ελληνική μουσική
    756 online   ·  210.883 μέλη

    Κορεσμός στην στενάχωρη μουσική;;;

    seawind8
    18.06.2008, 16:15

    Η αλήθεια είναι ότι στην ελληνική σκηνή από παντότε οι στοίχοι αναφερόντουσαν σχεδόν πάντα σε στενάχωρα γεγονότα αγάπες που τελείωσαν,χωρισμοί,χαμοί κτλ... Ήταν πολύ λίγες οι προσπάθειες που γίναν για τραγούδια με ευτυχισμένα γεγονότα και όσα ΄δημιουργήθηκαν χαρακτηρίστικαν σαν "μη σοβαρά δημιουργήματα"

    Αυτό κατά την γνώμη μου είναι ένα λάθος..ναι σίγουρα όλα αυτά τα άσχημα γεγονότα είναι και γεγονότα με πάθος και ένταση΄κάτι που δίνει έναν δυναμισμό στην μουσική αυτή!

    Εγώ προσωπικά μπορώ να ακούσω τέτοια μουσική αλλά δεν νομίζω οτι έχω το κουράγιο να ακούω πχ Κότσιρα ,παρόλου που μ'αρέσει , για πολύ ώρα γιατί καλύτερα να αυτοκτόνησω... ενώ Αλκίνοο Ιωαννίδη πχ που είναι μιά αρκετα στενάχωρη μουσική αλλά απεναντίας δυναμική μπορώ να ακούσω με τις ώρες!

    Άραγε έχει επέλθει κορεσμός σε αυτού του έιδους μουσικής;

    Ο κόσμος είναι τόσο στρεσαρισμένος που χειάζεται κάτι ανάλαφρο αλλά και συνάμα ποιότικο!

    Ποία είναι η δική σας άποψη;


    sitzoune81
    18.06.2008, 18:23

    στεναχωρη μουσικη?!?!?

    μακρια απο μας, πλακα κανουμε τωρα? ποτε δεν μπορεσα να την παρω στα σοβαρα


    ph
    18.06.2008, 18:29

     

     Υπάρχουν πράγματα που "στεναχωρούν" και είναι αριστουργήματα. Δεν αντέχεις πάντα να τα ακούσεις. ΄Ομως δυστυχώς στο σύγχρονο έντεχνο η στεναχώρια έγινε μόδα, συνδέθηκε με το σοβαροφανές και πολλοί δημοφιλείς και μη τραγουδιστές και δημιουργοί έπεσαν στην παγίδα. Εμένα με κάνει να κλαίω ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΗΣ ΤΖΟΚΟΝΤΑ. Κι όμως, όταν συμβαίνει, το κλάμα αυτό είναι λυτρωτικό. Αλλά να βάλω τον Κότσιρα να μου κάνει την ψυχή μαύρη επειδή δεν υπήρχε έμπνευση και έπρεπε να βγει ο δίσκος, να μου λείπει.


    BAGRATION
    18.06.2008, 20:23

    seawind8 γράψε εσύ κανένα αισιόδοξο τραγουδάκι και άσε τους άλλους να κλαινε την μαυρη τους την μοίρα.  Οι νταλκάδες  και οι καψούρες είναι συμφυτες με το Ελληνικό DNA. Εναλακτικά, εαν δεν είστε "Ελληνάρας" μπορείτε να κλαψουρίσετε με κάποια από τα έντεχνα η τίποτα Ελληνικά μπαλαντοειδή. Η κλάψα έδω έχει ποιότητα και συναισθηματικό βάθος. Οχι παίζουμε.....

    Ούτως η άλλως οτιδήποτε  δεν περιέχει και μια δόση θλίψης η τίποτα υπερβολές κοντέυει να θεωρηθεί και πεζό αυτόν το καιρό.....

    Εχει όμως επέλθει ένας κορεσμός όπως έθεσες. Γιαυτό εχουν φροντίσει να σπρώξουν επαρκή ποσότητα σαχλοτράγουδων (βλεπε Καλομιρίνι για πιο Πόπ φάση) για να μη μείνει το κεφάλι μας απαπάριαστο........Ο κόσμος είναι στρεσαρισμένος αρα θέλει να ακούσει καμμία παπαριά χωρίς πολλά νοήματα και προβληματισμούς για να σαχλαμαρίσει και να ξελαμπικάρει (έτσι νομίζει χεχεχεχε!!!!!).

     

     

     


    JaNick
    18.06.2008, 21:02

    Ρε παιδιά ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα και ας μη βάζουμε ταμπέλες... Δεν υπάρχει στενάχωρη μουσική και χαρούμενη... Όλα μουσική είναι... Κάποια κομμάτια τυχαίνει να έχουν στενάχωρο άκουσμα άλλα χαρούμενο ή χαβαλεδιάρικο... Όλα έχουν να κάνουν με τη διάθεση του καλλιτέχνη την ώρα της έμπνευσης και τη διάθεσή μας όταν τα ακούμε...


    parksons
    18.06.2008, 21:35

    υπαρχουν και ωραια χαρουμενα ποιοτικα τραγουδια οπως πχ το:

    "

    Σφύριξε χαρούμενα μπορείς δες τη φωτεινή πλευρά της ζωής   Μια φάρσα είναι η ζωή πολύ καλά στημένη κι ο θάνατος γελά και περιμένει ότι βαραίνει πέτα το και στη σκηνή υποκλίσου χαμογέλασε στο θεατή σου"
    αναλογα με την διαθεση μου ξερω που θα βρω το αναλογο τραγουδι!

    BAGRATION
    18.06.2008, 21:41

    Aσε μας να κάνουμε και λιγο πλάκα ρε JaNick......

    "Δεν υπάρχει στενάχωρη μουσική και χαρούμενη... Όλα μουσική είναι...."

    μη τα ισοπεδώνεις όλα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!

    {#emotions_dlg.biggrin}


    seawind8
    19.06.2008, 09:21

    Δεν έγραψα κάτι που ισχύει σε όλα τα κομμάτια αλλά ακριβώς αυτό είπα οτι σε ένα μεγάλο ποσοστό άρα αυτο δεν το θεώρω ισοπέδωση,επισεις σίγουρα μπορεί να έγραψα και κάτι το οποίο δεν το εξέφρασα σωστά. Ο ph έπιασε αμέσως το νόημα που ήθελα να πω, φυσικά και υπάρχουν αξιόλογα χαρούμενα κομμάτια και όχι σαχλοτράγουδα.

    Μπορεί ένα τραγούδι να αναφέρεται σε κάθε λογής περιστάσεις της ζωής μας ακόμη και στο πιό απλο συμβάν!Νομίζω οτι αυτά τα τραγουδάκια λείπουν απο την ελληνική δισκογραφία ,τουλάχιστον με κάποια σοβαρότητα, απόψεις έιναι αυτές σίγουρα υπάρχουν διαφορετικές για αυτό και εγώ έκανα αυτό το post Cool


    lady-in-black
    19.06.2008, 15:58

    Δεν υπάρχει στενάχωρη ή χαρούμενη μουσική........απλά η μουσική σχετίχεται απόλυτα με τις αναμνήσεις μας.....π.χ αν άκουγες το running free την ώρα που χώρισες εννοείται ότι θα σε χαλάσει όταν το ξανακούσεις εάν δεν το έχεις ξεπεράσει ακόμα.........η μουσική εκφράζει τα συναισθήματα μας κατά την γνώμη μου και δεν τα δημιουργρεί....ίσως τα κάνει πιο έντονα αλλά μέχρι εκεί...


    fireroc
    19.06.2008, 20:22

    Παράθεση:

    Το μέλος lady-in-black στις 19-06-2008 στις 15:58 έγραψε...

    Δεν υπάρχει στενάχωρη ή χαρούμενη μουσική........απλά η μουσική σχετίχεται απόλυτα με τις αναμνήσεις μας.....π.χ αν άκουγες το running free την ώρα που χώρισες εννοείται ότι θα σε χαλάσει όταν το ξανακούσεις εάν δεν το έχεις ξεπεράσει ακόμα.........η μουσική εκφράζει τα συναισθήματα μας κατά την γνώμη μου και δεν τα δημιουργρεί....ίσως τα κάνει πιο έντονα αλλά μέχρι εκεί...



    συμφονω!