ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.832 μέλη

    Συμβουλες (ή κολπα, τεχνικες) για αρχαριους. (Κλασσικη κιθαρα)

    constantinos-txp
    16.03.2008, 20:10



    Αρχισα μαθηματα κλασσικης κιθαρας πριν τρεις βδομαδες. Πηγαινω σε καθηγητη. Εκανα 3 μαθηματα και μεχρι στιγμης εμαθα 4 τραγουδια και 3 μελωδιες

    Ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με αυτα που μαθαινω και επειδη ειμαι αρχαριος αναρωτιωμουν αν μπορουσατε να μου πειτε διαφορες συμβουλες ή ο,τιδηποτε που θα με βοηθουσε.

    Ευχαριστω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : constantinos-txp στις 16-03-2008 20:14 ]


    GAGA
    16.03.2008, 21:06
    Αγαπητέ Κωσταντίνε,

    Κατ άρχάς καλωσόρισες στον κόσμο των κλασσικών κιθαριστών

    Είναι πάρα πολυ μικρό το διαστημα που κάνεις για να σου δώσουμε συμβουλές.Οσο ποχωράς θα χρειάζονται....Στη φαση που βρίσκεσαι νομίζω η μόνη συμβουλή που μπορέι να σου δώσει κάποιος είναι η εξής :

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ
    Είναι πάρα πολύ σημαντικό να την μάθεις σωστά.Και το πως κάθεσαι και τη θέση της κιθάρας (είτε με υποποδιο είτε με gitano) και τη θέση των δυο χεριών.Αμα τα μάθεις λάθος πιστεψέ με οταν προχωρήσεις θα φτύσεις αίμα γαι να τα αλλάξεις.Τωρα μπορεί να μην σου φαίνεται ιδιαίτερα σημαντικό, αλλα όταν θα πρέπει να μελετήσεις απαιτητικά κομμάτια θα το καταλάβεις.Για αυτό μαθε τη τώρα!!!

    Ποια βιβλία κάνετε, αν επιτρέπεται;;;





    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 16-03-2008 21:08 ]


    frantzeskosx
    17.03.2008, 01:58
    Αγαπητε constantaine συμβουλες και προτροπες να δεχεσε μονο απο τον καθηγητη σου γιατι πιστευω πως αυτος σε γνωριζει καλυτερα κυριως σαν προσωπικοτητα στην πορεια θα ανακαλυψεις πολλα ωρια πραγραμματα γυρω απο τη μουσικη.
    constantinos-txp
    17.03.2008, 15:45
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    Εχεται δικιο. Ισως βιαζομαι πολυ για να μα8ω κιθαρα.


    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 16-03-2008 στις 21:06 έγραψε...


    Ποια βιβλία κάνετε, αν επιτρέπεται;;;



    Δεν εχω βιβλια... Μου δινει φυλλαδια που εχουν συγχωρδιες και τραγουδια ή μου γραφει ο ιδιος πανω σε πενταγραμμο νοτες για τις μελωδιες.


    mixalis111
    27.03.2011, 18:46
    παιδια εχω ενα προβλημα.επειδη θελω να μαθω τοσο πολυ κιθαρα αν γινεται θελω να με βοηθησετε.καταρχας εχω μια απορια,γινεται ολα τα τραγουδια που παιζονται φυσικα στην κιθαρα να δωθουν με αριθμο χορδης και ταστου?αν σασ ειναι ευκολο μπορειτε να μου γραψετε τισ βασικες συγχορδιες με αριθμο ταστου και χορδης?ευχαριστω..
    delta66
    29.03.2011, 01:07
    mixalis111
    04.04.2011, 16:07
    σε ευχαριστω πολυ :)