ελληνική μουσική
    515 online   ·  210.845 μέλη

    Κιθάρα : Ταχύτητα και συναίσθημα

    VoodooChild
    20.04.2008, 03:30
    Κατά την γνώμη σας, συνδυάζεται η ταχύτητα με το συναίσθημα? Προσωπικά πιστεύω ότι πολύ λίγοι το έχουν καταφέρει
    deathminor88
    20.04.2008, 11:59
    Το shredding με το συναίσθημα δεν νομίζω ότι μπορούν να συνδυαστούν. Ίσως κάποιες τεχνικές του, κάποια στοιχεία shredding σε ένα κομμάτι με πολύ συναίσθημα το απογειώσουν όμως. Πχ Kiko Loureiro, γιατί όχι Steve Vai, Joe Satriani, Yngwie Malmsteen (σε ορισμένα μόνο κομμάτια οι παραπάνω). O καλύτερος συνδυασμός που έχω ακούσει είναι από Tony MacAlpine, ορισμένα κομμάτια του Gambale, Vinnie Moore, Steve Morse, Ritchie Blackmore. Kαι τα παραπάνω για κιθαρίστες που είναι πραγματικά γρήγοροι. Τώρα σε πιο ήπιες καταστάσεις όπου η ταχύτητα και το συναίθημα είναι "50-50" να πώ τον Santana? SRV? Gary Moore? Pat Metheny (πιο jazz) Tι να πούμε?
    Άρα ναισυνδυάζονται αλλά Μέτρον Άριστον που λέγανε και οι αρχαίοι μας πρόγονοι!
    Brokenchord
    20.04.2008, 12:08

    galliard1981
    20.04.2008, 13:53
    Gia mena einai kapws au8airetos autos o diaxwrismos....giati den uparxei ena mono sun8ais8hma...kai as poume h porwsh vgainei aneta paizontas grhgora...den uparxei as poume mono to sunais8hma ths "glukuthtas" mias arghs frashs...einai kapws aka8orista auta!To sunais8hma pou mou evgale as poume to "summer song" tou Satriani,mou edwse thn w8hsh na ksekinhsw hlektrikh ki8ara...kati pou as poume den mou to edwse kappoio solo tou B.B. king...gi auto isws einai ligo parakinduneumeno to na ta kathgoriopoioume etsi giati uparxei h periptwsh na ta ksexwrisoume adikws se "eutelh" kai mh sunais8hmata ..kati pou 8a htan mallon anwfelo!BTW wraio topic! mpravo!
    VoodooChild
    20.04.2008, 17:09
    Νομιζω οτι το συναισθημα ειναι κατι το υποκειμενικο. Οπως ειπε ο φιλος galliard το summer song του εδωσε κατι που ενδεχομενως τα solo του bb king, πραγμα σεβαστο και αποδεκτο. Εν λιγοις θελω να πω, οτι η αντιληψη ως προς το συναισθημα που βγαζει ενας κιθαριστας εχει να κανει περισσοτερο με τη δικη μας ψυχοσυνθεση και τα δικα μας γουστα. Πχ ο santana για πολλους βγαζει πολυ συναισθημα, αλλα εγω αδυνατω να το αντιληφθω, επειδη δεν ειναι καθολου του στυλ μου. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι την ωρα που παιζει καποιο solo δεν βαζει την ψυχουλα του, απλα εγω δεν μπορω να για τους λογους που προανεφερα. Παντως στα δικα μου τ'αυτακια και στη δικη μου ψυχη, ο gary moore παιζει μπαλα!
    kostas-5150
    21.04.2008, 18:36
    Feelings..Τι σημαινει αυτη η λεξουλα?Ναι ναι..ολοι ξερετε..δειτε ομως-

    -Ειμαι σκατα,εχω φρικαρει στην δουλεια και πιανω την κιθαρα,τι θα παιξω?

    -Ειμαι σε φαση σουπερ,νιωθω φανταστικα..πιανω την κιθαρα,τι θα παιξω?

    Τα feelings δεν ειναι μονοπαντα..ειναι και χαρα και λυπη,οχι μονο κλαψα και μουρμουρα,ουτε ολο slashed sus4 power chords ala Pete και Eddie.

    Oταν παιζεις κιθαρα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ βγαζεις τι αισθανεσαι εκεινη την στιγμη,ακομη και το ιδιο τραγουδι ΑΛΛΑΖΕΙ αναλογα με το πως αισθανεσαι..Την βαρεμαρα που την πατε?

    Με 2 λογια ολοι παιζουν με συναισθημα!!

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 21-04-2008 18:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 21-04-2008 18:38 ]


    VoodooChild
    22.04.2008, 13:32
    Διαφωνω ως προς την ερμηνεια που δινεις για το feeling. Νομιζω οτι feeling ειναι το ποσο εκφραστικο ειναι το παιξιμο του εκαστοτε κιθαριστα (μια και για κιθαρα μιλαμε). Ητοι, το ποσο πολυ βγαινουν στην επιφανεια ολα αυτα που νιωθει, μεσα απο ενα μουσικο οργανο. Και οχι ειμαι χαρουμενος - παιζω χαρουμενα, ή ειμαι λυπημενος - παιζω λυπημενα.

    Γενικοτερα ειμαι της αποψης μια νοτα αρκει, αρκει να ειναι γ*μω...!
    jethroomi
    25.04.2008, 02:14

    Φιλε γαλλιαρδ1981 γραφε ελληνικα σε παρακαλω, μ'ενδιαφερουν οι αποψεις σου, μη μου τις στερεις.

    Οι κιθαριστες που εχουν κατι να πουν δεν ειναι ζογκλερ (σε στιλ Μικαελ Αντζελο και δε συμαζευεται).

    ΓΚΙΛΜΟΥΡ.ΧΕΝΤΡΙΞ.

    Μην ξεχαμε οτι ο Κλαπτον δεν χρησιμοποιει το μικρο δαχτυλο του αριστερου του χεριου. Ο Ντζανκο Ραινχαρτ ηταν 'ψιλοαναπηρος' και επαιζε ,νομιζω, μονο με δυο δαχτυλα αριστερα.

    Οι ικανοι μπορουν να συνδυασουν ταχυτητα και εκφραση.


    johnnyguitar
    29.04.2008, 19:39

    Για αλλη μια φορα-και απευθυνομαι στα κολλημενα μυαλα-η μουσικη ειναι ταξιδι,ειναι συναισθημα.Το τι σημαινει για τον καθενα και τι χορδες αγγιζει ειναι καθαρα προσωπικο.Δε δεχομαι τον καθενα που εχει κανει ηρωα τον Gilmour επειδη εχει ενα αργοσυρτο βιμπρατο να λεει οτι ο Michael Angelo δεν αξιζει επειδη παιζει γρηγορα.Για να καταλαβεις το feeling της ταχυτητας πρεπει να εχεις και την αντιστοιχη εγκεφαλικη ικανοτητα.Οπως οταν μας μιλαει καποιος.Αν μιλαει γρηγορα και με τον ιδιο τονο σημαινει οτι δεν εχει να πει κατι?Μπορει να μιλαει για πυρηνικη βιολογια.Πρεπει να τον απορριψουμε επειδη ειμαστε του marketing και τα θελουμε τραγουδιστα και μελωδικα?Προσωπικα δε νομιζω οτι υπαρχει κιθαριστας που δεν εχει κατι να πει.Υπαρχουν απλως κλειστα αυτια και κολλημενα μυαλα.Και το ιδιο ισχυει για ολους τους μουσικους και τους ακροατες αντιστοιχα.


    jethroomi
    30.04.2008, 01:09

     

    Χρονια πολλα σε ολες και ολους.

    ΓιαννηΚιθαριστα μαλλον πρεπει να επαναλαβω τον επιλογο του post μου

    ΟΙ ΙΚΑΝΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΟΥΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ.

    Αν εχεις ακουσει, ειμαι σιγουρος γι αυτο, τους Πακο, ΜακΛαφλιν,  Τζεφ Μπεκ  κλπ,  τοτε  μπορει  να  καταλαβεις  τι  εννοω. Απλα στο προηγουμενο ποστ μου ανεφερα δυο πολυ απλα παραδειγματα, Χεντριξ και Γκιλμουρ.

    Αναφερω ομως και τον Ραϊνχαρντ που το παιξιμο του μελετανε πολλοι κιθαριστες.

    Επιμενω, κιθαριστες σε στυλ Μικαελ Αντζελο (δεν αναφερω κι αλλους γιατι δεν θελω να τσακωθουμε, ισα-ισα νηφαλια ανταλλαγη αποψεων επιδιωκω) νομιζω πως ειναι θεαμα για τσιρκο κι οχι για μουσικη ακροαση.

    Φιλικα


    johnnyguitar
    30.04.2008, 22:58

    Ε οχι και να τσακωθουμε αδερφε!!!!Ασε που ο Djago σπερνει.Ειμαι περιπτωσαρα παντως.Ξερεις,μερικες φορες χανομαι στον ηχο διαφορων μουσικων και ταξιδευω απιστευτα μακρια και φυσικα για μενα ειναι σημαντικο και ο μουσικος ανεβαινει κατακορυφα στην εκτιμηση μου!Ελα ομως που το εχω παθει με ολους!Λες τελικα να μη φταινε οι μουσικοι και να ειμαι εγω φαντασιοπληκτος? ;) Και παντα φιλικα και εννοειται!Και αν υπαρχει κανεις να διαφωνει...να βγουμε να πιουμε καμια μπυρα!!!{#emotions_dlg.beer}


    kostas-5150
    05.05.2008, 09:37

    Παράθεση:

    Το μέλος johnnyguitar στις 29-04-2008 στις 19:39 έγραψε...

    Για αλλη μια φορα-και απευθυνομαι στα κολλημενα μυαλα-η μουσικη ειναι ταξιδι,ειναι συναισθημα.Το τι σημαινει για τον καθενα και τι χορδες αγγιζει ειναι καθαρα προσωπικο.Δε δεχομαι τον καθενα που εχει κανει ηρωα τον Gilmour επειδη εχει ενα αργοσυρτο βιμπρατο να λεει οτι ο Michael Angelo δεν αξιζει επειδη παιζει γρηγορα.Για να καταλαβεις το feeling της ταχυτητας πρεπει να εχεις και την αντιστοιχη εγκεφαλικη ικανοτητα.Οπως οταν μας μιλαει καποιος.Αν μιλαει γρηγορα και με τον ιδιο τονο σημαινει οτι δεν εχει να πει κατι?Μπορει να μιλαει για πυρηνικη βιολογια.Πρεπει να τον απορριψουμε επειδη ειμαστε του marketing και τα θελουμε τραγουδιστα και μελωδικα?Προσωπικα δε νομιζω οτι υπαρχει κιθαριστας που δεν εχει κατι να πει.Υπαρχουν απλως κλειστα αυτια και κολλημενα μυαλα.Και το ιδιο ισχυει για ολους τους μουσικους και τους ακροατες αντιστοιχα.



    ΣυμφωΝΑω Αμηη!


    COUSTEAU
    05.05.2008, 13:03

    egw pisteuw oti to feeling einai thema kitharista-wras kai stigmis!!!!!

    parola ayta to katalavaineis kalytera se arga solo opou paizei pio eukola me ton tono kai to xrono...

    sta grigora solo mono katharotita kai texniki mporeis na deis!!!!!

     

    me liga logia gia feeling o pleon antiproswpeutikos  DAVID GILMOUR!!!!!!!!

     


    jethroomi
    06.05.2008, 01:30

    Βατραχανθρωπε μαζι μας ειναι κι ΓιαννηΚιθαριστας. Που θα παει, θα πιουμε τις μπιρες μας.

    Οι κιθαριστες αν δεν 'μαλλωσουν' δεν γινονται φιλοι.{#emotions_dlg.clap}

    ΥΓ Brian Setzer-solo-sleepwalk 2001. YOYTUBE.


    -----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 06-05-2008 01:59 ]