει με το γυαλισμα των ταστων,
    σε δευτερο σταδιο για πιο βαθεις εγκοπες με λιμαρισμα ταστων και στο τελευταιο σταδιο αλλαγη ταστων.
    (φυσικα μονο απο πολυ καλο μαστορα αυτες δουλειες γιατι ουκ ολιγα κιθαρονια εχουν παει χαμενα απο αλμπανηδες)


    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    Delta on Air καθε πεμπτη 18.00-19.00 η σελιδα του σταθμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 09-02-2008 08:20 ]


    yiannaros
    24.01.2012, 09:58

    Καλημέρα! Είμαι λίγο χαμένος όσο αφορά την συντήρηση της κιθάρας μου. Κιθάρα άρχισα να παίζω πριν 2 μήνες περίπου.. Έπρεπε να την είχα αρχίσει πολύ πριν, μιας και είναι το πάθος μου από όταν ήμουν 14 - 15 χρονών. (τώρα είμαι 28!).. Λιώνω καθημερινά πάνω της, έχω αγοράσει μια OVATION CC24SL-4 CELEBRITY. http://www.Thomann.de/gr/ovation_cc24sl4_celebrity.htm
    Θα ήθελα αν γίνεται βέβαια να ρωτήσω, με ποιο τρόπο θα κρατήσω σε άριστη κατάσταση την κιθάρα μου... τι καθαριστικά να χρησιμοποιώ για το σκάφος και την ταστιέρα.. Αν μου απαντούσατε θα ήμουν ευγνώμων!Επίσης, πάνω είχε κάτι D' addarrio χορδές οι οποίες είχαν κάτι σημάδια περίεργα, σαν σκουριά και αποφάσισα να τις αλλάξω.. Βιάστηκα και παράγγειλα χορδές ELIXIR NANOWEB PHOSPHOR BRONZE 16052 012-053 LIGHT που μου είναι ένας φίλος ότι είναι καλές .. είναι 12 άρες και ξέρω ότι θα δυσκολευτώ να παίζω πολύ ώρα αλλά θέλω να σκληραγωγηθώ όσο το δυνατόν πιο πολύ.. Είναι καλή η επιλογή αυτή?Αυτά είναι όλα όσα ήθελα να ρωτήσω, σ ευχαριστώ εκ των προτέρων..



    delta66
    24.01.2012, 10:19

    Νομιζω οτι ακριβως απο πανω εχει ενα ποστ-σεντονι που περιεχει τις απαντησεις που θελεις.

    Οι χορδες που εβαλες ειναι πολυ καλες και διαρκουν παρα πολυ.

    Αυτο που πρεπει να προσεξεις μονο ειναι οτι αν ειναι μεγαλυτερης διαμετρου απο αυτες που ειχες , θα "τραβηξει" το μπρατσο πισω και θα κανει κουρμπα με αποτελεσμα να σε κουραζει.

    Φυσικα το θεμα λυνεται με ρυθμιση της βεργας του μπρατσου (κατι που σου συνιστω να μην πειραξεις αν δεν ξερεις και να το κανει καποιος γνώστης)


    gskouras
    28.10.2012, 14:32

    Εδώ μαζεμένα αρκετά χρήσιμα tips για Φροντίδα και συντήρηση ηλεκτρικής κιθάρας

    http://guitar-addicts.blogspot.gr/2012/10/blog-post_22.html