ελληνική μουσική
    424 online   ·  210.909 μέλη

    Όταν οι Δρόμοι Συναντιούνται

    istoxastis
    14.07.2004, 20:14
    "Όταν οι δρόμοι συναντιούνται" στις istoselides.gr, ο Χρυσόστομος Γελαγώτης γράφει...
    για το νέο διπλό cd Χρόνη Αηδονίδη και της Νεκταρίας Καρατζή, της Νεκταρίας μας!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 28-07-2004 14:08 ]
    Giorgos
    14.07.2004, 20:40
    Αν μου επιτρέπετε...ορίστε και το link της μεστής και ολοκληρωμένης παρουσίασης του κου Γελαγώτη: κλικ εδώ.

    Με τις θερμότερες ευχές μας για μεγάλη ανταπόκριση από το κοινό!
    jorge
    14.07.2004, 20:41
    Επί τη ευκαιρία να υπενθυμίσω πως σήμερα έγινε η συνέντευξη τύπου...


    "Ο Χρόνης Αηδονίδης και η Νεκταρία Καραντζή, μαζί με τους υπεύθυνους της δισκογραφικής εταιρείας "Μελωδικό Καράβι" παραχωρούν ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ στον πολυχώρο "Αθηναΐς" (Καστοριάς 34-36, Βοτανικός, Αθήνα), στην αίθουσα "ArtHall", στις 14 Ιουλίου 2004, ώρα 12:00, παρουσιάζοντας το νέο τους cd "Όταν οι δρόμοι συναντιούνται". Θα τιμήσουν με την παρουσία τους, προλογίζοντας το δίσκο ο δημοσιογράφος Νάσος Αθανασίου, ο τραγουδιστής και δημοσιογράφος Κώστας Θωμαΐδης, ο τραγουδιστής Μανώλης Μητσιάς και ο σκηνοθέτης Παντελής Βούλγαρης"


    Κρίμα που απεργούν τα ΜΜΕ σήμερα γιατί φαντάζομαι πως δε θα κάλυψαν τη συνέντευξη. Νεκταρία ;;
    gate
    16.07.2004, 00:43
    Μέσα απ' την καρδιά μου, ευχαριστώ Χρυσόστομε για τα συγκινητικά σου λόγια. Δε θα μπορούσα ποτέ να σκεφτώ πως επάξια στέκομαι δίπλα στο μεγάλο αυτόν δάσκαλο του παραδοσιακού τραγουδιού, ούτε πως επάξια θα μπορούσα να συνεχίσω το έργο του. Προτιμώ να λέω πως θα κάνω ότι περνά από το χέρι μου...ή μάλλον απ' τη φωνή μου, για να του ανταποδώσω τη γενναιοδωρία του....γιατί περί αυτού πρόκειται...
    Αν προσπαθούσα μόνη μου, ίσως να μην κατάφερνα ποτέ τίποτα. Ο κ. Χρόνης μου ανοίγει τις πόρτες

    Giorgo, σ' ευχαριστώ για την ευχή. Ευχόμαστε κι εμείς το ίδιο, αν και οι καιροί είναι δύσκολοι για τέτοια "μελωδικά καραβάκια"....Εμείς ταξιδεύουμε πάντως... ;)

    Όσο για τη συνέντευξη τύπου Γιώργο, τελικά, λόγω ακριβώς της απεργίας των δημοσιογράφων, την αναβάλλαμε για τον Σεπτέμβρη. Όποιος θέλει, μπορεί να ενημερωθεί, όταν έρθει η ώρα - για ημερομηνία, ώρα και τα λοιπά...- από το site του κ. Χρόνη www.aidonidis.gr

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 16-07-2004 00:46 ]
    istoxastis
    17.07.2004, 10:29
    Σ’ ευχαριστώ πολύ Giorgos και σε πληροφορώ ότι από μια πρόχειρη στατιστική ανάλυση των δεδομένων, τις δυο πρώτες μέρες, 20 περίπου μέλη του μουσικού μας παράδεισου, μπήκαν κατ’ ευθείαν από το link που έφτιαξες στη σελίδα μου με την παρουσίαση της δουλειάς του Χρόνη Αηδονίδη και της Νεκταρίας Καρατζή, « Όταν οι δρόμοι συναντιούνται»
    Να σας θυμίσω εδώ, ότι μέσα σ’ ένα σχόλιο μου, στις ιστοσελίδες http://www.istoselides.gr/news/article.php?sid=2074, έχω κι εγώ ένα link που οδηγεί κατ ευθείαν στον www.musicheaven.gr/.

    Εσύ Νεκταρία, πάψε πια να μας ευχαριστείς για ότι απλό και ταπεινό κάνουμε. Αν... ντε και καλά, κάτι πρέπει να κάνεις, τότε να παρακαλάς να πιάσουν οι ευχές όλων μας και να ‘χει η δουλειά σας, « Όταν οι δρόμοι συναντιούνται», την καταξίωση και την επιτυχία που της πρέπει.

    jorge
    28.07.2004, 14:06
    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !

    Η Νεκταρία μας (Gate) στο Top-50 της IFPI !

    http://www.ifpi.gr/chart05.htm

    Ποιός είπε πως ένας δίσκος θέλει απαραίτητα διαφήμιση για να πουλήσει;

    Και εις ανώτερα Νεκταρία μας!
    istoxastis
    03.08.2004, 13:48
    "Όταν οι δρόμοι συναντιούνται"... στα "ΑΙΟΛΙΚΑ Νέα", την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ, στις 3 Αυγούστου 2004...
    Τότε, ο Χρυσόστομος Γελαγώτης κάνει λόγο για το νέο διπλό cd Χρόνη Αηδονίδη και της Νεκταρίας Καρατζή, της Νεκταρίας μας!

    Vasilis_apo_Sydney
    18.08.2004, 11:59
    Το διπλό δίσκο "Όταν συναντιούνται οι δρόμοι" μόλις έλαβα εδώ στη μακρινή Αυστραλία από φίλους στην Θεσσαλονίκη. Είναι καταπληκτικός! Τον Χρόνη Αϊδονίδη τον είχα ακούσει επανειλημμένως (έχω, πχ, «Τα Αϊδόνια της Ανατολής», κι είχε έρθει εδώ στο Σύδνεϋ και τον ακούσαμε σε ζωντανή παρουσίαση) αλλά πρώτη φορά ακούω την Νεκταρία Καραντζή. Η φωνή της είναι πανέμορφη και το ύφος της πολύ συγκινητικό.

    Συγχαρητήρια για αυτά τα κατορθώματα. Ο Θεός να την στηρίζει και να χαρίζει πάντα να αυξάνονται τα ταλέντα με τα οποία την προίκισε.

    Βασίλης
    megaloserwtikos
    22.09.2006, 01:58
    Αγόρασα το σιντί πριν 3-4 μέρες, στην αρχή ένιωσα κάπως άβολα, δεν είμαι συνιθισμένος στην παραδοσιακή μουσική, πόσο μάλλον στην Θρακιώτικη. Ακούγοντας την δουλειά, παρασύρομαι όλο και περισσότερο. Ακούω κυρίως το πρώτο σιντί, με τα θρακιώτικα, στο δεύτερο (με ύμνους) δεν έχω παει ακόμα.
    Θέλω να πω ότι η Καραντζή έχει υπέροχη φωνή, πολύ γλυκειά και δουλεμένη.
    Δεν ξέρω γιατί αλλά με συγκινεί όταν την ακούω.
    Εχει ευαισθησία όταν τραγουδά και τα ερμηνεύει ιδανικά.
    Ο κ. Αηδονίδης με μια έμπειρη ερμηνεία, τραγουδά εντελώς αβίαστα, τα ξέρει όλα αυτά πολύ καλά.
    Να αναφέρω ιδιαίτερα το ένθετο-βιβλιαράκι, με πληροφορίες για τα τραγούδια πολύ σημαντικές. Από τα καλύερα ένθετα που έχω δει...

    Ενα μεγάλο μπράβο στους ανθρώπους που καταπιάνονται με την δημοτική μας μουσική σε εποχές δύσκολες για αυτήν. Κι όμως μιλάει τόσο αληθινά και επιπλέον είναι τόσο ελληνικό και αυθεντικό αυτό που ακούω. Οι στίχοι ότι πιο απλό και όμορφο και ουσιαστικό...

    Αν η Νεκταρία που ξέρω πως είναι μέλος του ΜΗ, έχει διάθεση, θα 'θελα να μου πει αν ο Σίμωνας Καρράς έχει τραγουδήσει κι αν υπάρχουν δίσκοι με την φωνή του.
    katerina229
    22.09.2006, 15:16
    Τι να πει κανείς γι' αυτήν την τόσο ταλαντούχα κοπέλα. Τα λόγια μοιάζουν λίγα. Προμηθεύτηκα τόσο το "Όταν οι δρόμοι συναντιούνται" όσο και το "Επικράνθη" (αν και το τελευταίο δυσκολεύτηκα πολύ να το αποκτήσω...) και πρέπει να ομολογήσω ότι άρχισα να ακούω συστηματικά βυζαντινή μουσική, από τότε που άκουσα τη φωνή της Νεκταρίας. Τολμώ να πω πως αγάπησα τη βυζαντινή μουσική από τη φωνή της Νεκταρίας. Μπράβο στον Χρόνη Αηδονίδη που την στηρίζει και μας την γνωρίζει!

    Για να επανέλθω όμως στο θέμα, τραγούδι που προτιμώ ιδιαιτέρως από τον δίσκο: "Αγάλι' αγάλια χτένι μου" και από βυζαντινά ΟΛΑ και εδικά αυτά του "Επικράνθη" όπου η Νεκταρία ειναι πραγματικά ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ!
    gate
    22.09.2006, 23:02
    Χαίρομαι πραγματικά πάρα πολύ για τα σχόλιά σας για τον δίσκο αυτόν, που τουλάχιστον στα παραδοσιακά τραγούδια, είναι ο πρώτος μου, ...ο ατζαμίδικος όπως τον λέω. Από τότε νομίζω και ελπίζω πως έχω βελτιωθεί...

    Πέτρο σ' ευχαριστώ ιδιαίτερα για την κριτική σου και σε ενημερώνω πως ο Σίμων Καράς έχει πράγματι ηχογραφήματα με τη φωνή του, αν και συνήθως στους δίσκους τους οποίους επιμελούνταν χρησιμοποιούσε τη χορωδία του, καθώς η φωνή του δεν τον βοηθούσε ιδιαίτερα.
    Ωστόσο, ηχογραφήσεις του τέτοιες μπορείς να βρεις σίγουρα στα εξής σημεία:

    - Μουσείο Μπενάκη
    - Μουσείο Λαϊκών Οργάνων στην Πλάκα
    - "Σύλλογος προς διάδοση της Εθνικής Μουσικής", που λειτουργεί στο σπίτι του (οδός Έρσης 9 και Πουλχερίας, στο λόφο Στέρφη)
    - "Όμιλος Ελληνικών Τεχνών"¨(Αφροδίτης 10, Πλάκα, τηλ. 210-3313220)


    megaloserwtikos
    23.09.2006, 00:50
    Νεκταρία σε ευχαριστώ, θα το κοιτάξω για τον Καρρά.
    Μου κάνει εντύπωση που όσοι ασχολούνται με το δημοτικό τραγούδι, πάντα μιλούν με θαυμασμό γι αυτόν...

    Οσο αφορά τους ''δρόμους'', το ακούω πάρα πολύ, έχω δε κολλήσει με το δύο ''σαν πας στα ξένα''. Απίστετοι πάντως οι στίχοι σε όλα, είναι ωραίο να πάει κανείς σε παλιότερες εποχές, με μια ντοπιολαλιά θρακιώτικη, που δεν ακούμε πια.
    gate
    23.09.2006, 00:57
    Σίγουρα μιλούν με θαυμασμό, γιατί διέσωσε πολύ μεγάλο υλικό της παράδοσης.
    Αυστηρός μεν και άγριος συχνά με τους μαθητές του, αλλά ...αποτελεσματικός.

    Όσο για τους "δρόμους", κι εμένα μ' αρέσει πολύ αυτό το κομμάτι και γενικά ό,τι μυρίζει Μ. Ασία...
    okanenas
    23.09.2006, 16:39
    Όλα τα τραγούδια είναι καταπληκτικά
    αλλά η ερμηνεία στο Βασίλεψεν Αυγερινός
    είναι τέλια.

    gate
    23.09.2006, 17:02
    Το μέλος okanenas στις 23-09-2006 στις 16:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όλα τα τραγούδια είναι καταπληκτικά
    αλλά η ερμηνεία στο Βασίλεψεν Αυγερινός
    είναι τέλια.




    Σ΄ευχαριστώ πολύ!
    ...και να σκεφτείς ότι δεν ήθελα να το πω στην αρχή το τραγούδι αυτό...
    katerina229
    25.09.2006, 13:31
    Νεκταρία βρήκα κάτι που με ξάφνιασε ευχάριστα στο internet:

    Συνέντευξη της Νεκταρίας στα αγγλικά

    Χαίρομαι που ενδιαφέρθηκαν ξένα Μέσα για σένα. Καιρός είναι !
    Συγχαρητήρια! :)