ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.839 μέλη

    Χειρισμός και τεχνικές της πένας

    makis21
    09.06.2008, 15:23

    Όλοι όσοι ασχολούμαστε με όργανα νυκτά όπως η κιθάρα,το μπουζούκι κ.α. ξέρουμε πόσο βάρος δίνουμε στις τεχνικές της πένας για γρήγορο και καθαρό παίξιμο θα ήθελα να αναφέρετε όσες γνωρίζετε και να τις συζητήσουμε .


    NoQuarter
    09.06.2008, 18:36

    Τεχνικές πέννας:

    Downstrokes
    Upstrokes
    Alternate picking (down - up - down)
    Tremolo Picking (πολύ γρήγορο alternate picking - π.χ. Dick Dale -> Misirlou και ένα κάρο μεταλλάδες) btw, I suck at this.
    Economy Picking (Σαν το alternate picking αλλά πιο efficient. Δεν τηρείται αυστηρά το κάτω - πάνω, πάει ανα περίσταση)
    Hybrid Picking (Πένα και δάκτυλα μαζί. Σε ορισμένες περισιστάσεις με βολέβει πολύ, αλλά μου φαίνεται λίγο άτσαλο ως τεχνική)

    Ξεχνάω κάτι?


    -----------------
    When all are One and One is all To be a Rock and not to Roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NoQuarter στις 09-06-2008 18:36 ]


    makis21
    09.06.2008, 19:02

    Παράθεση:

    Το μέλος NoQuarter στις 09-06-2008 στις 18:36 έγραψε...

    Τεχνικές πέννας:

    Downstrokes
    Upstrokes
    Alternate picking (down - up - down)
    Tremolo Picking (πολύ γρήγορο alternate picking - π.χ. Dick Dale -> Misirlou και ένα κάρο μεταλλάδες) btw, I suck at this.
    Economy Picking (Σαν το alternate picking αλλά πιο efficient. Δεν τηρείται αυστηρά το κάτω - πάνω, πάει ανα περίσταση)
    Hybrid Picking (Πένα και δάκτυλα μαζί. Σε ορισμένες περισιστάσεις με βολέβει πολύ, αλλά μου φαίνεται λίγο άτσαλο ως τεχνική)

    Ξεχνάω κάτι?


    -----------------
    When all are One and One is all To be a Rock and not to Roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NoQuarter στις 09-06-2008 18:36 ]



    Φιλε μου αυτα δεν ειναι τεχνικες της πενας για να μπορεις να παιζεις γρηγορα και καθαρα,αλλα τροπος παιξηματος ο οποιος αλλαζει αναλογα με την εκαστωτε εκτελεση δηλαδη σε ενα τραγουδι γινετε να παιζεις τρεμολο συνεχεια?δεν υπαρχει νομιζω τραγουδι που να το κανει αυτο..οποτε λαθος καταλαβες..θα σου απαντησω οποτε μπορεσω για να σε διαφωτισω αν ακομα δεν καταλαβες..


    matthias16
    09.06.2008, 20:19

    Tapping με την πενα (βλεπε satriani)
    Μετραει ως τεχνικη?{#emotions_dlg.biggrin}

    Νομιζω πως δινει ταχυτητα στο tapping και φυσικα κανει καπως διαφορετικο τον ηχο.


    deathminor88
    10.06.2008, 12:34

    Sweep Picking... Δεν το ανέφερε κανείς. Έχει πολύ πλάκα και είναι πολύ εφφετζίδικο!!


    matthias16
    10.06.2008, 12:40

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 10-06-2008 στις 12:34 έγραψε...

    Sweep Picking... Δεν το ανέφερε κανείς. Έχει πολύ πλάκα και είναι πολύ εφφετζίδικο!!





    Ειναι τεχνικη της πενας τo sweep?.. Τοτε πρεπει να ειναι και τα arpeggios{#emotions_dlg.confused1}


    StevenGrig
    10.06.2008, 13:04

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 10-06-2008 στις 12:34 έγραψε...

    Sweep Picking... Δεν το ανέφερε κανείς. Έχει πολύ πλάκα και είναι πολύ εφφετζίδικο!!



    ναι, είναι πολύ πλακατζίδικο και πολύ εφφετζίδικο ΑΛΛΑ και πολύ δυσκολο....

    1 μηνα προσπαθώ  να κάνω λιιιιιιγο και δεν εχω καταφέρει τιποτα απολυτως!


    matthias16
    10.06.2008, 13:11

    Eεεεχεις  ακοοομα . . . ουυυ {#emotions_dlg.biggrin}

    Αν και συνεχιζω να θεωρω οτι δεν ειναι τεχνικη της πενας το sweep η τα arpeggios αφου απλα πας απ'την μια χορδη στη αλλη {#emotions_dlg.rolleyes}


    deathminor88
    10.06.2008, 14:31

    Οι περισσότεροι το κάνουν με arpeggios αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιο κλασσικό arpeggio. Μπορεί να είναι οποιαδήποτε αλληλουχία από νότες.


    NoQuarter
    11.06.2008, 22:00

    Παράθεση:

    Το μέλος makis21 στις 09-06-2008 στις 19:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NoQuarter στις 09-06-2008 στις 18:36 έγραψε...

    Τεχνικές πέννας:

    Downstrokes
    Upstrokes
    Alternate picking (down - up - down)
    Tremolo Picking (πολύ γρήγορο alternate picking - π.χ. Dick Dale -> Misirlou και ένα κάρο μεταλλάδες) btw, I suck at this.
    Economy Picking (Σαν το alternate picking αλλά πιο efficient. Δεν τηρείται αυστηρά το κάτω - πάνω, πάει ανα περίσταση)
    Hybrid Picking (Πένα και δάκτυλα μαζί. Σε ορισμένες περισιστάσεις με βολέβει πολύ, αλλά μου φαίνεται λίγο άτσαλο ως τεχνική)

    Ξεχνάω κάτι?


    -----------------
    When all are One and One is all To be a Rock and not to Roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NoQuarter στις 09-06-2008 18:36 ]



    Φιλε μου αυτα δεν ειναι τεχνικες της πενας για να μπορεις να παιζεις γρηγορα και καθαρα,αλλα τροπος παιξηματος ο οποιος αλλαζει αναλογα με την εκαστωτε εκτελεση δηλαδη σε ενα τραγουδι γινετε να παιζεις τρεμολο συνεχεια?δεν υπαρχει νομιζω τραγουδι που να το κανει αυτο..οποτε λαθος καταλαβες..θα σου απαντησω οποτε μπορεσω για να σε διαφωτισω αν ακομα δεν καταλαβες..



    Ναί θα ήθελα να με διαφωτήσεις με το τί εννοείς "τεχνικές τις πένας" γιατί απο οτι φαίνεται δεν καταλαβαίνω. Απο όσο ξέρω και το alternate και το economy picking είναι τρόπος για να παίζεις γρήγορα. Το καθαρά νομίζω είναι θέμα προπόνησης. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Δώσε μου τα φώτα σου με κανένα παράδειγμα...

    P.S. Ξέχασα το sweep picking που συμπλήρωσε κάποιος φίλος. Α, και θυμήθηκα και άλλο ένα. Rake picking (το λέω σωστά?) που πολύ το γουστάρω!


    -----------------
    When all are One and One is all To be a Rock and not to Roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NoQuarter στις 12-06-2008 08:34 ]