ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    e-Περιοδικό και δημοσιεύσεις: Αλλαγές

    jorge
    11.03.2008, 14:13
    Κάποιοι από εσάς λάβατε τον τελευταίο μήνα κάποιο email, που σας ενημέρωνε πως "η δημοσιευσή σας θα παρουσιαστεί στο e-Περιοδικό στις τάδε του μήνα" κλπ. Πρόκειται για ένα αυτόματο email που λαμβάνετε μόλις προγραμματίζεται η δημοσίευση. Αυτή είναι μία από τις αλλαγές που έχουν γίνει.

    Η δεύτερη έχει να κάνει με την εμφάνιση στον διαχειριστή επιπλέον πληροφοριών, όπως για παράδειγμα ο χρόνος που πέρασε από την τελευταία δημοσίευση του συγκεκριμένου μέλους, το αν υπάρχει προγραμματισμένη δημοσίευση για το συγκεκριμένο μέλος και άλλα στοιχεία που βοηθούν στο να γίνει πιο δίκαιο το σύστημα προγραμματισμού των δημοσιεύσεων.

    Η τρίτη και τελευταία - προς το παρόν - αλλαγή είναι πως πολύ σύντομα, οι δημοσιεύσεις θα αλλάζουν το μεσημεράκι, γύρω στις 13.00, ενώ το Λογοτέχνημα της Ημέρας λίγο νωρίτερα.
    jorge
    02.08.2008, 18:54

    Από εχθές έχουμε σημαντικές αλλαγές στη σελίδα Αποστολής Δημοσίευσης.

    Με μια φράση: Τέλος πια η HTML.

    Τα κείμενα τα γράφουμε πλέον στον όμορφο editor που έχουμε και στο Forum. Δηλαδή bold, italics, links και στοίχιση γίνονται πλέον πατώντας κουμπιά και όχι γράφοντας HTML.

    Επίσης θα βρείτε και κάποιες συμβουλές μορφοποίησης, που θα σας κάνουν γενικότερα καλό, μια και πρόκειται για κανόνες που ακολουθούνται στην ηλεκτρονική συγγραφή και εφαρμόζονται σε εταιρίες, στις σχολές κλπ. Τις παραθέτω κι εδώ:

    Μερικές απλές συμβουλές μορφοποίησης:

    Αφήνετε κενό, ΜΕΤΑ από κάθε σημείο στίξης:

    ΣΩΣΤΟ
    Γύρισα εχθές. Ξεκούραστος, ανανεωμένος, ορεξάτος.

    ΛΑΘΟΣ
    Γύρισα εχθές.Ξεκούραστος,ανανεωμένος,ορεξάτος.


    Ξεκινάτε τις προτάσεις με ΚΕΦΑΛΑΙΟ γράμμα:

    ΣΩΣΤΟ
    Γύρισα εχθές. Ξεκούραστος, ανανεωμένος, ορεξάτος.

    ΛΑΘΟΣ
    γύρισα εχθές.ξεκούραστος,ανανεωμένος,ορεξάτος.


    Ανάμεσα στις παραγράφους να αφήνετε πάντα κενό:

    ΣΩΣΤΟ
    Αυτή είναι η πρώτη παράγραφος του κειμένου μου, μπλα μπλα μπλα μπλα.

    Αυτή είναι η δεύτερη παράγραφος του κειμένου μου, μπλα μπλα μπλα μπλα.


    ΛΑΘΟΣ
    Αυτή είναι η πρώτη παράγραφος του κειμένου μου, μπλα μπλα μπλα μπλα.
    Αυτή είναι η δεύτερη παράγραφος του κειμένου μου, μπλα μπλα μπλα μπλα.


    Τα ονόματα ξεκινούν πάντα με ΚΕΦΑΛΑΙΟ γράμμα:

    ΣΩΣΤΟ
    Ο Αλκίνοος Ιωαννίδης γεννήθηκε στη Λευκωσία

    ΛΑΘΟΣ
    Ο αλκίνοος ιωαννίδης γεννήθηκε στη λευκωσία


    Δεν γράφουμε ποτέ μόνο με κεφαλαία γράμματα, ακόμα και αν θέλουμε να δώσουμε έμφαση. Έμφαση δίνουμε με τα bold:

    ΣΩΣΤΟ
    Ο Αλκίνοος Ιωαννίδης γεννήθηκε στη Λευκωσία

    ΛΑΘΟΣ
    Ο ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ γεννήθηκε στη ΛΕΥΚΩΣΙΑ



    Στις Συνεντεύξεις η ερώτηση είναι με bold. Στην απάντηση δεν γράφουμε τα αρχικά του συνεντευξιαζόμενου, εκτός και αν είναι περισσότεροι από ένας. Αφήνουμε απαραίτητα κενό ανάμεσα στην απάντηση και την επόμενη ερώτηση:

    ΣΩΣΤΟ
    Πες μας για το νέο σου δίσκο
    Πρόκειται για μια ιδέα που είχα εδώ και καιρό. Μπλα μπλα μπλα...


    ΛΑΘΟΣ
    Πες μας για το νέο σου δίσκο
    Κ.Σ.: Πρόκειται για μια ιδέα που είχα εδώ και καιρό. Μπλα μπλα μπλα...


    Πως πάμε στην από κάτω γραμμή χωρίς να δημιουργήσουμε κενό;

    Πατάμε ENTER κρατώντας πατημένο το Shift


    emmanuella
    02.08.2008, 21:03

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11-03-2008 στις 14:13 έγραψε...


    Η δεύτερη έχει να κάνει με την εμφάνιση στον διαχειριστή επιπλέον πληροφοριών, όπως για παράδειγμα ο χρόνος που πέρασε από την τελευταία δημοσίευση του συγκεκριμένου μέλους, το αν υπάρχει προγραμματισμένη δημοσίευση για το συγκεκριμένο μέλος και άλλα στοιχεία που βοηθούν στο να γίνει πιο δίκαιο το σύστημα προγραμματισμού των δημοσιεύσεων.


    Αυτό δηλαδή σε ποιον φαίνεται ??? Σε εσένα έτσι ???


    jorge
    03.08.2008, 14:34

    Μα αφού το γράφω emmanuella μου: ...με την εμφάνιση στον διαχειριστή ... Smile