ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.844 μέλη

    Kαθηγητής φωνητικής?

    thaliey
    27.02.2008, 09:24
    ποτε μπορει καποιος να διδαξει ως καθηγητης φωνητικης αναγνωρισμενα?κ που μπορει να αποκτησει πτυχιο καθ.φων.?υπαρχει?!η αυτο σθμβαινει μετα απο χρονια εμπειριας εξασκησης?κ συμφωνα με τις γνωριμιες του καθενος!!!!οθσιαστικα αυτο που θελω δηλ να μαθω ειναι πως καποιος γινεται επαγγελματιας καθ.φωνητικης τεχνης!!!

    oh,yeah....!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 27-02-2008 22:46 ]


    Mitsaki
    27.02.2008, 12:00
    Καλή σου μέρα Τhaliey!!

    Για να γίνεις καθηγήτρια φωνητικής πηγαίνεις αρχικά σε ένα ωδείο και ξεκινάς κλασσικό τραγούδι. Περνάς όλες τις τάξεις,κατωτέρα, μέση, ανωτέρα κλπ, δίνεις εξετάσεις, παίρνεις το πτυχίο ή και δίπλωμα αν αντέχεις, και μετά είσαι επίσημα καθηγήτρια!!! Αυτά ξέρω!
    Ελπίζω να σε βοήθησα!

    Φιλιά
    thaliey
    27.02.2008, 13:25
    thnx!katalava to klassiko diladi pali den to glitono!k den to mporo kiolas!ax!tespa euxaristo pantos!exo kanei klassiko k ayti tin texniki kiolas xrisimopoio ala den mou aresei san eidos kai to stamatisa...apla epeidi einai i pio sosti texniki tin xrisimopoio gia na tragoudao alla eidi!!
    XrysaOikonomaki
    27.02.2008, 17:27
    Για να γίνεις "καθηγήτρια τραγουδιού", ναι, πρέπει να τελειώσεις κλασικό. Αλλά αν θέλεις να γίνεις δασκάλα έντεχνου, σύγχρονου ρεπερτορίου και γενικά εκεί ταιριάζει και η φωνή σου και η διάθεσή σου, αφού έχεις υποτίθεται κάνει κάποια χρόνια μαθήματα έντεχνου και σύγχρονου ρεπερτορίου και αφού έχεις τραγουδήσει σε κάποια μαγαζιά ώστε να πάρεις και την εμπειρία του μικρόφωνου και των διαφορών που υπάρχουν μεταξύ του να τραγουδάς μόνη στο σπίτι με το να τραγουδάς με συγκρότημα ή μουσικό σχήμα, τότε βέβαια και μπορείς να διδάξεις!


    antreas_dr
    27.02.2008, 22:53
    δύσκολο να βρεις καλό δάσκαλο...

    thaliey
    28.02.2008, 08:08
    Παράθεση:

    Το μέλος XrysaOikonomaki στις 27-02-2008 στις 17:27 έγραψε...

    Για να γίνεις "καθηγήτρια τραγουδιού", ναι, πρέπει να τελειώσεις κλασικό. Αλλά αν θέλεις να γίνεις δασκάλα έντεχνου, σύγχρονου ρεπερτορίου και γενικά εκεί ταιριάζει και η φωνή σου και η διάθεσή σου, αφού έχεις υποτίθεται κάνει κάποια χρόνια μαθήματα έντεχνου και σύγχρονου ρεπερτορίου και αφού έχεις τραγουδήσει σε κάποια μαγαζιά ώστε να πάρεις και την εμπειρία του μικρόφωνου και των διαφορών που υπάρχουν μεταξύ του να τραγουδάς μόνη στο σπίτι με το να τραγουδάς με συγκρότημα ή μουσικό σχήμα, τότε βέβαια και μπορείς να διδάξεις!




    katalava!euxaristo poly!k exo kanei k entexno k rock parallila gia 7 xronia!alla s magazia exo tragoudisei mono peristasiaka!!!opote exo akomi dromo mprosta m!k mallon ap oti ennoeis m ayton ton tropo mporo na didakso alla xoris kapoio pistopoiitiko i otidipote!thanks pantos gia tin voitheia!!!
    Vocalist
    28.02.2008, 21:12
    Αν θες να παρεις ενα καλο πτυχιο στο συγχρονο τραγουδι ριξε μια ματια στο www.vocaltech.com
    sakisarabatzis
    29.02.2008, 21:23
    Απο αναγνωρισμένο απο το κρατος ωδείο η μουσικη σχολή γραφεται κάποιος στη Σχολή Μονωδίας και μετα απο 8 ετη και εξετάσεις παιρνει το Πτυχίο η τοΔιπλωμα.Αφου τον προσλάβει καποιο ωδειο η μουσικη σχολή και μετα 5 ετη που θα διδάξει παιρνει τον τιτλο του καθηγητη απο το ΥΠ.ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ (μπορει ο ιδιος να υπογράφει πτυχία η διπλωματα μαθητων του] αλλά και να συμμετέχει ως επιτροπη και να υπογράφει αλλων μαθητων τιτλους σπουδων. Αυτα σε γενικες γραμμες.
    thaliey
    01.03.2008, 02:12
    sas eyxaristo k ts 2 geia tin voitheia sas!!!!
    christosuv
    01.05.2008, 03:12

    Γεια σας,

    Έχω μερικές απορίες και θα ήθελα αν μπορείτε να με διαφωτίσετε.
    Δεν έχω κάνει ποτέ φωνητική, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ασκήσεις, έμαθα πως η φωνή μου έχει έκταση από Ε2 –Ε5 και με ζόρι F5 (Όλα μαζί, Chest Voice και Head Voice). Σε ποια κατηγορία ανήκω; Τενόρος, βαρύτονος; Μπάσος;
    Η έκταση μπορεί να διευρυνθεί; Να πιάνω ποιο ψηλές;
    Πολλά ακούγονται για το κάπνισμα. Έχω καταλάβει ότι κάνει ζημιά στις φωνητικές χορδές αλλά τεχνικά, τρώει ψηλές? Ή χαμηλές; Τι χάνεις με το κάπνισμα στη φωνή;
    Πάρα πολλά ακούγονται για κλασσικό και για μοντέρνο. Αλλά δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να τραγουδάω «σκυλάδικα». Οι φωνές που θαυμάζω είναι Andrea Bocelli, Adam Lopez  (
    https://www.youtube.com/watch?v=x5lCH_H0DJcLink

    > ) και φυσικά Mariah Carey.
    Τι πρέπει να κάνω; Έχω ακούσει από φίλους μου ότι έχουν αλλάξει 2 – 3 καθηγητές, μια άλλη φίλη μου που κάνει κλασσικό, δεν ξέρουν ακόμα (ασχολείται 4 χρόνια) να της πουν αν είναι mezzo η soprano. Τι θα με συμβουλεύατε;


    sakisarabatzis
    22.02.2009, 21:56

    Συμφωνα με τα αρθρα 15 και 16 του Β.Δ/τος 16/1966=ΠΕΡΙ ΙΔΡΎΣΕΩς ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ={ΦΕΚ 7/Α/66]   1]οι ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΙ μετα απο πρόταση αναγν.ωδείου η μουσ. σχολης διορίζονται ως ΔΑΣΚΑΛΟΙ και χρεωνονται για 5 ετη μαθητές μεχρι και μέσης σχολης  2] Οι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ Ως ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣγια 5 ετη και χρεωνονται μαθητές ως κατ}ρας σχολης. Μετα παρελευση 5 ετους προυπηρεσίας στον 6ο χρονο δηλ.το ωδειο η η σχολη τους κάνει προταση στο ΥΠ.Πολιστσμού και ζητα την προαγωγή αμφοτερων και Επιμελητου και δασκάλου δηλαδή στο βαθμό του ΚΑΘΗΓΗΤΗ. οποτε και εχουν δικαιωμα Υπογραφης σε πτυχία και διπλώματα.Απλως ο Διπλωματούχος που εγινε ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ εφόσον εχει και ΠΤΥΧΙΟ ΦΥΓΗΣ,μπορει να διεκδικήσει θεση καλλιτεχνικου δ/τη σε ωδεια και μουσικες Σχολές εφοσον εχει και 1Οετη προυπηρεσία.Αυτα λεει ο νόμος που σας προανέφερα. Σημειώνω οτι η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ γίνεται εφοσον Πτυχιούχος η Διπλωματούχος εργ'αζεται σε αναγν.ωδειο η μουσ.σχολη και εχει μαθητές στο ονομα του που τους διδάσκει και αυτό φαίνεται και στο Μαθητολόγιο που στέλνει στο Υπουργειο Πολιτισμού το μουσικο ιδρυμα ]


    marilu
    19.08.2009, 09:09

    Παράθεση:

    Το μέλος christosuv στις 01-05-2008 στις 03:12 έγραψε...

    Γεια σας,

    Έχω μερικές απορίες και θα ήθελα αν μπορείτε να με διαφωτίσετε.
    Δεν έχω κάνει ποτέ φωνητική, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ασκήσεις, έμαθα πως η φωνή μου έχει έκταση από Ε2 –Ε5 και με ζόρι F5 (Όλα μαζί, Chest Voice και Head Voice). Σε ποια κατηγορία ανήκω; Τενόρος, βαρύτονος; Μπάσος;
    Η έκταση μπορεί να διευρυνθεί; Να πιάνω ποιο ψηλές;
    Πολλά ακούγονται για το κάπνισμα. Έχω καταλάβει ότι κάνει ζημιά στις φωνητικές χορδές αλλά τεχνικά, τρώει ψηλές? Ή χαμηλές; Τι χάνεις με το κάπνισμα στη φωνή;
    Πάρα πολλά ακούγονται για κλασσικό και για μοντέρνο. Αλλά δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να τραγουδάω «σκυλάδικα». Οι φωνές που θαυμάζω είναι Andrea Bocelli, Adam Lopez  (
    https://www.youtube.com/watch?v=x5lCH_H0DJcLink> ) και φυσικά Mariah Carey.
    Τι πρέπει να κάνω; Έχω ακούσει από φίλους μου ότι έχουν αλλάξει 2 – 3 καθηγητές, μια άλλη φίλη μου που κάνει κλασσικό, δεν ξέρουν ακόμα (ασχολείται 4 χρόνια) να της πουν αν είναι mezzo η soprano. Τι θα με συμβουλεύατε;



    Γεια!

    καταρχάς για να σου πει κάποιος την έκταση σου...δεν είναι κ τοσο τραγικό...αρκεί να σε ακουσει να "ανεβοκατεβαίνεις" τις κλίμακες...ως εκεί που φτάνεις είτε χαμηλα είτε ψηλά,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΕΖΕΣΑΙδλδ..head voice....(και να έχει τη στοιχειώδη μουσικη αντιληψη..)

    Τώρα..γνώμη μου να "ξεχάσεις"την chest voice..μπλοκάρεις τον αέρα στο στέρνο κ σε ποναει ο λαιμος+οοολα αυτα που μπορεις να πάθεις κ δε χρειάζεται να στα αναφέρω τώρα.

    Όλη η δουλειά στο τραγούδι ειναι ο αερας.-αναπνοες δλδ.θέλει πολυ υπομονη,γιατι ακουστικα δεν θα εχεις απο τον πρωτο καιρο τη δυναμη που θα ηθελες στην ενταση σου,κ θα ξενερωνεις.στο λεω απο προσωπικη πειρα.¨αλλα αν ξεκινησεις να εισαι σωστος τεχνικα,αναπνεοντας μονο απο το διαφραγμα,κ τονικα εννοειται,θα διευρυνεις εκταση,δε θα εχεις κανενα προβλημα, κ με τις ακησεις αναπνοης,συντομα θα εχεις θεαματικα αποτελεσματα κ θα κανεις τη φωνη σου ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!και πιστεψε με ειναι απιστευτο feeling!

    Για το καπνισμα..δεν ειμαι κ η καλυτερη του χωριου να σου  την πω,αλλα φρεναρει αρκετα την εξελιξη ενος τραγουδιστη,σου κλεινει το διαφραγμα.εγω θέλω να το κοψω γιατι με εμποδιζει στο να εχω τη διαρκεια που θα ηθελα στις ανασες  μου κ εχω κλειστη φωνη το πρωι..κ χανεις κ αντοχη τοσο στις ψηλες οσο κ   χαμηλες,ειναι εξισου δυσκολες και οι δυο,αλλα αν κανεις συντηρηση στη φωνη σου με ασκησεις δεν τις χανεις απο το τσιγαρακι.

    αυτα.sorry αμα φλυαρησα,αν εχεις τυχον αποριες απο οτι σου ειπα,θα χαρω να σε ξανασυμβουλευσω απο πμ αν σου φανηκα χρησιμη,τωρα ξεκιναω κ εγω σαν vocal coach σιγα σιγα κ με βοηθαει κ μενα να απανταω !

    Take care!


    bruk0s
    16.05.2010, 16:35

    na kano k ego mia erotisi..8elo na gino ka8igitis fonitikis...prepi na pao se siggekrimeno odio,i se opiodipote, k an exete esis na mou protinete kana  i kratiko i idiotiko odio, k to ptixio apo kratiko odio ine pio apo to idiotiko?


    eva20
    06.05.2014, 10:43
    geia sas!!! ego tha ithela pos mporw na asxolitho epaggelmatika me ti fonitiki? idi kano ena xrono klassiko...kai exo arketa xronia pou kano piano!!
    freddieKrueger
    06.05.2014, 12:28

    Καλημέρα φίλη μου!Όταν λες να ασχοληθείς επαγγελαμτικά με τη φωνητική εννοείς να διαδάξεις?Με βάσει τις απαντήσεις που έχουν δωθεί πιο πάνω αλλά και απ όσο γνωρίζω δεν  αρκεί ένας χρόνος κλασσικού τραγουδιού για να διδάξεις.

    Αν εννοείς να τραγουδήσεις επαγγελματικά τότε αυτό εξαρτάται από πολλές άλλες παραμέτρους όπως απ τον επόιπεδο της φωνής σου,από το προσωπικό σου ταλέντον κτλ.

    Θέλω να κάνω άλλη μια νύξη και γενικά θα το πω:Όσα παιδιά επιθυμούν γνώμες πάνω σε θέματα φωντηικής θα πρέπει να εκθέτουν στο φόρουμ μας και ένα ηχητικό δείγμα της φωνής τους όταν τραγουδά.Διαφορετικά η όποια τοποθέτηση ή εκφορά γνώμης δεν έχει ουσία.


    eva20
    06.05.2014, 15:06
    geia sou kai s euxaristw pou apantises!! :) nai ennow na didaxo!! nai vevaia thelo na apo gia ptuxio fonitikis...kai apo oti mou eipe i kkathigitria mou mporaa kai se ligotera xronia alla me polli prospatheia!! apla i aporeia mou einai an me to ptuxio tha mporw epeita na didaxo!!