ελληνική μουσική
    700 online   ·  210.833 μέλη

    Παίρνοντας ακριβό όργανο χωρίς λαϊκό άκουσμα…

    mousikoulis
    15.05.2008, 23:12

    Geia se olous tous filous. Agorazontas ena organo akribo opos to Yamaha Tyros2, apodeixthike oti exo problima me ixous. en ksero tin Yamaha den tin douleboun poli kai eipa na prototypiso! Yparxei periptosei na ypourxoun laiki hxoi gia to Tyros2 i to ksefortonomai mani mani?

    Perimeno boitheia i PM eyxaristo paides.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 15-05-2008 23:25 ]


    Sokratis121974
    16.05.2008, 15:36

    Αγαπητε φιλε. Μετα απο 20 χρονια δουλειας, (προσωπικα) δεν εχω συμπαθησει και πολυ τα Yamaha.

    Τα εχω δουλεψει στο παρελθον, παντα παρακολουθω ομως να δω τι υπαρχει.

    Το οργανο που αναφερεις ειναι πολυ καλο. Δεν το εχω δουλεψει, το εχω παιξει ομως αρκετες φορες και γνωριζω τις δυνατοτητες του! Πρεπει να ασχοληθεις. Αν ξερεις βασικα πραγματα ειναι βεβαιο οτι θα εχεις αποτελεσμα! Δυστηχως (απο οσο ξερω) δεν εχει και πολυ υποστηριξη σε αυτο που ζητας. Αν δεν γνωριζεις εστω βασικες αρχες προγραμματισμου για να φτιαξεις κατι.... μαλλον βιαστηκες!....

    Κατ' αρχην το (λαϊκο ακουσμα) που γραφεις ειναι λαθος. Δεν υπαρχει οργανο απο μονο του λαϊκο!!

    Εκτος και αν μιλαμε για τυπου Oriental, ομως σε καθε περιπτωση καθε οργανο διαμορφωνεται αναλογα, με τις απαιτησεις.

    Παντως η γνωμη μου ειναι οτι τα KORG εχουν πολυ περισσοτερη υποστηριξη στον τομεα που ζητας! Οντως το TYROS το δουλευουν μαλλον λιγοι, (τουλαχιστον στην Ελλαδα) και αυτοι απο οσο γνωριζω δουλευουν ποιο πολυ σε μοντερνο στυλ.

    Τωρα¨ αν νομιζεις οτι πρεπει να το πουλησεις, η γνωμη μου ειναι να πας σε KORG. Δες το PA 2 (αν θελεις κατι ακριβο) ή το PA 800 ποιο φτηνο ομως με παρα πολλες δυνατοτητες. Το πρωτο ειναι η ναυαρχιδα της KORG (στον τομεα αυτο) και ειναι υπερ αρκετο γι' αυτο που ζητας. Υπαρχουν απο εκει και περα και τα ROLAND, KETRON, και καποια αλλα οπως το LIONSTRACS Χ-7 oriental ομως εκει μπαινεις σε πολυ ποιο δυσκολα κεφαλαια....

    Παντως γι'αυτο που ζητας θα σου προτεινα Korg κυριως για την υποστηριξη. Ακομα και το Bon studio (αντιπροσωπος της KORG στην Ελλαδα) δινει ενα σετ ηχων και ρυθμων αρκετο για ξεκινημα... απο εκει και περα υπαρχουν στο Internet πολλα πραγματα που θα μπορουσες να βρεις.

    Και μια συμβουλη. Μην βιαζεσαι!!!Σου το λεω εκ πειρας!!!την εχω πατησει και εγω!!

    Ψαχνε καλα πριν παρεις μια αποφαση, και ρωτα ανθρωπους που δουλευουν στο ειδος που θελεις πριν αποφασισεις!!!

    Σε καθε περιπτωση σου ευχομαι καλη τυχη!!!

    Σωκρατης


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 16-05-2008 15:45 ]


    mousikoulis
    19.05.2008, 22:27

    O ypologistis den ypostirizei ta ellinika...sygnomi gia ta greeklish.

    File Sokrati poli sostes oi skepseis sou alla otan ksekinas kati exeis pathos kai enthosiasmo me apotelesma na kaneis pragmata ta opoia i ta metanioneis i ta ksanaskeftese. i diafora me ta Korg einai oti o kathenas exei kai apo ena set ixous! ola ta mpouzoukia tis idies plates akous, ta idia orh Hit, to idia piana! Eleos poia, etsi mpika mia fora se ena magazi kai enas mousikos epaize me to Motif, akousa tis plates (strings) kai trelathika, eksou kai pira to Tyros xoris na ksero ti me perimenei. An ypirxe mia kathodigisi poio eykoli, tha imoun evgnomon ap to na katso na rithmiso 16 kanalia sampler kai efe sto organo gia enan ixo.

    Na eisai kala 

    Nikos Ioannina


    noizreduction
    20.05.2008, 10:05

    Και για αλλη μια φορα θα το πω...

    Τα Korg απευθυνονται πιο "αμεσα" στο μουσικο που θελει να ανεβει στο παλκο μεσα σε 1 εβδομαδα με ενα καινουριο οργανο. Παρολο που δεν εχουν oriental προσανατολισμο ( στα περισσοτερα μοντελα ) εχουν αυτο το χαρακτηριστικο που τα κανει πιο προσιτα στο σανιδι..

    Αντιθετως τα Υamaha ( προσωπικη αποψη ) εχουν πιο μοντερνο και στουντιακο προσανατολισμο. Η λογικη τους ειναι να εχουν μεν ενα απλο interface, ομως συγχρονως απαιτουν αρκετη μελετη για τη χρηση τους σε σανιδο-live και κατι τετοιο δεν μπορουν να το διαθεσουν οι μουσικοι που δουλευουν σε τετοια μαγαζια.


    LawREnCe
    26.05.2008, 02:27

    φιλε το θεμα ειναι να καταφερεις να υποστησιξεις την επιλογη σου...εχω και εγω παρομοιο προβλημα με το δικο σου ομωσ το δουλευω.προσφατα αγορασα το m3(korg) και περιμενω και για ενα sigma(korg πολυ παλιο αλλα γαυγιζει) και ακομη απο λαικα δεν εχει πολλα πραγματα.προσπαθω να το δουλευω ομως....κατσε και σπασε το κεφαλι και τα αυτια σου και στρωσε το μηχανημα που πηρες....εκτος πια και αν εχεις απελπηστει τοσο και θελεις να πουλησεις.απο κει κ υστερα θα συμφωνησω με τον Sokratis121974 σε ο,τι εχει πει.πριν αγορασεις πρεπει να ψαξεις.και ξερεις κατι?δεν ειναι κακο να εχουν ολοι το ιδιο μηχανημα..ισα ισα.ολα ειναι πιο ευκολα ετσι.τωρα αν ακουμε στα μπουζουκια συνεχεια τα ιδια ακουσματα ειναι οχι λογω οργανων αλλα βαρεμενων πληκτραδων.χρησιμοποιουν την ιδια μασημενη τροφη χωρις να βαζουν τη δικη τους σφραγιδα και ετσι ακουμε που και που τισ ιδιες πλατες οπωσ λεει και ο φιλος mousikoulis...αν και οι συνδιασμοι ειναι τοσοι που να σου πω την αληθεια περα απο καποια πιανα δεν εχω ακουσει κατι τοσο ιδιο.γeγονοσ ειναι παντως οτι θα δεις το ιδιο set up...roland - korg και καμια φορα και kurzweil κυριος για φυσικους ηχουσ πιανο και βιολιων.τομεασ που βρισκεισ καλο και στα  roland.η απαντηση παντως για κατι πιο λαικο τηνει υπερ των korg για το λογο οτι ασχολουντε πολυ λαικοι μουσικοι με αυτα και τα δουλευουν ,οπωτε και θα βρεισ αυτο που ψαχνεις απο καποιον..οι εταιριες κατασκευαζουν κατι με βαση την φιλοσοφια τους και εμεισ απλα πρεπει να βρουμε πια μας ταιριαζει.ολα εχουν δυνατοτητες.καποιεσ βολευουν πιο πολυ ,αλλες καθολου.ολες ομως πρεπει να ψαχτουν και να αξιοποιηθουν.