ελληνική μουσική
    453 online   ·  210.845 μέλη

    Βιβλίο εκμάθησης κιθάρας?

    xristosan
    16.06.2008, 11:30

    γνωριζει κανεις καποιο βιβιλιο κιθαρας που να βοηθαει στην εκμαθηση της (ειδικα για τι δεξι χερι οχι τοσο για τα πιασιματα των συγχορδιων)???

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-06-2008 18:05 ]


    margot
    16.06.2008, 19:37

    Φαντάζομαι ότι έχεις κάποιες βασικές γνώσεις μουσικής για να ζητάς απλώς βιβλίο. Αν έχεις κάποιο θεωρητικό υπόβαθρο το "πρώτο βιβλίο της κιθάρας" του Ασημακόπουλου έχει πολύ καλές ασκήσεις. Εμένα με βοήθησε πολύ. Από κει κι έπειτα μόνο για chords είναι το chord lexikon. Και κάνε και μια αναζήτηση στο ΜΗ. Έχει πολλά άρθρα για εκμάθηση κιθάρας στο περιοδικό

    Καλή μελέτη


    xristosan
    17.06.2008, 09:53

     

    δεν εχω τοσο προβλημα να πιασω τις συγχορδιες (με το μπαρε εχω) οσο με το ρυθμο απο το δεξι χερι.


    xristosan
    17.06.2008, 09:56


     "Και κάνε και μια αναζήτηση στο ΜΗ." τι εννοεις? ευχαριστω..

     



    margot
    17.06.2008, 16:19

     Στο e-περιοδικό του Music heaven (MH) υπάρχει ενότητα διδασκαλία. Ίσως εκεί βρεις κάτι για αυτό που ψάχνεις. Όσο για το βιβλίο που σου πρότεινα θα σε βοηθήσει να κάνεις εξάσκηση στα δάχτυλα του δεξιού χεριού, κυρίως για να μπορείς να παίζεις μελωδία, αν αυτό σε ενδιαφέρει - αλλά όπως σου είπα προϋποθέτει βασικές γνώσεις μουσικής.

    Ο ρυθμός είναι μία άλλη υπόθεση. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να παίξεις τον ίδιο ρυθμό και γι' αυτό είναι καλύτερα να σου δείξει κάποιος που ξέρει. Αν δε θέλεις να πας σε δάσκαλο (για εμένα αυτό είναι το καλύτερο) πιάσε ένα φιλαράκι που παίζει καλά και ...ξεζούμισέ το{#emotions_dlg.biggrin}.