ελληνική μουσική
    757 online   ·  210.848 μέλη

    Ηλεκτρική Cort X11: Την έχει κανείς;

    jorge
    16.09.2008, 22:53

    Την περιμένω με αγωνία, καθώς μόλις εχθές την παρήγγειλα από τον Thomann, μαζί με θήκη, πολυεφέ, βάση, πένες, καθαριστικό κλπ αξεσουάρ {#emotions_dlg.clap}

    Είναι η πρώτη μου αγορά κιθάρας από ηλεκτρονικό κατάστημα και γενικά η πρώτη μου αγορά μετά από 13 σχεδόν χρόνια, οπότε είμαι πολύ ενθουσιασμένος.

    Έχει κανείς την ίδια κιθάρα να ανταλλάξουμε γνώμες;

     


    deathminor88
    17.09.2008, 02:17

    Δεν την έχω αλλά είχα την τύχη να την δοκιμασω!


    jorge
    17.09.2008, 09:56

    Για πες εντυπώσεις... Κάπου διάβασα οτι παραείναι χαλαρά τα ποτενσιόμετρα του tone και του volume, ισχύει;


    odis13
    17.09.2008, 11:27

    Ωπ αρχηγέ...μεγείες.Ωραία επιλογή έκανες.Να σου ζήσει.

    Λοιπόν εγώ θα σου μιλήσω ως κάτοχος εδώ και κάποια χρόνια μιας πιο φθηνής x-2 και έχοντας παίξει σχεδόν όλες τις cort που κυκλοφορουν.

     

    Λοιπόν καταρχήν τα ποτενσιόμετρα είναι μαι χαρά.Αν είναι χαλαρά θα έισαι πολύ γκαντέμης.Τώρα όπως σε όλες τις κορεάτικες κιθάρες τα ποτενσιόμετρα τείνουν να τα τινάζουν μετά απο λίγο καιρό.Στη δικιά σου δε θα ανυσηχούσα..εδώ στη δικιά μου ακόμα πάνε.Απλά να ξέρεις ότι αν θες να τη βελτιώσεις (και τα pots κάνουν ΤΡΕΛΗ διαφορά) αυτό είνα κάτι που αξίζει να κοιτάξεις.

     

    Τα κλειδιά τρέμολο είναι επίσης πολύ καλά για τα λεφτά τους.Βεβαια εγώ (και αρκετοι εδώ μέσα) τα μη αυθεντικά floyd rose δε τα πολυεμπιστευόμαστε,αλλά το δικό σου θα αντέξει (δε φαντάζομαι να παίζεις σε καμια ποζεράδικη μπάντα και να το ρημαξεις κατευθειαν,ε?)

     

    Οι μαγνήτες τώρα είναι οι passive της emg.Λυπάμαι που το λέω, αλλά μεγάλη αποτυχία{#emotions_dlg.blush}

    Καλά ο ήχος της κιθάρας τώρα θα είναι  καλός αλλά με ενα σετάκι σοβαρούς μαγνήτες θα σκίζει, τραστ μι.....

    Βαλε κάποια λεφτά στην άκρη να τις βάλεις κανα seymour duncan ή κάτι ανάλογο.Δυστυχώς αυτοι οι hz καμιά σχέση με τους active emg δεν έχουν και στο χώρο των passive δε λένε και πολλά (σκληρός ο ανταγωνισμός).Έγώ προτιμώ χαλαρά τους mightymite των φτηνώτερων μοντέλων, έχουν χαρακτήρα.Τελος πάντων, γούστα είναι αυτά.Αν παίζεις και σε κανα φτηνό ενισχυτάκι η αλλαγή μαγνητών δε θα κάνει τρομερά αισθητή διαφορά.Αν παίζεις σε κάτι πιο σοβαρό αξίζει ξαναλέω να βάλεις μερικά λεφτά στην ακρη.

     

    Το μπράτσο της κιθάρας είναι πολύ λεπτό, αλλά θα το συνηθίσεις.Τα τάστα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και βοηθάνε πολύ στα bends κλπκλπ.

     

    Συμβουλή: τώρα που θα έρθει πάνε τη για ένα setup...φαντάζεσαι τι θα τράβηξε η κιθάρα για να έρθει μέχρι εσένα?Θα θέλει μια ρύθμιση για να παίξει σωστά.

     

    Για πες μας τι ενισχυτή έχεις και τι πολυεφφέ αγόρασες.Μη πάει χαμένη η κιθάρα....(τα φτηνά πολυεφφέ σε συνδυασμό με ένα τρανζιστοράτο ενισχυτή είναι μανούλες στο να σου δίνουνε 85498201920846879912 ήχους, εκ των οποιων οι μισοι μάπα και οι μισοι πολύ μάπα, για αυτό το λέω)

     

    Υ.Γ1. 13 χρόνια?Εχεις το φάρμακο κατά του GAS?

    Υ.Γ2. Bonus δωράκι/υπογραφή μια ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ

     


    -----------------
    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 17-09-2008 11:28 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 17-09-2008 11:31 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 17-09-2008 11:31 ]


    jorge
    17.09.2008, 14:47

    Ουάου, πολύ καλό review odis, σ' ευχαριστώ.

    Λοιπόν, αυτό με τους μαγνήτες το είχα διαβάσει και αλλού και θα το έχω υπόψη μου. Θα ακούσω αν με καλύπτει ο ήχος στον παλιό μου CRATE (15W), θα την βάλω και σε κανένα πιο σοβαρό και βλέπουμε... Το πολυεφέ είναι ένα φτηνό Digitech, just for fun...

    Όσον αφορά το setup, ελπίζω οι Γερμανοί να την ρύθμισαν καλά και να μη χρειαστεί ευθυγραμμίσεις κλπ...

    Πόσο λες να πάνε 2 διπλοί Duncan, στο περίπου; Έχεις να προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο;

     


    deathminor88
    17.09.2008, 14:54

    Eγώ και μόνο εγώ..Θα έβαζα στο bridge τον jazz.. Αν και η κιθάρα τίνει προς "μεταλλάδικη" θα ήθελα τα πολύ όμορφα καθαρά που δίνει ο jazz της duncan. Eντελώς προσωπική άποψη.


    odis13
    17.09.2008, 15:04

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-09-2008 στις 14:47 έγραψε...

    Ουάου, πολύ καλό review odis, σ' ευχαριστώ.

    Λοιπόν, αυτό με τους μαγνήτες το είχα διαβάσει και αλλού και θα το έχω υπόψη μου. Θα ακούσω αν με καλύπτει ο ήχος στον παλιό μου CRATE (15W), θα την βάλω και σε κανένα πιο σοβαρό και βλέπουμε... Το πολυεφέ είναι ένα φτηνό Digitech, just for fun...

    Όσον αφορά το setup, ελπίζω οι Γερμανοί να την ρύθμισαν καλά και να μη χρειαστεί ευθυγραμμίσεις κλπ...

    Πόσο λες να πάνε 2 διπλοί Duncan, στο περίπου; Έχεις να προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο;

     



     

     

    Λοιπόν αρχηγέ

    Οι Γερμανοί δε θα σου τι στειλουν ρυθμισμένη.Ειναι πολιτική τους να μην ανοίγουν σχεδόν ποτέ τα εμπορεύματα.Θα σου ερθει σε κουτί σφραγισμένη όπως βγήκε απο το εργοστάσιο.Αν σκεφτείς ότι τις έχει γίνει ένα υποτυπώδες σεταρισμα μόνο στο εργοστάσιο και ότι έχει γυρίσει το μισό κόσμο παρέα με τα αδέρφια της σφηνωμένες σε ένα κοντείνερ στα αμπαρια ενός πλοίου, χωρις φαι και νερο για μέρες ( !?! ωπα λάθος αυτό είναι απο άλλη ιστορία)

    Τελος πάντων καλό είνα να γίνει ένα σετάρισμα, να ρυθμιστεί σωστά το floyd κλπ κλπ

     

    Απο μαγνήτες πρέπει να μου πεις για τη μουσική τη θες την κιθάρα για να μπορώ να σου προτείνω κάτι.

    Μια πολύ καλή, πολύ διαδεδομένη και σχετικα all around λύση είναι το σετάκι SD Jazz+SD JB

    ιδού

    http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm

    Για το ίδιο σετάκι στα εγχώρια μαγαζιά μπορεί να σε γδάρουν αλλά ποτέ δε ξέρεις πάνε ρώτα (θα έγραφα κάτι ποιητικό εδώ αλλά κρατήθηκα).Στον crate πιθανόν να μη δεις και τεράστια διαφορά, αλλά όπως και να το κάνουμε οι emg hz δε συγκρίνονται με duncan πχ.

    Υπάρχουν και haeussell και άλλοι duncan και tonerider και bare knuckle και gfs αλλά πρέπει να μου πεις τι θες να παίξεις.


    odis13
    17.09.2008, 15:10

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 17-09-2008 στις 14:54 έγραψε...

    Eγώ και μόνο εγώ..Θα έβαζα στο bridge τον jazz.. Αν και η κιθάρα τίνει προς "μεταλλάδικη" θα ήθελα τα πολύ όμορφα καθαρά που δίνει ο jazz της duncan. Eντελώς προσωπική άποψη.



     

    Ο jazz κανονικά είναι για neck (είναι και στο σετάκι που έδειξα)

    http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/progressive/sh2_jazz_model/

    Τωρά να μπει σε bridge...ξέρω γω?Μπορεί και να είναι καλός.Αλλά γιατι να μη μπει neck που είναι και το φυσικό του περιβάλλον?Μπας και εννοείς αυτόν?(που είναι ο bridge στο σετάκι)

    http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/progressive/sh4_jb_model/

     

    Mε τον δεύτερο μπορώ να σας γράψω μερικά κλιπάκια αν θέλετε...βέβαια διαφορετική κιθάρα αλλά για μια γενική ιδέα κάτι θα κάνει (βασικά βαριεμαι τελείως και θέλω κάτι να ασχολούμαι)

     

     


    jorge
    17.09.2008, 17:30

    Πωπω την καημένη την κιθαρίτσα, τόσα χιλιόμετρα νηστική {#emotions_dlg.wacko}

    Λοιπόν odis, η κιθάρα θα προσπαθήσει να παίξει τα πάντα, εκτός από βαβούρα τύπου death metal. Τρελές απαιτήσεις δεν έχω, πέρα από το να έχει όγκο και να βγάζει καθαρά το distortion, και κυρίως τις χαμηλές του.

    Το σετάκι που μου προτείνεις, αν και ακριβούτσικο (κοστίζει όσο το 1/3 της κιθάρας) θα το έχω στο νου μου, σ' ευχαριστώ.

    Deathminor, σ' ευχαριστώ κι εσένα για το σχόλιό σου.


    odis13
    18.09.2008, 10:22

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-09-2008 στις 17:30 έγραψε...

    Πωπω την καημένη την κιθαρίτσα, τόσα χιλιόμετρα νηστική {#emotions_dlg.wacko}

    Λοιπόν odis, η κιθάρα θα προσπαθήσει να παίξει τα πάντα, εκτός από βαβούρα τύπου death metal. Τρελές απαιτήσεις δεν έχω, πέρα από το να έχει όγκο και να βγάζει καθαρά το distortion, και κυρίως τις χαμηλές του.

    Το σετάκι που μου προτείνεις, αν και ακριβούτσικο (κοστίζει όσο το 1/3 της κιθάρας) θα το έχω στο νου μου, σ' ευχαριστώ.

    Deathminor, σ' ευχαριστώ κι εσένα για το σχόλιό σου.



     

    Είπαμε δεν επίγει αλλαγή μαγνητών.Ειναι μέτριοι, δεν είναι και squire stock να τους πετάξεις απο το παράθυρο κατευθείαν.Και έτσι όπως είναι η κιθάρα πατάει κάτω πολλές άλλες στα ίδια χρήματα.

    Για φθηνούς μαγνήτες υπάρχουν οι gfs http://store.guitarfetish.com/ .Me 50-60 2μαγνήτες και μεταφορικά.Αυτοι θα είναι λίγο καλύτεροι ίσως απο αυτους που έχεις.Σκέψου τους αν θέλεις κάτι διαφορετικό απο αυτούς που φοράει τώρα και να μη ξοδευτεις.Πχ απο high output HB (που έχεις τώρα) να πας σε κάτι medium/low output (πχ κλασσικοι gibson paf) ή σε κάτι πιο κουφό πχ P90 in humbucker format.

    Αυτά αν θες ποτέ να πας σε αλλαγή.

    Αυτό που αξίζει όμως να κάνεις σχετικά συντομα είναι μια αλλαγή στα 2 ποτενσιόμετρα, δε κοστίζει και πολύ.

    Καλά παιξίματα.


    deathminor88
    18.09.2008, 12:49

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 17-09-2008 στις 15:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 17-09-2008 στις 14:54 έγραψε...

    Eγώ και μόνο εγώ..Θα έβαζα στο bridge τον jazz.. Αν και η κιθάρα τίνει προς "μεταλλάδικη" θα ήθελα τα πολύ όμορφα καθαρά που δίνει ο jazz της duncan. Eντελώς προσωπική άποψη.



     

    Ο jazz κανονικά είναι για neck (είναι και στο σετάκι που έδειξα)

    http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/progressive/sh2_jazz_model/

    Τωρά να μπει σε bridge...ξέρω γω?Μπορεί και να είναι καλός.Αλλά γιατι να μη μπει neck που είναι και το φυσικό του περιβάλλον?Μπας και εννοείς αυτόν?(που είναι ο bridge στο σετάκι)

    http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/progressive/sh4_jb_model/

     

    Mε τον δεύτερο μπορώ να σας γράψω μερικά κλιπάκια αν θέλετε...βέβαια διαφορετική κιθάρα αλλά για μια γενική ιδέα κάτι θα κάνει (βασικά βαριεμαι τελείως και θέλω κάτι να ασχολούμαι)

     

     



     

    Oχι. Neck εννούσα..{#emotions_dlg.biggrin}


    jorge
    22.09.2008, 22:23

    Την παρέλαβα σήμερα. Απόλυτα άθικτη, σχετικά κουρδισμένη και γενικά άψογη. Τα κλειδιά είναι όντως πολύ καλά, ενώ τα ποτενσιόμετρα έχουν χαμηλή ευαισθησία. Το πολυεφέ Digitech RP50, αν και φθηνό, κάνει τη δουλειά για την οποία το θέλω. Έχει 40 εργοστασιακά εφέ και άλλα 40 για να δημιουργήσεις τα δικά σου.

    Όλα μαζί (κιθάρα, πολυεφέ, χορδές, πένες, βάση τοίχου, θήκη, δερμάτινο λουρί, καθαριστικό) πήγαν 440 ευρώ, μαζί με το ΦΠΑ.

    Χρόνος αποστολής 4 μέρες (!)


    delta66
    23.09.2008, 12:44

    Μολις γυρισα απο ταξιδια (οχι απο τα ξυδια) και μικρη αποχη και βλεπω update ομορφα.

    Με γεια το εργαλειο.

    Τα ποτ τελικα ειναι καλα?

    Δεν καταλαβα τι προβλημα εννοουσες οτι θα ηταν "χαλαρα".

    Δλδ θα γυριζαν ευκολα? (δεν θα ηταν προβλημα νομιζω).

    Τα ποτ παντως κοστιζουν ελαχιστα να αλλαχτουν με σουπερ αμερικανικα και με καλη καλωδιωση, (οπως και ο επιλογεας μαγνητων και η υποδοχη του βισματος που ειναι τα βασικα ηλεκτρικα του οργανου και εχουν μεγαλο μεριδιο στην τελικη ποιοτητα του ηχου παρα το μικρο τους κοστος).

    Τα μαγνητακια που προτεινε ο Οδυσσεας ειναι οτι καλυτερο (ΙΜΟ) και η τιμη τους πολυ καλη (τοσο και παραπανω κοστιζει ο ενας μονο απο τους δυο στην Ελλαδα).

    Απο την αλλη με το crate που θα χρησιμοποιησεις, οι μαγνητες που εχει ειναι ΥΠΕΡΡΡΡΡΡαρκετοι.

    Ενα καλο σεταρισμα σε καλο μαστορα δινει 100% πανω στο οργανο και στην ανεση που θα το παιξεις (τα ξερεις αυτα).

     

    Βουρ.

     

    Καλα παιξιματα.{#emotions_dlg.thumbup}


    pakat
    24.09.2008, 21:54

    Γεια σου φιλε jorge εκανες πολυ καλη αγορα. Εχω και εγω μια cort και πραγματικα ειναι παρα πολυ καλες για τα λεφτα τους. Και το λεω αυτο γιατι εχω και μια fender. Αν ηταν λιγο πιο επονυμες αυτες οι κιθαρες θα ηταν αρκετα πιο ακριβες, αντε καλοριζικη και καλα παιξιματα!  


    jorge
    24.09.2008, 23:27

    Ευχαριστώ παιδιά, καλά παιξίματα και σ' εσάς. Σπύρο που θα παίζεις φέτος; {#emotions_dlg.rockon}

    Προς το παρόν μ' έχει φάει η δουλειά και αν και την έχω δίπλα μου, έχω παίξει λίγο και σε χαμηλή ένταση για να έχω πλήρη εικόνα. Μου έφαγε και αρκετή ώρα το κούρδισμα και το λοκάρισμα.

    Τα ποτ οκ, κάνουν τη δουλειά τους.

    Όσον αφορά το σετάρισμα, ξέρετε κανένα καλό μάστορα στα ανατολικά προάστεια; (Παλλήνη, Γέρακα, Χαλάνδρι, Παιανία κλπ)

    Vaya con dios


    delta66
    24.09.2008, 23:50

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-09-2008 στις 23:27 έγραψε...

    Ευχαριστώ παιδιά, καλά παιξίματα και σ' εσάς. Σπύρο που θα παίζεις φέτος; {#emotions_dlg.rockon}

    Προς το παρόν μ' έχει φάει η δουλειά και αν και την έχω δίπλα μου, έχω παίξει λίγο και σε χαμηλή ένταση για να έχω πλήρη εικόνα. Μου έφαγε και αρκετή ώρα το κούρδισμα και το λοκάρισμα.

    Τα ποτ οκ, κάνουν τη δουλειά τους.

    Όσον αφορά το σετάρισμα, ξέρετε κανένα καλό μάστορα στα ανατολικά προάστεια; (Παλλήνη, Γέρακα, Χαλάνδρι, Παιανία κλπ)

    Vaya con dios



    Μια χαρα θα ειναι το εργαλειο.

    Απο σερβις μονο αθηνα κεντρο ξερω (εμπιστευομαι), συνεργαζομαι πολλα χρονια με το Κουρμπη {#emotions_dlg.yes}

    (Θεμιστοκλεους 54, διπλα στην πλατεια Εξαρχειων).

    Θα την κανει αεροδρομιο την Cort.

    Φυσικα υπαρχουν κι αλλοι καλοι.

    Για χειμωνα δεν εχω να ανακοινωσω κατι προς το παρων, εκτος απο δυο συναυλιες στο Ηρωδειο 7&8 Οκτωβριου.{#emotions_dlg.beer}

     

    Μεΐ δε φορς μπι γουιδ γιου


    abudiaffa
    06.10.2008, 18:33

    Μαγκεσ ειμαι νεο μελος και μπικα αποκλειστικα γιατι ειδα μια συζητηση για Cort. Αρχικα φιλε Jorge οφειλω να σου πω πως το μωρο που αγορασες ειναι να το ριξεις στο κρεβατι. Τωρα εχω μια γενικη ερωτηση και οποιος μπορει ασ μου απαντησει. θελω να αρχισω κιθαρα τωρα μεσα στον οκτωβρη αλλα το θεμα ειναι πωσ δεν ξερω τι κιθαρα να παρω. Ενας μου λεει  για την Fender Squier affinity ενας αλλος για την Cort M-200(η οποια τα σπαει σε  Red Metallic). και δεν ξερω ρε μαγκες. Βεβαια αν την παρω θα την παρω απο τον Thomann και εγω σε πακετακι με τον Line 6 Spider 15 Watt. Μου τον συστησαν αυτον. Ουτως ή αλλως δεν "βγαίνω" να παρω τον 30αρη.  Και απότι καταλαβα κανετε ολοι χρονια κιθαρα, πειτε μου ποια απο τις 2. Την Cort ή την Squier. Γιατι αυτος που μου συνεστησε την δευτερη απεκλεισε την πρωτη. θα παρακαλουσα αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.

    Ευχαριστώ


    jorge
    08.10.2008, 11:24

    abudiaffa καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα στην κατηγορία Έγχορδα, ώστε να δουν την ερώτησή σου περισσότεροι.


    faltsoo
    08.10.2008, 11:52

    αντε να πω και εγω τη μακαλια μου.

    εντελως τυχαια Innocent γνωριζω πολυ καλα και την κιθαρα αλλα και εσενα Γεωργιε.

    ε...λοιπον δεν κολλατε ... σου χαλαει το προφιλ.

    αλλες ηλεκτρικες κιθαρες σου πηγαινουν.

    γιατι μη ξεχναμε οτι ολα ξεκινανε απο την εμφανηση.

    βεβαια αρχηγος εισαι ...και πρωτα αγοραζεις και μετα ρωτας..{#emotions_dlg.biggrin}

     

    αντε καλα σπασηματα ...και χωστα αγρια

    φιλια

     


    jorge
    08.10.2008, 12:29

    Χαχα, νομίζω οτι με έχεις περάσει για ...100% έντεχνο και γι' αυτό σου φαίνεται περίεργο να με βλέπεις με ηλεκτρική. Σωστά; {#emotions_dlg.biggrin}