ελληνική μουσική
    628 online   ·  210.827 μέλη

    Πρόγραμα Audacity - Βοήθεια !!!!

    emmanuella
    04.10.2008, 10:37

    Γεια σας !!!

    Έχω κατεβάσει εδώ και κάποιο καιρό το " Audacity " στον υπολογιστή μου ...

    Ενώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με παρόμοια προγράμματα, με αυτό δεν μπορώ να κάνω καμία κίνηση ...

    Αν δεν είναι κόπος σε κάποιον, αν μπορει να μου πει τις κινήσεις που :

    1) Επιλέγουμε κάποιο κομμάτι από το τραγούδι ώστε να γίνει η πεπεξεργασία

    και

    2) Κόβουμε ένα κομμάτι, είτε για να μείνει μόνο το σόλο είτε μόνο το ρεφραίν.

    Ευχαριστώ !


    Disasterpiece
    04.10.2008, 12:47

    Επιλεγεις περιοχη επεξεργασιας οπως και στα περισσοτερα προγραμματα αυτου του ειδους με το mouse-συροντας το-και μετα πας και κλικαρεις στο εφε που θελεις.Το αλλο που λες με το σολο και το ρεφρεν εχει μια επιλογη στα αριστερα που λεει "σολο"(διπλα στη σιγη),δεν βλεπω καμμια αλλαγη ομως οταν το επιλεγω{#emotions_dlg.blink}.Εμενα το προβλημα μου ειναι αλλο:η μονη επεξεργασια που θελω να κανω ειναι να πειραξω το equalizer,οχι να μου περασει καποιο φιλτρο αυτοματα.Που ειναι το equalizer οεο?Αλλιως να γυρισω στο ταπεινο μα χρησιμο nero wave editor.Smile


    emmanuella
    04.10.2008, 14:51

    1. Στα εφέ εντάξει ... κάτι καταφέρνω ... αλλά ο σκοπός μου δεν είναι να αλλάξω το κομμάτι στο τόνο ή στο db αλλά να το " κόψω ".  Cool

    2. Αυτό με το σόλο ... : Όταν το πατάω ... δεν γίνεται απολύτως τίποτα !{#emotions_dlg.blink}

    3. Όπως και στα άλλα προγράμματα ... επιλέγω κάποιο κομμάτι με mouse-συροντας-το αλλά όταν πατήσω π.χ. το delete ή το cut ( όπως σε όλα τα προγράμματα )  ...  δεν εξαφανίζεται αυτό το κομμάτι !{#emotions_dlg.wacko}

    4. Τώρα για το equalizer ... κάπου σαν να το πήρε το μάτι που κάποτε ...θα κοιτάξω ... μήπως και ...{#emotions_dlg.rolleyes}

    5. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.   {#emotions_dlg.biggrin}

    6. Κανείς άλλος να μας διαφωτίσει περί του θέματος, παρακαλούμε ?  {#emotions_dlg.beer}


    despinakontogianni
    09.10.2008, 00:48

    Θέλω κι εγώ βοήθεια!

    Πώς μπορούμε να κόψουμε εμείς το κομμάτι που θέλουμε ώστε να μας μείνει μόνο το ρεφρέν? (Όποιος κατάλαβε κατάλαβε τώρα...){#emotions_dlg.helpsmilie}


    alkyoni
    09.10.2008, 02:05

    Αν καταλαβα σωστα, θελετε να κρατησετε ενα κομματι μονο απο το τραγουδι, ετσι?
    Οποτε....εχουμε και λεμε...
    Kανετε επιλογη του κομματιου που θελετε να κρατησετε... (σερνετε το ποντικι κανοντας αριστερο κλικ πανω στο τμημα με τα "ηχοκυμματα"), και θα γινει γκρι το τμημα που θελετε να κρατησετε.

    Πατατε αντιγραφη (copy) και το κανετε επικολληση (paste) σε ενα νεο καναλι που εχετε ανοιξει νωριτερα, ή το ανοιγετε εκεινη την στιγμη.
    Πως ανοιγουμε το νεο καναλι τωρα....
    Πατε στο μενου "εργασια" και επιλεγετε  "Νεο audio καναλι" ή "Νεο stereo καναλι".
    Εκει μεσα λοιπον, θα κανετε επικολληση (paste) το κομματι που ειχατε επιλεξει.

    Για να μην μπερδευτειτε, μολις κανετε επικολληση στο νεο καναλι σας,  πατηστε την σιγαση απο το 1ο καναλι οπου ηταν το αρχικο σας κομματι.
    Και μετα καντε ενα αριστερο κλικ με το ποντικι πανω στο νεο καναλι (για να ειναι ενεργο) , και κανετε "εξαγωγη ως MP3".

    Υπαρχει φυσικα και ο τροπος της ηχογραφησης μονο του κομματιου που σας ενδιαφερει...και μετα να το εξαγαγετε οπως ειπαμε παραπανω.
    Ελπιζω να βοηθησα λιγακι.... αν οχι...εδω γυρω ειμαστε...
    Καλη συνεχεια!!!{#emotions_dlg.beer}


    emmanuella
    09.10.2008, 15:02

    Κατατοπιστικότατη η Αλκυόνη ! {#emotions_dlg.thumbup}

    Σίγουρα βοήθησες ... θα το δούμε και στην πράξη μετά ...

    Καλά ... όλα αυτά για να χωρίσουμε απλά ένα κομμάτι από ένα άλλο ???

        .... Ευχαριστουμε Αλκυόνη ! {#emotions_dlg.beer}


    PHILIPPOSSM
    10.10.2008, 10:32

    Υπαρχει και αλλος τροπος, Αν εχεις το NERO πας wave editor και κανεις paste το τραγουδι που θες.

    Μετα με το ποντικι κανεις γκρι το μερος που θες να απομονωσεις και το κανεις copy και μετα paste σε ενα αλλο file. Ειναι πολυ ευκολο.


    diastimiki-papia
    16.02.2011, 12:07

    Γειά σας!!παιδιά μια βοήθεια επειδή έχω ενα προβληματάκι με το audacity.δεν έχω πρόβλημα με τον χειρισμό απλά δεν μπορώ να απενεργοποιήσω με τίποτα το fade in που γίνεται στην αρχή τησ ηχογράφησης αλλά και στη συνέχεια όταν υπάρχει παύση, με αποτέλεσμα να ακούγεται άκρως ενοχλητικό.σώστε με γιατί προσπαθώ μέρες...


    creepingdeath
    17.06.2011, 13:55

    Για να κοψεις ενα μερος του κομματιου πρεπει να το επιλεξεις και να πατησεις το πληκτρο "delete" στο πληκτρολογιο σου .


    delta66
    17.06.2011, 15:03

    Αν θελεις να σου μεινει ενα μερος απο το κομματι, κανεις high light το μερος αυτο, κανεις δεξι κλικ και πατας στο πινακακι που θα ανοιξει το "trim".

    Τουλαχιστον στην προηγουμενη εκδοση του audacity ετσι γινοταν.

    Μη ξεχασεις να κανεις save με διαφορετικο ονομα για να μη σωθει πανω στο ηδη υπαρχον κομματι και το χασεις.


    stamb
    15.06.2013, 14:00

    Είδα τις αποροίες σας και δοκίμασα αυτά που λέτε στη δικιά μου εκδοση του Audacity και βρήκα τα εξής:

    1) Για να αφήσω ένα κομμάτι του τραγουδιου επιλέγω τα υπόλοιπα του τραγουδιου (π.χ. εισαγωγη και λόγια αν θέλω να αφήσω μόνο το ρεφρεν) με το ποντίκι  και τα σβήνω πατόντας είτε το Delete είτε το Backspace. Με λίγα λόγια λειτουργει σαν επεξεργαστής κειμένου: αν έχω το κείμενο "Γεια σας! Με λενε Γιωργο! Ειμαι καλά και περιμένω νέα σας." και θέλω να κρατήσω μόνο το "Είμαι καλά" θα σβήσω τα υπόλοιπα.

    2) Για να "πειράξω" το equalizer απλά ανοίγω το μενού "Εφέ" και επιλέγω την "Ισοστάθμιση" στο παράθυρο που ανοίγει μπορείς να ρυθμίσεις τα μπασα, τα πρίμα και όλα τα σχετικά

    3) Για να απενεργοποιήσω το "Fade in" πάλι απο το μενού "Εφέ" επιλέγω "Cross Fade Out"

    Υπάρχουν φυσικά κι άλλοι τρόποι για να πραγματοποιηθούν τα παραπάνω αλλα πιστεύω πως αυτοί είναι οι πιο απλοί.

    Ελπίζω να βοήθησα. Ενημερώστε με για οποιαδήποτε διόρθωση έχετε να προτείνεται. Wink


    -----------------

    Γέλιο+Μουσική=Ζωή

    -Έαν πιστεύετε πως έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα είμαι πάντα διαθέσιμος!-{#emotions_dlg.thumbup}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stamb, 15-06-2013 14:01 ]